Ухвала
від 09.11.2023 по справі 591/8598/23
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/8598/23

Провадження № 1-кп/591/294/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2023 року Зарічний районний суд м.Суми в складі головуючого судді ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , особи, відносно якої подане клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у кримінальному провадженні 12023200480002159 від 13.06.2023 клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Грунь, Охтирського району, Сумської області, громадянин України, без постійного місця проживання, раніше не судимий

за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.186 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами) з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час в Україні діє воєнний стан.

10.06.2023 року о 19:29 год., ОСОБА_4 прийшов до магазину «Апетітто», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Воскресенська, 12/1, де побачив стелаж зі спиртними напоями.

Перебуваючи в приміщенні вказаного магазину, ОСОБА_4 10.06.2023 о 19:30 год. підійшов до стелажу зі спиртними напоями, звідки правою рукою взяв пляшку алкоголю Кальвадос Slaur Метре Пьєр 0,7 л, вартість якого згідно з висновком експерта № СЕ-19/119-23/9240-ТВ від 19.09.2022 становить 800 грн. 60 коп., та утримуючи в руках вказану пляшку алкоголю, не розрахувавшись за вказаний товар, почав рухатись до виходу з приміщення магазину, незважаючи на те, що його дії стали помічені для продавця ОСОБА_6 , яка в той час перебувала в приміщенні магазину та неодноразово робила зауваження останньому.

Після цього ОСОБА_4 , утримуючи при собі пляшку з алкоголем із місця вчинення кримінального правопорушення зник, розпорядившись викраденим майном на власний розсуд, чим завдано ТОВ «Апетітто» матеріальної шкоди на загальну суму 800 грн. 60 коп.

В діях ОСОБА_4 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.186 КК України, а саме відкрите викрадення чужого майна (грабіж), кваліфікуючою ознакою якого є «вчинено в умовах воєнного стану».

В ході досудового розслідування, 04.09.2023 у кримінальному провадженні проведена судово-психіатрична експертиза щодо підозрюваного, згідно висновку №535 якої останній страждає хронічним психічним захворюванням у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг зі стабільним дефектом. На момент скоєння кримінального правопорушення страждав хронічним психічним захворюванням у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг зі стабільним дефектом, не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними, потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги, у зв`язку з чим прокурор звернувся до суду з відповідним клопотанням.

З урахуванням таких висновків, а також з урахуванням поведінки та психічного стану ОСОБА_4 , який постійно без зупинку використовував ненормативну лексику у бік прокурора та суду, голосно кричав, не реагував на зауваження, погрожував, демонстрував явну зневагу до всіх присутніх за клопотанням прокурора визнано недоцільним з`ясовувати позицію ОСОБА_4 по суті справи та здійснювати його допит, обмежившись дослідженням письмових доказів.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала.

Під час судового розгляду прокурором надані письмові докази, які безпосередньо досліджені судом та у повній мірі підтверджують обставини вчинення ОСОБА_4 суспільно небезпечного діяння, передбаченого ч.4 ст.186 КК України, а саме: форму виводу, протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення; протоколи огляду місця події від 12.06.2023; висновок судової товарознавчої експертизи від 11.07.2023; протоколом огляду речей від 18.07.2023; протокол пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.07.2023 за участі свідка.

Статтею 505 КПК України передбачено, що обов`язковими обставинами, які підлягають доказуванню у такому кримінальному проваджені є: час, місце, спосіб вчинення суспільно небезпечного діяння та вчинення цього суспільно небезпечного діяння цією особою, при цьому враховуються і інші обставини (інформація про психічні розлади, поведінка, небезпечність особи, розмір завданої шкоди).

Таким чином, у судовому засіданні, шляхом дослідження доказів, встановлено, що 10.06.2023 о 19:30 год мало місце суспільно-небезпечне діяння, передбачене ч.4 ст.186 КК України, а саме відкрите викрадення чужого майна (грабіж), кваліфікуючою ознакою якого є «вчинено в умовах воєнного стану», яке вчинене саме ОСОБА_4 .

Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування», примусові заходи медичного характеру мають застосовуватися лише за наявності по справі обґрунтованого висновку експертів психіатрів про те, що особа страждає на психічну хворобу чи має іншій психічний розлад, які зумовлюють її неосудність або обмежену осудність, викликають потребу в застосування щодо неї таких заходів. Для об`єктивної оцінки ступеню небезпечності хворого для себе або інших осіб суд має спочатку з`ясувати думку експертів, психіатрів стосовно виду примусових заходів медичного характеру, які можуть бути призначені психічно хворій особі в разі визнання її неосудною, а потім з урахуванням висновків експертів та характеру вчиненого цією особою суспільно небезпечного діяння, ухвалити рішення про вибраний ним вид примусових заходів медичного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 КК України, не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого цим Кодексом, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.

Згідно з ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу», примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду у випадках та в порядку встановлених Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексами України, цим законом та іншими законами. За рішенням суду застосовуються примусові заходи медичного характеру.

Відповідно до ст. 93 КК України, примусові заходи медичного характеру можуть бути застосовані судом до осіб, які вчинили у стані неосудності суспільно небезпечні діяння.

Згідно з ст. 513 КПК України, визнавши доведеним, що ця особа вчинила суспільно небезпечне діяння у стані неосудності або після вчинення кримінального правопорушення захворіла на психічну хворобу, яка виключає можливість застосування покарання, суд постановляє ухвалу про застосування примусових заходів медичного характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КК України, залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, суд може застосувати такі примусові заходи медичного характеру: 1) надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку; 2) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом; 3) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом; 4) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом.

Згідно з ч. 3 ст. 94 КК України, госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом може бути застосована судом щодо психічно хворого, який за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння потребує тримання у закладі з надання психіатричної допомоги і лікування у примусовому порядку.

При цьому суд також враховує дані про особу ОСОБА_4 , а саме, що він раніше не судимий, до військової служби визнаний непридатним, перебуває під медичним наглядом з 2018 року, перебуває під динамічним спостереженням у лікаря психіатра, стаціонарно лікується, негативно характеризується за місцем мешкання.

Питання речових доказів суд вирішує згідно вимог ст. 100 КПК України.

Судові витрати за проведення експертизи слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст.19, 93-94,115 КК України, ст.ст. 292, 369-372, 395, 512-513 КПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора про застосування до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , примусових заходів медичного характеру за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.186 КК України, у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_4 примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом.

Долю речових доказів вирішити наступним чином: оптичний диск після набрання ухвалою законної сили залишити зберігатися в матеріалах кримінального провадження.

Процесуальні витрати за проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом тридцяти днів з моменту її проголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення09.11.2023
Оприлюднено13.11.2023
Номер документу114789376
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Грабіж

Судовий реєстр по справі —591/8598/23

Ухвала від 09.11.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Сорока М. Р.

Ухвала від 13.10.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Сорока М. Р.

Ухвала від 29.09.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Сорока М. Р.

Ухвала від 28.09.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Сорока М. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні