ЄУН 484/1118/23
Номер провадження по справі 2/387/215/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2023 року смт. Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :
головуючого судді Майстер І.П.
за участю секретаря судового засідання Косюг І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області справу за позовом ОСОБА_1 до Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-
В СТ АН ОВ ИВ :
І. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області 29.03.2023 надійшла позовна заява, в якій позиваx просить (з урахуванням зміни предмету позову) визнати право власності на спадкове майно, а саме земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,4431 га, кадастровий номер 3521781500:02:001:0120, яка розташована на території Добровеличківської селищної ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Первомайськ Миколаївської області.
Свій позовпозивач мотивуєтим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 .Після йогосмерті відкриласяспадщина наналежне майно,що складаєтьсязокрема ізземельної ділянкидля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва площею9,4431га,кадастровий номер3521781500:02:001:0120,яка розташована натериторії Добровеличківськоїселищної радиНовоукраїнського районуКіровоградської області.За життя ОСОБА_3 заповіту нескладав,єдиними спадкоємцямиза закономє позивачі.Оскільки позивачіявляються спадкоємцямивони бажаютьоформити спадщину,проте нотаріусомбуло відмовленоу вчиненнінотаріальної дії,оскільки державнийакт направо приватноївласності наземлю міститьне застережнезакреслення,що спонукалопозивачів звернутисядо судуз даним позовом.
Сторона позивача в судове засідання не з`явилась, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача. Позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити.
Відповідач Добровеличківська селищна рада Кіровоградської області про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, явку свого представника в судове засідання не забезпечила.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Проти задоволення позову не заперечує.
Ухвалою судді Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 27.02.2023 цивільну справу передано за підсудністю на розгляд до Добровеличківського районного суду Кіровоградської області.
Ухвалою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 17.04.2023 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд даної цивільної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 31.05.2023 позовну заяву залишено без розгляду в частині заявлених ОСОБА_2 позовних вимог.
Ухвалою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 31.05.2023 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Ухвалою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 21.08.2023 закрито підготовче провадження у цивільній справі та справу призначено до судового розгляду.
ІІ. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого ВДРАЦС у місті Первомайську Первомайського району Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Первомайськ Первомайського району Миколаївської області ( а.с.15).
Згідно довідки від 08.09.2022 №194/02-14, виданої приватним нотаріусом Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Мовчан А.С. встановлено, що за матеріалами спадкової справи №42/2022 після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , до складу спадкоємців, які прийняли спадщину, входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 16).
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № витягу 68876125 від 03.05.2022 встановлено, що зареєстровано спадкову справу, номер у спадковому реєстрі 69260915, спадкодавець ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.19).
З висновку про вартість об`єкта оцінки, виданої суб`єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_4 , встановлено, що оціночна (ринкова) вартість земельної ділянки кадастровий номер 3521781500:02:001:0120 дата оцінки 21.02.2023 становить 210000,00 грн (а.с. 21).
Відповідно до копії державного акту на право приватної власності на землю виданого 26.03.2002, встановлено, що ОСОБА_3 передається у приватну власність земельна ділянка площею 9,44 гектара (а.с.22).
Приватний нотаріус Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Мовчан А.С. постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.12.2022 відмовив ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - посвідченні договору про розподіл спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 53).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане ВДРАЦС у місті Первомайську Первомайського району Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а. с. 15). Після його смерті відкрилася спадщина.
Згідно зі ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» саме у разі неможливості нотаріуса оформити право на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Відповідно до п. 37 постанови № 5 від 07.02.2014 року пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» з урахуванням положень частини першої статті 15 статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 392 ЦК України, передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності у разі, якщо це право не визнається іншою особою, втрачено або відсутній правовстановлюючий документ.
Отже, на підставі вказаних доводів та письмових доказів, суд робить висновок про те, що у позивача існують об`єктивні, непереборні, істотні труднощі у вчиненні ним дій щодо отримання свідоцтва про прийняття спадщини за законом після смерті його батька ОСОБА_3 у нотаріальному порядку та подальшої реєстрації прав власності на підставі даного свідоцтва. На переконання суду, позивач зі свого боку вжив усіх необхідних та передбачених законом заходів для реалізації своїх спадкових прав. В позасудовому порядку вирішити дане питання не виявляється за можливе.
Крім того, судом встановлено, що третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 не заперечує проти задоволення позову.
Таким чином, суд дійшов висновку, що отримати свідоцтва про право на спадщину за законом на майно після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач не має можливості, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за законом підлягають захисту у судовому порядку, є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 15, 16, 328, 392, 1216-1218, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у в місті Первомайськ Первомайського району Миколаївської області, право власності на земельну ділянку площею 9,4431 га, кадастровий номер 3521781500:02:001:0120, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Добровеличківської селищної ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються такі реквізити сторін та інших учасників справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Завадівка Устинівського району Кіровоградська область, житель АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ;
відповідач Добровеличківська селищна рада Кіровоградської області, 27000, смт Добровеличківка Новоукраїнського району Кіровоградської області вул. Незалежності, 112, ЄДРПОУ 04365922;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с.Михайлівка Добровеличківського району Кіровоградської області, жителька АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І. П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 06.11.2023 |
Номер документу | 114630651 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні