Ухвала
від 03.11.2023 по справі 562/3643/23
ЗДОЛБУНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 562/3643/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" листопада 2023 р. Здолбунівський районнийсуд Рівненської області у складі: головуючого судді Ковалика Ю.А., при секретаряхДацишиній Р.В., Бєлявській А.С., з участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у м. Здолбунівв режимі відеоконференціїцивільну справу за позовом ОСОБА_1 до "Волинь-Цемент" філія ПАТ "Дікергофф Цемент Україна" про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до "Волинь-Цемент" філія ПАТ "Дікергофф Цемент Україна", просив ухвалити рішення яким визнати протиправною відмову, оформлену листом «Волинь-Цемент» філії приватного акціонерного товариства «Дікергофф Цемент Україна» №1519-ЮР від 19.09.2023 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 03.11.1988 по 19.04.1989 відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України№644 від 12 жовтня 2012 року; зобов`язати "Волинь-Цемент" філії ПАТ "Дікергофф Цемент Україна", видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з03.11.1988по 19.04.1989відповідно доформи,затвердженої наказомМіністерства соціальноїполітики України№644від 12жовтня 2012року;судові витратипокласти навідповідача.

Ухвалою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2023 року відкрито провадження у вказаній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 30 жовтня 2023 року задоволено клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про проведення судового засідання 03 листопада 2023 року о 09 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.

01.11.2023року доЗдолбунівського районногосуду Рівненськоїобласті надійшоввідзив представникавідповідача напозовну заявупровизнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, відповідно до якого представник просить закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до "Волинь-Цемент" філія ПАТ "Дікергофф Цемент Україна" про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а також відсутністю предмета спору. Вказуючи на те, що "Волинь-Цемент"філія ПАТ"ДікергоффЦемент Україна"не єюридичною особою,не наділенацивільною процесуальноюдієздатністю тане можевиступати стороноюу цивільномупроцесі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні просив закрити провадження з підстав викладених у відзиві на позов.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено,що згідновиписки зЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань міститьсяінформація проте,що ПАТ"ДікергоффЦемент Україна" (ідентифікаційний код 04880386) зареєстроване як юридична особа 15 червня 2023 року. Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"Волинь-Цемент" філія ПАТ "Дікергофф Цемент Україна" (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 39903890).

Згідно з частиною першою та другою статті 263ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Стаття 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод гарантує кожному право на справедливий суд, що включає, крім іншого, право на розгляд справи судом.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави(частина перша статті 2ЦПК України).

Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи (частина перша статті 47 ЦПК України).

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (стаття 48 ЦПК України),

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 Цивільного кодексу України).

Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина першастатті 89 ЦК України).

Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (частини перша-третя статті 95 ЦК України).

Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності (частина четверта статті 95 ЦК України).

У ЦК України не встановлюється спеціальних вимог щодо довіреності керівника відокремленого підрозділу. Підставою видачі такої довіреності буде виступати акт органу юридичної особи про призначення фізичної особи керівником філії або представництва. Довіреність керівника відокремленого підрозділу має комплексний характер. У частині першій статті 237ЦК України прямо передбачено, що представник має право або зобов`язаний вчиняти тільки правочини (хоча, наприклад, допускаються винятки відносно, отримання заробітної плати, представництва акціонерів). Всі інші дії не охоплюються цивільним законодавством і регулюються іншими нормами, або взагалі позбавлені такого. До них відносяться й дії щодо процесуального представництва. Від імені юридичних осіб має право виступати керівник відокремленого підрозділу, а не сам підрозділ, адже поміж керівником і юридичною особою існують відносини представництва і його повноваження підтверджуються довіреністю юридичної особи. Процесуальні повноваження керівника відокремленого підрозділу мають бути вказані у довіреності юридичної особи. З урахуванням цивільно-правового положення філій та представництв недопустимою є участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу, як складової частини юридичної особи, що його створила.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Розгляду у суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Положення «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства»(пункт 1 частини першої статті 186, пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України) стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 757/43355/16-ц).

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що філії та представництва, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного судувід 14.06.2021 у справі № 760/32455/19, провадження № 61-16459сво20.

Керуючись ст.ст.259, 260ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до"Волинь-Цемент"філія ПАТ"ДікергоффЦемент Україна"про визнаннянеправомірною бездіяльністьта зобов`язаннявчинити певнідії - закрити.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

С у д д я: Ю.А. Ковалик

СудЗдолбунівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення03.11.2023
Оприлюднено08.11.2023
Номер документу114688494
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —562/3643/23

Ухвала від 03.11.2023

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Ковалик Ю. А.

Ухвала від 03.11.2023

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Ковалик Ю. А.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Ковалик Ю. А.

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Ковалик Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні