Справа № 158/2259/23
Провадження № 2/0158/516/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2023 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Костюкевича О.К.
секретаря Хмілевської І.О.
за участю позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилась спадщина, що складається із житлового будинку з надвірними будівлями та побутовими спорудами, що у АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_5 . Крім нього, є ще троє спадкоємців першої черги за законом його сестри: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 .
На даний час позивач як спадкоємець за законом вирішив прийняти спадщину документально. Проте прийняти спадщину він не може, оскільки пропустив шестимісячний строк для подачі заяви до нотконтори про прийняття спадщини. Поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини вказує неправильне розуміння закону, а також не мав належних документів, що підтверджували його родинні відносини зі спадкодавцем.
Просить суд визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Відповідач ОСОБА_3 подала відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить в задоволенні позову відмовити, оскільки саме вона прийняла спадщину після смерті батька шляхом подачі заяви до Ківерцівської державної нотаріальної контори. При подачі заяви нею було повідомлено нотаріуса про усіх інших спадкоємців першої черги після смерті батька. Позивач знав про смерть батька, був присутній на його похороні. Вказує, що неодноразово в шестимісячний строк зверталась до позивача з проханням подати заяву про прийняття спадщини та попереджала про наслідки неподання заяви, однак він ніяк не реагував. Вважає причини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачем неповажними, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечувала, оскільки позивачу було достеменно відомо про відкриття спадщини після смерті батька, однак він не виявив бажання приймати спадщину, за батьками не доглядав, причини пропуску є неповажними.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши представлені письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підставний та не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть (повторним) серії НОМЕР_1 від 15 грудня 2021 року ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
Відповідно до довідки Журавичівського старостинського округу № 6 № 61 від 22.05.2023 (а.с. 8) за ОСОБА_5 значиться: житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка площею 0,2 га, яка розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд кадастровий номер 0721883102:02:001:0120; земельна ділянка площею 0,1861 га, яка розташована в с. Домашів Луцького району Волинської області і призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 072188302:02:001:0121; земельна ділянка площею 0,3 га, яка розташована в с. Домашів Луцького району Волинської області і призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 072188302:02:001:0122 та земельна ділянка площею 1,93 га, що розташована на території Журавичівської сільської ради Луцького району Волинської області.
Відповідно до свідоцтва про народження (повторного) серії НОМЕР_2 від 28.05.2015 (а.с. 7) ОСОБА_1 є сином спадкодавця ОСОБА_6 , тому відноситься до спадкоємців першої черги за законом після смерті останнього.
Постановою нотаріуса Грицюку Анатолію Оксентійовичу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9).
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, незнання норм закону, тощо, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постановах: від 04 листопада 2015 року 6-1486цс15 та від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18, від 26 січня 2022 року у справі № 525/1067/20.
Отже, практика судів касаційної інстанції у цій категорії справ є незмінною.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, проживання у спадковому майні після відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
Відповідно до положень частини першої статті 81 ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач ОСОБА_1 просить визнати поважною причину пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, той факт, що він не знав відповідно до вимог закону необхідно звернутись до нотаріуса із відповідною заявою.
Позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання заяви у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку про прийняття спадщини, а така причина, як необізнаність ОСОБА_1 про вимоги законодавства не може вважатися поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, оскільки сама по собі ця обставина, без встановлення інших об`єктивних обставин, не свідчить про поважність пропуску спадкоємцем цього строку.
Крім того, із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивач звернулася у липні 2023 року, через чотири роки з моменту смерті спадкодавця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що є досить тривалим проміжком часу.
Одним із принципів цивільного судочинства є змагальність сторін, відповідно до якого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які він посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, та відповідно, несе ризик настання наслідків, пов`язаний із вчиненням чи невчиненням ним процесуальних дій.
Враховуючи викладене, суд вважає доводи позовної заяви про те, що шестимісячний строк для прийняття спадщини позивач пропустив з поважних причин, оскільки тільки нещодавно йому стало відомо про необхідність подачі заяви нотаріусу про прийняття спадщини не можуть бути підставою для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, адже необізнаність особи про вимоги законодавства не є поважною причиною пропуску строку для звернення із заявою про прийняття спадщини, а інших поважних причин для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини позивач не навів, доказів, які б підтверджували наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів, які перешкодили позивачу вчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини позивачем не надано, а тому у задоволенні позовних вимог, слід відмовити.
Керуючись ст. 328, 392, 1216, 1217, 1222, 1225, 1261,1268 ,1272 -1275 , 1296-1298 ЦК України , ст. 4,5, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 .
ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 .
ОСОБА_2 , АДРЕСА_5 .
Суддя
Ківерцівського районного суду О.К. Костюкевич
Повний текст рішення складений 07.11.2023
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114723656 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Костюкевич О. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні