Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/6776/23
Номер провадження2/711/2217/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
31 жовтня 2023 року Придніпровський районний суд м.Черкаси у складі:
головуючого судді Демчика Р.В.,
при секретарі Кофановій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вокова 40» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території ,-
в с т а н о в и в:
ОСББ «Волкова 40», в інтересах якого діє адвокат Греьбченко Руслан Олексійович звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території.
В обґрунтування позову зазначається, що відповідачам на праві спільної сумісної власності належить квартира житловою площею 62.1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , тобто вони є співвласниками багатоквартирного будинку.
29.06.2016 був внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про створення ОСББ «Волкова 40».
Рішеннями загальних зборів ОСББ «Волкова 40», були затвердженні розміри щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території за 1 кв.м. загальної площі квартири відповідачів: рішенням від 14.05.2019 року №2 з 01.05.2019 року по 5.00 грн.; рішенням від 15.06.2020 року № 6 з 01.07.2020 року по 6.00 грн. За період з 01.01.2023 року по 31.08.2023 року відповідачі не оплатили отриманні житлово-комунальні послуги згідно рішень ОСББ.
З огляду на це позивач просив суд: 1) стягнути солідарно зі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь позивача заборгованість із внесків на утримання будинку за період із 01.01.2023 року по 31.08.2023 року у розмірі 2898.60 грн; 2) стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати в розмірі 2684.00 грн. та витрати на професійну правничу довомгу в сумі 1500.00 грн..
Відповідно до ч. 4 ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно до ч. 1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача адвокат Гребченко Р.О. в судове засідання не з`явився. Пунктом 4 позовної заяви справу просив слухати за його відсутності. Проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причину неявки суду не повідомив.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Про заочний розгляд справи суд постановляє ухвалу відповідно до вимог ст. 281 ЦПК України.
Враховуючи вище викладене, та той факт що відповідач належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, але не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Враховуючи думку представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, на підставі повного, об`єктивного та всебічного дослідження, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини:
Судом встановлено, що відповідачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира загальною площею 62.1 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
29.06.2016 була проведена державна реєстрація ОСББ «Волкова 40» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується витягом та виписками із вказаного реєстру, і головою правління якого на теперішній час є ОСОБА_4 ..
Відповідно дост. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III від 29.11.2001об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (даліоб`єднання)юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласниками багатоквартирного будинку (даліспіввласники) є власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (ч.ч. 1, 4 ст. 4 Закону).
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (ч.ч. 5, 9 ст. 10 Закону).
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління (ч. 1 ст. 12 Закону).
Співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний виконувати рішення статутних органів прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ч. 1 ст. 15 Закону).
Об`єднання має право відповідно до законодавства та статут об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників,у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів (ч. 1 ст. 16 Закону).
Для забезпечення виконання власниками приміщень свої обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів (ч. 1 ст. 17 Закону).
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання (ч. 2 ст. 21 Закону).
Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення. Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Відмова від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших співвласників ОСББ і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках за житлові послуги у примусовому порядку (ч.ч. 1, 3, 6 ст. 22 Закону).
Утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону).
Аналогічні положення містяться у витягу з Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волкова 40».
Рішенням загальних зборів ОСББ «Волкова 40», оформленим протоколом № 2 від 14.05.2019, був встановлений розмір внеску за 1 кв.м. загальної площі квартири в сумі 5.00 грн., з 01.05.2019 року.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Волкова 40», оформленим протоколом № 6 від 15.06.2020, був встановлений розмір внеску за 1 кв.м. загальної площі квартири в сумі 6.00 грн. з 01.07.2020 року.
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку» № 417-VIII від 14.05.2015витрати на управління багатоквартирним будинком включають витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.
Однак відповідачі свій обов`язок щодо сплати внесків на утримання будинку, передбачений діючим законодавством України та Статутом ОСББ «Волкова 40» не виконують, у зв`язку з чим за ними утворилась заборгованість по сплаті таких внесків.
Так, відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, складеному головою правління ОСББ «Волкова 40», за період із 01.01.2023 року по 31.08.2023 року за квартирою АДРЕСА_2 утворилася заборгованість у загальному розмірі 2898.00.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексуУкраїнизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимогЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимогвідповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зіст. 541 ЦК Українисолідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.
Статтею 543 ЦК Українивстановлено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.
Статтею 610 ЦК Українивизначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані докази, враховуючи, що відповідачі відзив на позов та будь-які докази, що спростовують обставини, на які посилається позивач, суду не надали, суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю та стягнути солідарно зі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь позивача заборгованість із внесків на утримання будинку за період із 01.01.2023 року по 31.08.2023 у розмірі 2898.60 грн.
Що стосується вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача понесенні витрати на правову допомогу в сумі 1500.00 грн., суд зазначає наступне:
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Згідно п. 1 ч. 3ст.133 ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 1, 2, 3ст.137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно дост.11 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час(ст.30 зазначеного Закону).
Відповідно до акту від 21.09.2023 року прийому-передачі Позивачем сплачено гонорар адвокату на загальну суму 1500 грн, що підтверджується копією квитанцій №342 від 04.09.2023 року.
Відповідно до ч.4ст.263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 6ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
У постанові Великої Палати Верховного Суду по справі №751/3840/15-ц від 20.09.2018 суд зазначає, що на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Наявність документального підтвердження витрат на правову допомогу та їх розрахунок є підставою для задоволення вимог про відшкодування таких витрат.
Враховуючи зазначені положення законодавства, якими встановлено, що витрати, пов`язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, а також той факт, що позивач належним чином документально підтвердив такі витрати, з врахуванням відмови позивача від позову, в зв`язку добровільним виконанням відповідачем вимог викладених в позові, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені та документально підтверджені судові витратина правову допомогу.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір в сумі 2684.00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням №343 від 04.09.2023 року, а тому до стягнення з відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь ПрАТ «Черкаське хімволокно» в інтересах ВП «Черкаська ТЕЦ» підлягає по 1342 грн. 00 коп. з кожного понесених позивачем судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5,10-13,76-82,89,258,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волкова 40» - задовольнити повністю.
Стягнути солідарно зі ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волкова 40» (ЄДРПОУ 40602355, м.Черкаси вул.Захисників України (Волкова), буд.40) заборгованість із внесків на утримання будинку за період із 01.01.2023 року по 31.08.2023 року у розмірі 2898 грн. 60 коп. грн., 1500 грн. 00 коп. витрат на правову допомогу, а всього: 4398 (чотири тисячи триста дев`яносто вісім) грн. 60 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волкова 40» (ЄДРПОУ 40602355, м.Черкаси вул.Захисників України (Волкова), буд.40) судовий збір у розмірі по 1342.00 грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: Р. В. Демчик
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2023 |
Оприлюднено | 07.11.2023 |
Номер документу | 114671007 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Демчик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні