ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.11.2023Справа № 910/13261/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В. розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантранс Київ»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Абсолют - Клімат»
про стягнення 5657,08 грн
Без виклику представників сторін
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Сантранс Київ» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Абсолют - Клімат» про стягнення 5657,08 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем порушено умови укладеного між сторонами Договору транспортного перевезення №181 від 26.08.2022 в частині повної та своєчасної оплати наданих послуг, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість у розмірі 4000 грн. Окрім того, позивачем заявлено до стягнення пеню у розмірі 997,26 грн, 10% штрафу у розмірі 400 грн, 3% річних у розмірі 76,60 грн та інфляційні втрати у розмірі 183,22 грн.
Відповідач відзиву на позов до суду не подав, в той же час, надіслав до суду заяву про закриття провадження у справі в частині стягнення суми основної заборгованості у розмірі 4000 грн, оскільки вказану суму було сплачено на користь позивача 23.08.2023, згідно платіжної інструкції №716 від 23.08.2023.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що провадження в частині стягнення основної суми заборгованості у розмірі 4000 грн підлягає закриттю, а в іншій частині позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.08.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Абсолют-Клімат» (далі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сантранс Київ» (далі - Перевізник) укладено Договір транспортного перевезення №181 (далі - Договір) відповідно до умов якого Замовник доручує, а Перевізник бере на себе зобов`язання від свого імені та за рахунок Замовника здійснити перевезення вантажу Замовника автомобільним транспортом в межах території України. (п.1.1. Договору)
Перевезення надаються Перевізником на підставі Заявок Замовника. (п.2.1. Договору)
Відповідно до п.3.1. Договору загальна сума Договору складається з сум усіх Актів наданих послуг за період дії цього Договору. Вартість послуг встановлюється в національній валюті України - гривня, і залежить від виду, обсягу та характеристики вантажу, умов його перевезення та інших факторів. Вартість послуг визначається у рахунку на оплату, який надсилається Замовникові протягом одного робочого дня після надання Перевізником послуги.
Згідно з п.3.2. Договору за виконання перевезення Замовник зобов`язаний перерахувати кошти на поточний рахунок Перевізника протягом 3 банківських днів з дати отриманого по електронній пошті рахунку на оплату. Датою оплати вважається дата фактичного надходження коштів на поточний рахунок Перевізника. В разі порушення Замовником терміну оплати за надані Перевізником послуги, Перевізник вправі зупинити подальше надання послуг, до моменту повного погашення Замовником заборгованості за надані послуги. За вимогою Перевізника, Замовник зобов`язаний виконувати авансову оплату послуг на підставі наданих Перевізником по електронній пошті рахунків на оплату.
Розрахунки за цим Договором здійснюються у національній валюті України через установу банку згідно із правилами, передбаченими чинним в Україні законодавством для безготівкових розрахунків. (п.3.3. Договору)
Пунктом 3.4. Договору визначено, що замовник зобов`язується оплачувати надані Перевізником послуги на підставі виставлених рахунків з обов`язковим зазначенням призначення платежу. У разі недотримання Замовником даної умови, Перевізник вправі зараховувати відповідні оплати Замовника в рахунок погашення заборгованості, що виникла в результаті не оплати раніше наданих Перевізником послуг.
Акт надання послуг надсилається Перевізником поштою на адресу Замовника або через електронні системи документообігу протягом 7 календарних днів після фактичного надання послуг. Якщо протягом 5 календарних днів після отримання Акту Замовник не висуває письмової претензії до наданих послуг (робіт), Акт надання послуг вважається таким, що узгоджений та підписаний Сторонами, а роботи (послуги) прийняті Замовником. Спосіб обміну документами визначається Замовником самостійно шляхом проставлення відмітки в пункті 8.10.1 Договору. (п.3.5. Договору)
Згідно з п.8.9. Договору все листування, заявки, рахунки на оплату тощо, що надіслані засобами факсимільного зв`язку або електронною поштою, вважаються такими, що мають юридичну силу оригіналу.
Відповідно до п.8.10. Договору сторони мають право використовувати при здійснені своєї діяльності електронні документи та призначений для цього електронний цифровий підпис (далі - ЕЦП) з дотримання вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронний цифровий підпис». Сторони визнають будь-які документи, складені та надані будь-якою стороною іншій в електронному вигляді із застосування ЕЦП засобами телекомунікаційного зв`язку або на електронних носіях, як оригінали, що мають юридичну силу. Електронний документ вважається прийнятим за умови надходження відправнику повідомлення із зазначенням дати та часу про його відправлення в системах електронного вигляду «M.E.Doc IS» та «Вчасно».
Згідно з п.8.10.1. Договору сторони визначили, що обмін первинними документи здійснюється через «M.E.Doc»
Положеннями ч.ч.1,2 ст. 193 Господарського кодексу України, передбачається, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 527 Цивільного кодексу України, передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
На виконання умов Договору, позивачем було надано, а відповідачем прийнято послуги на суму 11200 грн, що підтверджується підписаним обома сторонами без претензій та зауважень в системі «M.E.Doc» Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №4514 від 21.10.2022 (рахунок на оплату №43992 від 20.10.2022 на суму 11200 грн).
Вказаний рахунок на оплату було направлено позивачем 20.10.2022 на електронну адресу відповідача з проханням сплатити 7200 грн.
З врахуванням умов Договору, відповідач був зобов`язаний здійснити повну оплату за надані послуги до 25.10.2022 (включно).
Проте, як вбачається з пояснень позивача, за надані послуги відповідач розрахувався частково на суму 7200 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 11.01.2023 звертався до відповідача з вимогою від 22.12.2022 у якій просив відповідача протягом 3 банківських днів з дня отримання даної вимоги, перерахувати грошові кошти, проте вказана претензія була залишена без відповіді та задоволення.
Так, відповідач в порушення умов Договору та норм чинного законодавства належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг за Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №4514 від 21.10.2022 (рахунок на оплату №43992 від 20.10.2022) у строк до 25.10.2022, у зв`язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 4000 грн.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, після звернення позивача до суду (21.08.2023) відповідачем 23.08.2023 було сплачено 4000 грн, згідно платіжної інструкції №716 від 23.08.2023 із призначенням платежу: «За транспортні послуги по рах.43992 від 20.10.2022, акт №4517 від 21.10.2022 у сумі 3333,33 грн, ПДВ 20% - 666,67 грн».
Відповідно до п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність предмету спору в частині стягнення суми основної заборгованості в розмірі 4000 грн та необхідність закриття провадження у справі у вказаній частині.
Щодо заявлених позивачем до стягнення з відповідача пені у розмірі 997,26 грн, 10% штрафу у розмірі 400 грн, 3% річних у розмірі 76,60 грн та інфляційних втрат у розмірі 183,22 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частиною 1 статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом частини 1 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. (частина 3 статті 549 ЦК України).
Відповідно до п.6.9. Договору в разі несвоєчасної оплати Замовник сплачує Перевізнику штраф у розмірі 10% від суми Замовлення та пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за увесь період прострочення від суми заборгованості.
Перевіривши надані позивачем розрахунки пені, 10% штрафу, 3% річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що надані розрахунки відповідають вимогам чинного законодавства, умовам Договору та є арифметично вірними, а тому позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування викладених у позові обставин.
Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
За таких обставин, враховуючи, що спір виник у зв`язку із невиконанням відповідачем обов`язку щодо своєчасної оплати наданих послуг, тобто з вини відповідача, а заборгованість перед позивачем було погашено після звернення позивача до суду, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, ст.ст.232, 233, 237, 238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Абсолют - Клімат» (02091, м. Київ, вул. Архітектора Вербицького, буд. 1-Г; ідентифікаційний код 35837877) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантранс Київ» (04074, м. Київ, вул. Бережанська, 4; ідентифікаційний код 42000715) пеню у розмірі 997 (дев`ятсот дев`яносто сім) грн 26 коп., 10% штрафу у розмірі 400 (чотириста) грн, 3% річних у розмірі 76 (сімдесят шість) грн 60 коп., інфляційні втрати у розмірі 183 (сто вісімдесят три) грн 22 коп., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири)
Закрити провадження у справі №910/13261/23 в частині позовних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Абсолют - Клімат» суми основної заборгованості у розмірі 4000 (чотири тисячі) грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено: 08.11.2023.
Суддя Я.В. Маринченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114791473 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Маринченко Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні