Рішення
від 07.11.2023 по справі 910/12663/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.11.2023Справа № 910/12663/23

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді: Літвінової М.Є.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали справи

За позовом Державного підприємства «Укркомунобслуговування»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС»

про стягнення 13 165, 63 грн

Без (повідомлення) виклику сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Укркомунобслуговування» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» (далі - відповідач) про стягнення 13 165, 63 грн, з яких: заборгованість з орендної плати у розмірі 10 698, 17 грн та заборгованість за комунальні послуги у розмірі 2 467, 46 грн.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором № 2022/11 оренди нежитлових приміщень від 24.05.2022 в частині сплати за комунальні послуги та оренду за вересень - жовтень 2022 року, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/12663/23, розгляд справи визначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та строк для подання заперечень на відповідь на відзив, якщо такі будуть - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив на позов, якщо такий буде подано - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

З метою повідомлення сторін про розгляд справи судом на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 22.08.2023 року була направлена на адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується поверненням рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 28.08.2023 року уповноваженій особі підприємства позивача та поверненням на адресу суду поштового конверту, у зв`язку з «адресат відсутній за вказаною адресою», надісланого на адресу відповідача.

Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до інформації розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» є: 04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256.

Суд зазначає, що ухвала Господарського суду міста Києва у справі № 910/12663/23 була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС», зазначену на веб-сайті Міністерства юстиції України.

Відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

24.05.2022 між ПАТ «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву» (далі за текстом - ПАТ «КИЇВЗНДІЕП», Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» (далі - орендар) укладено Договір № 2022/11 оренди нежитлових приміщень (далі - Договір), відповідно до пункту 1.1. якого Орендодавець передає, а Орендар зобов`язується прийняти в строкове платне користування нерухоме майно (нежитлові приміщення), далі - Об`єкти оренди, яке знаходиться за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26.

Пунктом 2.1. Договору оренди визначено, що Об`єктом оренди відповідно до даного Договору є нежитлові приміщення, а саме кімната № 344 загальною площею 36, 9 кв.м., та частина коридору загальною площею 3, 69 кв. м., що розташовані на 3-му поверсі корпусу прибудови (інвентарний номер № 571) Орендодавця за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26.

Загальна площа Об`єкта оренди складає 40, 59 кв. м. (пункт 2.2. Договору).

Розділом 3 Договору передбачені обов`язки Орендаря:

- вносити орендну плату на рахунок Орендодавця своєчасно, у повному обсязі і відповідно до умов Договору (підпункт 3.2.2. Договору);

- своєчасно і відповідно до умов даного Договору відшкодовувати Орендодавцю плату за комунальні послуги та плату податку на землю та нерухомість (підпункт 3.2.3. Договору);

- на вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звірки; щорічно брати участь в інвентаризації розрахунків станом на 1 січня (підпункт 3.2.4. Договору).

Крім того пунктом 4.6 Договору визначено, що не входить до складу орендної плати та відшкодовуються Орендарем наступні витрати:

- оплата комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, на електроенергію (опалення, водопостачання та водовідведення тощо);

- вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у т. ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо;

- компенсацію податкових витрат Орендодавця за користування земельною ділянкою та нерухомістю.

Вказані витрати щомісяця відшкодовуються Орендарем виходячи з фактичних витрат, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Орендодавця протягом п`яти банківських днів з моменту отримання Орендарем рахунку від Орендодавця.

Термін дії Договору встановлений в пункті 10.1., згідно якого Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2022, а в частині взаємних розрахунків та відповідальності сторін до повного виконання умов Договору.

Додатковою угодою № 1 до Договору оренди нежитлових приміщень № 2022/11 від 24.05.2022 сторони домовились внести зміни в п. 4 орендна плата і порядок розрахунків, п.п.4.1 Договору оренди нежитлових приміщень № 2022/11 від 24.05.2022 з 01 червня 2022 року та викласти його у наступній редакції: « 4.1 Орендар за користування Об`єктом оренди вносить орендну плату. Розмір орендної плати за 1 (один) календарний місяць визначається з розрахунку: за 1 (один) квадратний метр загальної площі Об`єкта оренди 125, 00 гривень, крім того, ПДВ 20% складає 25, 00 грн, а всього 150, 00 (сто п`ятдесят гривень 00 коп) з ПДВ 20%. Розмір орендної плати щомісяця індексується з моменту підписання даного Договору згідно з індексом інфляції за даними Держкомстату України (якщо не затверджено Кабміном України) ».

Згідно наданого до матеріалів справи Акту № 1 приймання - передачі нежитлових приміщень від 01.06.2022 до Договору ПАТ «КИЇВЗНДІЕП» передано, а відповідачем прийнято у користування об`єкт оренди.

Згідно доводів позивача, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України (далі за текстом - Мінрегіон) «Про безоплатну передачу державного нерухомого майна, з балансу Публічного акціонерного товариства «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву» на баланс державного підприємства «Укркомунобслуговування» № 141 від 04.08.2022 на баланс ДП «Укркомунобслуговування» 07.08.2022 передано частину площ ПАТ «КИЇВЗНДІЕП», в т.ч. площі, які є Об`єктом оренди за Договором.

Таким чином, з вересня 2022 ДП «Укркомунобслуговування» є балансоутримувачем майна, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26.

26.10.2022 між сторонами було складено Акт приймання - передачі нерухомого майна, що належить до державної власності відповідно до змісту якого орендар повернув, а балансоутримувач прийняв нежитлове приміщення № 344 загальною площею 36, 9 кв.м., та частину коридору загальною площею 3, 69 кв. м., що розташовані на 3-му поверсі корпусу прибудови за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26. Крім того, у акті вказано, що у орендаря наявна заборгованість за користування приміщенням та становить 13 165, 63 грн.

Позивач звертався до відповідача із претензією від 26.05.2023 № 234 про сплату існуючої заборгованості, однак станом на дату звернення до суду з позовом вказані кошти відповідачем не сплачено.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором № 2022/11 оренди нежитлових приміщень від 24.05.2022 в частині сплати за комунальні послуги та оренду за вересень - жовтень 2022 року, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість у розмірі 13 165, 63 грн, з якої орендна плата у розмірі 10 698, 17 грн та заборгованість за комунальні послуги у розмірі 2 467, 46 грн.

Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» заборгованості за Договором №2022/11 оренди нежитлових приміщень в загальному розмірі 13 165, 63 грн.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Проаналізувавши зміст укладеного між сторонами Договору, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою є договором оренди.

Частина 1 статті 759 ЦК України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Приписами частини 1 статті 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до частини 1 та 5 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Пунктами 1 та 4 статті 285 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Як встановлено судом вище, об`єкт оренди за Договором передано відповідачу у тимчасове користування згідно Акту приймання-передачі об`єкта оренди від 01.06.2022, а відтак у відповідача виник обов`язок зі сплати орендної плати та комунальних послуг.

Суд вказує, що відповідач повинен здійснювати орендну плату та передбачені пунктом 4.6. Договором платежі на підставі виставлених Позивачем рахунків, які згідно пункту 4.2. Договору Орендар зобов`язаний отримувати самостійно та які водночас надсилалися відповідачу засобами поштового зв`язку разом із претензією.

При цьому суд вказує, що пунктом 4.2. Договору визначено, що несвоєчасне отримання Орендарем рахунку у Орендодавця не є підставою для звільнення його від обов`язку своєчасно здійснювати договірну оплату.

Також судом враховано відсутність заперечень відповідача щодо отримання та споживання ним заявлених до стягнення комунальних послуг.

Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Так, відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 ЦК України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідачем порушено умови Договору в частині оплати орендних платежів та комунальних послуг за період вересень - жовтень 2022 року, а відтак вимоги позивача є обґрунтованими та правомірними.

Частинами 1-2 статті 74 ГПК України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1-3 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідач, в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору, не здійснив оплату в повному обсязі, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, а тому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 10 698, 17 грн та заборгованість по комунальним послугам у розмірі 2 467, 46 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76 - 80, 86, 129, 165, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Державного підприємства «Укркомунобслуговування» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» про стягнення 13 165, 63 грн задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛЕРАНС» (адреса: 04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256; ідентифікаційний код 41972984) на користь Державного підприємства «Укркомунобслуговування» (адреса: 03150, місто Київ, вулиця Предславинська, 51; ідентифікаційний код 16466350) заборгованість у розмірі 13 165 (тринадцять тисяч сто шістдесят п`ять ) грн 63 коп та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 07.11.2023.

Суддя М.Є.Літвінова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114749939
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди

Судовий реєстр по справі —910/12663/23

Рішення від 07.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні