ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2023 Справа № 917/1489/23
Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом
Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39800
до Приватного підприємства "Фірма "Дріада", проспект Героїв Дніпра, 27, кв. 46, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39803
про стягнення заборгованості з орендної плати
без виклику представників сторін
Обставини справи: Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області звернулася з позовом до Приватного підприємства "Фірма "Дріада" про стягнення 38 072,45 заборгованості з орендної плати за договором оренди землі № 87/16 від 01.11.2016 та 1 611,42 грн пені за період з 01.06.2023 до 10.08.2023.
У позові зазначає, що підставою для звернення до суду стало порушення відповідачем умов договору оренди землі в частині своєчасної та в повному обсязі сплати орендних платежів.
Відповідач своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, відзив на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не подав.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них випробовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Ухвала Господарського суду Полтавської області від 23.08.2023 про відкриття провадження у справі, надіслана відповідачеві рекомендованим листом, на адресу, зазначену в позовній заяві повернулася до суду з відміткою поштового відділення: " Адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення копії судового рішення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду.
Су також враховує, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 24.04.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 23.08.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, запропонував відповідачам протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.
Відповідно до частини 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно з частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки, відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа № 917/1489/23 розглядається судом за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
Рішенням 11-ї сесії Комсомольської міської ради Полтавської області 7-го скликання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу ПП «Фірма «Дріада» в оренду земельної ділянки по вул. Космонавтів, 8» від 24.05.2016 передано відповідачу в оренду терміном на 2 роки земельну ділянку площею 0,1156 га (кадастровий номер 5310200000:50:028:0418) та присвоєно земельній ділянці адресу: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Космонавтів, 6-Б для обслуговування гаражних боксів (для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій).
Договір оренди землі № 87/16 укладений 01.11.2016, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 727 467,33 грн.
Рішенням 12-ї сесії Комсомольської міської ради Полтавської області 7-го скликання від 21.06.2016 «Про найменування представницьких органів місцевого самоврядування та його виконавчого органу в місті Горішні Плавні» змінено назву представницького органу місцевого самоврядування, а саме міської ради з «Комсомольської міської ради Полтавської області» на «Горішньоплавнівську міську раду Полтавської області».
Рішенням 38-ї сесії Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області 7-го скликання «Про внесення змін до договору оренди землі з приватним підприємством «Фірма «Дріада» на земельну ділянку по вулиці Космонавтів, 6-Б» від 16.10.2018 дія договору поновлена до 04.11.2023 шляхом укладання додаткової угоди № 1/18 від 05.11.2018.
Рішенням 58-ї сесії Горішньоплавнівської міської ради 7-го скликання від 07.07.2020 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Горішні Плавні Полтавської області. Зазначеним рішенням з 01.01.2021 введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Горішні Плавні та, зокрема, зобов`язано орендарів земельних ділянок укласти додаткові угоди до договорів оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки землі та орендної плати за землю.
Рішенням 1-ї сесії Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області 8-го скликання від 12.11.2020 «Про найменування та визначення поштової адреси представницького органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу» змінено найменування міської ради та її виконавчого комітету: «Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області» та «Виконавчий комітет Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області».
22.12.2020 на 3 сесії Горішньоплавнівської міської ради 8-го скликання прийнято рішення про внесення з 01.01.2021 змін до договорів користування землею в частині зміни розміру нормативної грошової оцінки земель міста Горішні Плавні Полтавської області та розміру плати з користування землею в грошовому виразі.
28.01.2021 укладена додаткова угода № 2/21 до договору оренди землі з ПП «Фірма «Дріада» № 87/16 із зазначенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 863 098,33 грн.
Міська рада виконала визначені договорами оренди землі зобов`язання - передала земельну ділянку, яка була предметом договору в користування ПП «Фірма «Дріада».
Проте відповідач, порушуючи взяті на себе зобов`язання не сплачував своєчасно орендну плату за користування земельною ділянкою.
Горішньоплавнівська міська рада листом № 03-25/1725 від 06.02.2022 зверталась до ПП «Фірма «Дріада» з вимогою сплатити суму заборгованості за оренду землі.
У травні 2023 року ПП «Фірма «Дріада» сплатило в рахунок погашення боргу 10 800,00 грн.
Заборгованість відповідача з орендної плати складає 38 072,45 грн за період серпень 2021 - червень 2023 року.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Між сторонами виникли взаємні права та обов`язки на підставі укладеного договору оренди землі.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі, іншими законами України та нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України Про оренду землі).
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України, землекористувач зобов`язаний своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як установив суд, заборгованість відповідача з орендної плати складає 38 072,45 грн за період серпень 2021 року - червень 2023 року.
Факт прострочення відповідачем виконання своїх зобов`язань зі сплати орендних платежів підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовується.
Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача 38 072,45 заборгованості з орендної плати за період серпень 2021 року - червень 2023 року є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Також відповідач заявив до стягнення з відповідача 1 611,42 грн пені.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про оренду землі», у разі невиконання зобов`язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків, що передбачено статтею152 Земельного кодексу України.
Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Пеня, за визначенням частини 3 статті 549 Цивільного кодексу України, вид неустойки, що забезпечує виконання грошового зобов`язання і обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання.
Відповідно до пункту 13 договору оренди землі у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 120 % від облікової ставки Національного банку України несплаченої суми за кожний день прострочення.
Розмір облікової ставки Національного банку України за період серпень 2021 року - червень 2023 року затверджений на рівні 25 % річних.
За розрахунком, здійсненим позивачем, розмір пені складає 1 611,42 грн за період з 01.06.2023 до 10.08.2023
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені, суд дійшов висновку, що він є арифметично правильним.
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Фірма "Дріада", проспект Героїв Дніпра, 27, кв. 46, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39803, код ЄДРПОУ 31103747) на користь Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39800, код ЄДРПОУ 24388291) 38 072,45 грн заборгованості за договором оренди землі № 87/16 від 01.11.2016 та 1 611,42 грн пені за період з 01.06.2023 до 10.08.2023.
Зазначені кошти перерахувати до міського бюджету м. Горішні Плавні за наступними реквізитами: ГУК у Полтавській області, тг м. Горішні Плавні, код за ЄДРПОУ: 37959255, банк отримувача: Казначейство України, р/р UA678999980334169812000016664,код класифікації доходів бюджету: 18010600, призначення платежу: «Орендна плата з юридичних осіб».
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Дмитро СІРОШ
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114722918 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Сірош Д.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні