Рішення
від 23.10.2023 по справі 216/6305/23
ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 216/6305/23

Провадження № 2/216/2440/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2023 року місто Кривий Ріг

Дніпропетровської області

Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,

за участю:секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «ВВ Фаворит КР», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про припинення трудових відносин, -

в с т а н о в и в:

29 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ВВ Фаворит КР» (далі ТОВ «ВВ Фаворит КР»), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про припинення трудових відносин.

Позовна заявамотивована тим,що 03березня 2017року вЄдиному державномуреєстрі юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань булозареєстровано ТОВ «ВВ Фаворит КР», засновником якого є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

04 травня 2017 року на підставі протоколу № 2 загальних зборів учасників ТОВ «ВВ Фаворит КР» було видано наказ яким позивача було прийнято на посаду директора ТОВ «ВВ Фаворит КР» з 05.05.2017 з посадовим окладом згідно штатного розкладу.

В даний час, у зв`язку із суттєвими змінами у товаристві, та в особистому житті, позивач має намір звільнитися із займаної посади директора ТОВ «ВВ Фаворит КР», про що в усному порядку повідомив засновників товариства, та 28.04.2023 до ТОВ «ВВ Фаворит КР» було подано заяву про звільнення. Також, з метою звільнення позивачем було ініційовано проведення загальних зборів ТОВ «ВВ Фаворит КР» та 16.08.2023 надіслано на адреси учасників зборів повідомлення про скликання 21.08.2023 загальних зборів учасників ТОВ «ВВ Фаворит КР» з наступним порядком денним: звільнення позивача з посади директора за власним бажанням, обрання (призначення) директора ТОВ «ВВ Фаворит КР», внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про уповноваження осіб на проведення державної реєстрації зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, станом на 25.09.2023 загальні збори ТОВ «ВВ Фаворит КР» не відбулися, та зазначені питання не розглянуті. Посилаючись на вищевказані обставини, позивач просив суд розірвати трудовий договір, визнати його повноваження як директора товариства припиненими, та внести відповідний запис до трудової книжки.

Позивач у судове засідання не з`явився надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача ТОВ «ВВ Фаворит КР» Колісник І.С. надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позов визнає.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чином.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено,що наказом ТОВ «ВВ Фаворит КР» від 04.05.2017, призначено ОСОБА_1 на посаду директора з 05.05.2017 з посадовим окладом згідно штатного розкладу, згідно протоколу № 2 загальних зборів учасників ТОВ «ВВ Лідер КР» від 04.05.2017, яким також змінено назву товариства на ТОВ «ВВ Фаворит КР».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.09.2023, юридична особа ТОВ «ВВ Фаворит КР», код ЄДРПОУ: 41192147, місцезнаходження: Україна, 50005, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Купріна, будинок 125/2, види діяльності: оптова торгівля металами та металевими рудами, інші види неспеціалізованої оптової торгівлі. Уповноважена особа: ОСОБА_1 , засновники юридичної особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

ОСОБА_1 звертався до засновника ТОВ «ВВ Фаворит КР» ОСОБА_2 із заявою від 28.04.2023 про звільнення його з посади директора ТОВ «ВВ Фаворит КР» з 28.04.2023.

16 серпня 2023 року позивачем було ініційовано та повідомлено відповідачам про скликання загальних зборів учасників ТОВ «ВВ Фаворит КР» на 21 серпня 2023 року, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. 129-ї бригади територіальної оборони, 125/2, із затвердженням наступного порядку денного: звільнення директора ОСОБА_1 з посади директора за власним бажанням, обрання (призначення) директора ТОВ «ВВ Фаворит КР», внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, уповноваження осіб на проведення державної реєстрації зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно протоколу № 1 ТОВ «ВВ Фаворит КР» від 21.08.2023 встановлено, що у зв`язку з відсутністю кворому, неповноважності зборів учасників товариства, розгляд питань які зазначені у порядку денному є неможливим.

Приписами ч. 1 ст. 3 КЗпП України визначено, що законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Будь-яке пряме або непряме обмеження трудових прав при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається (ч. 4 ст. 22 КЗпП України).

Відповідно до статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до закладу освіти; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

Положеннями ст. 39 КЗпП України передбачено, що строковий трудовий договір (пункти 2і3 статті 23) підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених частиною першою статті 38 цього Кодексу.

Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів.

Таким чином, аналіз вказаних норм законодавства дає підстави стверджувати, що позивач наділений правом розірвання трудового договору з його ініціативи, незалежно від того строковий чи безстроковий договір.

Абзацом 4 п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз`яснено, що відповідно до ст. 39 КЗпП України працівник вправі вимагати розірвання строкового трудового договору при наявності для цього поважних причин. Спори про дострокове розірвання такого трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів (ст. 224, 231, п. 1 ч. 1 ст. 232 КЗпП України).

Частиною 2 статті 5 ЦПК України встановлено, що у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики, і роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з рахуванням змін у повсякденній практиці (справи «Кантоні проти Франції», «Вєрєнцов проти України»).

У рішеннях Європейського суду з прав людини, у справах «Белеш та інші проти Чеської Республіки» «Волчі проти Франції», постійно підкреслюється цінність та важливість дотримання формалізованих норм цивільного процесу, за допомогою яких сторони забезпечують вирішення спору цивільного характеру, оскільки завдяки цьому може обмежуватися обсяг дискреції, забезпечуватися рівність сторін, запобігати свавіллю, забезпечуватися ефективне вирішення спору та розгляд справи судом упродовж розумного строку, а також забезпечуватися правова визначеність та повага до суду. В той же час «надмірний формалізм» може суперечити вимозі забезпечення практичного та ефективного права на доступ до суду відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Це зазвичай відбувається у випадку особливо вузького тлумачення процесуальної норми, що перешкоджає розгляду позову заявника по суті із супутнім ризиком порушення його чи її права на ефективний судовий захист.

Відповідно доп.п.1,2ч.1ст.25Закону України«Про державнуреєстрацію юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань»,державна реєстраціята іншіреєстраційні діїпроводяться напідставі: 1)документів,що подаютьсязаявником длядержавної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно доЗакону України«Про виконавче провадження» щодо:визнання повністюабо частковонедійсними рішеньзасновників (учасників)юридичної особиабо уповноваженогоними органу; визнанняповністю абочастково недійснимизмін доустановчих документівюридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняттяарешту корпоративнихправ; зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно доЗакону України«Про відновленняплатоспроможності боржникаабо визнанняйого банкрутом»; припиненняюридичної особи,що непов`язано збанкрутством юридичноїособи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;

припинення підприємницькоїдіяльності фізичноїособи -підприємця,що непов`язано збанкрутством юридичноїособи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

Конституційний Суд України у рішеннях від 07 липня 2004 року N 14-рп/2004, від 16 жовтня 2007 року N 8-рп/2007 та від 29 січня 2008 року N 2-рп/2008 зазначав, що визначенестаттею 43 Конституції Україниправо на працю розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом.

Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.

Враховуючи порушення права позивача на припинення трудового договору, обраний ним спосіб захисту направлений на відновлення його трудових прав, гарантованихКонституцією України.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та виходячи з того, що предявлений позов спрямований на захист права позивача шляхом припинення трудових правовідносин з відповідачем, суд вважає вимоги позивача в цій частині правомірними та доведеними.

Разом зтим,вимогу позивачащодо зобов`язання ТОВ«ВВ ФаворитКР» внестидо трудовоїкнижки позивачазапис прозвільнення йогоз посадидиректора,суд вважаєбезпідставною зогляду нанаступне.

Відповідно до пункту 2.4 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі Інструкція), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення.

При затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (пункт 4.1. розділу 4 Інструкції).

Отже, судом встановлено, що вимога позивача щодо внесення запису в трудову книжку про звільнення з посади директора позивача є передчасною, оскільки немає спірного характеру, є формальною дією вчиненою після видання наказу (розпорядження) про звільнення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 36, 38, 39 КЗпП України, ст.ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 133, 258-259, 263-265, 279, 354 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 дотовариства зобмеженою відповідальністю«ВВ ФаворитКР», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,про припиненнятрудових відносин задовольнити частково.

Розірвати трудовийдоговір між ОСОБА_1 та товариствомз обмеженоювідповідальністю «ВВФаворит КР»з 29вересня 2023року.

Визнати припиненимиз 29вересня 2023року повноваженнядиректора товаристваз обмеженоювідповідальністю «ВВФаворит КР»Берегового Павла Володимировича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі статті 38 КЗпП України.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_1 ,місце проживання: АДРЕСА_1 ;

- відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «ВВ Фаворит КР», місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. 129-ї бригади територіальної оборони, буд. 125/2;

- відповідач: ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

- відповідач: ОСОБА_3 ,ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя Ю.В.Онопченко

СудЦентрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення23.10.2023
Оприлюднено07.11.2023
Номер документу114673214
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —216/6305/23

Рішення від 23.10.2023

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ОНОПЧЕНКО Ю. В.

Ухвала від 02.10.2023

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ОНОПЧЕНКО Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні