Рішення
від 07.11.2023 по справі 904/4629/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.2023м. ДніпроСправа № 904/4629/23Господарський суд Дніпропетровської області (склад суду - суддя Золотарьова Я.С. , розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, м. Дніпро

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Казакова", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 238 211, 24 грн

Без участі (виклику) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Казакова" і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 238 211,24 грн, з яких: 189 563,82 грн - основна заборгованість, 41 857,94 грн - пеня, 2 560,02 грн - 3% річних, 4 229,46 грн - інфляційні втрати та судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про відшкодування витрат на виробництво і відпуск теплової енергії для потреб опалення населення та інших споживачів №1/21 від 24.11.2021 в частині своєчасності оплати наданих послуг.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.

06.10.2023 позивач подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2022 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 № 958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.

З метою належного повідомлення відповідача, судом опубліковано оголошення про розгляд справи №904/4629/23 на офіційному сайті «Судова влада».

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позовній заяві

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про відшкодування витрат на виробництво і відпуск теплової енергії для потреб опалення населення та інших споживачів №1/21 від 24.11.2021 в частині своєчасності оплати наданих послуг.

У зв`язку із порушенням відповідачем умов договору позивач нарахував до стягнення з відповідача 189 563,82 грн - основна заборгованість, 41 857,94 грн - пеня, 2 560,02 грн - 3% річних, 4 229,46 грн - інфляційні втрати.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

24.11.2021 між Позивачем - Дніпровським національний університетом імені Олеся Гончара (енегропостачальна організація) та Відповідачем - Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Казакова» (споживач) укладено Договір №1/21.

За цим договором Енергопостачальна організація бере на себе зобов`язання виробляти і відпускати Споживачеві за адресою м. Дніпро, вул. Казакова, буд. № 4а теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а Споживач зобов`язується відшкодовувати Енергопостачальній організації витрати, пов`язані з виробництвом і відпуском теплової енергії на підставі встановлених тарифів в терміни, передбачені цим договором (п.1.1 договору).

Приймання-передача теплової енергії, поставленої енергопостачальною організацією споживачу, оформлюється щомісячними актами приймання-передачі теплової енергії (п. 1.3. договору).

Пунктом 1.4. договору передбачено, що акти приймання-передачі теплової енергії, що зазначені в п. 1.3. договору уповноважені представники складають до 5 числа, наступного за розрахунковим місяцем, у 2-х примірниках, один з яких повертається енергопостачальній організації. Акти приймання-передачі теплової енергії є підставою для остаточних розрахунків. Якщо до 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач не повернув енергопостачальній організації підписаний та скріплений печаткою акт виконаних робіт (наданих послуг), то такий акт вважається підписаним обома сторонами без зауважень.

Пунктом 1.4. договору передбачено, що акти приймання-передачі теплової енергії, що зазначені в п. 1.3. договору уповноважені представники складають до 5 числа, наступного за розрахунковим місяцем, у 2-х примірниках, один з яких повертається енергопостачальній організації. Акти приймання-передачі теплової енергії є підставою для остаточних розрахунків. Якщо до 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач не повернув енергопостачальній організації підписаний та скріплений печаткою акт виконаних робіт (наданих послуг), то такий акт вважається підписаним обома сторонами без зауважень.

Згідно п. 2.1. договору, теплова енергія постачається споживачу в обсягах згідно договору у вигляді гарячої води на опалення в період опалювального сезону (172 доби).

Пунктом 6.1. договору встановлено, що тарифи для розрахунків за цим договором складають: теплова енергія 1 Гкал з ПДВ 2 220,00 грн.

Згідно з умовами п.7.2 договору споживач зобов`язаний оплачувати поставлену теплову енергію до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Пунктом 7.4 договору передбачено, що за наявності заборгованості споживача за теплову енергію, спожиту у попередні періоди, енергопостачальна організація має право самостійно відносити поточні платежі в рахунок заборгованості попереднього періоду незалежно від зазначеного споживачем призначення платежу.

Пунктами 7.6, 12.2 договору сторонами встановлено, що при зміні тарифів на теплову енергію, її розрахункова вартість змінюється Енергопостачальною організацією з дати введення нового тарифу за діючим договором без додаткової угоди.

Відповідно до пункту 8.2.2. Договору - в разі несвоєчасної оплати за теплову енергію - нараховується пеня в розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення.

Зміна тарифів не є підставою для переукладення договору. У разі зміни тарифів Енергопостачальна організація не пізніше 14 календарних днів з моменту настання таких змін повідомляє Споживача будь-яким доступним способом із зазначенням нового тарифу.

Строк дії Договору встановлений у пунктах 11.1, 11.2 Договору. Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 24.11.2022.

При відсутності заяви про розірвання або зміну умов договору однією із сторін за 10 (десять) календарних днів до закінчення строку дії договору, він вважається продовженим на той же строк на тих же умовах, які передбачені цим договором.

На виконання умов п. 7.6 Договору, Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара було направлено листи від 01.12.2022 року № 554/249 та від 18.01.2023 р. № 554/12 Голові правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казакова» щодо зміни вартості відшкодування послуг з теплопостачання згідно з затвердженими 21.11.2022 року та 16.01.2023 року відповідно калькуляціями вартості відшкодування послуг з теплопостачання по центральній котельній на опалювальний сезон: листопад-грудень 2022 року та січень - березень 2023 року.

У листі від 01.12.2022 № 554/249 вказано, що вартість послуг з листопада по грудень 2022 року складає 3 867, 26 грн за 1Гкал з ПДВ. До цього листа додано калькуляцію відшкодування вартості з теплопостачання по центральній котельні на опалювальний сезон: листопад - грудень 2022 року 3 867, 26 за 1 Гкал (пункт 12 калькуляції).

У листі від 18.01.2023 р. № 554/12 позивач повідомив відповідача про те, що вартість відшкодування послуг за опалювальний сезон з січня по березень 2023 складає 3 720, 46 грн за 1 Гкал з ПДВ. До цього листа додано калькуляцію відшкодування вартості з теплопостачання по центральній котельні на опалювальний сезон: січень - березень 2023 року 3 720, 46 за 1 Гкал (пункт 12 калькуляції).

На виконання умов договору між сторонами було підписано Акти приймання-передачі за спірний період з 01 січня по 31 березня 2023 року.

За Рахунком № 58 від 01.02.2023 за січень 2023 на суму 108 867, 98 грн позивач частково здійснював оплати, але неоплаченою залишилась заборгованість у розмірі 42 605, 76 грн.

За рахунками № 152 від 01.03.2023 за лютий 2023 на суму 104 247,18 грн та № 266 від 03.04.2023 за березень 2023 на суму 42 710,88 грн відповідач не здійснював оплати.

Актом звіряння взаємних розрахунків за період з 01.01.2023 по 04.10.2023, підписаним між сторони та скріпленим печатками, сторони визначили обороти за період та кінцеве сальдо.

Довідкою Енергопостачальної організації від 03.04.2023 року повідомлено Споживача про дебіторську заборгованість, яка склалась на 01.04.2023 року.

30.04.2023 позивач направив відповідачу лист №554/77, в якому просить до 30.04.2023 сплатити заборгованість (281 852, 94 грн, у томі числі прострочена заборгованість 93 867, 98 грн).

У зв`язку з виникненням заборгованості, на виконання п. 9.3 Договору, Енергопостачальною організацією було направлено до Споживача претензію від 22.06.2023 року №88-552-140 щодо сплати дебіторської заборгованості у строк до 01.07.2023.

Вищевказані обставини і стали причиною спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

З огляду на наявний у матеріалах справи договір та обставини справи, між сторонами виникли правовідносини з надання послуг з передачі теплової енергії.

Щодо суми основного боргу

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Умовами пункту 7.2 договору передбачено строки, розмір та порядок оплати наданих послуг постачання теплової пари.

Так, за умовами договору зміна тарифів не потребує внесення змін до нього, Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара було направлено листи від 01.12.2022 року № 554/249 та від 18.01.2023 р. № 554/12 Голові управління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казакова» щодо зміни вартості відшкодування послуг з теплопостачання згідно з затвердженими 21.11.2022 року та 16.01.2023 року відповідно калькуляціями вартості відшкодування послуг з теплопостачання по центральній котельній на опалювальний сезон: листопад-грудень 2022 року та січень березень 2023 року.

Відповідно до актуальних тарифів у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 189 563,82 грн відповідно до договору про відшкодування витрат на виробництво і відпуск теплової енергії для потреб опалення населення та інших споживачів №1/21 від 24.11.2021.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за послуги з постачання теплової енергії у розмірі 189 563,82 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до пункту 8.2.2. Договору - в разі несвоєчасної оплати за теплову енергію - нараховується пеня в розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (частина 6 статті 232 Господарського кодексу України).

За Рахунком № 58 від 01.02.2023 за січень 2023 на суму 108 867, 98 грн позивач частково здійснював оплати, але неоплаченою залишилась заборгованість у розмірі 42 605, 76 грн.

Позивач за цим рахунком нарахував відповідачу пеню у розмірі 11 082, 45 грн за період з 11.02.2023 по 22.08.2023 (193 дні прострочення).

Водночас судом встановлено, що позивачем обрано неправильний період нарахування пені, оскільки він перевищує шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відтак, позивач мав би здійснити нарахування пені за цим рахунком за період з 11.02.2023 по 11.08.2023 (182 дні прострочення).

Здійснивши перерахунок пені за рахунком № 58 від 01.02.2023 за січень 2023 на суму 42 605, 76 грн судом встановлено, що розмір пені, який підлягає стягненню з відповідача становить 10 517,20 грн.

За рахунками № 152 від 01.03.2023 за лютий 2023 на суму 104 247,18 грн позивач нарахував пеню у розмірі 23 117, 76 грн за період з 11.03.2023 по 22.08.2023 та за рахунком № 266 від 03.04.2023 за березень 2023 на суму 42 710,88 грн на суму 7 657, 73 грн за період з 11.04.2023 по 22.08.2023.

Суд перевіривши розрахунок пені за рахунками №№152, 226, зазначає що вони є правильними.

З урахуванням викладеного, розмір пені, що підлягає стягненню з відповідача становить 41 292, 69 грн.

Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних за загальний період з 11.02.2023 по 22.08.2023 на загальну суму 2 560,02 грн та інфляційні втрати у розмірі 4 229,46 грн за період лютий 2023 року липень 2023 року.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, доходить висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 2 560,02 грн та інфляційних втрат у розмірі 4 229,46 грн є правильними та такими, що підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір у розмірі 3 564, 67 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Казакова" (вул. Казакова, буд. 4а, Дніпро, 49010; ідентифікаційний код 41151095) на користь Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (пр. Гагаріна, буд. 72, Дніпро, 49010; ідентифікаційний код 02066747) основну заборгованість у розмірі 189 563,82 грн, 41 292,69 грн пені, 2 560,02 грн 3% річних, 4 229,46 грн інфляційних втрат та судовий збір у розмірі 3 564, 67 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114719803
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/4629/23

Судовий наказ від 29.11.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Рішення від 07.11.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні