Рішення
від 06.11.2023 по справі 705/5080/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/5080/23

2/705/2264/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2023 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Гудзенко В.Л.

за участю секретаря судового засідання Музичук Л.В.

розглянувши усудовому засіданні взалі судув м.Умань матеріалицивільної справиза позовом ОСОБА_1 до Дмитрушківськоїсільської радиУманського районуЧеркаської області,третя особа:державний нотаріусПершої уманськоїдержавної нотаріальноїконтори Черкаськоїобласті КравецьГалина Василівнапро визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, третя особа: державний нотаріус Першої уманської державної нотаріальної контори Черкаської області Кравець Галина Василівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В позовній заяві зазначено, що 27.03.2023 вона поштовою кореспонденцією направила на адресу Першої уманської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, після смерті її сестри - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначена заява надійшла до адресата лише 11 серпня 2023 року. 22 серпня 2023 року, вона звернулась до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а саме: на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Черкаська область, Уманський район, Сушківська сільська рада, кадастровий номер 7124388000:03:000:1327, площею 2,3806 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Черкаська область, Уманський район, Сушківська сільська рада, кадастровий номер 7124388000:03:000:1328, площею 2,4682 га. 11 серпня 2023 року державним нотаріусом була заведена спадкова справа №186/2023, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 30.08.2023 вона отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за № 1304/02-31 від 30.08.2023р, оскільки вона, як спадкоємець в установлений законом строк спадщину не прийняла. В зв`язку з введенням воєнного стану в Україні, вона не мала можливості звернутись до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Оскільки, з початку повномасштабної війни в Україні, вона змушена була виїхати за межі країни, так як боялась за своє життя та здоров`я. З перших днів війни і до літа 2023 вона перебувала в Латвійській Республіці, де має право на постійне місце проживання, про що свідчить паспорт негромадянина Латвійської Республіки № НОМЕР_1 . Зазначений факт є вагомою підставою, що пояснює пропущення нею встановленого строку прийняття спадщини. Крім того, 27.03.2023 вона поштовою кореспонденцією направила на адресу нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, після смерті її сестри - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка надійшла до адресата лише 11 серпня 2023 року. Тому позивач вимушена звернутися з позовом до суду, оскільки не може набути права власності на майно в порядку спадкування у встановленому законом порядку.

Позивач ОСОБА_4 та її представник - адвокат Гейко В.А. в судове засідання не з`явилися, на адресу суду представник ОСОБА_5 подав заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача ОСОБА_6 , позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, в судове засідання не з`явився, однак на адресу суду подав заяву, в якій вказано, що він просить розглянути справу без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

Державний нотаріус Першої уманської державної нотаріальної контори Черкаської області Кравець Г.В. в судове засідання не з`явилася, на адресу суду подала заяву про розгляд справи у її відсутність, не заперечує проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судом встановленітакі фактиі відповідні їм правовідносини.

06.10.2011 секретарем Сушківської сільської ради Уманського району, посвідчено заповіт від імені ОСОБА_3 , відповідно до якого все належне їй майно заповіла сестрі ОСОБА_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , персональний код НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 22.11.2022, виданим Ризьким Пардаугвайським відділенням РАЦС, номер запису 27325М2022.

30.08.2023 державним нотаріусом Першої уманської державної нотаріальної контори Кравець Г.В. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовлено ОСОБА_7 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, після смерті сестри ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з пропущеним встановленим законом шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Позивач посилаючись на поважність причин пропуску подачі заяви для прийняття спадщини вказує на те, що у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні, вона не мала можливості звернутись до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, оскільки, з початку повномасштабної війни в Україні, вона змушена була виїхати за межі країни, та до літа 2023 року перебувала в Латвійській Республіці.

Позивач ОСОБА_2 має право на постійне місце проживання, що підтверджується паспортом негромадянина Латвійської Республіки № НОМЕР_1 .

Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК Українивизначено,що цивільнесудочинство здійснюєтьсяна засадахзмагальності сторін.Учасники справимають рівніправа щодоздійснення всіхпроцесуальних правта обов`язків,передбачених законом. Кожнасторона повиннадовести обставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Стаття 13 ЦПК Українивизначає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідноч.2 ст. 77 ЦПК Українипредметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідност.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Положеннями статті 78ЦПК України передбачено, що суд небере доуваги докази,що одержаніз порушеннямпорядку,встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може йому визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємців на вчинення цих дій. Якщо у спадкоємця не було перешкод для подання заяви, а він не скористався своєчасно правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визнання додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 30.01.2020 №487/2375/18, від 17.02.2020 №357/732/19, від 27.02.2020 у справі №419/3788/17, від21.05.2020 у справі №404/251/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24постанови від 30.05.2008 року N 7 «Про судову практику у справах про спадкування»особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Крім того, відповідно до п. 24 вказаної постанови, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно ч.1ст. 82 ЦПК Україниобставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Таким чином ОСОБА_2 строк прийняття спадщини пропустила з поважної причини, позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні і позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 76-78, 81, 83, 141, 258, 264-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, третя особа: державний нотаріус Першої уманської державної нотаріальної контори Черкаської області Кравець Галина Василівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсядо судуапеляційної інстанціїпротягом тридцятиднів черезУманський міськрайоннийсуд Черкаськоїобласті,з дняйого проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.Л. Гудзенко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення06.11.2023
Оприлюднено08.11.2023
Номер документу114689118
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —705/5080/23

Рішення від 06.11.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Гудзенко В. Л.

Ухвала від 31.10.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Гудзенко В. Л.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Гудзенко В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні