Справа № 758/4639/23
Категорія 38
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
25 жовтня 2023 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
у складі головуючого судді Ковбасюк О.О.
за участю:
секретаря судового засідання Довгалюк О.В.,
представника позивача Мікайилова Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
У травні 2023 року позивач звернувся із вказаним позовом до суду, зазначивши, що 25.11.2021 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №0531/11/2021/0550, відповідно до якого позивач надав відповідачу кредит у розмірі 369 000,00 грн. строком до 24.11.2026, а відповідач зобов`язався повернути отриманий кредит та сплатити нараховані комісії та проценти за користування кредитними коштами у порядку та строки, передбачені договором. Проте відповідач належним чином не виконував умови кредитного договору, внаслідок чого станом на 14.04.2023 у нього утворилася прострочена заборгованість по кредиту у розмірі 347 423,09 грн. та прострочена заборгованість по процентах у розмірі 11 704,39 грн. Враховуючи наведене, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь вказану суму заборгованості, а також стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 383,10 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.05.2023 головуючим суддею у справі визначено Ковбасюк О.О.
Ухвалою суду від 09.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву, а позивачу - відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
Ухвалою суду від 17.07.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та не заперечив щодо ухвалення судом заочного рішення по справі.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання повторно не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов та заяву про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень з боку представника позивача, суд ухвалив провести розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
При вирішені питання щодо розгляду справи в заочному порядку суд виходив з того, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається в першу чергу на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 25.11.2021 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір №0531/11/2021/0550, за умовами якого позивач надав відповідачу кредит у розмірі 369 000,00 грн. на придбання автомобіля марки «KIA Sportage» 2021 року випуску, який буде використовуватися в особистих і сімейних цілях.
Кредит наданий банком відповідачу шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів на поточний рахунок ФІЛІЇ «АВТОМОБІЛЬНИЙ ЦЕНТР КИЇВ» ПрАТ «УКРАЇНСЬКА АВТОМОБІЛЬНА КОРПОРАЦІЇ» IBAN НОМЕР_1 , відкритий в ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОЩАК КИЇВ (ЄДРПОУ 25745327) з призначенням платежу «Оплата за автомобіль KIA Sportage згідно рахунку№ НОМЕР_2 -Y06334/2 від 16.11.2021 від ОСОБА_1 , в т.ч. з ПДВ - 61 500,00 грн.».
Пунктом 1.2.1. кредитного договору встановлено, що кредит надається з 25.11.2021 по 24.11.2026.
Згідно з п.п. 1.3.1. та 1.3.2. за користування кредитними коштами у межах терміну кредитування процентна ставка встановлюється у розмірі 3,29 % річних та є фіксованою, за користування кредитними коштами, що не повернуті в терміни, процентна ставка встановлюється у розмірі 8,29 % річних та є фіксованою, а у разі порушення позичальником будь-якого або декількох зобов`язань, встановлених п. 4.3.6-4.3.9, він сплачує комісію у розмірі 1,7% (без ПДВ) від суми наданого кредиту, зазначеної у п. 1.1. цього договору.
Згідно з п. 3.1. договору позичальник здійснює погашення кредиту у відповідності з графіком, встановленим у додатку №2 до цього договору, та сплату процентів за користування кредитними коштами шляхом сплати рівних один одному платежів у розмірі 6 787,00 грн., щомісячно з 1-го числа по 10-те число кожного місяця, шляхом внесення/перерахування коштів на рахунок IBAN НОМЕР_3 , відкритий у АБ «УКРГАЗБАНК».
Відповідно до п. 4.1.1. кредитного договору банк зобов`язався відкрити позичальнику рахунок з обліку кредиту IBAN НОМЕР_4 та рахунок IBAN НОМЕР_3 для внесення періодичних платежів, дострокового погашення заборгованості по кредиту, процентів за користування кредитними коштами та всіх комісій, передбачених цим договором.
Згідно з п.п.4.2.3. кредитного договору банк має право вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по цьому договору, включаючи повернення всієї суми кредиту, сплати процентів за користування кредитними коштами, комісій (якщо буде мати місце) у випадках, які сторони визначають, як істотне порушення умов цього договору, зокрема невиконання позичальником будь-яких своїх зобов`язань по цьому договору, у тому числі несвоєчасного виконання грошових зобов`язань ( з простроченням їх виконання більше, ніж на 1 (один) календарний місяць), що випливають з цього договору.
Відповідно до вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 625 ЦПК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Частиною 2 ст. 1050 ЦК України визначено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Факт отримання ОСОБА_1 кредитних коштів в сумі 369 000,00 грн. підтверджується випискою/особовим рахунком за період з 25.11.2021 по 14.04.2023.
Отже, позивач належним чином виконав свої зобов`язання за кредитним договором, що визначені п. 1.1. та п.п. 4.1.1. даного договору.
Разом із цим, відповідач своїх зобов`язань за кредитним договором щодо сплати процентів та суми кредиту належним чином не виконує.
Так, із розрахунку заборгованості, наданого позивачем, вбачається, що станом на 14.04.2023 погашення кредиту та процентів здійснювалось відповідачем з порушенням встановлених кредитним договором строків, заборгованість по прострочених процентах становить 11 704,39 грн., прострочена заборгованість по кредиту становить 347 423,09 грн.
Крім того, судом встановлено, що відповідач порушив строки повернення кредиту та процентів, що встановлені кредитним договором, що підтверджується розрахунком заборгованості, відповідно до якого борг відповідача перед позивачем складається із заборгованості за кредитом у розмірі 347 423,09 грн. та процентів у розмірі 11 704,39 грн.
Матеріалами справи підтверджується, що з метою досудового врегулювання спору позивачем ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» було направлено на адресу відповідача ОСОБА_1 лист-вимогу №129/6788/2023 від 27.02.2023 з вимогою виконати порушене зобов`язання шляхом повернення всієї суми кредиту за кредитним договором.
Факт підтвердження направлення позивачем досудової вимоги підтверджується списком поштових відправлень №3 та копією поштової квитанції.
В ході судового розгляду відповідачем не спростовано розміру боргу та не доведено його відсутності, повного чи часткового погашення.
Крім того, судом не встановлено підстав для звільнення відповідача від обов`язку по поверненню використаних ним кредитних коштів у вказаному розмірі або для зменшення вказаної суми боргу.
Згідно зі ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, судом встановлено, що позивач виконав свої зобов`язання за договором, надавши відповідачу кредит у встановленому договором розмірі, проте відповідач порушив умови договору щодо повернення кредиту та сплати процентів у встановлені договором строки та порядку, у зв`язку з чим в останнього виникла прострочена заборгованість по сплаті кредиту та процентів.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 5 383,10 грн., що був сплачений позивачем при подачі позову до суду згідно з платіжною інструкцією №14791-74 від 10.04.2023.
Н підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 81, 141, 247, 258, 259, 265, 280-284, 289, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованостізадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» заборгованість за кредитним договором №0531/11/2021/0550 від 25.11.2021 в загальному розмірі 359 127 (триста п`ятдесят дев`ять тисяч сто двадцять сім) гривень 48 копійок, із яких:
- 347 423 (триста сорок сім тисяч чотириста двадцять три) гривні 09 копійок - прострочена заборгованість по кредиту;
- 11 704 (одинадцять тисяч сімсот чотири) гривні 39 копійок - прострочена заборгованість по процентах.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» судовий збір у розмірі 5383 (п`ять тисяч триста вісімдесят три) гривні 10 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін по справі:
позивач - Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «УКРГАЗБАНК», місцезнаходження: м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280;
відповідач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Повний текст рішення складено 01.11.2023.
Суддя Олена КОВБАСЮК
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2023 |
Оприлюднено | 03.11.2023 |
Номер документу | 114586515 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні