Справа № 127/29918/23
Провадження 2/127/3840/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2023 року
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
з участю секретаря судових засідань Мельник В.В.
розглянувши в спрощеному провадженні у відкритому судовому засіданні в м.Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання матері,
в с т а н о в и в:
26.09.2023 року судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання матері, яку мотивовано тим, що позивач є непрацюючим пенсіонером, особою з ІІ групою інвалідності. Її доходу пенсії не вистачає для забезпечення необхідного лікування, харчування, проживання тощо. Лише на ліки кожного місяця потрібно близько 4000 грн.
Син ОСОБА_2 допомагає матері, однак, коштів, які він надає, недостатньо для задоволення необхідних життєвих потреб позивача.
Відповідач здоровий, офіційно працює в ТОВ «Д.А.К.С. Маркет» на посаді продавця продовольчої групи.
На підставі ст. ст. 202, 205 Сімейного кодексу України ОСОБА_1 просила стягувати з відповідача на користь позивача аліменти на її утримання в розмірі 1/5 частки з усіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, щомісячно, починаючи з дня подання позовної заяви до суду і довічно.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутності на підставі доказів, що є у справі, зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, зазначив, що позов визнає в повному обсязі. Додав довідку про доходи за липень, серпень 2023 року.
Відповідно дост. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки сторони не з`явились в судове засідання.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_1 є пенсіонером, інвалідом ІІ групи безтерміново, їй протипоказана праця, пов`язана з можливістю поранення очей.
Згідно консультативного заключення лікаря «Офтальмологічної клініки професора Сергієнка» ОСОБА_3 від 13.03.2023 року, ОСОБА_1 встановлено діагноз: спероване відшарування сітківки, преретинальний фіброз, макулярний набряк артифакія, авітрія, силіконова ендотампонада, вторинна глаукома на лівому оці. Вікова макулодистрофія, волога форма, артифакія на правому оці. Рекомендовано постійне лікування лівого ока, контрольний огляд.
Згідно актів про надані медичні послуги від 28.11.2022 року, від 13.02.2023 року в «Офтальмологічній клініці професора Сергієнка» ОСОБА_1 були здійснені інтравітреальні введення медичного препарату «Візкью», за що пацієнтом було сплачено 7000 грн. та 7 600 грн.
Доказу про розмір пенсії станом на день звернення до суду з позовом позивач не надала.
Відповідач ОСОБА_2 надав довідку від 21.09.2023 року про те, що працює в ТОВ «Д.А.К.С Маркет» (ЄДРПОУ 44331777) з 20.07.2023 року. Станом на 21.09.2023 року обіймає посаду продавця продовольчих товарів. Сукупний дохід (без врахування утримання) за період з 20.07.2023 року по 31.08.2023 року склав 9307,62 грн. (сума до виплати за липень 2023 - 2066, 94 грн., за серпень 2023 5425, 70 грн.).
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначила, що є пенсіонером, інвалідом ІІ групи, потребує постійного лікування, але достатньої матеріальної допомоги відповідач не надає, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Між сторонами виникли правовідносини з приводу обов`язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків та його виконання, тому при вирішенні спору суд застосовує норми глави 17 СК України.
Стаття 51 Конституції України встановлює, що повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Відповідно до частини першої, третьої статті 172 СК України, повнолітні дочка, син зобов`язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.
Відповідно до статті 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Аналіз даної норми свідчить про те, що необхідною умовою для виникнення обов`язку повнолітніх дітей утримувати своїх батьків є наявність двох обов`язкових підстав непрацездатність батьків та потреба в матеріальнійдопомозі.
Непрацездатними вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є інвалідом I, II чи III групи.
При вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків слід враховувати, що вказане право батьків, якому кореспондує обов`язок повнолітніх дітей виникає за наявності двох умов: непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі. Звільнення від обов`язку утримувати матір, батька та обов`язку брати участь у додаткових витратах можливі лише коли буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов`язків, що передбачено частиною першою статті 204 СК України.
Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо. Сам факт непрацездатності батьків не зумовлює виникнення у дітей обов`язку надання їм утримання - стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу.
Враховуючи наведені обставини, визнання позову відповідачем і докази, надані сторонами, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 потребує матеріальної допомоги від сина ОСОБА_2 .
Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін (ч. 1 ст. 205 СК України).
При визначенні розміру аліментів суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред`явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст.ст. 12, 81 ЦПК України).
Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Враховуючи наведені обставини та норми Закону, визнання позову відповідачем, суд вважає необхідним позов задоволити та стягнути з відповідача на користь позивача аліменти в 1/5 частці від заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 26.09.2023 року і довічно.
Судовий збір в розмірі 1073,60 грн. згідно вимог Закону України «Про судовий збір» за ставками, що діють з 01.01.2023 року, слід стягнути з відповідача на користь держави, оскільки при зверненні до суду з даним позовом ОСОБА_2 на підставіп. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнена.
Згідно п. 1 ч. 1ст. 430 ЦПК Українисуд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суму платежу за один місяць.
Крім того, суд вважає необхідним роз`яснити ОСОБА_1 положення ст. 203 СК України про те, що дочка, син крім сплати аліментів зобов`язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю чи немічністю.
Керуючись ст. ст. 202, 205 Сімейного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 10, 13, 76-82, 89, 141, 263-265ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
позов задоволити.
Стягувати з ОСОБА_2 (громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 , працюючого продавцем продовольчих товарівв ТОВ «Д.А.К.С Маркет» (ЄДРПОУ 44331777) на користь матері ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_1 ) аліменти на її утримання в розмірі 1/5 частки від заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з 26.09.2023 року і довічно.
Стягнути з ОСОБА_2 (громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суму платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення відповідно до вимог ст.ст. 354, 355 ЦПК України, розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складене 07 листопада 2023 року.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114819395 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Вохмінова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні