Справа № 683/3618/23
2/683/1145/2023
У Х В А Л А
06листопада 2023року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до адвокатського об`єднання «БАКЛЕРС» про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
27 жовтня 2023 року до суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява, подана адвокатом Зудіновим О.О. від імені позивача ОСОБА_1 до адвокатського об`єднання «БАКЛЕРС», з позовними вимогами: стягнути з адвокатського об`єднання «БАКЛЕРС» на користь ОСОБА_1 збитки, спричинені невиконанням договору від 05.10.2021 №07/10/2021 у розмірі 10000 грн.
Частиною 4 статті 177 ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві зазначено, що позивач звільнена від сплати судового збору на підставі ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів».
Суд не погоджується з таким твердженням позивача з таких підстав.
Згідно з преамбулою до Закону України«Про захистправ споживачів» цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
За положеннями пункту 4 статті1, частин третьої та п`ятої статті27Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність» договір про надання правничої допомоги домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правничої допомоги не може суперечитиКонституції Українита законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України таправилам адвокатської етики..
Пунктом 9 частини першої статті 1 України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що представництво вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правничої допомоги види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першоїстатті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Відповідно до статті 19Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність» видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.
Із аналізу вказаних норм права вбачається, що до договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. При цьому зміст договору про надання правничої допомоги не може суперечити Конституції Українита законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики, що виключає застосування до відносин, що виникли між адвокатом та клієнтом, положеньЗакону України «Про захист прав споживачів».
Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду від 24.11.2021 року у справі №191/2617/19.
Отже, позивач не є споживачем в розумінні Закону України «Про захист прав споживачів» і не звільнена від сплати судового збору.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір»).
Станом на 01 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складав 2684 грн, ціна позову 10000 грн.
Ураховуючи викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 858,88 грн на рахунок за такими реквізитами:
отримувач: ГУК у Хмел.обл./Старокост. мтг/22030101
код отримувача (ЄДРПОУ): 37971775
банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
номер рахунку: UA918999980313101206000022751
код класифікації доходів бюджету: 22030101
найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050)
призначення платежу: *;101; РНОКППпозивача; Судовий збір, за позовом (прізвище, ім`я та по батькові позивача), Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області; пункт таблиці 1.1, сума 858 грн 88 коп.
Крім того, згідно з ч.1 ст.177 ЦПК України в разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положеньстатті 43цього Кодексу.
Згідно з ч.7 ст.43 ЦПК України в разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Якщо інший учасник справи відповідно дочастини шостоїстатті 14 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Відповідно до ч.6 ст.14 ЦПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Зазначена вимога в частині обов`язкової реєстрації юридичними особами (приватної форми власності) електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, вводиться в дію20.02.2024 року.
Таким чином судом встановлено, що відповідач адвокатське об`єднання «БАКЛЕРС» на день подання позовної заяви не мав електронного кабінетуі не мав обов`язку йогозареєструвати,тому позивачунеобхідно додатидо позовноїзаяви доказнадсилання відповідачулистом зописом вкладеннякопій поданихдо суду документів.
З огляду на викладене, згідно з ч.1 ст.185 ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано без додержання вимог, викладених устатті 177 цього Кодексу, а саме: до позовної заяви не доданий доказ надсилання відповідачу копій поданих до суду документів (ч.1 ст.177 ЦПК України); до позовної заяви не доданий документ, що підтверджує сплату судового збору (ч.4 ст.177 ЦПК України).
Керуючись ст.ст. 177, 185 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до адвокатського об`єднання «БАКЛЕРС» про стягнення коштів.
Встановити позивачу строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в мотивувальній частині цієї ухвали.
У разі невиконання зазначених вимог у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.М. Андрощук
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114706617 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Андрощук Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні