1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/10429/23 2/335/3595/2023
про відмову у відкритті провадження у справі
01 листопада 2023 року суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Вершинської сільської ради Більмацького району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кріль Олександр Михайлович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
27.10.2023 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вершинської сільської ради Більмацького району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кріль Олександр Михайлович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.
Вивчивши позовну заяву з доданими до неї матеріалами приходжу до висновку, що у відкритті провадження у справі необхідно відмовити з таких підстав.
Пунктами 1, 6 частини першої статті 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а також якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Зі змістуч. 1 ст. 5 ЦПК Українивипливає, що в порядку цивільного судочинства підлягають захисту права, свободи чи інтереси фізичних та юридичних осіб. За вимогами статті 48 ЦПК Українисторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач, якими можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава. Згідно зіст. 2 ЦК Україниучасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі особи). Позивачем є особа, на захист суб`єктивних прав і охоронюваних інтересів якої розпочинається цивільний процес, а відповідачем особа, яка за заявою позивача притягається до цивільної відповідальності.
Згідно з частиною першоюстатті 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З відповіді № 301163 від 01.11.2023 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань випливає, що Вершинська сільська рада Більмацького району Запорізької області (ЄДРПОУ 25223652), яка зазначена у позовній заяві відповідачем, припинена, про що до вказаного Реєстру 11.02.2020 внесено відповідний запис.
Оскільки встановлено, що відповідача як юридичну особу припинено до звернення позивача до суду із даним позовом, а отже в силу положень ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України його цивільна правоздатність припинилась з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Крім того, ЦПК Українине передбачено можливості розгляду в порядку цивільного судочинства справи за участю такої особи.
Враховуючи наведені обставини, оскільки позов заявлений до особи, яка не може бути стороною у справі, через відсутність у неї цивільної право- та дієздатності (ст. ст.91, 92 ЦК України), а отже не є носієм прав та обов`язків відповідача в суді (ст. ст.2, 5, 48 ЦПК України), суд доходить висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі. Крім того, суд також враховує і те, що матеріали позовної заяви не містять інформації про правонаступництво обов`язків цього відповідача у питаннях набуття права на спадщину, щодо якої відсутні інші спадкоємці, а тому позивач не позбавлений права у встановленому законом порядку отримати відомості про правонаступника відповідача, пред`явивши у подальшому позовні вимоги до правонаступника особи, яка буде мати відповідний обсяг цивільної право- та дієздатності.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.5, 13, 4648, 186, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Вершинської сільської ради Більмацького району Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кріль Олександр Михайлович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Суддя А.В. Шалагінова
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 03.11.2023 |
Номер документу | 114584131 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Шалагінова А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні