Рішення
від 01.11.2023 по справі 440/9120/23
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9120/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Білицької селищної ради до Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Перший заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Білицької селищної ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району про зобов`язання Різдва Іоана Хрестителя Релігійну громаду Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з виконавчим комітетом Білицької селищної ради охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини - Церкву Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , що визначена розпорядженням Полтавської облдержадміністрації №529 від 16.07.2021.

Мотивуючи позов, прокурор вказує, що відповідачем як власником щойно виявленого об`єкта культурної спадщини Полтавського району Полтавської області - Церкви Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , не укладено охоронний договір з виконавчим комітетом Білицької селищної ради.

Ухвалою суду від 10.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/9120/23 за позовом першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Білицької селищної ради до Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району про зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Копію вказаної ухвали направлено на адресу відповідача та отримано останнім 25.07.2023.

Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач у встановлений судом строк не скористався.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації від 16.07.2021 №529 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 15.10.2020 №590" затверджено, зокрема, Перелік щойно виявлених об`єктів культурної спадщини Полтавського району Полтавської області, до яких включено по Білицькій селищній територіальній громаді серед інших об`єктів будівлю - Церкви Іоанна Предтечі, розташовану по вул. Шевченка, буд. 35 в с. Марківка Полтавського району Полтавської області, яка є об`єктом історії.

Відповідно до паспорту об`єкта культурної спадщини Церкви Різдва Іоанна Предтечі від 2019 року, акту технічного стану об`єкта (пам`ятки) культурної спадщини від 14.11.2019 №9, облікової картки об`єкта культурної спадщини Церкви Різдва Іоанна Предтечі від 2019 року та схематичного плану, об`єкт культурної спадщини - Церква Іоанна Предтечі, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , власник та користувач - Різдва Іоана Хрестителя Релігійна громада Української православної церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна земельна ділянка 5321884601:01:001:0358 за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій на теперішній час перебуває у постійному користуванні правокористувача Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української православної церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району.

За змістом інформації Виконавчого комітету Білицької селищної ради від 23.01.2023 №03.1-09/147 Церква Іоанна Предтечі розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 5321884601:01:001:0358, яка знаходиться в постійному користуванні Релігійної організації Різдва Іоана Хрестителя Релігійна громада Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району.

Спору з приводу наведених обставин немає.

Наказом Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації від 22.11.2021 №186 "Про укладення охоронних договорів" делеговано відповідним структурним підрозділам виконавчих комітетів та рад відповідних сільських, селищних, міських об`єднаних територіальних громад повноваження укладати охоронні договори на пам`ятки та щойно виявлені об`єкти культурної спадщини чи їх частини з власниками або уповноваженими ними органами (особами), незалежно від форм власності на ці об`єкти, в установленому порядку відповідно до чинного законодавства.

Разом з цим, як стверджує прокурор, на цей час охоронний договір на вказаний об`єкт не укладено.

Про виявлене порушення з пропозицією самостійного звернення до суду повідомлявся Виконавчий комітет Білицької селищної ради листом від 06.03.2023 №56-2-1383ВИХ-23.

З відповіді Виконавчого комітету від 16.03.2023 на вказаний лист слідує, що Виконавчий комітет Білицької селищної ради не звертався до суду з позовом про зобов`язання власника будівлі укласти охоронний договір через відсутність коштів на сплату судового збору за подання такого позову, при цьому, виконавчий комітет не заперечує проти вжиття саме органами прокуратури заходів зобов`язального характеру по відношенню до власника об`єкта культурної спадщини з метою укладення охоронного договору.

Як наслідок, керуючись статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", перший заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Білицької селищної ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з цим позовом до Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району про зобов`язання Різдва Іоана Хрестителя Релігійну громаду Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району (ЄДРПОУ 26026586, вул. Шевченка, буд. 35, с. Марківка, Полтавський (у минулому Кобеляцький) район, Полтавська область, 39210) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з виконавчим комітетом Білицької селищної ради (ЄДРПОУ 04383512, вул. Кобеляцька, буд. 53А, смт Білики, Полтавський район, Полтавська область, 39220) охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини - Церкву Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , що визначена розпорядженням Полтавської облдержадміністрації №529 від 16.07.2021.

Суд вважає, що прокурор в повній мірі довів здійснення неналежним чином захисту інтересів держави в сфері охорони культурної спадщини Виконавчим комітетом Білицької селищної ради, що дає йому право на звернення до суду в інтересах держави з цим позовом.

Правовий висновок про те, що прокурор має право звертатися до суду в інтересах держави у сфері охорони культурної спадщини, висловлений Верховним Судом, зокрема, у постановах від 02.12.2020 у справі №734/519/15-ц, від 17.03.2021 у справі №925/3/20, від 09.11.2022 у справі №260/437/21, від 17.11.2022 у справі №640/16767/21.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 4, 5 статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини в суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і прийдешніх поколінь регулюються Законом України від 08.06.2000 №1805-III "Про охорону культурної спадщини" (надалі - Закон №1805-III), з моменту набрання чинності якого, тобто з 12.07.2000, втратив чинність Закон Української РСР "Про охорону і використання пам`яток історії та культури" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1978 р., N 30, ст. 426; 1984 р., N 7, ст. 145).

Об`єкт культурної спадщини, відповідно до визначення наведеного у статті 1 Закону №1805-III - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

При цьому, пам`ятка культурної спадщини (далі - пам`ятка) - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Як слідує з матеріалів справи, розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації від 16.07.2021 №529 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 15.10.2020 №590" затверджено, зокрема, Перелік щойно виявлених об`єктів культурної спадщини Полтавського району Полтавської області, до яких включено по Білицькій селищній територіальній громаді серед інших об`єктів будівлю Церкви Іоанна Предтечі, розташовану по вул. Шевченка, буд. 35 в с. Марківка Полтавського району Полтавської області, яка є об`єктом історії.

За наведеного правового регулювання суд констатує висновок про те, що будівля Церкви Іоанна Предтечі, розташована по вул. Шевченка, буд. 35 в с. Марківка Полтавського району Полтавської області, має статус об`єкта культурної спадщини та є об`єктом правового регулювання Закону №1805-III у відповідному статусі.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону №1805-III усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Відсутність охоронного договору, згідно з імперативом частини 4 статті 23 Закону №1805-III, не звільняє особу від обов`язків, що випливають із цього Закону.

Приписами частини 3 статті 23 Закону №1805-III передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" Кабінет Міністрів України 28.12.2001 постановою №1768 затвердив Порядок укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини (надалі - Порядок №1768).

Згідно з пунктами 1, 2 Порядку №1768 охоронний договір встановлює режим використання пам`ятки культурної спадщини (далі - пам`ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.

Власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1768 в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Аналіз наведеного правового регулювання свідчить про те, що укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким на власника покладається зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини. Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а лише встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.

При цьому, суд зазначає, що саме юридичні або фізичні особи у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи.

Саме такий висновок сформульований у постанові Верховного Суду від 13.12.2018 у справі №826/4605/16.

З викладеного слідує, що власники чи постійні правокористувачі пам`яток культурної спадщини протягом 1 місяця з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування, визнання будівлі щойно виявленим об`єктом історії та архітектури мають укладати охоронний договір з органом охорони культурної спадщини, яким у спірному випадку є Виконавчий комітет Білицької селищної ради відповідно до пункту 2 наказу Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА від 22.11.2021 №186 "Про укладання охоронних договорів".

Так, пунктом 2 наказу Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА від 22.11.2021 №186 передбачено делегувати відповідним структурним підрозділам виконавчих комітетів та рад відповідних сільських, селищних, міських об`єднаних територіальних громад повноваження укладати охоронні договори на пам`ятки та щойно виявлені об`єкти культурної спадщини чи їх частини з власниками або уповноваженими ними органами (особами), незалежно від форм власності на ці об`єкти, в установленому порядку відповідно до чинного законодавства.

Разом із тим, із заявою про укладення охоронного договору на об`єкт культурної спадщини - Церкву Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , що визначена розпорядженням Полтавської облдержадміністрації №529 від 16.07.2021, релігійна організація Різдва Іоана Хрестителя Релігійна громада Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району до виконавчого комітету не зверталася.

Станом на дату розгляду справи охоронний договір, передбачений статтею 23 Закону №1805-III, на об`єкт культурної спадщини - Церкву Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , що визначена розпорядженням Полтавської облдержадміністрації №529 від 16.07.2021, не укладено.

Зважаючи на встановлені судовим розглядом обставини справи та нормативно-правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки судові витрати прокурора складаються лише із сум сплаченого судового збору, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Покровська, 22, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 02910060) в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Білицької селищної ради (вул. Кобеляцька, 53А, смт Білики, Полтавський район, Полтавська область, 39220, ідентифікаційний код 04383512) до Різдва Іоана Хрестителя Релігійної громади Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району (вул. Шевченка, буд. 35, с. Марківка, Полтавський район, Полтавська область, 39210, ідентифікаційний код 26026586) про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати Різдва Іоана Хрестителя Релігійну громаду Української Православної Церкви Київського патріархату с. Марківка Кобеляцького району протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Виконавчим комітетом Білицької селищної ради охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини - Церкву Іоанна Предтечі, розташовану по АДРЕСА_1 , що визначена розпорядженням Полтавської облдержадміністрації №529 від 16.07.2021.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.11.2023
Оприлюднено03.11.2023
Номер документу114593639
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності

Судовий реєстр по справі —440/9120/23

Рішення від 01.11.2023

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

Ухвала від 10.07.2023

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

О.В. Гіглава

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні