КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2023 року справа № 320/5586/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Раф-Транс» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Раф-Транс» (далі позивач та/або ТОВ «Раф-Транс») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі відповідач та/або ГУ ДПС у м. Києві, контролюючий орган) та, з урахуванням заяви про заяви про збільшення позовних вимог від 20.04.2023 (т. 1, а.с. 58-61), просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 18.11.2022 №328510413 в частині, що не була скасована рішенням про результати розгляду скарги №3314/6/99-00-0603-01-06 від 09.02.2023 Державної податкової служби України, а саме в частині штрафу на суму 121295,16 грн.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 02.03.2023 №161340413.
Мотивуючи позовні вимоги, позивач посилається на положення підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України у взаємозв`язку з повідомленням Торгово-промислової палати від 28.02.2022 в частині засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану. Окрім цього представник ТОВ «Раф-Транс» наголошує, що не порушувало строки реєстрації податкових накладних, передбачені статтею 201 Податкового кодексу України за лютий-травень 2022 року, оскільки їх строки реєстрації були змінені Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IХ. На переконання представника позивача, відсутність відповідних змін у статтю 201 Податкового кодексу України свідчить про неможливість застосування відповідальності до ТОВ «Раф-Транс», передбаченої статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Разом з цим, представник обґрунтовуючи позовні вимоги, також послався на суперечливість та можливість неоднозначного трактування між собою пункту 52-1 та підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки норма пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не скасована та є чинною, а тому наявні підстави для застосування до спірних правовідносин пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
30.03.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник ГУ ДПС у м. Києві вказує, що предметом спору в даній адміністративній справі відсутній, адже податкове повідомлення-рішення, що оскаржується ТОВ «Раф-Транс», є відкликаним.
26.04.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, поданий представником відповідача, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог позивача, в якому останній посилаючись на положення підпунктів 69.1, 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, стверджуючи про правомірність прийнятого ним рішення.
10.06.2023 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій представник ТОВ «Раф-Транс» зазначає, що відповідач жодним чином не спростовує підстав позову щодо необґрунтованості акту перевірки, не враховує введення воєнного стану в Україні як форс-мажорних обставин, карантинних обмежень, неузгодженість норм Податкового кодексу України, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення. Також представник ТОВ «Раф-Транс» відмітив, що однією з причин несвоєчасності реєстрації податкових накладних стало зупинення реєстрації своєчасно поданих на реєстрацію податкових накладних за одними і тими ж господарськими операціями. Окрім цього у відповіді на відзив на позовну заяву представник позивача вказує, що затримка реєстрації податкових накладних пов`язана також і через накопичення великої кількості не зареєстрованих податкових накладних з ПДВ, технічну та фізичну неможливість здійснити їх реєстрацію, з огляду на складнощі, спричинені введенням в Україні воєнного стану (ракетні обстріли, відсутність електроенергії тощо). При цьому, представник позивача повторно наголосив на тому, що норма пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не скасована та є чинною, а відтак штрафні санкції не мають застосовуватися.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
Головним управління ДПС у м. Києві на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 69.2 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні та прикінцеві положення» та в порядку пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Раф-Транс», за наслідками якої складено акт перевірки №32307/Ж5/26-15-04-13-03/32159544 від 24.10.2022 (т. 1, а.с. 13-17).
У висновках акту перевірки зафіксовано порушення ТОВ «Раф-Транс» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (т. 1, а.с. 17).
В акті перевірки зафіксовано порушення ТОВ «Раф-Транс» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме:
1) податкова накладна №26 від 03.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 241,67 грн.;
2) податкова накладна №36 від 05.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 283,33 грн.;
3) податкова накладна №70 від 08.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 216,67 грн.;
4) податкова накладна №39 від 06.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 250 грн.;
5) податкова накладна №25 від 03.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 300 грн.;
6) податкова накладна №6 від 01.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 366,67 грн.;
7) податкова накладна №7 від 01.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 416,67 грн.;
8) податкова накладна №102 від 13.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 716,67 грн.;
9) податкова накладна №75 від 09.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 300 грн.;
10) податкова накладна №132 від 15.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 250 грн.;
11) податкова накладна №108 від 14.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 250 грн.;
12) податкова накладна №93 від 11.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 208,33 грн.;
13) податкова накладна №73 від 08.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 300 грн.;
14) податкова накладна №124 від 15.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5 днів, сума ШС 416,67 грн.;
15) податкова накладна №337 від 16.06.2022, дата реєстрації 10.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 483,33 грн.;
16) податкова накладна №310 від 31.07.2022, дата реєстрації 16.08.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 828 грн.;
17) податкова накладна №340 від 06.06.2022, дата реєстрації 10.08.2022, кількість днів затримки 41 день, сума ШС 600 грн.;
18) податкова накладна №337 від 17.07.2022, дата реєстрації 03.08.2022, кількість днів затримки 3 дні, сума ШС 350 грн.;
19) податкова накладна №343 від 15.07.2022, дата реєстрації 03.08.2022, кількість днів затримки 3 дні, сума ШС 400 грн.;
20) податкова накладна №431 від 29.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 2350 грн.;
21) податкова накладна №398 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 800 грн.;
22) податкова накладна №434 від 16.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 24 дні, сума ШС 666,67 грн.;
23) податкова накладна №234 від 04.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 39 днів, сума ШС 1100 грн.;
24) податкова накладна №449 від 17.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 466,67 грн.;
25) податкова накладна №397 від 16.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 40 днів, сума ШС 1200 грн.;
26) податкова накладна №338 від 18.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 дні, сума ШС 683,33 грн.;
27) податкова накладна №344 від 30.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 600 грн.;
28) податкова накладна №339 від 18.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 566,67 грн.;
29) податкова накладна №460 від 07.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 400 грн.;
30) податкова накладна №460 від 19.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 466,67 грн.;
31) податкова накладна №333 від 15.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 40 днів, сума ШС 2300 грн.;
32) податкова накладна №440 від 06.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 183,33 грн.;
33) податкова накладна №401 від 12.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 433,33 грн.;
34) податкова накладна №377 від 10.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 416,67 грн.;
35) податкова накладна №370 від 04.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 200 грн.;
36) податкова накладна №400 від 27.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 667,67 грн.;
37) податкова накладна №371 від 08.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 40 днів, сума ШС 1100 грн.;
38) податкова накладна №448 від 17.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 916,67 грн.;
39) податкова накладна №275 від 10.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 300 грн.;
40) податкова накладна №266 від 09.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 466,67 грн.;
41) податкова накладна №412 від 13.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 350 грн.;
42) податкова накладна №545 від 30.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 1733,33 грн.;
43) податкова накладна №414 від 26.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 766,67 грн.;
44) податкова накладна №505 від 16.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 24 дні, сума ШС 833,33 грн.;
45) податкова накладна №256 від 06.05.2022, дата реєстрації 16.08.2022, кількість днів затримки 33 дні, сума ШС 450 грн.;
46) податкова накладна №466 від 20.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 566,67 грн.;
47) податкова накладна №372 від 08.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 40 днів, сума ШС 1075,00 грн.;
48) податкова накладна №426 від 15.06.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 40 днів, сума ШС 1250 грн.;
49) податкова накладна №340 від 18.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 283,33 грн.;
50) податкова накладна №524 від 03.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 39 днів, сума ШС 900 грн.;
51) податкова накладна №523 від 15.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 39 днів, сума ШС 1250 грн.;
52) податкова накладна №402 від 27.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 2050 грн.;
53) податкова накладна №404 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 1250 грн.;
54) податкова накладна №276 від 10.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 850 грн.;
55) податкова накладна №392 від 11.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 500 грн.;
56) податкова накладна №396 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 666,67 грн.;
57) податкова накладна №543 від 30.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 666,67 грн.;
58) податкова накладна №445 від 19.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 733,33 грн.;
59) податкова накладна №506 від 16.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 24 дні, сума ШС 833,33 грн.;
60) податкова накладна №406 від 02.05.2022, дата реєстрації 16.08.2022, кількість днів затримки 33 дні, сума ШС 600 грн.;
61) податкова накладна №309 від 13.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 433,33 грн.;
62) податкова накладна №420 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 683,83 грн.;
63) податкова накладна №200 від 02.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 350 грн.;
64) податкова накладна №397 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 733,33 грн.;
65) податкова накладна №395 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 700,00 грн.;
66) податкова накладна №399 від 25.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 1233,33 грн.;
67) податкова накладна №246 від 19.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 666,67 грн.;
68) податкова накладна №313 від 24.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 24 дні, сума ШС 833,33 грн.;
69) податкова накладна №360 від 22.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 1250 грн.;
70) податкова накладна №424 від 27.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 1075 грн.;
71) податкова накладна №423 від 26.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 1200,00 грн.;
72) податкова накладна №371 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.08.2022, кількість днів затримки 32 дні, сума ШС 1200 грн.;
73) податкова накладна №308 від 13.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 600 грн.;
74) податкова накладна №375 від 09.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 416,67 грн.;
75) податкова накладна №407 від 01.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 333,33 грн.;
76) податкова накладна №442 від 30.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 1233,33 грн.;
77) податкова накладна №402 від 01.07.2022, дата реєстрації 04.08.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 383,33 грн.;
78) податкова накладна №400 від 12.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 433,33 грн.;
79) податкова накладна №207 від 02.05.2022, дата реєстрації 11.08.2022, кількість днів затримки 28 днів, сума ШС 500 грн.;
80) податкова накладна №453 від 07.06.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 39 днів, сума ШС 900 грн.;
81) податкова накладна №284 від 18.08.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 550 грн.;
82) податкова накладна №219 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 600 грн.;
83) податкова накладна №218 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 600 грн.;
84) податкова накладна №454 від 23.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 550 грн.;
85) податкова накладна №221 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 600 грн.;
86) податкова накладна №222 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 600 грн.;
87) податкова накладна №254 від 10.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 575 грн.;
88) податкова накладна №240 від 21.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 550 грн.;
89) податкова накладна №204 від 18.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 575 грн.;
90) податкова накладна №295 від 15.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 575 грн.;
91) податкова накладна №341 від 21.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 550 грн.;
92) податкова накладна №217 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 600 грн.;
93) податкова накладна №251 від 09.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 550 грн.;
94) податкова накладна №241 від 07.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні сума ШС 550 грн.;
95) податкова накладна №247 від 08.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 600 грн.;
96) податкова накладна №285 від 27.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 550 грн.;
97) податкова накладна №52 від 09.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 600 грн.;
98) податкова накладна №297 від 15.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 425 грн.;
99) податкова накладна №299 від 16.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 550 грн.;
100) податкова накладна №276 від 13.04.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 525 грн.;
101) податкова накладна №263 від 14.06.2022, дата реєстрації 22.07.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 250,61 грн.;
102) податкова накладна №361 від 20.06.2022, дата реєстрації 22.07.2022, кількість днів затримки 7 днів, сума ШС 1020 грн.;
103) податкова накладна №547 від 03.02.2022, дата реєстрації 05.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 1020 грн.;
104) податкова накладна №349 від 31.08.2022, дата реєстрації 19.09.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 333,33 грн.;
105) податкова накладна №584 від 22.02.2022, дата реєстрації 05.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 1020 грн.;
106) податкова накладна №549 від 24.02.2022, дата реєстрації 05.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 1020 грн.;
107) податкова накладна №348 від 30.08.2022, дата реєстрації 19.09.2022, кількість днів затримки 4 дні, сума ШС 500 грн.;
108) податкова накладна №550 від 03.02.2022, дата реєстрації 05.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 1020 грн.;
109) податкова накладна №185 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
110) податкова накладна №128 від 17.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 675 грн.;
111) податкова накладна №1 від 02.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1000 грн.;
112) податкова накладна №12 від 03.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
113) податкова накладна №14 від 03.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
114) податкова накладна №167 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
115) податкова накладна №557 від 20.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
116) податкова накладна №251 від 06.05.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 300 грн.;
117) податкова накладна №281 від 24.05.2022, дата реєстрації 08.09.2022, кількість днів затримки 56 днів, сума ШС 1020,00 грн;
118) податкова накладна №211 від 26.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
119) податкова накладна №22 від 03.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 309,66 грн.;
120) податкова накладна №163 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
121) податкова накладна №548 від 31.05.2022, дата реєстрації 05.08.2022, кількість днів затримки 22 дні, сума ШС 1020 грн.;
122) податкова накладна №591 від 11.05.2022, дата реєстрації 02.08.2022, кількість днів затримки 19 днів, сума ШС 246,13 грн.;
123) податкова накладна №312 від 26.05.2022, дата реєстрації 08.09.2022, кількість днів затримки 56 днів, сума ШС 435,20 грн.;
124) податкова накладна №156 від 20.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
125) податкова накладна №116 від 18.05.2022, дата реєстрації 22.07.2022, кількість днів затримки 8, сума ШС 246,89 грн.;
126) податкова накладна №188 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
127) податкова накладна №173 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1000 грн.;
128) податкова накладна №147 від 20.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
129) податкова накладна №194 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
130) податкова накладна №183 від 24.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
131) податкова накладна №337 від 30.05.2022, дата реєстрації 18.08.2022, кількість днів затримки 35 днів, сума ШС 1020 грн.;
132) податкова накладна №110 від 13.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
133) податкова накладна №415 від 15.05.2022, дата реєстрації 08.08.2022, кількість днів затримки 25 днів, сума ШС 1020 грн.;
134) податкова накладна №190 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
135) податкова накладна №192 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 100 грн.;
136) податкова накладна №229 від 25.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
137) податкова накладна №20 від 03.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1000 грн.;
138) податкова накладна №165 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
139) податкова накладна №252 від 31.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
140) податкова накладна №122 від 16.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 675 грн.;
141) податкова накладна №169 від 23.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
142) податкова накладна №221 від 27.05.2022, дата реєстрації 15.07.2022, кількість днів затримки 1 день, сума ШС 1020 грн.;
143) податкова накладна №401 від 25.05.2022, дата реєстрації 09.08.2022, кількість днів затримки 26 днів, сума ШС 1020 грн.;
144) податкова накладна №283 від 10.05.2022, дата реєстрації 17.08.2022, кількість днів затримки 34 дні, сума ШС 1020 грн.;
145) податкова накладна №642 від 23.02.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні, сума ШС 1020 грн.;
146) податкова накладна №605 від 18.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів , сума ШС 1000 грн.;
147) податкова накладна №692 від 15.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів, сума ШС 1020 грн.;
148) податкова накладна №637 від 14.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів, сума ШС 1020 грн.;
149) податкова накладна №691 від 19.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
150) податкова накладна №696 від 20.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
151) податкова накладна №560 від 27.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
152) податкова накладна №668 від 28.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
153) податкова накладна №513 від 05.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
154) податкова накладна №644 від 10.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
155) податкова накладна №546 від 10.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
156) податкова накладна №676 від 27.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
157) податкова накладна №541 від 07.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
158) податкова накладна №572 від 11.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
159) податкова накладна №573 від 11.01.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 140 днів, сума ШС 1020 грн.;
160) податкова накладна №656 від 25.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів сума ШС 1020 грн.;
161) податкова накладна №527 від 05.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів сума ШС 1020 грн.;
162) податкова накладна №655 від 25.04.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів сума ШС 1020 грн.;
163) податкова накладна №545 від 10.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139 днів сума ШС 1020 грн.;
164) податкова накладна №541 від 18.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139 днів сума ШС 1020 грн.;
165) податкова накладна №511 від 05.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139 днів сума ШС 1020 грн.;
166) податкова накладна №607 від 21.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139 днів сума ШС 1020 грн.;
167) податкова накладна №581 від 31.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139 днів сума ШС 1020 грн.;
168) податкова накладна №632 від 22.02.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
169) податкова накладна №518 від 16.03.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
170) податкова накладна №562 від 09.05.2022, дата реєстрації 18.10.2022, кількість днів затримки 96 днів, сума ШС 1020 грн.;
171) податкова накладна №510 від 04.03.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
172) податкова накладна №538 від 18.03.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
173) податкова накладна №508 від 30.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
174) податкова накладна №594 від 15.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1000 грн.;
175) податкова накладна №535 від 21.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
176) податкова накладна №585 від 27.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
177) податкова накладна №580 від 29.03.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 91 день, сума ШС 800 грн.;
178) податкова накладна №579 від 29.03.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 91 день, сума ШС 800 грн.;
179) податкова накладна №540 від 07.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1000 грн.;
180) податкова накладна №553 від 09.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1000 грн.;
181) податкова накладна №583 від 27.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
182) податкова накладна №534 від 06.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1000 грн.;
183) податкова накладна №587 від 15.04.2022, дата реєстрації 14.10.2022, кількість днів затримки 92 дні сума ШС 1020 грн.;
Тут і надалі податкові накладні.
На підставі вказаних висновків акту перевірки, ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 18.11.2022 №328510413, яким до позивача застосовано штраф на загальну суму 144 049,82 грн. (т. 1, а.с. 7).
Не погоджуючись із таким рішенням, ТОВ «Раф-Транс» подано скаргу до ДПС України (т. 1, а.с. 19-24), за результатами розгляду якої останньою прийнято рішення №3314/6/99-00-06-03-01-06 від 09.02.2023 (т. 1, а.с. 25-28), яким скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 18.11.2022 №328510413 у сумі 22754,66 грн., а в іншій частині залишив останнє без змін.
Вказане рішення прийнято з урахуванням обставин встановлення ДПС України під час розгляду скарги ТОВ «Раф-Транс», застосування контролюючим органом до останнього штрафних (фінансових) санкцій у сумі 22754,66 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у травні 2022 року, які зареєстровані в ЄРПН до 15.07.2022, що суперечить вимогам пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних та прикінцевих положень» Податкового кодексу України (в редакції, що діє з 03.01.2023), згідно яких платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
У той же час, позивач оскаржує до суду податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 18.11.2022 №328510413 в частині, що не була скасована рішенням про результати розгляду скарги №3314/6/99-00-0603-01-06 від 09.02.2023 Державної податкової служби України, а саме в частині штрафу на суму 121295,16 грн. (далі оскаржуване та/або спірне рішення №1).
Надалі, ГУ ДПС у м. Києві, з урахуванням рішення ДПС України винесено нове податкове повідомлення-рішення від 02.03.2023 №161340413, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 121 295,16 грн. (далі оскаржуване та/або спірне рішення №2) (т. 1, а.с. 39). Тут і надалі разом спірні та/або оскаржувані рішення.
ТОВ «Раф-Транс» категорично не погоджується зі спірними рішеннями, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на що звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
Положеннями пункту 75.1 статті 75 ПК України, серед іншого, регламентовано, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Між тим статтею 76 ПК України врегульовано порядок проведення камеральної перевірки.
Так, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
Акт перевірки не може розглядатися як заява або повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов`язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 86.2 ст. 86 ПК України).
Пунктом 86.7 статті 86 ПК України регламентовано, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
В силу вимог пункту 86.8 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.
Суд вказує, що представник ТОВ «Раф-Транс» у позовній заяві не стверджує про порушення контролюючим органом порядку та/або проведення камеральної перевірки, а судом таких обставин не встановлено.
Надаючи оцінку наявності/відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування спірного рішення №1, суд зверне увагу на наступне.
Згідно із підпунктом 60.1.3 пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
Відповідно до пункту 60.4 статті 60 ПК України у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов`язання або податкового боргу.
Суд нагадує, що рішенням ДПС України №3314/6/99-00-06-03-01-06 від 09.02.2023 скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 18.11.2022 №328510413 у сумі 22754,66 грн., а в іншій частині таке рішення залишено без змін.
02.03.2023 ГУ ДПС у м. Києві, з урахуванням рішення ДПС України винесено нове податкове повідомлення-рішення №161340413, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 121 295,16 грн.
Отже, аналізуючи вказані обставини, суд констатує, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 18.11.2022 №328510413 є відкликаним та не створює жодних юридичних наслідків для ТОВ «Раф-Транс».
З огляду на вказане, підстави для задоволення позовних вимог, заявлених позивачем в частині оскаржуваного рішення відсутні, а відтак у цій частині позову, суд відмовляє.
Надаючи ж оцінку спірному рішенню №2, суд відмічає наступне.
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абзацу 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту201.10 статті 201 ПК України.
Так, згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Разом з тим, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Таким чином, суд вважає, що обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не для встановлення застосовності вказаної норми ПК України у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.
Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Виходячи з наведеного в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до платників податків штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних, починаючи з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, проте за період до 01 березня 2020 року такі штрафні санкції підлягають застосуванню.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.
Однак, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
У той же час, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 № 2836-IX внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України виклавши його в наступній редакції, зокрема:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року».
Згідно із пунктом 1 розділу II Закону № 2836-IX норми абзаців другого - вісімнадцятого підпункту 4 пункту 4 розділу I цього Закону (щодо змін до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України) застосовуються починаючи з 27 травня 2022 року.
В силу вимог підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України регламентовано, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Тобто, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
У той же час, за період з 16.07.2022 і до дати реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН до платника податку застосовуються штрафні санкції у розмірі, встановленому пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України.
Суд враховує при вирішенні спору по суті, що податкові накладні, порушення щодо строків реєстрації яких зафіксовано в акті перевірки, були складені у період дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Однак, реєстрація таких накладних була здійснена вже у період дії Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 та яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 року по 27.05.2022 року, з урахуванням Закону №2260-ІХ та щодо тих, які складені з 01.02.2022 по 31.05.2022, враховуючи Закон № 2836-IX.
Суд наголошує, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, а тому у даному випадку необхідно враховувати плинність та змінюваність законодавства, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних, а не дата їх складання.
При цьому, суд звертає увагу, що при здійсненні правозастосування, суд має комплексно та системно застосовувати законодавство, враховуючи при цьому мету (ціль) та завдання того чи іншого нормативно-правового акта.
Вносячи Законом №2260-ІХ зміни до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України законодавець переслідує мету унормування саме особливостей операцій із реєстрації податкових накладних, що є тривалими у часі, а надто за умови попередньої дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину.
Оцінюючи аргументи позивача, наведені в позовній заяві, щодо наявності колізії між нормами пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, яку потрібно долати із застосуванням положень пункту 56.21 статті 56 ПК України, суд вважає, що насамперед необхідно встановити правовий зміст поняття «колізії норм права».
Під юридичною колізією потрібно розуміти певний конфлікт, суперечку в правовій сфері, в основі яких суперечності між правовими актами й нормами, прийнятими з одного й того ж питання. Ці норми й акти можуть бути прийняті одним або різними суб`єктами правотворчості, але спрямовані на регулювання одних суспільних правовідносин, і їх застосування дає різний, зокрема можливий протилежний результат.
Колізії можуть бути: темпоральні (часові) - ті, які виникають внаслідок видання в різний час і з того самого питання принаймні двох норм права; ієрархічні - ті, які виникають тоді, коли на врегулювання одних фактичних відносин претендують норми, що розміщуються на різних щаблях в ієрархічній (вертикальній) структурі законодавства, а тому мають різну юридичну силу; змістовні колізії - ті, які є конфліктними відносинами між нормами, що виникають унаслідок часткового збігу обсягів їх регулювання, обумовлених специфікою суспільних відносин.
Колізія норм права вирішується з використанням темпорального, ієрархічного чи змістовного методу шляхом вибору того нормативного акта, який повинен бути застосований до конкретного випадку (юридичного факту).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах має місце темпоральна (часова) колізія норм, яка підлягає вирішенню шляхом застосування правила «Lex posterior derogat priori» - «наступний закон скасовує попередній».
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.10.1997 № 4-зп та у Рішенні від 09.02.1999 № 1-7/99 дійшов висновку, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному.
Дію нормативно-правового акта в часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою чинності. За загальновизнаним правилом нормативно-правовий акт (в цілому або в окремій частині) втрачає чинність у зв`язку з прийняттям нового акта вищої або однакової юридичної сили з того ж предмета регулювання, без формального скасування старого акта. При виникненні темпоральної колізії наступний акт одного рівня з того ж самого питання скасовує дію актів попередніх.
Аналогічний висновок наведений в рішеннях Конституційного Суду України від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012.
Крім того, Конституційним Судом України у Рішенні від 05.04.2001 № 3-рп/2001 зазначено, що Конституція України в частині першій статті 58 закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів. Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до статті 147 Конституції України Конституційний Суд України здійснює офіційне тлумачення Конституції України. Діяльність Конституційного Суду України ґрунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, гласності, обґрунтованості та обов`язковості ухвалених ним рішень і висновків. Таким чином, Конституційний Суд України, надаючи тлумачення статті 58 Конституції України, передбачив порядок подолання темпоральної колізії.
Таким чином, до спірних правовідносин необхідно застосувати принцип подолання темпоральної колізії норм права, відповідно до якого має застосовуватися підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, яким скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Також суд зауважує, що норми пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначають спеціальне (пріоритетне) застосування податкового законодавства на період дії воєнного часу по відношенню до інших положень ПК України, в тому числі й щодо пункту 52-1 цього підрозділу.
Таким чином, хоча податкові накладні були складені позивачем у період дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), реєстрація таких накладних була здійснена вже у період дії Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, який підлягає пріоритетному застосуванню.
Отже, підсумовуючи наведене вище, слід прийти до висновку, що позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за що, починаючи з 28.05.2022, він підлягає притягненню до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Підстави для звільнення від відповідальності у вигляді застосування штрафних санкцій відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України до позивача не застосовуються, оскільки більшість зазначених в акті перевірки податкових накладних зареєстровані в ЄРПН після 15.07.2022, деякі з них складені після 31.05.2022 та зареєстровані з порушенням строків, встановлених у пункті 201.10 статті 201 ПК України.
У той же час, як свідчить зміст розрахунку штрафних санкцій, який долучений до спірного рішення №1 ТОВ «Раф-Транс» не було зареєстровано в ЄРПН податкові накладні складені у період з 01.02.2022 до 31.05.2022 у строк до 15.07.2022 (включно), що має своїм наслідком застосування до нього штрафних санкцій у розмірі, встановленому пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України, які розраховуються за період з 16.07.2022 і до дати реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
З аналізу розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, який є додатком до спірного податкового повідомлення-рішення, вбачається, що відповідачем здійснено розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних складених у період з 01.02.2022 по 31.05.2022, починаючи з 15.07.2022, внаслідок чого кількість днів затримки щодо кожної накладної повинна бути обрахованою на 1 день менше від зазначеної у розрахунку.
Проте, вказане не впливає на розмір застосованих відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних, оскільки при здійсненні математичного розрахунку штрафних санкцій, виходячи із зазначених у розрахунку днів затримки реєстрації таких накладних при відніманні 1 дня затримки розмір штрафних санкцій залишився незмінним.
Додатково суд відмічає, що розрахунок штрафних санкцій свідчить про те, що контролюючий орган не включав до періоду затримки реєстрації податкових накладних строк до 27.05.2022. Тобто, порушені строки реєстрації податкових накладних обчислювались виключно з 28.05.2022 після набрання чинності Законом №2260-ІХ.
Що ж стосується посилання представника ТОВ «Раф-Транс» на положення підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, суд зазначає про таке.
Згідно з наведеною нормою ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Тобто, ключовим аспектом для застосування підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України є встановлення наявність/відсутність обставин вчинення позивачем порушення податкового законодавства внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Як вже було вказано судом вище, згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі Порядок №225), який розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.
Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування, та на яких покладено обов`язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов`язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 2 р. I Порядку №225).
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №225 до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
За правилами пункту 3 розділу III Порядку №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Згідно із пунктом 7 розділу II Порядку №225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Платники податків зобов`язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов`язані пред`явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому, розділом III Порядку №225 врегульовано порядок розгляду документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок.
Суд вказує, що в матеріалах адміністративної справи відсутні належні та достатні докази на підтвердження обставини звернення ТОВ «Раф-Транс» до контролюючого органу із заявою, в порядку пункту 3 розділу I Порядку №225, щодо неможливості виконання податкового обов`язку, зокрема щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тобто, матеріалами справи не підтверджено обставини не можливості виконання позивачем податкового обов`язку щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН у відповідності до пункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні Положення ПК України, з урахуванням підпункту 69.1-1 пункту 69-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні Положення ПК України.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 109.2 статті 109 ПК України порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 112 ПК України регламентовано, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення.
Аналізуючи матеріали справи, суд вважає, що наявність можливості для дотримання позивачем строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН підтверджується фактом такої реєстрації, проведеної з порушенням граничних строків, за наявності при цьому незмінної обставини, на яку посилається позивач в якості обґрунтування причини порушення таких строків - введеного в Україні воєнного стану.
Введення в Україні воєнного стану не може бути безумовною підставою для звільнення платників податків від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, без обґрунтування того, яким чином ця обставина вплинула на можливість виконання податкового обов`язку, та з урахуванням того, що незважаючи на продовження дії воєнного стану позивач продовжував здійснювати реєстрацію податкових накладних.
Отже, посилання представника ТОВ «Раф-Транс» на повідомлення Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за №2024/02.0-7.1, як підстави для задоволення позовних вимог є необґрунтованими.
Інші ж посилання щодо неможливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН у строки, встановлені законом, зокрема щодо накопичення їх великої кількості, ракетних обстрілів, відсутність електроенергії, психологічним та фізичним станом працівників, суд відхиляє, адже наведене не є та не може бути підставою для звільнення від фінансової відповідальності.
Окрім цього, додатково, як приклад, суд вказує, що більшість податкових накладних були зареєстровані липень-серпень 2022 року, коли в м.Києві не було проблем із електроенергією.
Також частина податкових накладних була зареєстрована у вересні-жовтні 2022 року, у той час коли в жовтні 2022 року в Україні були масові обстріли, що мали своїм наслідком відключення електроенергії, однак суд констатує, що представником ТОВ «Раф-Транс» жодним чином не обґрунтовано, чому останній не міг вчинити дії щодо реєстрації податкових накладних до вказаного періоду, причому здійснюючи реєстрацію інших податкових накладних.
За таких обставин, суд вважає, що всі посилання представника позивача в цій частині не вказують на наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Що ж стосується посилань представника ТОВ «Раф-Транс» на те, що однією із причини несвоєчасності реєстрації податкових накладних стала зупинення реєстрації своєчасно поданих на реєстрацію податкових накладних за одними і тими ж господарськими операціями, суд вказує, що такі обставини не є та не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог, адже ТОВ «Раф-Транс» не було позбавлено можливості вчинити дії щодо розблокування податкових накладних, реєстрація яких була зупинена шляхом подання пояснень згідно чинного законодавства, проте обрало інший спосіб шляхом повторного направлення їх на реєстрацію в ЄРПН.
Резюмуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення №2 прийнято ГУ ДПС у м. Києві в порядок, спосіб та в межах наданих йому повноважень
Згідно із частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки адміністративний позов до задоволення не підлягає, то відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат, у тому числі витрат, понесених ТОВ «Раф-Транс» на правничу допомогу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2023 |
Оприлюднено | 06.11.2023 |
Номер документу | 114656976 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Вівдиченко Тетяна Романівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Вівдиченко Тетяна Романівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Вівдиченко Тетяна Романівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Вівдиченко Тетяна Романівна
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Кушнова А.О.