"07" листопада 2023 р. Єдиний унікальний № 371/132/23
Номер провадження № 1-кп/371/162/23
Миронівський районний суд Київської області
ЄУН 371/132/23
Провадження № 1-кп /371/162/23
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2023 року м. Миронівка
Миронівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження, відомості про яке внесено 05 грудня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022111220000236, за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Росава Миронівського району Київської області, громадянина України, українця, з середньою освітою, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, не одруженого, малолітніх дітей на утриманні не маючого, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 246 Кримінального кодексу України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 відповідно до ст. 60 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» особливій охороні підлягають природні території та об`єкти, що мають велику екологічну цінність як унікальні та типові природні комплекси, для збереження сприятливої екологічної обстановки, попередження та стабілізації негативних природних процесів і явищ.
Природні території та об`єкти, що підлягають особливій охороні, утворюють єдину територіальну систему і включають території та об`єкти природно-заповідного фонду, курортні та лікувально-оздоровчі, рекреаційні, водозахисні, полезахисні та інші типи територій та об`єктів, що визначаються законодавством України.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі.
Відповідно до ст. 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.
Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
Відповідно до ст. 39 Лісового кодексу України встановлено, що ліси залежно від основних виконуваних ними функцій поділяються на такі категорії: 1) ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення; 2) рекреаційно-оздоровчі ліси; 3) захисні ліси; 4) експлуатаційні ліси.
Відповідно до п. п. 6 п. 7 Постанови Кабінету міністрів України № 733 від 16.05.2007 «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок» (далі - Постанови), до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об`єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема лісові ділянки (смуги лісів) уздовж берегів річок, навколо озер, водоймищ та інших водних об`єктів, які виділяються з категорії експлуатаційних лісів за нормативами згідно з додатком 4 даної Постанови.
Статтею 3 Лісового кодексу України визначено, що лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст. 13 Конституції України, ст. 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Відповідно до ст. 8 Лісового кодексу України та ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі ліси та землі України, крім лісів та земель, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси та землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Разом з цим, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства (стаття 57 ЗК України, частина перша статті 17 ЛК України).
Згідно з пунктом 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України, до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 (далі - Порядку) лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи розчищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Згідно п. 3 вказаного Порядку, лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
03 грудня 2022 року близько 15години 30 хвилин ОСОБА_4 з метою заготівлі дров для власного вжитку, у полезахисній лісовій смузі за кадастровим номером 3222986300:03:203:0009 вирішив здійснити незаконну порубку дерев роду «Ясен», що знаходиться в межах населеного пункту с. Росава Миронівської територіальної громади Обухівського району Київської області.
Реалізуючи свій умисел, 03 грудня 2022 року близько 15години 45 хвилин, ОСОБА_4 прибув у полезахисну лісову смугу за кадастровим номером 3222986300:03:203:0009, що розташована в с. Росава Миронівської територіальної громади Обухівського району Київської області, яка знаходиться у постійному користуванні Державного територіально-галузевого об`єднання «Південного-Західна залізниця».
Перебуваючи на території вказаної місцевості у вказаний період часу ОСОБА_4 , з метою незаконної порубки сиро ростучих дерев роду «Ясен», в порушення встановленого порядку охорони, раціонального використання і відтворення лісу, як важливого елементу навколишнього природного середовища, діючи умисно, з корисливих спонукань, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, самовільно, без спеціального на те дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером), виданим уповноваженим органом, за допомогою бензинової ланцюгової пилки марки «Tatra garden» моделі «Ms-185», здійснив порубку, шляхом повного відокремлення від кореня у спосіб спилювання 6 (шести) сиро ростучих дерев роду «Ясен».
Відповідно до висновку інженерно - екологічної експертизи № 1/23-23 від 19.01.2023, своїми протиправними діями ОСОБА_4 завдав матеріальної шкоди на загальну суму 28701 (двадцять вісім тисяч сімсот одна гривня) 32 копійки, що більше ніж у 20 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Вказані обставини підтверджуються допитом у судовому засіданні обвинуваченого, який визнав факт, що 03 грудня 2022 року він з метою заготівлі дров для власного вжитку, у полезахисній смузі, що розташована в с. Росава здійснив порубку дерев роду «Ясен» за допомогою ланцюгової пилки шляхом спилювання 6 ростучих дерев «Ясен».
З`ясувавши думкуучасників судовогопровадження проте,які доказитреба дослідитита порядокїх дослідження,визнавши недоцільнимдослідження доказівстосовно фактичнихобставин справи,які нікимне оспорюються,враховуючи,що учасникамисудового провадженняне оспорюєтьсядоведеність виниобвинуваченого,кваліфікацію йогодій,з`ясувавши правильнерозуміння обвинуваченимта іншимиучасниками кримінального провадження змісту цих обставин, за відсутності сумнівів у добровільності та істинності їх позиції, роз`яснивши їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини справи в апеляційному порядку, суд провів судовий розгляд провадження із застосуванням правил ч. 3 ст. 349 КПК України, обмежившись допитом обвинуваченого та дослідженням письмових матеріалів, що характеризують особистість обвинуваченого, визнавши недоцільним дослідження інших доказів.
Беручи до уваги повне визнання обвинуваченим своєї провини, а також те, що він не піддає сумніву фактичні обставини викладені в обвинувальному акті, аналізуючи обставини, що були визнані учасниками судового провадження, керуючись принципом диспозитивності, зважаючи на межі судового розгляду суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 Кримінального кодексу України, а саме: незаконна порубка дерев у інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду.
Зокрема під час розгляду кримінального провадження прокурором доведено, що 03 грудня 2022 року, ОСОБА_4 у полезахисній лісо смузі за кадастровим номером 3222986300:03:203:0009, розташованої в с. Росава Миронівської територіальної громади Обухівського району Київської області, яка знаходиться у постійному користуванні Державного територіально-галузевого об`єднання «Південного-Західна залізниця», самовільно, без спеціального на те дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером), виданим уповноваженим органом, за допомогою бензинової ланцюгової пилки марки «Tatra garden» моделі «Ms-185», здійснив порубку, шляхом повного відокремлення від кореня у спосіб спилювання 6 (шести) сиро ростучих дерев роду «Ясен», чим спричинив матеріальну шкоду Державному територіально-галузевому об`єднанню «Південного-Західна залізниця» на загальну суму 28 701 (двадцять вісім тисяч сімсот одна гривня) 32 копійки, що більше ніж у 20 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
При розгляді даної справи судом було детально вивчено та проаналізовано докази, які характеризують особу обвинуваченого, зокрема:
Відповідно до копії паспорту № НОМЕР_1 ОСОБА_4 є громадянином України ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 78).
Згідно вимоги про судимість від 04 січня 2023 року, ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності не притягувався (а.с. 79).
Відповідно до довідки виданої Росавським старостинським округом № 16 Миронівської міської ради Київської області №12/16-24/13 від 05 січня 2023 року, ОСОБА_4 , 1974 року народження проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , та має склад сім`ї: мати ОСОБА_5 , 1946 року народження (а.с. 81).
Згідно характеристики виданої Росавським старонстинським округом № 16 Миронівської міської ради Обухівського району Київської області від 05 січня 2023 року № 12/16-25/02, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 . В складі сім`ї має: мати ОСОБА_5 , 1946 року народження. За час проживання в с. Росава Обухівського району Київської області проявив себе посередньо. Скарг від сусідів на громадянина ОСОБА_4 до міської ради не надходило. На засіданнях адмінкомісії і комісії по профілактиці насильства та жорстокості в сім`ях, що діють при виконавчому комітеті Миронівської міської ради, матеріали про адмінпорушення відносно даної особи не розглядались. Миронівським міськвиконком у відношенні до ОСОБА_4 компрометуючими матеріалами не володіє (а.с. 82).
Відповідно до довідок КНП «Миронівська багатопрофільна лікаря», обвинувачений на диспансерному обліку лікаря нарколога та психіатра не перебуває і за медичною допомогою не звертався (а.с. 83).
Під час розгляду кримінального провадження, судом не встановлено обставин, які у відповідності до ст. ст. 36-49 Кримінального кодексуУкраїни виключають злочинність діяння обвинуваченого, а також підстав для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, передбачених ст. ст. 44-49 Кримінального кодексуУкраїни.
Крім того, під час розгляду справи, судом не встановлено обставин, які свідчать про необхідність застосування до обвинуваченого примусового лікування, а також обставин, які свідчать про те, що обвинувачений вчинив вищезазначений злочин у стані не осудності чи обмеженої осудності.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 65 Кримінального кодексуУкраїни особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів, а згідно з ч. 2 ст. 50 Кримінального кодексуУкраїни покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого.
У відповідності до ст. ст. 65, 66 Кримінального кодексуУкраїни суд вважає за необхідне врахувати щире каяття та активне сприяння обвинуваченого у розкритті кримінального правопорушення, як обставини, що пом`якшують покарання за скоєне.
Обставин, що обтяжують покарання судом не встановлено.
Вирішуючи питання про вид та міру покарання обвинуваченому, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставини, що пом`якшують покарання, особу обвинуваченого: його вік, стан здоров`я, соціальне становище.
Під час судового розгляду детально проаналізовано поведінку обвинуваченого до вчинення кримінального правопорушення та після його вчинення, наслідки суспільно-небезпечного діяння, зваживши на всі обставини кримінального провадження в їх сукупності, суд приходить до висновку, що необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого ОСОБА_4 та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень буде призначення покарання в межах санкції ч. 1 ст. 246 Кримінального кодексуУкраїниу виді обмеження волі, із застосуванням до нього звільнення від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 Кримінального кодексу України, з покладенням на засудженого обов`язків, передбачених ст. 76 Кримінального кодексу України.
Долю речових доказів слід вирішити відповідно до вимог ст. ст. 96-1, 96-2 Кримінального кодексу України та ст. 100 КПК України.
Цивільний позов по кримінальному провадженню, на підставі ч. 4 ст. 206 ЦПК України підлягає задоволенню, в зв`язку із його визнанням обвинуваченим.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні на залучення експерта становлять 7551,04 грн., які слід покласти на ОСОБА_4 .
Обвинуваченому під час проведення підготовчого судового засідання запобіжний захід у даному кримінальному провадженні не обирався, клопотання про його обрання в судовому засіданні не заявлялося.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5 та 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ч. 3 ст. 349, ст. ст. 368, 371, 373-376 КПК України, суд, -
З А С У Д И В :
1. Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 Кримінального кодексу України, призначивши йому покарання у виді 1 (одного) року обмеження волі.
2. На підставі ст. 75 Кримінального кодексуУкраїни звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання у виді одного року обмеження волі з випробуванням, визначивши йому іспитовий строк у один рік.
3. Згідно з п. п 1, 2 ч. 1 та п. 2 ч. 3 ст. 76 Кримінального кодексуУкраїни покласти на ОСОБА_4 обов`язки: протягом строку випробування періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
4. Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , 4530,72грн. вартість проведення судово-трасологічної експертизи №СЕ-19/111-22/55765 ТР від 06 січня 2022 року на рахунки відкриті в органах Державної казначейської служби України по коду доходів 24060300 «Інші надходження» (МФО 899998).
5. Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , 3020,32грн. вартість проведення судової інженерно-екологічної експертизи №1/23-23 від 19 січня 2023 року (Код ЄДРПОУ: 02883096, IBAN: UA678201720313221001201009135 в Держказначейська Служба України, м. Київ).
6. Після набрання вироком законної сили скасувати арешт бензомоторної пилки марки «Tatra garden», моделі «Ms-185» накладений ухвалою слідчого судді Миронівського районного суду Київської області ОСОБА_6 від 28 грудня 2022 року, та на підставі ст. ст. 96-1, 96-2 Кримінальногокодексу України конфіскувати їх у дохід держави як знаряддя вчинення злочину.
7. Після набрання вироком законної сили скасувати арешт колод зрізаних дерев, породи ясен, накладений ухвалою слідчого судді Миронівського районного суду Київської області ОСОБА_6 від 28 грудня 2022 року, повернувши їх Державному територіально-галузевому об`єднанню «Південного-Західна залізниця».
8. Цивільний позов задовольнити.
9. Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь держави шкоду завдану внаслідок незаконної порубки дерев у інших лісових надходженнях, в розмірі 28701,32 грн. (двадцять вісім тисяч сімсот одну гривню тридцять дві копійки), яку перерахувати на користь місцевого бюджету Миронівської міської ради, ЄДРПОУ: 04054984, юридична адреса: вул.Соборності, 48, м. Миронівка Обухівського району Київської області.
10. Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому, прокурору та надіслати представнику потерпілого.
11. Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
12. Вирок набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя підпис ОСОБА_1
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ
Суддя ОСОБА_1
Суд | Миронівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 10.11.2023 |
Номер документу | 114753843 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Миронівський районний суд Київської області
Поліщук А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні