Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/931/23
Провадження № 2/126/428/2023
"06" листопада 2023 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Хмель Р. В.
зі секретарем Дончик О.А.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Спілки співвласників майна пайового фонду ПСП "Авангард", ПСП "Авангард" про визнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд з даним позовом, в якому просить ухвалити рішення суду, яким визнати за ним право приватної власності на нежитлову будівлю свинарник, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування поданого позову зазначає, що він є власником частки в пайовому фонді ПСП "Авангард" с.Ставки Бершадського району Вінницької області на загальну суму 25481 грн.
Маючи намір самостійно вести сільськогосподарське виробництво та отримати майновий пай в натурі, позивач звернувся до спілки співвласників майнових паїв ПСП "Авангард" с.Ставки із заявою про виділення в натурі майна згідно з належного майнового сертифікату.
Так, загальними зборами уповноважених членів колишнього КСП "Авангард" реорганізованого в ПСП "Авангард" співвласників майна07.12.2015 було вирішено виділити позивачу в натурі майно відповідно до зазначеного правовстановлюючого документу на суму 25248 грн., а саме нежитлову будівлю свинарника, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
07.12.2015 відповідно до рішення 3 сесії 7 скликання Ставківської сільської ради нежитловій будівлі свинарнику присвоєно адресу АДРЕСА_1 .
Відповідно до висновку суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_2 від 19.12.2022 ринкова вартість нежитлової будівлі свинарника, загальною площею 900,0 кв.м., що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 , становить 218115 грн.
Через відсутність правовстановлюючих документів на майно, яке включено до списку майна, яке підлягає розпаюванню призводить неможливості використання позивачем права власності на виділене зборами майно в контексті володіння та розпорядження ним.
Ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 19.04.2023 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Позивач, ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Директор ПСП Авангард, ОСОБА_3 , також в підготовче судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Представник спілки співвласників майна пайового фонду ПСП Авангард, Матієнко С.А., в підготовче судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ №997 виданого 36.11.2015 Ставківською сільською радою, ОСОБА_1 має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ПСП "Аванград" на суму 25481 грн., що складає 0,486 відсотків.
Зі змісту позову вбачається, що позивач виявив бажання виділити належну йому частку майна в натурі та отримати у власність свинарник, загальною площею 900 кв.м., розташований в АДРЕСА_1 , який включено до переліку майна пайового фонду ПСП "Авангард".
З копії технічного паспорту на нежитлову будівлю свинарник, який розташований в АДРЕСА_1 , вбачається, що даний об`єкт не зареєстрований у реєстрі прав на нерухоме майно та відповідно відсутній правовстановлюючий документ.
За змістом ч.1 і ч.2 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способом захисту може бути, визнання права.
За змістом ч.5 ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором; у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч.1 ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Згідно із ч.2 ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Протоколу №1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод), ратифікованої Україною 11.09.1997 р., кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Пунктом 9 наказу Міністерства Аграрної Політики України N 97 від 09.04.2001р. «Про затвердження Рекомендацій щодо використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності» визначено, що кожен із співвласників має право продати свою частку майна, яка знаходиться у спільній частковій власності, згідно з договором купівлі-продажу майнового паю.
Відповідно до п.13 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року за № 177 «Про врегулювання питань забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки», визначено, що майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.
Згідно Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» від 29.01.2001 року №62/2001, майнові паї дозволено виділяти в натурі, купувати-продати, дарувати, міняти, передавати в спадщину, вносити до статутного фонду новоствореної юридичної особи або в оренду.
Отже, суд вважає, що вищенаведене свідчить, що ОСОБА_4 правомірно набув вище вказане нерухоме майно.
Питання державної реєстрації права власності у зв`язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств визначено у п.51 постанови КМУ від 25.12.2015, № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якого для державної реєстрації права власності у зв`язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств подаються:
1) свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) з відміткою підприємства правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства про виділення майна в натурі, засвідченою підписом керівника такого підприємства та печаткою;
2) акт приймання-передачі нерухомого майна.
Зважаючи на те, що первинна реєстрація права власності на вказане майно відсутня, позивач позбавлений можливості здійснювати свої права щодо належного йому майна, набутого правомірно.
Визнання права власності на майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення таких прав у законодавче визначеному порядку.
За таких обставин, суд дійшов до переконання, що позивачем доведено належними та допустимими доказами обставини наведені у позовній заяві, наявність порушеного права позивача очевидна, а отже підлягає захисту судом у спосіб, що визначений законодавцем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16, 392 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141,189-200, 206, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Спілки співвласників майна пайового фонду ПСП "Авангард", ПСП "Авангард" про визнання права власності задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на нежитлову будівлю свинарник, загальною площею 900,0 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на рішення суду подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідачі: Спілка співвласників майна пайового фонду ПСП "Авангард", 24452, с.Ставки, Гайсинського району Вінницької області, вул. Гагаріна, 1;
ПСП "Авангард", с.Ставки, Гайсинського району Вінницької області. вул. Гагаріна, 1.
Повний текст рішення складено 06.11.2023.
Суддя Р. В. Хмель
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 10.11.2023 |
Номер документу | 114772067 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Хмель Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні