Ухвала
від 31.10.2023 по справі 420/29620/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/29620/23

УХВАЛА

31 жовтня 2023 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) до Виробничого підприємства «Спецбуд» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 30587650, місце знаходження: 67100, Одеська область, м. Одеса, вул. Льва Толстого, 28) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 30 жовтня 2023 року надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул.. Семінарська, 5) до Виробничого підприємства «Спецбуд» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 30587650, місце знаходження: 67100, Одеська область, м. Одеса, вул.. Льва Толстого, 28) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій представник просить: тимчасово обмежити у праві виїзду за межі України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , - керівника Виробничого підприємства «Спецбуд» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, що має податковий борг на загальну суму 2 179 426,00 грн.

З позовної заяви вбачається, що вона подана керуючись ст.ст. 283, 289-2 КАС України.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: 7) встановлення тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі України.

Відповідно до ч. 1 ст. 289-2 КАС України, у разі невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

Таким чином справи за адміністративними позовами з приводу тимчасового обмеження права громадян України на виїзд за межі території України розглядаються судом за особливостями встановленими ст. 289-2 КАС України з урахуванням загальних положень, передбачених ст. 283 КАС України.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку щодо залишення позову без руху, з огляду на таке.

Так, відповідно до ч.2 ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити:

1) найменування адміністративного суду;

2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку заявника;

3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті;

4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;

5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються;

6) підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

Відповідно до положень ст. 289-2 КАС України підставою звернення із заявою є обставини, щодо невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги які мають бути підтверджені доказами.

Такі самі положення передбачені п.87.13 ст.87 Податкового кодексу України, відповідно до якого у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України - до погашення такого податкового боргу.

Згідно з п. 59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як вбачається, з матеріалів справи, згідно з ст.59 Податкового кодексу України, сформовано в автоматичному режимі податкову вимогу форми «Ю» від 08.01.2013 року № 3 на суму 4638, 82 грн та направлено на адресу відповідача, яку отримав директор 17.01.2013 року, про що свідчить підпис на самій податковій вимозі.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податковий кодекс України, так само як і інші нормативні акти податкового законодавства, не містять норми про порядок обчислення строків, визначених у цьому кодексі.

Відповідно ч.1 ст.120 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Отже, суд зазначає, що право на звернення до суду щодо встановлення тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі України (в тому числі і в порядку звернення до суду з заявою) виникає через 240 днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, та має бути реалізовано (у разі звернення до суду з заявою про обмеження виїзду за кордон керівника платника податків), з урахуванням норм ст. 283 КАС України, тобто протягом 24 годин з моменту встановлення відповідних обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що податкова вимога форми «Ю» від 08.01.2013 року № 3 та направлено на адресу відповідача, яку отримав директор 17.01.2013 року, про що свідчить підпис на самій податковій вимозі, тобто в даному випадку перебіг 240-денного строку, встановленого п.87.13 ст.87 Податкового кодексу України, розпочався з 00 год. 00 хв. 17.01.2013 року та закінчується о 24 год. 00 хв. 15.09.2013 року, а отже в порядку ст. 283 КАС України позивач мав звернутися до суду протягом 15 вересня 2013 року.

Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до суду з цією позовною заявою 30.10.2023 року, тобто з пропуском встановленого законом процесуального строку звернення до суду.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 2892 КАС України, у разі невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

Аналізуючи вказану норму, суд звертає увагу, що підставою звернення до суду із позовною заявою в межах ст.. 283 та 2892КАС України, обов`язковими умовами є, зокрема, наявність податкового боргу у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень та такий борг не сплачений протягом 240 календарних днів з моменту вручення податкової вимоги.

Тобто, сума податкового боргу має бути більше 1 мільйона гривень вже на дату формування податкової вимоги, проте з матеріалів справи вбачається, що сума податкової вимоги є значно меншою, та складає 4638,82 грн.

Таким чином, позивач має надати до суду нормативне обґрунтування (з чітким посиланням на норми закону), яке б підтверджувало сукупність підстав та настання обставин, що передбачають право податкового органу на звернення до суду з даною позовною заявою саме 30.10.2023 року, у порядку ст. 283 та ст. 289-2 КАС України.

Також, суд зазначає, що п. 6 ч.2 ст. 283 КАС України, передбачено, що заява, зокрема має містити підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

Із поданої заяви вбачається, що вона подана та підписана представником Головного управління ДПС в Одеській області Причиненко Дар`єю, проте в порушення п. 6 ч.2 ст. 283 КАС України, відсутня печатка Головного управління ДПС в Одеській області.

Відповідно до ч. 3 ст. 283 КАС України, у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.

При таких обставинах, позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі Україниповинна бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви оформленої належним чином відповідно до норм ч. 2 ст. 283 КАС України, та ст. 289-2 КАС України з обґрунтуванням підстав звернення до суду та настання обставин, що передбачають право податкового органу на звернення до суду з даною позовною заявою саме 30.10.2023 року та скріпленою печаткою Головного управління ДПС в Одеській області, та надати докази направлення відповідачам правильно оформленої позовної заяви на адресу відповідачів.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,

УХВАЛИВ:

1.Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул.. Семінарська, 5) до Виробничого підприємства «Спецбуд» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 30587650, місце знаходження: 67100, Одеська область, м. Одеса, вул.. Льва Толстого, 28) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, - залишити без руху.

2.Повідомити заявника про необхідність усунути недоліки, викладені в ухвалі до 18 години 00 хвилин 31 жовтня 2023 року шляхом надання безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду (адреса: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога,14) документів, що підтверджують усунення викладених в ухвалі недоліків.

3.Роз`яснити заявнику, що в іншому випадку заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Cуддя Л.Р. Юхтенко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено03.11.2023
Номер документу114593072
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю

Судовий реєстр по справі —420/29620/23

Ухвала від 01.11.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

Ухвала від 31.10.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні