Справа № 592/16868/23
Провадження № 2/592/3477/23
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
09 листопада 2023 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Краснопільський відділ державної виконавчої служби у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції про зменшення розміру аліментів,
у с т а н о в и л а:
06.11.2023 ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з вказаною позовною заявою до ОСОБА_2 (далі відповідачка) і просить зменшити розмір аліментів, утримуваних з нього за рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 13.03.2019 на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4 , 2012 року народження, у розмірі 1/4 від заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісяця, від дня пред`явлення позову 17.10.2018 і до досягнення дитиною повноліття та призначити йому до сплати аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4 , 2012 року народження, у твердій грошовій сумі 5000 грн. щомісяця, починаючи стягнення з дня набрання рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Дослідивши позовну заяву та документи, що до неї додані, суддя дійшов висновку, що позовну заву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України зважаючи на наступне.
За загальним правилом, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (частина перша статті 27 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно позову адреса проживання відповідачки ОСОБА_2 зазначено АДРЕСА_1 .
Відповідно до Довідки Сумської територіальної громади від 07.11.2023 місце проживання ОСОБА_2 по м. Суми не зареєстровано.
Згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру від 09.11.2023 відомості щодо місця реєстрації ОСОБА_2 відсутні.
Позовна заява не містить обґрунтування звернення за підсудністю саме до Ковпаківського районного суду міста Суми, не зазначено докази на підтвердження місцезнаходження майна відповідачки чи останнього відомого зареєстрованого місця проживання або перебування чи постійного її заняття (роботи) на території віднесеній до територіальної підсудності Ковпаківського районного суду міста Суми.
Згідно частини 4 статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві як на підставу звільнення від сплати судового збору позивач посилається на пункт 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» (далі Закон).
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Згідно статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19).
Враховуючи те, що предметом спору у цій справі є вимоги про зменшення розміру стягуваних аліментів, тому відсутні підстави вважати, що справа пов`язана із порушенням права позивача як учасника бойових дій чи будь яким іншим чином стосується соціального і правового захисту учасника бойових дій.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з 1 частини 2 статті 4 вказаного Закону за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, судовий збір сплачується у сумі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розмір судового збору, який повинен був сплатити позивач при подачі позовної заяви за позовною вимогою про зменшення розміру аліментів становить 1073 грн 60 коп.
Згідно частини 5 статті 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Усупереч вимогам частини 5 статті 177 ЦПК України до позовної заяви не долучено належним чином завіреної копії рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 13.03.2019, яким з позивача стягнуто аліменти, розмір яких він просить зменшити.
Крім того, у позовній заяві позивач зазначає, що вдруге одружився та має двох доньок, його дружина перебуває у декретній відпустці, тому він не може в повній мірі сплачувати встановленій йому судом аліменти та утримувати одночасно свою сім`ю, однак зазначена особа не залучена до участі у справі у якості третьої особи, що може вплинути на її права.
З огляду на викладене, відповідно до частин 1 і 2 статті 185 ЦПК України позовну заяву слід залишити без руху, запропонувавши позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали усунути зазначені недоліки шляхом: подачі позовної зави та доданих до неї документів приведених у відповідність до вимог статей 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України та подачі документа, що підтверджує сплату судового збору у сумі 1073,60 грн.
Крім того суд роз`яснює право позивачу на підставі статті 136 ЦПК України та статті 8 Закону України «Про судовий збір» подати клопотання про відстрочення (розстрочення) судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати з наданням доказів на підтвердження того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або доказів на підтвердження умов передбачених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись частиною 1 статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя
п о с т а н о в и л а:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Краснопільський відділ державної виконавчої служби у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції про зменшення розміру аліментів - залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у разі неусуненя недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернеться позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114790078 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Косолап М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні