Справа № 588/1747/23
Провадження № 2/588/367/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2023 року м. Тростянець
Тростянецький районний суд Сумської області у складі: головуючого судді ОгієнкаО.О., за участю: секретаря судових засідань Лободи Т.С., представника позивачки ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Тростянецької міської ради Сумської області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування,
У С Т А Н О В И В:
Представник позивачки адвокат Кучмій Д.В. у серпні 2023 року звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 із указаним позовом, який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .
За життя ОСОБА_3 набула у власність квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 .
Також за життя ОСОБА_3 , 16.05.2006 склала заповіт, яким усе своє майно заповіла позивачці.
З метою оформлення своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_3 , позивачка звернулася до нотаріуса, але у вчиненні нотаріальної дії останній було відмовлено у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
Рішенням Тростянецького районного суду Сумської області від 21.02.2023 у справі №588/84/23 позивачці був наданий додатковий строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Під час повторного звернення до нотаріуса для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на нерухоме майно, яке належало померлій, у зв`язку із відсутністю реєстрації права власності згідно чинного законодавства на квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 .
Крім того, з метою реєстрації права власності за померлою ОСОБА_3 на вказану квартиру, позивачка зверталася до державного реєстратора, але їй було відмовлено.
Посилаючись на указані обставини, представник позивачки просить суд визнати за ОСОБА_2 право власності на житлову квартиру загальною площею 58,9 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1 , у порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Тростянець Охтирського району Сумської області.
Ухвалою суду від 16.08.2023 було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 27.09.2023 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду, а також за клопотанням представника позивачки витребувано докази.
У судовому засіданні представник позивачки заявлений позов підтримав повністю з підстав указаних у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представниця відповідача у судове засідання не з`явилася та подала заяву, у якій просить суд справу розглядати без її участі, щодо вирішення спору покладається на розсуд суду.
Заслухавши, пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що між сторонами мають місце цивільні правовідносини, пов`язані із спадковими спорами, позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тростянець Охтирського району Сумської області померла ОСОБА_3 (а.с. 9).
На момент смерті ОСОБА_3 була зареєстрована по АДРЕСА_1 (а.с. 47).
За життя, ОСОБА_3 склала заповіт, який був посвідчений 16.05.2006 приватним нотаріусом Тростянецького районного округу Гребіник З.Д. та зареєстрований у реєстрі за №676, яким на випадок своєї смерті зробила розпорядження про те, що усе своє майно заповідає ОСОБА_2 (а.с. 11).
Рішенням Тростянецького районного суду Сумської області від 21.02.2023 у справі №588/84/23 ОСОБА_2 було визначено додатковий строк тривалістю один місяць для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 12-13).
Відповідно до повідомлень та Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру від 14.07.2023 та від 04.10.2023 за №74205510, 74205488, наданих державним нотаріусом Другої охтирської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Воропай В.В., після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа за №44/2023. ОСОБА_2 є спадкоємцем, який прийняв спадщину. Від імені ОСОБА_3 заповіт посвідчений 16.05.2006 приватним нотаріусом Охтирського районного нотаріального кругу Гребіник З.Д. (а.с. 44-46).
Отже,судом установлено,що позивачкаприйняла спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , а інших спадкоємців, крім позивачки, які б прийняли спадщину після її смерті судом не встановлено.
Постановою державного нотаріуса Другої Охтирської державної нотаріальної контори Воропай В.В. від 02.08.2023 позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 , оскільки правовстановлюючий документ не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема відсутня печатка органу приватизації (а.с. 14).
Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Ураховуючи, що державним нотаріусом, відповідно до статті 49 Закону України «Про нотаріат» було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, позивачка обґрунтовано звернулася до суду.
Часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а місцем відкриття спадщини м. Тростянець Охтирського району Сумської області.
Відповідно до частини 1 статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно із частиною 1 статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (частина 1 статті 1218 ЦК України).
Відповідно до статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкт нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається із свідоцтва про право власності на житло від 18.01.1999 виданого ВАТ «Півненківський цукровий завод», ОСОБА_3 в порядку приватизації згідно із Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» було передано у власність квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 . Свідоцтво видано на підставі розпорядження (наказу) від 18.01.1999 за № 8 (а.с. 10).
Саме за адресою вказаної квартири була зареєстрована ОСОБА_3 на момент смерті (а.с. 47).
Також із ОСОБА_3 , як власником квартири були укладені договори на газопостачання та надання послуг з поводження з побутовими відходами (а.с. 48-50).
Згідно довідки виданої Комунальним підприємством Охтирської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та архітектурно-планувальних робіт» від 10.07.2023 за № 833 станом на 31.12.2012 реєстрація права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 відсутня (а.с. 16).
Згідно інформаційної довідки виданої Комунальним підприємством Охтирської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та архітектурно-планувальних робіт» від 21.06.2023 за №83 та технічного паспорта на квартиру за даними інвентаризації квартира, яка розташована по АДРЕСА_1 має наступні характеристики: розташована на першому поверсі одноповерхового будинку, складається із 2-х житлових кімнат. Загальна площа квартири становить 58,9 м. кв., житлова площа 33,6 м. кв. (а.с. 17-18).
Державним реєстратором прав на нерухоме майно БабутоюА.А. постановою від 21.07.2023 було відмовлено ОСОБА_2 у реєстрації права власності за померлою ОСОБА_3 на квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 . Вказане рішення державний реєстратор мотивувала відсутністю печатки органу приватизації на свідоцтві про право власності на житло, а також відсутністю реєстрації права власності за відомостями КП Охтирської міської ради «БТІ та АПР» (а.с. 15).
Відповідно до відкритих даних реєстру юридичних осіб ВАТ «Півненківський цукровий завод» (Код ЄДРПОУ: 00372842), є припиненим із 31.12.2009 у зв`язку з визнанням банкрутом (а.с. 19).
Згідно зістаттею 345 ЦК Українифізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першоїстатті 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України
Частиною четвертоюстатті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цьогоЗакону.
За змістом статей 3, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина, який постійно мешкає у квартирі(будинку), відносно якої вирішується питання про передачу у власність.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396затверджено Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків, жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
Так, пунктом 18 вказаного положення передбачено, що для проведення процедури приватизації громадянином до органу приватизації подається відповідний перелік документів, в тому числі оформлена заява на приватизацію квартири.
Згідно правової позиції, висловленої у Постанові Верховного суду України у справі № 6-121 цс 13 від 11.12.2013 року, право на приватизацію квартири, яка належить до державного житлового фонду, мають особи, які постійно проживають у цій квартирі. Для отримання права власності на житло особа повинна звернутись до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою, яка підлягає розгляду вказаним органом у строк, передбачений чинним законодавством. У тому разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьоюстатті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
Пленум Верховного Суду України в частині п`ятій пункту 13постанови від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»зазначив, що в разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Зважаючи на установлені судом обставини про те, що ОСОБА_3 в порядку приватизації згідно із Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» було передано у власність квартиру, що розташована по АДРЕСА_1 , тому позивачка, як спадкоємиця за заповітом, має право вимагати визнання за нею права власності на вказану квартиру.
За таких обставин, оскільки ОСОБА_2 згідно з положеннями пункту 1 статті 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , та позивачка як спадкоємиця за заповітом прийняла спадщину після її смерті, тому захищаючи охоронювані законом права позивачки, таке право в порядку спадкування за заповітом слід визнати за нею рішенням суду.
Отже позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 вінтересах ОСОБА_2 до Тростянецькоїміської радиСумської області провизнання прававласності нанерухоме майноу порядкуспадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житлову квартиру загальною площею 58,9 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Тростянець Охтирського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
позивачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 30.11.1999, РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач Тростянецька міська рада Сумської області, адреса місцезнаходження: вул.Миру, 6, м.Тростянець, Сумська область, 42600, ЄДРПОУ 24006361.
Повне рішення суду складено 06.11.2023.
Суддя О. О. Огієнко
Суд | Тростянецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114684301 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тростянецький районний суд Сумської області
Огієнко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні