Постанова
від 31.10.2023 по справі 620/2447/23
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 620/2447/23 Суддя (судді) першої інстанції: Наталія БАРГАМІНА

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Беспалова О. О. суддів: Парінова А. Б., Ключковича В.Ю. за участю секретаря: Рожок В. В.

представника позивача Максан Т. Л., представника відповідача Пологежко Л. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року (місце ухвалення: місто Чернігів, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту: 22.05.2023) у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Макишинський сад" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Фермерське господарство «Макишинський сад» звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 22.11.2022 № 5295/25010700.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції, з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позов залишити без задоволення.

До Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення осіб, що з`явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції,

Головним управління ДПС у Чернігівській області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фермерського господарства "Макишинський сад" з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 25.03.2021 по 21.10.2022 по контракту № 25032021 від 25.03.2021, за результатами якої складено акт від 28.10.2022 № 4316/07/34370846 (надалі -акт перевірки).

Проведеною перевіркою встановлено порушення частин першої, другої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції", з урахуванням пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 у частині дотримання законодавчо-встановленого строку розрахунків по контракту № 25032021 від 25.03.2021, укладеного з нерезидентом ОСОБА_1 (Poland), у сумі 40 950,00 євро на 55 календарних днів; прострочена дебіторська заборгованість 45 570,00 євро по контракту № 25032021 від 25.03.2021, укладеного з нерезидентом ОСОБА_1 (Poland).

На підставі акту перевірки Головним управління ДПС у Чернігівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 22.11.2022 № 5295/25010700, яким позивачу за період з 21.05.2022 по 14.07.2022 нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 206480,87 грн.

Державною податковою службою України за результатами розгляду скарги позивача прийнято рішення від 12.01.2023 № 1039/6/99-00-06-01-02-06, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначає Закон України "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон).

Згідно частини першої статті 13 Закону Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до пункту 21 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 № 5 (далі - Положення № 5), граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною другою статті 13 Закону передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Згідно частини п`ятої статті 13 Закону порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, висновки податкового органу щодо порушення товариством законодавства обґрунтовано тим, що на виконання умов вищевказаного контракту позивачем поставлено нерезиденту ОСОБА_1 (Poland) спельту органічну, загальна кількість 252,4 тон на загальну суму 164060,00 євро. Оплати за товар надійшло на загальну суму 118490,00 євро, станом на 21.10.2022 розрахунки згідно контракту не завершені, обліковується прострочена дебіторська заборгованість 45570,00 євро, в тому числі 40950,00 євро обсяг операцій якої належить до валютного нагляду, та 4620,00 євро - незначний розмір незавершеної валютної операції, який не підлягає під валютний нагляд. Надано сертифікат № 2600-22-1154 від 17.10.2022 про форс-мажорні обставини, які унеможливили виконання контракту № 25032021 від 25.03.2021, період настання - 24.02.2022, дата закінчення - 20.05.2022. 15.07.2022 позивачем розпочато процедуру міжнародного комерційного арбітражу проти нерезидента ОСОБА_1 (Poland), станом на 21.10.2022 інформації щодо призначення дати судового засідання про стягнення боргу по контракту не надано.

Частиною шостою статті 13 Закону встановлено, що у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Пунктом 1 статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Згідно пункту 2 статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

З викладеного випливає, що нарахування пені відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону зупиняється у разі якщо виконання договору зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин.

Підтвердженням наявності форс - мажорних обставин, що дає підстави для зупинення нарахування пені за порушення Закону є отриманий в установленому Законом порядку сертифікат.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Івано-Франківською торгово-промисловою палатою було надано позивачу сертифікат № 2600-22-1154 від 17.10.2022, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, введення воєнного стану в Україні, ведення бойових (воєнних) дій та тимчасова окупація території Чернігівської області, Фермерському господарству "Макишинський сад" щодо обов`язку (зобов`язання) дотримання граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів за контрактом № 25032021 від 25.03.2021 протягом 365 календарних днів у термін 13.05.2022. Період дії форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили): дата настання - 24.02.2022, дата закінчення - 20.05.2022.

Також Івано-Франківською торгово-промисловою палатою надано позивачу сертифікат № 2600-22-1880 від 22.12.2022, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, введення воєнного стану в Україні, ведення бойових (воєнних) дій та тимчасова окупація території Чернігівської області, проведення очищення території від вибухонебезпечних предметів Фермерському господарству "Макишинський сад" щодо обов`язку (зобов`язання) дотримання граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів за контрактом № 25032021 від 25.03.2021 протягом 365 календарних днів у термін 13.05.2022. Період дії форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили): дата настання - 21.05.2022, дата закінчення - 27.07.2022.

Так, враховуючи підтвердження позивачем настання форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) у встановленому законодавством порядку, у позивача були відсутні підстави для нарахування пені за період з 21.05.2022 по 14.07.2022 за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 206480,87 грн

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 22.11.2022 № 5295/25010700 є протиправним та підлягає скасуванню.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.

Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги Головного управління ДПС у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Макишинський сад" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. БеспаловСуддя В. Ю. КлючковичСуддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 07.11.2023)

Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114734260
СудочинствоАдміністративне