Справа № 723/3580/23
Провадження № 2/723/4338/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
27 жовтня 2023 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецької області в складі:
головуючого судді Пташник А.М,,
за участю секретаря Ілюк С.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сторожинець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа cлужба у справах дітей Красноїльської селищної ради про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дітей та стягнення аліментів на дітей до досягнення ними повноліття,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа cлужба у справах дітей Красноїльської селищної ради про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дітей та стягнення аліментів на дітей до досягнення ними повноліття, посилаючись на те, що 22.09.2011 року між сторонами було укладено шлюб, який зареєстровано виконавчим комітетом Красноїльської селищної ради Сторожинецького району Чернівецької області, актовий запис №50. Від шлюбу у сторін народилися двоє дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживають з позивачем та знаходяться на її утриманні.
Спільне життя з чоловіком не склалося. Позивач дійшла висновку, що шлюб носить формальний характер і просила його розірвати, стягувати на утримання дітей аліменти в розмірі по 2 800 грн. на кожну дитину щомісяця, до досягнення дітьми повноліття та визначити місце проживання неповнолітніх дітей з матір`ю ОСОБА_1 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася до суду направила заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином. Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, суд знаходить можливим здійснити розгляд справи без участі відповідача та ухвалити заочне рішення.
Представник третьої особи служби у справах дітей Красноїльської селищної ради в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши даний спір, встановивши фактичні обставини справи та відповідні правовідносини, суд приходить до наступних висновків, з огляду на наступне.
В судовому засіданні було встановлено, що 22.09.2011 року між сторонами було укладено шлюб, який зареєстровано виконавчим комітетом Красноїльської селищної ради Сторожинецького району Чернівецької області, актовий запис №50, про що свідчить оригінал свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 . (а.с. 9)
Від шлюбу у сторін народилися двоє дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживають з позивачем та знаходяться на її утриманні, що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , серії НОМЕР_3 (а.с.10, 11)
Згідно положень абзацу першого ч.2 ст.3 СК України сім`ю складають особи які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, а відповідно до ч.2 ст.112 СК України, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них або інтересам їх дітей, що мають істотне значення.
Вирішуючи даний спір про розірвання шлюбу суд враховує, що відповідно до положень ст.24 СК України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка і примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.
Згідно ст.51 Конституції України та у відповідності до положень ст.ст.180, 181 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Таким чином відповідач, проживаючи окремо від сім`ї, зобов`язаний утримувати дітей до досягнення ними повноліття, нарівні із матір`ю, що він не здійснює і що свідчить про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача, який не приймає участі в утриманні дітей, аліментів на утримання своїх дітей.
При цьому, суд виходить з того, що згідно з ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Виходячи з цього та те, що обов`язок утримувати дітей є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька і з урахуванням матеріального становища батьків суд знаходить, що таке, належне утримання можливе в розмірі який просить позивач.
Аліменти на утримання дітей, суд стягує з часу звернення позивача до суду, тобто з 15.08.2023 року, що відповідає положенням ст.191 СК України та згідно вимог п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, допускає негайне виконання судового рішення в цій частині в межах суми платежу за один місяць.
Щодо заявленої позовної вимоги про визначення місця проживання дітей із матір`ю суд зазначає наступне:
Судом встановлено, що від шлюбу сторін є двоє неповнолітніх дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, детально врегульовані Сімейним кодексом України та спеціальними законодавчими актами.
За змістом положень статті 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України «Про охорону дитинства»).
Згідно статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Статтею 29 Цивільного кодексу України регламентовано, що місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Згідно зі статтею 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до частин першої, другої статті 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Нормами статті 19 СК України встановлено, що при розгляді спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе, не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитись з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Під час вирішення питання про визначення місця проживання дитини, участь органу опіки та піклування є обов`язковою, а позивач до заяви про визначення місця проживання дитини повинен надати висновок органу опіки та піклування про доцільність проживання дитини з одним із батьків, характеристики з місця проживання, роботи, місця навчання дитини (гуртків), медичні довідки (судом обов`язково враховується стан здоров`я як батьків, так і дитини), довідки про доходи (інші документи, які підтверджують матеріальне становище заявника), акти обстеження житлово-побутових умов, документи, що підтверджують право власності на житло.
Разом з тим, судом було встановлено, що відповідно наданої довідки №758 від 10.08.2023 року виданої Красноїльською селищною радою Чернівецького району Чернівецької області діти сторін зареєстровані та проживають разом із матір`ю в АДРЕСА_1 . Позивачем не надано доказів існування спору щодо місця проживання дітей, а також не надано висновку органу опіки та піклування про доцільність проживання дітей з одним із батьків.
Перевіривши та з`ясувавши всі необхідні обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо визначення місця проживання дітей разом із позивачем необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати суд, у відповідності до положень ст.141 ЦПК України, покладає на відповідача, у зв`язку з тим, що діти сторін проживають з матір`ю, яка до суду зверталась для захисту інтересів неповнолітніх дітей, а будь-які інші грошові, а також аліментні обов`язки у відповідача відсутні.
Керуючись ст.ст. 3,4,5,12,13,19,23,76,81, 141, 263-265, 280-289 ЦПК України, та на підставі ст.51 Конституції України, ст.ст. 19, 24, 56, 110, 112, 141, 161, 180, 181, 182, 183, 191 Сімейного Кодексу України, Пункту 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Красноїльської селищної ради про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дітей та стягнення аліментів на дітей до досягнення ними повноліття - задовольнити частково.
Розірвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який зареєстрований 22.09.2011 року, виконавчим комітетом Красноїльської селищної ради Сторожинецького району Чернівецької області, актовий запис №50.
Стягувати з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт № НОМЕР_4 жителя АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП НОМЕР_5 , жительки АДРЕСА_1 , на утримання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти в розмірі по 2800 гривень на кожну дитину щомісячно, до досягнення ними повноліття.
Аліменти стягувати з 15.08.2023 року, допустивши негайне виконання рішення суду в межах платежів за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт № НОМЕР_4 жителя АДРЕСА_2 , 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору, на користь держави.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, до Чернівецького апеляційного суду Чернівецької області через Сторожинецький районний суд Чернівецької області.
Суддя Сторожинецького районного суду: Антоніна ПТАШНИК
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2023 |
Оприлюднено | 07.11.2023 |
Номер документу | 114664728 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Пташник А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні