Справа № 594/1025/23
Провадження №2/594/405/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року
Борщівський районний суд Тернопільської області
у складі: головуючого Чир П.В.
з участю секретаря Козій Я.Ю.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Кожевнікової О.В.
прокурора Мрічка В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Борщеві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іване-Пустенської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про продовження строку на відчуження земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з даним позовом до Іване-Пустенської сільської ради в якому просить поновити їй, як громадянці РФ, що має посвідку на право постійного проживання в Україні з 2008 року, строк для відчуження належних їй на праві власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 6120882900:01:001:0058, площею 1,0441 га. та кадастровим номером 6120882900:01:001:0015, площею 0,1177 га., що розташовані на території Іване-Пустенської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, який встановити в 1 рік.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є громадянкою російської федерації. Після набуття нею права власності на вказані земельні ділянки, прийняття їх у спадок, нотаріусом не було повідомлено, що їй як громадянці іншої держави необхідно відчужити земельні ділянки в річний строк. Крім того вона мала намір подарувати вказані земельні ділянки онучці з досягненням нею 18 річного віку. На даний час онука є повнолітньою, вони звернулись до нотаріуса для оформлення договору дарування земельної ділянки, проте їй було відмовлено у зв`язку із пропущенням строком для реалізації земельної ділянки. Вона з 2007 року має посвідку на право постійного проживання на території України, сама народилась в Україні, її батьки були українцями. Однак, у зв`язку з направлення по роботі в 1977 році змушена була перебувати на території тодішнього Радянського союзу. Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення законодавчо врегульовано лише з 01.07.2021. З 24.02.2022 у зв`язку із повномасштабним вторгненням РФ, було припинено функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім того, зважаючи на похилий вік її стан здоров`я був не задовільним. Прямої правової норми, яка б регулювала порядок поновлення судом строку законодавство не містить, продовження строку на реалізацію майна не суперечить діючому законодавству та не порушує права та інтереси інших осіб.
Ухвалою судді Борщівського районного суду Тернопільської області від 08 серпня 2023 року, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні.
Ухвалою Борщівського районного суду Тернопільської області від 31 серпня 2023 року, закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Ухвалою Борщівського районного суду Тернопільської області від 28 вересня 2023 року, допущено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Іване-Пустенської сільської ради про продовження строку на відчуження земельної ділянки Чортківську окружну прокуратуру в інтересах держави в особі Іване-Пустенської сільської ради Чортківського району.
13.10.2023 прокурор М.Марцун подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 . Доводи позивачки про причини неможливості відчуження набутих у власність земельних ділянок у передбачений законом строк вважає необґрунтованими. Згідно із ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Позивачка доводить, що вона мала намір подарувати земельні ділянки своїй внучці, коли їй виповниться 18 років, однак залишається незрозумілим той факт, що заважало позивачці подарувати вказані земельні ділянки своїй онуці до досягнення нею повноліття. Також дані земельні ділянки вона могла подарувати будь-якій іншій особі. Крім того, аргументи, які наведені у позовній заяві про те, що позивачка має посвідчення на право постійного проживання в Україні, сама народилась в Україні, а у 1977 році змушена була відправитись на проживання на крайню північ СРСР, а також аргументи про те, що з 2007 року постійно проживає в Україні жодним чином не впливають на її обов`язок стосовно відчуження успадкованих нею земельних ділянок. При цьому, враховуючи, що з 2007 року вона проживає на території нашої держави у неї було чимало часу для того, щоб відчужити дані земельні ділянки на користь будь-яких її родичів, з моменту їх спадкування. Нормами чинного законодавства чітко визначено обов`язок про відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення протягом року, які перебувають у власності іноземців. Отже, за відсутності факту «добровільного» відчуження іноземним громадянином чи особою без громадянства успадкованої земельної ділянки вона підлягає примусовому відчуженню. Зазначив, що аналіз діючого законодавства дає змогу стверджувати, що у Іване-Пустенської сільської ради немає повноважень на продовження строку на відчуження земельних ділянок за кадастровими номерами 6120882900:01:001:0058 та 6120882900:01:001:0015, особливо зважаючи на імперативну норму ЗК України стосовно їх відчуження протягом 1 року. А тому, за таких обставин, вказаний орган місцевого самоврядування не може бути відповідачем у даній справі.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Кожевнікова О.В. в залі судового засідання позовні вимоги підтримали та просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Іване-Пустенської сільської ради в зал судового засідання не прибув, у поданій заяві просить справу слухати у його відсутності, позовні вимоги визнає повністю.
Прокурор Мрічко В.І. в залі судового засідання категорично заперечив щодо позовних вимог позивача та просить відмовити в задоволенні таких за їх безпідставністю.
Заслухавши сторони, дослідивши та оцінивши докази по справі суд встановив такі факти.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації (тимчасова посвідка від 29 лютого 2008 року).
14 березня 2019 року зареєстровано право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером: 6120882900:02:001:0058, площею 1,0441 га та на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером: 6120882900:02:001:0115, площею 0,1177 га. Підстава для державної реєстрації - свідоцтва про право на спадщину номер ННТ081976 та ННТ081975, видані 14.03.2019, приватним нотаріусом Пікуль Г.М. (Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотеки, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №341364928).
Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимогЗемельного Кодексу України (ч. 5 ст. 22 ЗК України).
Відповідно до ч. 2ст. 81 ЗК Україниіноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі:а)придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності;в) прийняття спадщини (ч. 3ст. 81 ЗК України).
Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню (ч. 4ст. 81 ЗК України).
Відповідно дост. 125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно п. «е»ст.140ЗК України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1, 2ст.145 ЗК Україниякщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі, якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Позивачка ОСОБА_1 як іноземка не виконала обов`язок відчужити належні їй земельні ділянки сільськогосподарського призначення протягом року з моменту набуття права власності на них, 14.03.2019 року. Отже, вказаний річний строк сплинув 14.03.2020.
Посилання позивачки як на поважну причину невиконання норми ч. 4ст. 81 ЗК України, на відсутність законодавчого врегулювання порядку відчуження земель з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», а також відсутність ринку землі вказаного цільового призначення, суд до уваги не бере.
Дійсно, пунктом 15Перехідних положень Земельного кодексу України(в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) встановлено, що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, не допускається: б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, як перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну (міни) відповідно до частини другої ст. 371цьогоКодексуземельної ділянки на іншу земельну ділянку з однаковою нормативно грошовою оцінкою або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10 відсотків та вилучення (викупу) земельних ділянок з метою їх надання інвесторамучасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Проте вказана норма щодо заборони купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не поширюється на ці відносини, оскільки норма ч. 4ст. 81 ЗК Україниє імперативною.
За змістом ч. 2ст.145 ЗК Україниу разі, якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Чинним законодавством України не передбачена можливість поновлення в судовому порядку строку для відчуження земельної ділянки, яка успадкована іноземним громадянином.
З урахуванням вищенаведеного, позов задоволенню не підлягає.
Згідно з частиною першоюстатті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.13,76,81,141,263-265,268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Іване-Пустенської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про продовження строку на відчуження земельної ділянки відмовити.
Апеляційну скаргуна рішеннясуду можебути поданопротягом тридцятиднів здня складенняповного судовогорішення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідачі: Іване-Пустенська сільська рада, Чортківського району, Тернопільської області, с. Іване Пусте, вул. Шевченка, 65;
Чортківська Окружна прокуратура, вул. Горбачевського, 4 м. Чортків Тернопільської області.
Повне рішення складено 02 листопада 2023 року.
Головуючий Чир П.В.
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 03.11.2023 |
Номер документу | 114615202 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Чир П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні