Справа № 698/483/23
Провадження № 2/698/172/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2023 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Лазаренка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Гончар Т.О., Триліс Я.О., розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства та зобовязання внести зміни до актового запису,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на стороні відповідача Катеринопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства та зобовязання внести зміни до актового запису.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з середини квітня до середини травня 2010 року у м. Київ позивач познайомився з ОСОБА_2 і в них склалися близькі стосунки. У липні місяці 2010 року ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_1 що вона вагітна від нього. Після цього вони перестали спілкуватися, ОСОБА_2 перестала виходити з позивачем на зв`язок. 25.05.2015 року позивач влаштувався на роботу у м. Київ та згодом через соціальні мережі «Фейсбук» знайшов ОСОБА_2 та почав з нею спілкуватися і довідався що в ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька ОСОБА_3 . Також зазначив, що ОСОБА_3 являється його біологічною дитиною, яка народилася від відносин, які мали місце між ним та ОСОБА_2 з середини квітня до середини травня 2010 року. 01.04.2022 року позивач та відповідач одружилися, про що Катеринопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністрерства юстиції ( м. Київ) видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 актовий запис № 27. Незважаючи на їхню офіційну реєстрацію шлюбу ОСОБА_2 відмовляється добровільно написати заяву про визнання позивача батьком дитни ОСОБА_3 . Позивачем неодноразово робилися спроби щодо спонукання відповідачки добровільно подати відповідну спільну заяву до органу реєстрації про зміну відомостей про «батька» дитини, однак відповідачка на контакт не йде, добровільно спір вирішити не бажає.
Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 20.07.2023 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі та призначено підготовче засідання на 20.09.2023 року.
Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 20.09.2023 року задоволено клопотання позивача про витребування документів, витребувано з Звенигородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) завірену копію актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач у судове засідання не з`явився. До суду подав заяву, відповідно до якої просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідачка у судове засідання не з`явилася, надала письмову заяву, в якій просить суд розглянути справу без її участі, позовні вимоги визнає повністю, проти задоволення позову не заперечує.
Третя особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції ( м. Київ) представника в судове засідання не направили, проте надійшла заява з проханням розглянути справу без участі їхнього представника.
Оскільки сторони надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, то їх неявка в судове засідання, згідно з ч. 3 ст.218 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог та ч. 1 ст. 13 ЦПК України, згідно якої суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до абзацу 3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що також встановлено статтею 12 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції у Черкаській області було складено актовий запис від 08.02.2011 року № 8 та видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 , у якому батьками дитини зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Відповідно до копії актового запису про народження № 8, складеного 08.02.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , у графі «Відомості про матір» вказано ОСОБА_2 , у графі «Відомості про батька» вказано ОСОБА_4 . Підставою запису відомостей про батька була заява матері № 3 від 08.02.2011 року по відділу ДРАЦС Катеринопільського районного управління юстиції у Черкаській області відповідно до вимог ч. 1 ст. 135 СК України.
Із копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 від 01.04.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 01.04.2022 року зареєстрували шлюб у Катеринопільському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що зроблено відповідний запис № 27. Прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка ОСОБА_5 , дружини ОСОБА_2 .
За приписами ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За змістом ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Отже, визначення судом походження дитини шляхом визнання батьківства за рішенням суду можливе виключно у випадку, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
За змістом ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Аналіз зазначених положень СК України дає підстави для висновку про те, що визнання батьківства є способом визначення судом походження дитини від особи, яка не записана батьком дитини. Такі справи спрямовані на захист прав матері, батька або дитини задля виникнення у особи, яка є біологічним батьком, прав та обов`язків батька.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК України приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 01.01.2004 р., суд має вирішувати відповідно до норм СК, зокрема ч. 2 ст. 128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.
Таким чином судом взято до уваги те, що сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, показань свідків, письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про встановлення батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Аналіз вказаних норм права в сукупності із дослідженими судом доказами, а також визнанням позивачем себе біологічним батьком ОСОБА_3 , дає підстави дійти до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_3 ..
Отже, судом при дослідженні матеріалів справи встановлено, що запис про батька дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Книзі реєстрації народжень вчинено відділом державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції у Черкаській області за вказівкою матері на підставі ч. 1 ст. 135 СК України.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що визнання позову відповідачкою ОСОБА_2 слід прийняти, а позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання його батьком ОСОБА_3 , слід задовольнити.
Крім того, відповідно до вимог ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове cвідоцтво про народження.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що відповідно до ст. 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я по батькові матері, батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/2, з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до п. 2.16.4 Розділу ІІ Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
З огляду на викладене, суд враховує право ОСОБА_3 знати свого батька, а також беручи за основу римську максиму lurasanguinis nulloiure civilidirimi possunt (жодні встановлення цивільного права не можуть скасувати права, що випливають із кровної спорідненості), робить висновок про необхідність внесення змін до актового запису про народження дитини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 126, 128, 134, 135 Сімейного кодексу України, 3, 4, 11, 12, 13, 76, 77, 78, 79, 80, 82, 206, 223, 247, 259, 263-265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання батьківства та зобовязання внести зміни до актового запису - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , паспорт громадянина України НОМЕР_5 , виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградської області 25.06.2011 року, батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести відомості до актового запису про народження № 8 складеного 08.02.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції у Черкаській області про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчинити наступні дії :
Зазначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , паспорт громадянина України НОМЕР_5 , виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградської області 25.06.2011 року, уродженця с. Вільхове, Ульяновського району, Кіровоградської області, громадянина України, батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме змінити запис в графі «Батько» дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_1 », змінити запис в графі «по батькові» дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ».
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Лазаренко
Суд | Катеринопільський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2023 |
Оприлюднено | 02.11.2023 |
Номер документу | 114563963 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Катеринопільський районний суд Черкаської області
Лазаренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні