ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" листопада 2023 р. Справа №924/939/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Хмельницький
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця", м. Хмельницький
про стягнення 14407,36 грн.
Без повідомлення (виклику) сторін
Суть спору: на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" про стягнення 14407,36 грн. заборгованості за надані послуг з поводження з побутовими відходами за період з 01.12.2021р. по 31.07.2023р.
В обґрунтування позову позивач посилається на невиконання відповідачем обов`язку з оплати наданих послуг з вивезення побутових відходів згідно з договором від 17.05.2016р. №4595. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. ст. 16, 526, 530, 610-612, 625, 629 ЦК України, ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Ухвалою суду від 06.09.2023р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Копія ухвали суду направлялась на адресу відповідача (29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26/2) та повернулась на адресу суд з відміткою поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання", про що свідчить відповідне повідомлення.
При цьому, адреса відповідача (29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26/2) підтверджується витягом з ЄДР від 31.10.2023р.
Судом враховується, що положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950, ратифікованої Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 №475/97-ВР) встановлено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
При цьому, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема, "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження. Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника.
Застосовуючи відповідно до ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
В свою чергу, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема, складність справи та поведінка заявників.
Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні від 03.04.2008р. у справі "Пономарьов проти України", згідно з якою сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи відсутність відзиву на позов, розумність строків розгляду судового спору, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст.165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
17.05.2016р. року між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (виконавець) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" (споживач) укладено договір № 4595 про надання послуг з вивезення побутових відходів, за умовами якого виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення та захоронення побутових відходів (ДК 021:2015 90510000-5), а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 104 від 24.02.2005р. "Про визначення Хмельницького комунального підприємства "Спецкомнунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів та виділення із квартирної плати (плати за утримання житла) витрат з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів", та відповідно до схеми санітарної очистки міста Хмельницького, затвердженої рішенням виконкому Хмельницької міської ради № 223 від 28.03.2013р (п. 1 договору).
Відповідно до п. 2 договору сторонами погоджено, що виконавець надає споживачеві послуги з вивезення твердих, великогабаритних, ремонтних і рідких відходів.
Згідно п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою.
У відповідності до п. 4 договору для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 1 контейнери місткістю 1,10 куб. метрів, що належать виконавцеві. Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 год. до 23:00 год.
Згідно п.п. 11, 12 договору обсяг надання послуг розраховується виконавцем на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування. Розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється згідно додатку № 1 даного договору, у відповідності до постанови КМУ від 10.12.2008р. № 1070 "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів".
Як передбачено п. 13 договору, підставою для оплати споживачем обсягу щомісячно наданих послуг є даний договір та підписаний сторонами акт виконаних робіт.
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 14 договору).
У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше, ніж до 5 числа місяця, що настає за розрахунковим (п. 15 договору).
Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі (п.16 договору).
У разі зміни вартості послуги, її виконавець повідомляє не пізніше ніж за 30 днів про це споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів), виконавець повідомляє про це споживачеві через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов`язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію (п. 19 договору).
Відповідно до пп. 1 п. 21 договору споживач зобов`язується протягом 10 днів місяця, що настає за розрахунковим, з дня отримання акта приймання-передачі наданих послуг, підписати його та повернути виконавцю, або надати виконавцю обґрунтоване повідомлення причин його непідписання. Якщо в передбачені цим пунктом терміни споживач не повертає виконавцю підписаний акт приймання-передачі наданих послуг, або не повідомляє причин його не підписання, роботи вважаються прийняті споживачем, що є підставою для проведення розрахунку.
У відповідності до пп. 2 п. 21 договору споживач зобов`язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з вивезення відходів.
Згідно пп. 4 п. 21 договору споживач зобов`язується визначати разом з виконавцем місця розташування контейнерних майданчиків, створювати умови для вільного доступу до таких майданчиків.
Умовами пп. 1-4, 7 п. 23 договору погоджено обов`язки виконавця, зокрема, надавати послуги відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та цього договору; погодити із споживачем місця розташування контейнерних майданчиків, визначати їх кількість, необхідну для збирання твердих, великогабаритних і ремонтних відходів, перевіряти наявність таких майданчиків відповідно до розрахунків; обладнати контейнерні майданчики та забезпечувати утримання у належному санітарно-технічному стані контейнерів та контейнерних майданчиків у разі перебування їх у власності виконавця; збирати і перевозити відходи спеціально обладнаними для цього транспортними засобами; надавати своєчасну та достовірну інформацію про тарифи та послуги, умови оплати, графік вивезення відходів.
Відповідно до п. 27 договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, споживач викликає представника виконавця для складання акта-претензії, в якому зазначаються строки, види порушення кількісних та якісних показників, тощо.
Договір діє з 01.06.2016р. до 31.05.2017р. і набирає чинності з дня його укладання відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України (п. 31 договору).
Як передбачено п. 33 договору, договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
Договір підписано сторонами та скріплено печатками сторін.
У додатках №№ 1 та 2 до договору сторонами погоджено розрахунок обсягу і вартості послуг з вивезення побутових відходів та місце збирання відходів (вул. Старокостянтинівське шосе, 26/2).
25.10.2022р. року між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (виконавець) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" (споживач) укладено договір № 4595 про надання послуг з поводження з побутовими відходами, за умовами якого виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги) (ДК 021:2015 90500000-2 послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами), а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.2018р. № 87 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Хмельницького" та відповідно до правил благоустрою території м. Хмельницького (рішення Хмельницької міської ради від 11.12.2019р. № 50 (нова редакція)), розроблених з урахуванням схеми санітарної очистки міста Хмельницького, що затверджена рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.03.2013р. № 223, яке розміщено на офіційному веб-сайті виконавця за посиланням https://skt.km.ua.
Відповідно до п. 2 договору сторонами погоджено, що виконавець надає споживачеві послуги з поводження з твердими, великогабаритними, рідкими відходами.
Згідно п. 3 договору послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою.
У відповідності до п. 4 договору для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 1 контейнери місткістю 1,10 куб. метрів, що належать виконавцеві. Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07:00 год. до 23:00 год.
У відповідності до пп. 3 п. 12 договору споживач зобов`язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження побутовими відходами.
Згідно пп. 4 п. 12 договору споживач зобов`язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію.
Як передбачено пп. 9 п. 12 договору, споживач зобов`язується визначати разом із виконавцем місця розташування контейнерних майданчиків, створювати умови для вільного доступу до таких майданчиків.
Відповідно до пп. 14 п. 12 договору споживач зобов`язується протягом 10 днів місяця з дня отримання акта приймання-передачі наданих послуг, підписати його та повернути виконавцю, або надати виконавцю обґрунтоване повідомлення причин його непідписання. Якщо в передбачені цим пунктом терміни споживач не повертає виконавцю підписаний акт приймання-передачі наданих послуг, або не повідомляє причин його не підписання, роботи вважаються прийняті споживачем, що є підставою для проведення розрахунку.
Умовами пп. 1-4, 9 п. 14 договору погоджено обов`язки виконавця, зокрема, забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку та публікувати на власному веб-сайті необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, порядок надання послуг, графік вивезення побутових відходів, щомісячні обсяги переданих різних видів побутових відходів іншим суб`єктам господарювання на місця видалення відходів або об`єкти оброблення та утилізації відходів з наведенням коду операції поводження з відходами відповідно до наказу Держстату від 23.01.2015р. № 24 "Про затвердження переліків категорій, груп відходів і операцій поводження з відходами"; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором; інформувати споживача про намір зміни тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами.
Згідно п. 15 договору згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.05.2021р. № 498 "Про встановлення Хмельницькому комунальному підприємству "Спецкомунтранс" тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами", тариф на послугу з поводження з кубічним метром відходів становить: 90,89 грн за 1 куб.м вивезення твердих побутових відходів (для споживачів, які користуються контейнерами на контейнерних майданчиках в місцях загального користування); вивезення великогабаратних відходів 441,64 грн. за 1 куб.м; 34,33 грн за 1 куб.м захоронення побутових відходів.
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач вносить плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг визначених відповідно до законодавства (п. 16 договору).
У відповідності до п. 17 договору у разі застосування щомісячної системи оплати послуг споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Відповідно до п. 18 договору виконавець формує на підставі норм надання послуг рахунок на оплату послуг та надає споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Згідно п. 20 договору споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення цього договору.
Відповідно до п. 22 договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, споживач викликає виконавця послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
Як передбачено п. 25 договору, у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послугу, норм надання послуг, виконавець в строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів, норм надання послуг протягом строку дії договору нові тарифи, норми надання послуг з поводження з побутовими відходами застосовуються з моменту введення в дію без внесення додаткових змін до договору.
Згідно п. 28 договору договір укладається на 1 рік.
Відповідно до п. 29 договору договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
Договір підписано сторонами та скріплено печаткою позивача.
Позивач звернувся до відповідача із претензіями № 2158 від 16.09.2022р., №832 від 08.03.2023р., у яких просив сплатити заборгованість за договором №4595.
Відповідно до розрахунку заборгованості Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" станом на 01.08.2023р. заборгованість останнього за період грудень 2021 року - липень 2023 року становить 14407,36 грн.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне:
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи слідує, що 17.05.2016р. року між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (виконавець) та ОСББ "Сонячна світлиця" (споживач) укладено договір № 4595 про надання послуг з вивезення побутових відходів, за умовами якого виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення та захоронення побутових відходів, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором.
В подальшому у зв`язку з прийняттям змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008р. № 1070 "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" затверджено нову редакцію типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами.
Так, 25.10.2022р. року між Хмельницьким комунальним підприємством "Спецкомунтранс" (виконавець) та ОСББ "Сонячна світлиця" (споживач) було укладено договір № 4595 про надання послуг з поводження з побутовими відходами, за умовами якого виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами (послуги), а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки на умовах, передбачених цим договором.
Доказів припинення дії договору № 4595 матеріали справи не містять та учасниками справи не надано.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
У статті 1 Закону України "Про відходи" зазначено, що побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про відходи").
Статтею 35-1 Закону України "Про відходи" встановлено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил.
Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.
Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 вищевказаного Закону).
В силу ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до п.п. 14, 15, 16 договору № 4595 від 17.05.2016р. (діючого на час нарахування позивачем заборгованості) розрахунковим періодом є календарний місяць. У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше, ніж до 5 числа місяця, що настає за розрахунковим. Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі.
При цьому, у разі зміни вартості послуги, її виконавець повідомляє не пізніше ніж за 30 днів про це споживачеві із зазначенням причин і відповідних обґрунтувань. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну вартості послуг (тарифів), виконавець повідомляє про це споживачеві через засоби масової інформації або шляхом повідомлення у рахунку, виставленому для оплати. Споживач зобов`язується здійснювати оплату за новими тарифами з дня введення їх в дію (п. 19 договору).
Крім того, відповідно до п.п. 16, 17, 20 договору № 4595 від 25.10.2022р. (нова редакція) розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач вносить плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягів надання послуг визначених відповідно до законодавства. У разі застосування щомісячної системи оплати послуг споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення цього договору.
Положеннями ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається із розрахунку заборгованості ОСББ "Сонячна світлиця" станом на 01.08.2023р., за надані послуги по вивезенню та знешкодженню твердих та рідких побутових відходів позивач за період з грудня 2021 року по липень 2023 року (включно) надав відповідачу послуги на загальну суму 14407,36 грн. Проте, матеріали справи не містять доказів повної або часткової сплати отриманих послуг, з чого суд дійшов висновку про існування заборгованості у відповідача перед позивачем на вказану суму.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення 14407,36 грн. боргу в судовому порядку заявлені правомірно та є обґрунтованими, у зв`язку з чим позов Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" до ОСББ "Сонячна світлиця" про стягнення 14407,36 грн. заборгованості за надані послуги з поводження з побутовими відходами за період з грудня 2021 року по липень 2023 року (включно) на підставі договору № 4595 від 17.05.2016р. про надання послуг з вивезення побутових відходів та договору № 4595 від 25.10.2022р. про надання послуг з поводження з побутовими відходами, суд задовольняє в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячна світлиця" (29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26/2, код 39815967) на користь Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» (29008, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1, код 03356565) - 14407,36 грн. (чотирнадцять тисяч чотириста сім гривень 36 коп.) заборгованості та 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1, 2 ст. 256 ГПК України).
Суддя В.В. Димбовський
Віддрук. 3 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу (29008, м. Хмельницький, вул. Князя Святослава Хороброго, 1; skt_office@ukr.net) - рек.,
3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26/2) - рек.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114723315 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Димбовський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні