Справа №705/3929/23
2/705/1964/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Єщенко О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Щербакової Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просила продовжити їй строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ладижинка Уманського району Черкаської області, строком на два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , про що виконавчим комітетом Ладижинської сільської ради Уманського району 15.02.2017 складено актовий запис № 7. Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,3422 га, що розташована на території Ропотуської сільської ради Уманського району, яка надана для ведення особистого селянського господарства. ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом. 08.02.2013 року покійним ОСОБА_2 було складено заповіт, посвідчений Ропотуською сільською радою за № 5, за яким належну йому земельну ділянку площею 2,3422 га, що розташована на території Ропотуської сільської ради Уманського району, надана для ведення особистого селянського господарства, він заповів їй ОСОБА_1 . Крім неї, інших спадкоємців немає. Їй не було відомо про існування заповіту, тому до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини вона не зверталася. У травні 2023 року вона дізналась про наявність заповіту, складеного покійним на її ім`я, після чого вона звернулась до державного нотаріуса Другої уманської державної нотаріальної контори Діброви Л.М. Нотаріус виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.06.2023 року, оскільки нею пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний термін вона не зверталась до нотаріуса, оскільки не знала про наявність заповіту на її ім`я. Дана причина є поважною і є підставою для продовження їй строку на прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явились, проте подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі. При цьому зазначила, що позовні вимоги, викладені у заяві, вона підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Ладижинської сільської ради Уманського району у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність. Зазначив, що просить прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства та покладається на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
Статтями 1216 та 1217 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років у с. Ладижинка Уманського району Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть (видане повторно) серії НОМЕР_1 .
Згідно з державним актом на право власності на землю серії ІІ-ЧР № 052699 ОСОБА_2 на підставі рішення Ропотуської сільської ради за № 2-8 від 26.06.2002 року було передано у приватну власність земельну ділянку площею 2,3422 га. Земельна ділянка розташована на території Ропотуської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 17.
Постановою державного нотаріуса Другої уманської державної нотаріальної контори від 28.06.2023 було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. У постанові також вказано, що згідно алфавітних книг реєстрації спадкових справ за 2017-2023 рр. та відомостей зі Спадкового реєстру спадкова справа після смерті вищевказаного спадкодавця не заводилась.
Відповідно до заповіту від 08.02.2013, посвідченого в Ропотуській сільській раді Уманського району та зареєстрованого в реєстрі за № 5, ОСОБА_2 заповів належну йому на праві приватної власності земельну ділянку площею 2,3422 га, яку передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Ропотуської сільської ради в с. Ропотуха Уманського району, Черкаської області згідно Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧР № 052699 від 22.11.2002 р., ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.02.2018 власником земельної ділянки площею 2,3422 га з кадастровим номером 7124387000:02:000:1308 є ОСОБА_2 .
За змістом ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
У ч. 2 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину
в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. При відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17 висловив правову позицію та зазначив, що правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1)у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2)ці обставини визнані судом поважними.
Як на поважність пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач у позові посилалась на те, що вона є спадкоємцем за заповітом, проте до травня 2023 року ОСОБА_1 не знала про наявність заповіту та спадкового майна, котре залишилось після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач Ладижинська сільська рада, на території якої знаходиться спадкове майно, проти задоволення позовних вимог не заперечує, а також той факт, що спадкоємці за законом, які б прийняли спадщину, відсутні, суд дійшов висновку про можливість задоволення позову ОСОБА_1 та визначення їй додаткового строку терміном два місяці з часу набрання законної сили даним рішенням для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 12, 13, 76, 81, 89, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Ладижинка Уманського району Черкаської області, терміном в два місяці з дати набрання законної сили даним рішенням.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Ладижинська сільська рада Уманського району Черкаської області; 20382, Черкаська область, Уманський район, с. Ладижинка, вул. Шкільна, 2, код ЄДРПОУ 26261436.
Суддя О.І.Єщенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114795591 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Єщенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні