Ухвала
від 31.10.2023 по справі 619/5325/23
ДЕРГАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 619/5325/23

провадження № 1-кс/619/1081/23

УХВАЛА

іменем України

31 жовтня 2023 року м.Дергачі

Слідчий суддя Дергачівського районного суду Харківської області ОСОБА_1

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Дергачівської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , внесеного до ЄРДР № 12023221230002260 від 27 жовтня 2023 року за ч.1 ст.286 КК України, про арешт тимчасово вилученого майна,

встановив:

До Дергачівського районного суду Харківської області надійшло клопотання прокурора Дергачівської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , внесеного до ЄРДР № 12023221230002260 від 27 жовтня 2023 року за ч. 1 ст. 286 КК України, про арешт тимчасово вилученого майна.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що 26 жовтня 2023 року близько 16 год 51 хв на автодорозі «Харків Вільшани», поблизу домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , відбулось зіткнення трьох автомобілів: автомобіля марки «ВАЗ» моделі «21103», д.р.н. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , автомобіля марки «VOLKSWAGEN» моделі «CADDY», д.р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та автомобіля марки «FIAT» моделі «DOBLO», д.р.н. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого водія автомобіля «ВАЗ» госпіталізовано до лікарні з діагнозом: вчмт, сгм, забійна рана лівої скроневої ділянки, закритий перелом кісток середньої третини лівої гомілки, гіповоленичний шок 2 ступеня.

За вказаним фактом 27 жовтня 2023 року СВ відділу поліції № 3 ХРУП № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023221230002260 від 20 жовтня 2023 року за ч. 1 ст. 286 КК України.

З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та відшукання предметів, знарядь та інших речових доказів, а також встановлення фактичних відомостей щодо вищевказаних протиправних дій, 26 жовтня 2023 року слідчим СВ ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_7 транспортні засоби: 1) автомобіль марки «ВАЗ» моделі «21103», д.р.н. НОМЕР_1 , 2) автомобіль марки «VOLKSWAGEN» моделі «CADDY», д.р.н. НОМЕР_2 , 3) автомобіль марки «FIAT» моделі «DOBLO», д.р.н. НОМЕР_3 під час огляду місця події було оглянуто та вилучено.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , власником автомобіля марки «ВАЗ» моделі «21103», д.р.н. « НОМЕР_1 » є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , на момент ДТП автомобіль знаходився у фактичному користуванні власника. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , власником автомобіля марки «VOLKSWAGEN» моделі «CADDY», д.р.н. НОМЕР_2 є ТОВ «МКС-ПЛЮС», юридична адреса якого є: м. Харків, Майдан захисників України, буд. 2, на момент ДТП автомобіль знаходився у фактичному користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 , власником автомобіля марки «FIAT» моделі «DOBLO», д.р.н. НОМЕР_3 є ТОВ ТОРГОВА ГРУПА «СОЮЗ», юридична адреса якого є: м. Харків, вул. Аравійська, буд. 22/24, на момент ДТП автомобіль знаходився у фактичному користуванні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

27 жовтня 2023 року слідчим СВ ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_7 , вищевказані транспортні засоби були визнані речовим доказом у зазначеному кримінальному провадженні.

З метою виконання завдань кримінального провадження передбачених у ст.2 КПК України, а саме: захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, прокурор вважає, що є наступні підстави для позбавлення права на відчуження, розпорядження та користування вищевказаним майном, виявленим та вилученим під час огляду місця події 26 жовтня 2023 року.

У разі не запобігання ризикам відчуження, розпорядження та користування вищевказаним майном можуть бути втрачені докази вчинення кримінального правопорушення - злочину.

У органу досудового розслідування є необхідність у проведенні авто-технічних експертиз, експертиз технічного стану транспортних засобів, судово-трасологічних експертиз, об`єктом дослідження яких буде саме вищевказане майно.

В обґрунтування клопотання прокурор також посилається на те, що тимчасово вилучене зазначене вище майно може зберегти сліди злочину та може бути використане як доказ у кримінальному провадженні, з метою забезпечення збереження речових доказів, необхідних та подальшого проведення слідчих дій та криміналістичних експертиз.

Необхідність у накладенні арешту виявленого та вилученого під час огляду місця події полягає у запобіганні можливості його приховування, розпорядження та відчуження так, як у разі не запобігання таким ризикам можуть бути втрачені докази вчинення кримінального правопорушення.

Прокурор,слідчий,власники тафактичні володільціавтомобілів у судовезасідання нез`явились,про часі місцесудового розглядуповідомлялись належнимчином.

Прокурор подала до суду заяву, клопотання підтримала, просила його задовольнити з підстав, зазначених у ньому, та просила судовий розгляд провести у її відсутність.

Відповідно до ч. 1 статті 172КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого (дізнавача) та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.

Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Враховуючи стислі строки, встановлені законом для розгляду клопотання, вжиття необхідних заходів для виклику в судове засідання учасників кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про можливість розгляду клопотання без участі вищевказаних осіб.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали, які додані до клопотання, оцінивши в сукупності всі обставини, дійшов висновку про задоволення клопотання з таких підстав.

Відповідно до ч. 5ст. 171 КПК Україниклопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої воно було вилучено.

Встановлено, що СВ ВП № 3 ХРУП № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області перебувають матеріали кримінального провадження № 12023221230002260 від 27 жовтня 2023 року, за фактом вчинення кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч.1 ст.286 КК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до положень статті 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно з п. 1 ч. 2ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Згідно ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що є достатні підстави вважати, що вилучене майно зазначене в клопотанні, відповідає критеріям, зазначеним уст.98 КПК України, оскільки матеріали клопотання про арешт майна свідчать про відповідність вилученого майна ознакам речових доказів, оскільки вони можуть містити інформацію щодо обставин вчинення злочину, яка має значення для цього кримінального провадження і ці обставини стануть предметом перевірки під час досудового розслідування.

Зазначені транспортнізасоби автомобіль марки«ВАЗ» моделі«21103»,д.р.н. НОМЕР_1 ;автомобіль марки«VOLKSWAGEN»моделі «CADDY»,д.р.н. НОМЕР_2 ;автомобіль марки«FIAT»моделі «DOBLO»,д.р.н. НОМЕР_3 , як речові докази, необхідні судовим експертам для проведення відповідних експертиз, а також для встановлення слідів вчинення кримінального правопорушення.

Також, слідчим суддею враховується, що на підставі постанови слідчого від 27 жовтня 2023 року, вказане майно визнане речовими доказами у кримінальному провадженні № 12023221230002260 від 27 жовтня 2023 року, на даний час триває досудове розслідування, експертизи ще не проведені.

Отже, вимоги клопотання, на цьому етапі досудового розслідування, виправдовують втручання у права і інтереси власників майна з метою забезпечення кримінального провадження, що чітко узгоджується з нормами ст.170 КПК України.

Вилучене майно повинно бути досліджене під час досудового розслідування і може бути доказом по справі, зокрема, для встановлення всіх фактичних обставин кримінального правопорушення, а також необхідністю отримання висновків відповідних спеціалістів на підтвердження або спростування факту, які слугуватимуть встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні.

Арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна, як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Метою накладення арешту у поданому клопотанні орган досудового розслідування зазначив забезпечення збереження речових доказів, необхідних для подальшого проведення слідчих дій та криміналістичних експертиз.

Статтею 100 КПК України передбачено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядкуст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч. 2, 3ст. 170 КПК Українислідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним ч. 1ст. 98 КПК України.

Відповідно до ч.ч. 2,3ст. 170 КПК України, майно, яке відповідає критеріям, визначеним уст. 98 КПК Україниповинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Слідчий суддя зазначає, що арешт майна з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3ст. 170 КПК України, посуті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від двох останніх правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов`язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

Враховуючи, що вилучене майно було визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку про те, воно відповідає критеріям майна, визначенимстаттею 98 КПК України, на яке відповідно до положень ч. 3ст. 170 КПК Україниможе бути накладений арешт.

Слідчий суддя вважає, що прокурор довела необхідність арешту тимчасового вилученого майна, оскільки воно відповідає критеріям речового доказу та є достатні підстави вважати, що воно зберегло на собі сліди кримінального правопорушення або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тому існують обґрунтовані підстави, у зв`язку з якими потрібно здійснити даний вид забезпечення кримінального провадження так як незастосування може призвести до неможливості проведення експертиз, зникнення, втрати або пошкодження вилученого майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Відповідно до ч. 2 ст. 100 КПК України речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов`язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні.

Отже,виходячи звищевикладеного, з урахуванням фактичних обставин справи, слідчий суддя вважає, що арешт транспортних засобівмарки «ВАЗ» моделі «21103», д.р.н. НОМЕР_1 ; марки «VOLKSWAGEN» моделі «CADDY», д.р.н. НОМЕР_2 ; марки «FIAT» моделі «DOBLO», д.р.н. НОМЕР_3 шляхом заборони відчуження,користуванням тарозпорядження майном,на часпроведення експертнихдосліджень вмежах строкудосудового розслідування є доцільним. Саме такий спосіб та місце зберігання арештованого майна є ефективним, оскільки буде сприяти дієвості кримінального провадження, завданням досудового розслідування. При цьому належить врахувати, що арешт майна має тимчасовий характер,його межі у часі окреслені строками досудового розслідування, які в свою чергу чітко регламентуються нормами ст.219 КПК України.

Застосування заходу забезпечення у вигляді арешту майна у вказаний спосіб відповідає належній правовій процедурі та завданням кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-173, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

у х в а л и в:

Клопотання прокурора про арешт майна - задовільнити.

Накласти арешт на тимчасово вилучене майно в рамках кримінального провадження № 12023221230002260 від 27 жовтня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України на вилучені 26 жовтня 2023 року під час огляду місця події на автодорозі «Харків Вільшани», поблизу домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 :

- автомобіль марки «ВАЗ» моделі «21103», д.р.н. НОМЕР_1 , який відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 належить ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;

- автомобіль марки «VOLKSWAGEN» моделі «CADDY», д.р.н. НОМЕР_2 , який відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 належить ТОВ «МКС-ПЛЮС», юридична адреса: м. Харків, Майдан захисників України, буд. 2, на момент дорожньо-транспортної пригоди знаходився у фактичному користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

- автомобіль марки «FIAT» моделі «DOBLO» д.р.н. НОМЕР_3 , який відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 належить ТОВТОРГОВА ГРУПА«СОЮЗ»,юридична адреса:м.Харків,вул.Аравійська,буд.22/24,на моментдорожньо-транспортноїпригоди знаходивсяу фактичномукористуванні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Накласти арештнаавтомобільмарки «ВАЗ»моделі «21103»,д.р.н. НОМЕР_1 ,автомобіль марки«VOLKSWAGEN»моделі «CADDY»,д.р.н. НОМЕР_2 ;автомобіль марки«FIAT»моделі «DOBLO»,д.р.н. НОМЕР_3 із забороною відчуження,розпорядження такористування на час проведення експертних досліджень в межах строку досудового розслідування.

Зберігання арештованого майна здійснювати відповідно до «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого Постановою КМ України № 1104 від 19.11.2012.

Місцем зберігання арештованих транспортних засобів марки «ВАЗ»моделі «21103»,д.р.н. НОМЕР_1 ,марки «VOLKSWAGEN»моделі «CADDY»,д.р.н.« НОМЕР_2 »;марки «FIAT»моделі «DOBLO»,д.р.н. НОМЕР_3 визначити спеціально обладнаний майданчик тимчасового затриманих автотранспортнихзасобів ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, за адресою: Харківська область, Харківський район, м.Дергачі, вул. 1 Травня, 10.

Роз`яснити особам, які не були присутні під час розгляду клопотання, що вони не позбавлені можливості звернутись до суду у передбаченому законом порядку з клопотанням про скасування арешту майна.

Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню після її постановлення.

Копію ухвали негайно після її постановлення вручити слідчому, прокурору та особам, щодо майна яких вирішувалося питання про арешт.

У разі відсутності вищевказаних осіб під час оголошення судового рішення, його копію надіслати таким особам не пізніше наступного робочого дня.

Виконання ухвали покласти на слідчого СВ ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_7 .

Роз`яснити положення, які закріплені в ч. 1 ст. 174 КПК України, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудДергачівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу114609994
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —619/5325/23

Ухвала від 15.08.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 21.03.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 19.03.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 26.02.2024

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 31.10.2023

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 30.10.2023

Кримінальне

Дергачівський районний суд Харківської області

Риков М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні