Справа №752/20338/23
Провадження №2/752/7134/23
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
03 жовтня 2023 року м. Київ
Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Кордюкова Ж.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя,-
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Невмержицька Ірина Миколаївна в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Відповідно до п. 2, 9, 10 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається:
- у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна;
- у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості;
- у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Відповідно до положень пункту а частини 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» №20 від 22.12.1995, вирішуючи питання про грошові стягнення у справах за позовами про захист права приватної власності на майно, суди мають виходити з того, що: вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутністю - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості. Для її визначення при необхідності призначається експертиза.
В силу положень ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» визначено, що процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна та у відповідних випадках складається звіт про оцінку майна або акт оцінки майна.
Частиною 2 ст. 133 ЦПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У позові позивачем ОСОБА_1 зазначена ціна позову у розмірі 166815,28 грн. та не додано до позовної заяви документу, що підтверджує сплату судового збору.
Разом з тим, у позовній заяві зазначені самостійні позовні вимоги майнового характеру - в порядку поділу спільного майна подружжя визнати за позивачем та відповідачем право власності на 1/2 частину земельної ділянки, кадастровий номер 80000000000:79:115:0032, загальною площею 0,0821 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, оскільки у позовній заяві позивачем зазначені самостійні позовні вимоги майнового характеру, то ціна позову визначається дійсною ринковою вартістю вказаного нерухомого майна.
При цьому позивачем ОСОБА_1 у позовній заяві зазначено підставу про звільнення його від сплати судового збору, враховуючи положення ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки він є пенсіонером за віком, загальний розмір його доходу за 2022 рік становить 23832 грн., через його різке погіршення здоров`я потребує проведення операції та лікування, що суттєво впливає на його матеріальний стан. Розмір судового збору, який підлягає сплаті позивачем, становить 7% від розміру його річного доходу.
До позовної заяви позивач та його представник не додали відомості на підтвердження скрутного матеріального становища позивача, зокрема довідку від 06.04.2023 №8590725526521600, виданої Пенсійним фондом України та інших відомостей щодо потреби позивача у проведенні операції та його перебування під наглядом відповідних лікарів.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до п. 1 ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем ОСОБА_1 поданий позов, в якому заявлено позовні вимоги майнового характеру з ціною позову у розмірі 166815,28 грн.. Водночас позивачем до позову не додано відомостей про його скрутний майновий стан та про його розмір річного доходу за попередній календарний рік.
Отже, у позивача ОСОБА_1 відсутні підстави від звільнення зі сплати судового збору відповідно до п. 1 ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», що має наслідком відмову у задоволенні його клопотання про звільнення від сплати судового збору.
За таких обставин, позивачем ОСОБА_1 та його представником адвокатом Невмержицькою І.М. не надано жодних доказів на підтвердження тих обставин, що передбачені діючим законодавством як підстави для позивача звільнення від сплати судового збору.
Приймаючи до уваги зазначене, а також конституційний принцип рівності сторін перед законом і судом, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 як сторона у справі, має виконувати встановлений законодавством обов`язок сплати судового збору.
Суддя зауважує, що під час розгляду справи по суті суд буде зобов`язаний розглянути пред`явлені позовні вимоги та надати їм відповідну оцінку.
Вивчивши матеріали позовної заяви було встановлено, що вона була подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України, а саме:
- до позовної заяви не додано відомості щодо сплати судового збору за позовну заяву про поділ спільного майна подружжя у розмірі 1668,15 грн. (відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою або фізичною собою-підприємцем позовної заяви майнового характеру ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто не менше 1073,60 грн. та не більше 13420 грн.) за наступними реквізитами:
Отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Голосіїв.р-н/22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783;
Банк отримувача - Казначейство України;
Код банку отримувача (МФО) - 899998;
Рахунок отримувача - UA488999980313131206000026002;
Код класифікації доходів бюджету - 22030101;
Найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір;
Призначення платежу - *; 101; РНОКПП позивача (для юридичних осіб код за ЄДРПОУ); судовий збір за позовною заявою ОСОБА_1 (ПІБ фізичної особи чи назва юридичної особи позивача), Голосіївський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа).
Згідно із ч. 1-3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175 і 177 ЦПК України, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху, а позивач в установлений судом строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, повинен усунути зазначені недоліки, в іншому випадку позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258, 260-261 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у звільненні від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя залишити без руху.
Запропонувати позивачу ОСОБА_1 протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до Голосіївського районного суду міста Києва:
- належним чином оформленого документу, що підтверджує оплату судового збору за подання до суду позовної заяви про поділ спільного майна подружжя у сумі 1668 (одна тисяча шістсот шістдесят вісім) грн. 15 коп.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ж. І. Кордюкова
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114726525 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Кордюкова Ж. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні