ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" листопада 2023 р. Справа № 924/850/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заярнюка І.В. за участю секретаря судового засідання Виноградова Б.С., розглянувши матеріали
за позовом Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" , м.Хмельницький
до Обслуговуючого кооперативу "Трикутник", м. Хмельницький
про стягнення 8 503,86 грн.
Представники учасників справи: не з`явились
ВСТАНОВИВ: До господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м.Хмельницький до Обслуговуючого кооперативу "Трикутник", м. Хмельницький про стягнення 8 503,86 грн.
Відповідно до витягу з протоколу розподілу судової справи здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи та визначено до розгляду судді Заярнюк І.В.
Ухвалою від 11.08.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 07.09.2023р.
У підготовчому засіданні 07.09.2023р. постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 11 год. 00 хв. „04" жовтня 2023р.
Ухвалою суду від 04.10.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Дослідженням матеріалів справи господарським судом встановлено, що до дня судового засідання в адресу суду повернулась ухвала від 07.09.2023р. разом із довідкою поштового відділення про те, що поштова кореспонденція повертається за закінченням терміну зберігання, яка направлялася судом на адресу відповідача.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 04.10.2023р. та поданої позивачем позовної заяви, місце реєстрації відповідача: 29000, м. Хмельницький, вул. Панаса Мирного, 18-В.
Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
В силу ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що сторонам, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004р. та інші).
Враховуючи обставини справи, належне повідомлення сторін про наявність судового спору та надання можливості забезпечити в повному обсязі право на захист, обов`язок дотримання принципу розумних строків вирішення спору, суд, керуючись з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Хмельницьке комунальне підприємство "Спецкомунтранс" є комунальним унітарним підприємством, створеним відповідно до рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради від 24.06.2003р. № 7 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.
Основним предметом діяльності підприємства є надання послуг юридичним та фізичним особам із збирання, транспортування, утилізації та знешкодження твердих і рідких побутових відходів.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018 року № 87 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького", ХКП "Спецкомунтранс" визнане переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів за лотом № 1 терміном на п`ять років.. Після спливу п`яти років і в результаті проведеного конкурсу із визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.04.2023 року № 328 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу із визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Хмельницької міської територіальної громади" ХКП "Спецкомунтранс" було визначене переможцем конкурсу по лоту 1 строком на п`ять років.
01.01.2017р. між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" та обслуговуючим кооперативом "Трикутник", м. Хмельницький було укладено договір № 4891 про надання послуг з поводження з побутовими відходами.
Відповідно до п.1 Договору виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення, та захоронения побутових відходів, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги) на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 104 від 24.02.2005р. "Про визначення Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів та виділення із квартирної плати (плати за утримання житла") витрат з вивезення та, знешкодження твердих побутових відхоДів" (далі - рішення №104), та відповідно до схеми санітарної очистки міста Хмельницького затвердженої рішенням виконкому Хмельницької міської Ради №223 від 28.03.2013р.
Сторонами погоджено, що виконавець надає споживачем послуги з поводження з твердими, великогабаритними, рідкими відходами. Послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою. Для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні контейнери місткістю 1,10 куб. метрів, що належать виконавцеві.
Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 год. до 23:00 год. (п.п.2-4 Договору).
Згідно п.п. 14-19 Договору розрахунковим періодом є календарний місяць.
У разі застосування щомісячної системи оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж до п`ятого числа місяця, що настає за розрахунковим. У разі попередньої оплати послуг, платежі вносяться за згодою. Споживача згідно домовленості з ним.
Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі.
Плата вноситься на розрахунковий рахунок: НОМЕР_1 в ПАТ "Держ. експ.-імп. банк" м.Хмельницький, МФО 315609.
В платіжних дорученнях Споживач повинен обов`язково вказувати номер договору, дату його підписання, призначення платежу. За наявності заборгованості у Споживача за даним договором Виконавець, зараховує кошти, що надійшли від Споживача, як погашення заборгованості за послуги, надані в минулі періоди по даному договору, незалежно від вказаного в платіжному-дорученні призначення платежу.
У разі потреби Виконавець здійснює в місячний строк перерахунок вартості фактично наданих послуг та повідомляє Споживачеві про його результати.
У разі зміни вартості послуги, її Виконавець повідомляє не пізніше ніж за 30 днів про це Споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів), Виконавець повідомляє про це Споживачеві, через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов`язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
Позивач звернувся до відповідача із претензією від 13.12.2022р. №2852, у якій просив сплатити заборгованість за договором №4891 від 24.01.2017р. в розмірі 8 503,86 грн., однак відповіді не отримав, заборгованість відповідачем не оплачена.
Як вбачається із розрахунку заборгованості по Обслуговуючому кооперативу "Трикутник" за надані послуги по вивезенню та знешкодженню твердих та рідких побутових відходів станом на 01.08.2022р., у відповідача наявна заборгованість за період з 01.08.2022р. по 01.08.2022р. в розмірі 8 503,86 грн.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке:
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що 01.01.2017р. між сторонами у справі укладено договір №4891 про надання послуг з вивезення побутових відходів, згідно з положеннями якого позивач взяв на себе зобов`язання з надання послуг відповідачу по вивезенню та знешкодженню побутових відходів, а останній зобов`язався сплачувати за надані послуги згідно затверджених тарифів.
Доказів припинення дії договору матеріали справи не містять та учасниками справи не надано.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
У статті 1 Закону України "Про управління відходами" зазначено, що побутові відходи - змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 вищевказаного Закону).
В силу ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно п.п. 14-19 Договору розрахунковим періодом є календарний місяць.
У разі застосування щомісячної системи оплати послуг, платежі вносяться не пізніше ніж до п`ятого числа місяця, що настає за розрахунковим. У разі попередньої оплати послуг, платежі вносяться за згодою. Споживача згідно домовленості з ним.
Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі.
Плата вноситься на розрахунковий рахунок: НОМЕР_1 в ПАТ "Держ. експ.-імп. банк" м.Хмельницький, МФО 315609.
В платіжних дорученнях Споживач повинен обов`язково вказувати номер договору, дату його підписання, призначення платежу. За наявності заборгованості у Споживача за даним договором Виконавець, зараховує кошти, що надійшли від Споживача, як погашення заборгованості за послуги, надані в минулі періоди по даному договору, незалежно від вказаного в платіжному-дорученні призначення платежу.
У разі потреби Виконавець здійснює в місячний строк перерахунок вартості фактично наданих послуг та повідомляє Споживачеві про його результати.
У разі зміни вартості послуги, її Виконавець повідомляє не пізніше ніж за 30 днів про це Споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів), Виконавець повідомляє про це Споживачеві, через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов`язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Позивач звернувся до відповідача із претензією від 13.12.2022р. №2852, у якій просив сплатити заборгованість за договором №4891 від 24.01.2017р. в розмірі 8 503,86 грн., однак відповіді не отримав, заборгованість відповідачем не оплачена.
Як вбачається із розрахунку заборгованості по Обслуговуючому кооперативу "Трикутник" за надані послуги по вивезенню та знешкодженню твердих та рідких побутових відходів станом на 01.08.2022р., у відповідача наявна заборгованість за період з 01.08.2022р. по 01.08.2022р. в розмірі 8 503,86 грн.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача 8 503,86 грн. заборгованості за період з 01.08.2022р. по 01.08.2022р. заявлені правомірно та є обґрунтованими, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, у зв`язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Трикутник" (29000, м. Хмельницький, вул. Панаса Мирного, буд.18-В, код 40777438) на користь Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (29008, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1, код 03356565) - 8 503,86 грн. (вісім тисяч п`ятсот три гривні 86 коп.) заборгованості та 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Суддя І.В. Заярнюк
Віддрук. 3 прим.
1 прим - до справи,
2- позивачу - 29008, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1 та на skt_office@ukr.net
3- відповідачу - 29000, м. Хмельницький, вул. Панаса Мирного, 18-В
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 02.11.2023 |
Номер документу | 114578820 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заярнюк І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні