Ухвала
від 03.11.2023 по справі 708/1171/23
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/1171/23

Провадження № 2-о/708/39/23

УХВАЛА

про повернення заяви

03 листопада 2023 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області одноособово у складі головуючого судді Попельнюха А.О., розглянув відзив Чигиринської міської ради по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чигиринська міська рада, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, та

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 16.10.2023 провадження у справі відкрито, справа призначена до судового розгляду.

02.11.2023 засобами електронного зв`язку на адресу суду надійшов відзив від Чигиринської міської ради за підписом заступника міського голови Валентини Алєксєєвець. У свою чергу отриманий судом електронний документ не підписаний з використанням електронного цифрового підпису.

Розглянувши дану заяву судом встановлено наступне.

Відповідно до частини другої статті 174 Цивільного процесуального кодексу України відзив на позовну заяву (відзив) є одним із видів заяв по суті справи.

Загальні вимоги до форми відзиву на позову заяву та порядку його подання регламентовані статтею 178 ЦПК України, з якої вбачається, що відзив підписується відповідачем або його представником (частина 2); відзив серед іншого повинен містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (пункт 2 частини 3).

Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду (ч. 4 ст. 178 ЦПК України).

Відповідно до частини 5 та 6 вказаної статті до відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи; до відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення регламентовані статтею 183 Цивільного процесуального кодексу України. Частиною 2 вказаної статті встановлено, що письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

Правові та організаційні засади надання електронних довірчих послуг, у тому числі транскордонних, права та обов`язки суб`єктів правових відносин у сфері електронних довірчих послуг, порядок здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, а також правові та організаційні засади здійснення електронної ідентифікації визначені Законом України «Про електронні довірчі послуги» (Закон № 2155-VIII).

Виходячи із визначення термінів, які вживаються у цьому Законі, електронний підпис це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис. У свою чергу підписувачем є фізична особа, яка створює електронний підпис.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону № 2155-VIII кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів регламентовані Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» (Закон № 851-IV).

Відповідно до наданого у статті 1 цього Закону визначення термінів обов`язковий реквізит електронного документа це обов`язкові дані в електронному документі, без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили.

На підставі ч. 1 ст. 7 Закону № 851-IV оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Згідно до статті 6 Закону № 851-IV для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

З наданого на адресу суду відзиву вбачається, що він направлений на адресу суду від імені представника відповідача Валентини Алєксєєвець, повноваження якої на подання заяв по суті справи не підтверджені, відомості щодо наявності у неї повноважень бути представником Чигиринської міської ради у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні, сам відзив не підписаний електронним цифровим підписом, що є окремою самостійною підставою для відмови у прийнятті поданого суду відзиву.

У свою чергу слід звернути увагу на діючі вимоги процесуального кодексу щодо форми та способів листування між судом та органом місцевого самоврядування як учасником цивільного процесу, що має окреме законодавче врегулювання.

Статтею 14 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції (ч. 4 ст. 14 ЦПК України).

Обов`язковість реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС визначена частиною 6 вказаною статті (в редакції від 18.10.2023), якою до переліку осіб, зобов`язаних зареєструвати такий кабінет, віднесено органи місцевого самоврядування.

Права та обов`язки учасників справи встановлені статтею 43 Цивільного процесуального кодексу України, з якої вбачається, що до обов`язків учасника справи віднесено обов`язок виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом (п. п. 6, 7 ч. 2 ст. 43 ЦПК України).

У випадку невиконання учасником справи його обов`язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства (ч. 1 ст. 143 ЦПК України).

Одним із видів заходів процесуального примусу є штраф (п. 5 ч. 1 ст. 144 ЦПК України, який в силу статті 148 ЦПК України може бути стягнутий у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках, зокрема невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству.

Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення регламентовані статтею 183 ЦПК України, у якій також визначено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити серед іншого відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, що вимагаються цим Кодексом. Письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

Наслідки порушення вказаних вимог передбачені частиною 4 статті 183 ЦПК України, відповідно до якої суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

Суд повертає заяву (клопотання, заперечення) її заявнику без розгляду також у разі, якщо вона подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Ураховуючи наведене суд дійшов висновку, що порушення відповідачем вимог щодо форми відзиву та порядку його подання, у тому числі подання без реєстрації електронного кабінету у підсистемі Електронного суду ЄСІТС є підставою для повернення його Чигиринській міській раді без розгляду та роз`яснення обов`язку зареєструвати свій електронний кабінет та можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 43, 143, 174, 178, 183, 353 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Відзив Чигиринської міської ради по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чигиринська міська рада, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів повернути заявнику без розгляду.

Роз`яснити Чигиринській міській раді обов`язок зареєструвати свій електронний кабінет та можливість ознайомитись з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.

Суддя Андрій ПОПЕЛБНЮХ

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення03.11.2023
Оприлюднено06.11.2023
Номер документу114639537
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —708/1171/23

Рішення від 13.11.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 03.11.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні