Справа № 569/19031/23
1-кс/569/7802/23
УХВАЛА
про арешт майна
27 жовтня 2023 року м. Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 розглянувши клопотання старшої слідчоїв ОВСвідділу розслідуванняособливо тяжкихзлочинів СУГУНП вРівненській областіпідполковниці поліції ОСОБА_5 в рамках кримінального № 42023180000000069від 11.07.2023 року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.246 ККУкраїни (далі-це жкримінальне провадження) про накладення арешту на майно, -
ВСТАНОВИЛА:
Слідча у рамках кримінального провадження № 42023180000000069від 11.07.2023 року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.246 КК України, звернувся до суду із вказаним клопотанням у якому просить суд накласти арешт на речі вказані у клопотанні.
Своє клопотання обґрунтовує тим, що 2022 року по даний час група осіб, з числа місцевих мешканців с. Кідри та с. Озеро Вараського району Рівненської області, у лісових масивах поблизу цих населених пунктів та на землях лісогосподарського призначення Філії «Рафалівське лісове господарство» ДП «Ліси України» (код ЄДРПОУ 45088216) систематично вчиняють незаконні порубки дерев цінних порід, що спричиняє тяжкі наслідки.
До слідчого управління ГУНП в Рівненській області надійшли матеріали, про те що на виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст.ст. 36, 41 КПК України у кримінальному провадженні № 42023180000000069 від 11.07.2023, за ч. 4 ст. 246 КК України, вжито заходів, спрямованих на встановлення осіб, що вчиняють ці злочини та інших обставин, які мають значення по кримінальному провадженню.
Так, встановлено, що в ході супроводження даного провадження, щодо незаконної порубки, перевезення, зберігання та збуту незаконно зрубаних дерев на території Рівненської області причетний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ДРФО НОМЕР_1 , проживає у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), який разом із господарськими приміщеннями згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме, який разом із господарськими приміщеннями йому належить на праві приватної власності згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. ОСОБА_6 здійснює незаконні порубки лісу надає спеціальну техніку, обладнання для здійснення порубок лісу, його перевезення, зберігання, а також подальшого збуту.
Також встановлено, що будинок з усіма господарськими будівлями(приміщеннями) за адресою: АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5620885400:01:002:0042. Реєстраційний номер об`єкта нерухомості майна: 198832756208.
11 жовтня 2023 року на підставі Ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.10.2023 за №569/19031/23 1-кс/569/7364/23 з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, з метою відшукання слідів та предметів злочину проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , в ході проведення якого виявлено та вилучено наступні речі та предмети: транспортний засіб кустарного виробництва з капотом синього кольору та кузовом зеленого кольору.
Вилучені речі являються речовими доказами у кримінальному провадженні.
Слідчий уклопотанні вказав,що з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, у ході досудового розслідування виникла необхідність у накладенні арешту на вищевказане майно із забороною можливості використовувати вказане майно, розпоряджатись будь-яким чином, оскільки незастосування вказаних заходів може призвести до зникнення, втрати відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню.
Слідча в судовому засіданні клопотанні підтримала з підстав вказаних у ньому, просила суд, клопотанні задоволити.
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши надані матеріали, слідча суддя прийшла до висновку, що клопотання слід задовольнити із наступних підстав.
Судом встановлено, що СУ ГУНПв Рівненськійобласті проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023180000000069від 11.07.2023 року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.246 КК України.
жовтня 2023 року на підставі Ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.10.2023 за №569/19031/23 1-кс/569/7364/23 з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, з метою відшукання слідів та предметів злочину проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , в ході проведення якого виявлено та вилучено наступні речі та предмети: транспортний засіб кустарного виробництва з капотом синього кольору та кузовом зеленого кольору.
Відповідно до п.8 глави 2.6. «Арешт майна» Узагальненнявищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження арешт може бути накладено на: нерухоме і рухоме майно, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, цінні папери, корпоративні права; майно у вигляді речей, документів, грошей, якщо вони відповідають критеріям, зазначеним у ч.2 ст.167 КПК, а саме: підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; надані особі з метою схилити її до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та (або) матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи як винагорода за його вчинення; є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом; одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та (або) є доходами від них, або на які було спрямоване кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим майно є речі, документи, гроші тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом.
Згідно вимог ст.167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення. Згідно вимог ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст.131 КПК України арешт майна є одним із видів забезпечення кримінального провадження. Пунктом 1 ч. 3 ст. 132 КПК України передбачено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до статей 94, 132, 173 КПК України при вирішення питання про арешт майна слідчий суддя повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього спеціальної конфіскації, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та спів розмірність обмеження права власності завданням кримінального правопорушення, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідні дані мають міститися і в клопотанні слідчого (прокурора), який звертається з проханням про арешт майна, оскільки згідно зі статтею Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод будь-яке обмеження власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Згідно з частиною першою статті 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною третьою статті 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті (збереження речових доказів), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При цьому тільки у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст.170 КПК України (збереження речових доказів), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям зазначеним у статті 98 цього Кодексу («матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення»), тобто має ознаки речового доказу.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Враховуючи вищевикладене, положення ч.2ст.173 КПК України є необхідним накласти арешт на майно, про яке йдеться у клопотанні, яке було вилучено за вищевказаних обставин, як таке, що відповідає критеріямст.98 КПК України, зметою збереженнямайна,як речовогодоказу,яким майновизнано укримінальному провадженні,оскільки незастосуванняарешту можепризвести дозникнення,втрати вказаногомайна,у зв`язкуз чимможуть настатинаслідки,які можутьперешкодити кримінальномупровадженню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-173,395 КПК України, слідча суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Накласти арешт на майно, вилучене в ході проведення 11.10.2023 року обшуку у кримінальному провадженні № 42023180000000069 від 11.07.2023, на підставі Ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.10.2023 за № 569/19031/23 1-кс/569/7364/23 на території земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , в ході проведення якого виявлено та вилучено наступні речі та предмети: транспортний засіб кустарного виробництва з капотом синього кольору та кузовом зеленого кольору, а також позбавити можливості власника відчужувати його до прийняття процесуального рішення у кримінальному провадженні.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідча суддя ОСОБА_7
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2023 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 114652423 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні