ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року м.Черкаси справа № 925/1274/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту", м.Умань, вул.Вернадського,1
до Приватного підприємства "Санже-Черкаси", м.Черкаси, вул.Максима Залізняка,138/7
про стягнення заборгованості у сумі 52796,79 грн,
за участю повноважних представників сторін:
від позивача: Гарбазей Д.О. адвокат за довіреністю;
від відповідача: участі не брав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Приватного підприємства "Санже-Черкаси" про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій від 22.12.2022 №305 у сумі 52796,79 грн, з них:
52362,11 грн основної заборгованості,
434,68 грн - 3% річних,
а також про відшкодування судових витрат в сумі 12184,00 грн (зокрема 9500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу та 2684,00 грн судового збору).
Ухвалою суду від 25.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судове засідання 07.11.2023.
До дня судового засідання у справу повернулось поштове повідомлення з розпискою відповідача про отримання ухвали суду. Доказів погашення боргу, можливих заперечень, врегулювання спору, відзиву на позов від відповідача не надходило.
У судовому засіданні 07.11.2023 представник позивача вимоги підтримав.
Участь представника відповідача обов`язковою не визнавалась.
За результатами судового засідання судом оголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частину рішення відповідно до приписів ст.ст.233, 240 ГПК України.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:
22.12.2022 між ТОВ "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" (виконавець, підрядник за договором, кредитор, позивач у справі) та ПП "Санже-Черкаси" (замовник за договором, боржник відповідач у справі) укладено договір про надання послуг з вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій №305 (далі договір, а.с.20), за умовами якого: підрядник зобов`язується надати послуги з вогнетривкої обробки конструкцій даху башти Черкаського інституту пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля, зазначені в п.1.1 цього договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконані роботи на умовах, визначених цим договором (п.4.2.).
Пунктом 4.1 договору визначена вартість послуг 52362,11 грн (з ПДВ).
Після комісійної перевірки вологості дерев`яних конструкцій позивачем були виконані роботи з протипожежної обробки покрівлі башти Черкаського інституту пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля НУЦЗ України (а.с.22).
31.05.2023 комісія перевірила вогнетривкість та захист конструкції башти, про що складено акт відповідності №305-23-2. Претензій щодо якості та об`ємів робіт не висловлено (а.с.23), що є підставою для оплати відповідачем виконаних та спожитих послуг.
Суд вважає строк оплати для відповідача таким, що настав. Заборгованість відповідачем не погашена. Позивачем на суму боргу нараховані 3% річних з простроченої суми за користування чужими грошовими коштами.
В порушення вимог п.п.1.1, 3.3.3, 4.2 договору відповідач не провів розрахунок за отримані та спожиті послуги та роботи, що стало підставою звернення позивача із позовом в суд за захистом порушеного права та примусового стягнення заборгованості з відповідача.
Відповідач вимоги не заперечив, відзиву не подав.
Інших доказів не подано.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Позивач звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом про стягнення заборгованості за неналежне виконання умов договору підряду від 22.12.2022 №305 та відсутність розрахунків.
Позивач у засіданні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з мотивів ухилення відповідача від проведення розрахунків за договором.
Відповідач вимоги не заперечив. У акті звірки заборгованості від 01.08.2023 станом на червень 2023 року (а.с.25) заборгованість на користь позивача становить 381228,54 грн, що визнається відповідачем.
Позивач та відповідач є самостійними юридичними особами, суб`єктами господарювання на ринку надання та споживання послуг в Україні, з присвоєнням коду та внесенням даних в ЄДРПОУ.
Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов`язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
За приписами ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини. Статтею 14 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором.
За змістом ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Суд погоджується з доводами учасників, що їх дії були направлені на настання певних юридичних наслідків, що охоплюється положеннями ст.ст.4, 11 Цивільного кодексу України.
Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір надання послуг з вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій від 22.12.2022 №305 (а.с.20) є змішаним договором на виконання ремонтних робіт і надання послуг з протипожежної обробки конструкцій та регулюється положеннями Глав 61 та 63 Цивільного кодексу України з особливостями регулювання відносин вимогами Господарського кодексу України.
На підставі укладеного сторонами договору та відповідно до кошторисної документації, підписаної відповідачем (замовником за договором) (а.с.21), позивачем (виконавцем за договором) виконано ремонт та протипожежну обробку башти (поз. 3 по генплану) Черкаського інституту пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля по вул.Онопрієнка,8 в м.Черкаси.
Сторонами 31.05.2023 підписано акт №305-23-2 перевірки відповідності вогнезахисту (а.с.23) та акт надання послуг №968 від 31.05.2023 на суму 52362,1 грн (з ПДВ), що є підставою проведення розрахунків відповідача з позивачем. Черкаський інститут пожежної безпеки підтвердив повний розрахунок з відповідачем ПП "Санже Черкаси" за проведення капітального ремонту башти (поз. 3 по Генплану) (а.с.31).
Відповідачем (замовником за договором) відповідно до п.4.1-4.2 договору оплату робіт позивачу (виконавцю за договором) не проведено.
Претензію позивача від 16.08.2023 №109 про сплату заборгованості за виконані роботи за договором від 22.12.2022 №305 у сумі 52362,11 грн, яку відповідачем отримано 22.08.2023, залишено без задоволення чи й належного реагування (а.с.26-28).
Заборгованість відповідача становить 52362,11 грн, що є предметом спору.
Відповідач не визнав позовні вимоги.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України позивач вправі вимагати сплати відповідачем заборгованості з урахуванням офіційного індексу інфляції та 3% річних. Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, 3% річних за весь період прострочення виконання грошового зобов`язання з 11.06.2023 до 19.09.2023 складають 434,68 грн. Розрахунки позивача (а.с.32) за вказаний ним період є правильними і відповідачем не оспорюється. Розрахунки перевірено судом за допомогою калькулятора санкцій апаратного комплексу "Еліт: Ліга Закон". Вимога про стягнення 434,68 грн 3% річних підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права.
Суд зазначає, що проведення оплати боргу відповідачем під час розгляду справи та неподання ним доказів у справу про оплату боргу має враховуватись виконавчою службою при виконанні рішення суду в ході виконавчого провадження.
Враховуючи те, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття судового рішення не погашено, його розмір відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення з відповідача 52362,11 грн заборгованості за договором від 22.12.2022 №305, 434,68 грн 3% річних є обґрунтованою, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, не спростовано відповідачем в належний спосіб, тому позов підлягає до задоволення.
Суд при прийнятті рішення враховує правові позиції та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п. 4 ст. 11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов`язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Щодо розподілу між сторонами судових витрат
05.09.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" та адвокатом Гарбазей Д.О. укладено договір про надання правової допомоги (а.с.34-35), за умовами якого: адвокат бере на себе виконання наступної правової роботи: представляє в установленому порядку інтереси замовника в усіх судах, передбачених Законом України "Про судоустрій та статус суддів", /.../ зі стягнення заборгованості та штрафних санкцій по договору №305 про надання послуг з вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій від 22.12.2022 з Приватного підприємства "Санже-Черкаси" (ЄДРПОУ 21355701), а також в інших державних органах при розгляді та вирішенні правових питань тощо (п.2.1."а"); адвокат зобов`язаний надавати правову допомогу за даним договором лише після повної оплати вартості послуг замовником (п.2.2); для виконання зазначених у п.2.1 цього договору обов`язків замовник уповноважує адвоката представляти інтереси замовника в Господарському суді Черкаської області, Північному апеляційному господарському суді, касаційному господарському суді у складі Верховного Суду та Великій Палаті Верховного Суду на правах позивача, відповідача, третьої особи, що заявляє чи не заявляє самостійних вимог на предмет спору, заявника, зацікавленої особи, боржника, стягувача з правами передбаченими ст.42. 49, 49, 50, 54 ГПК України, ст.15, 19 Закону України "Про виконавче провадження". для чого адвокату надаються права: представляти інтереси замовника, знайомитися з матеріалами господарської справи, інших судових справ, матеріалами виконавчого провадження, робити з них витяги, виписки, знімати копії з документів, долучених до справи, скарги, отримувати необхідну інформацію та документи, одержувати копії рішень, ухвал судів, брати участь у судових засіданнях, у вчиненні виконавчих дій, подавати докази, додаткові матеріали, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти усні й письмові клопотання та відводи суддям, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця, давати усні та письмові пояснення суду, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду і заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, учасників виконавчого провадження, знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його правильності чи неповноти, прослуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, отримувати роздруківки технічного запису судового засідання, мати доступ до автоматичної системи виконавчого провадження, оскаржувати рішення і ухвали суду, подавати апеляційні та касаційні скарги на рішення суду та користуватися іншими процесуальними правами, встановленими ст.42,46 ГПК України, ст.15, 19 Закону України "Про виконавче провадження" (п.2.4); замовник зобов`язується: оплачувати витрати, необхідні для виконання його доручень, та підписати акт прийому-передачі наданих послуг адвоката. /.../ Оплачувати послуги адвоката в повному обсязі згідно вимог п.4.1 цього договору (п.3.1); роботу, виконану адвокатом, замовник оплачує у порядку, розмірі згідно додатку №1 до даного договору (п.4.1); після виконання сторонами всіх покладених договором обов`язків складається та підписується акт прийому-передачі наданих послуг (п.4.2); замовник зобов`язується оплачувати надані послуги за цим договором 100% передоплатою. Оплата за надані послуги проводиться замовником шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок адвоката або шляхом видачі прибуткового ордеру (п.4.3); даний договір укладено на строк до 01.01.2025 та набирає чинності з моменту його підписання і скріплення печаткою адвоката. (п.5.1).
У додатковій угоді від 05.09.2023 (а.с.36) до договору про надання правової допомоги від 05.09.2023 №23/Е-2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" (замовник) та адвокатом Гарбазей Д.О. (адвокат) дійшли згоди, що оплата послуг адвоката зі стягнення заборгованості та штрафних санкцій по договору №305 про надання послуг вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій від 22.12.2022 з Приватного підприємства "Санже-Черкаси" (код ЄДРПОУ 21355701) за надання юридичних послуг по договору про надання правової допомоги в суді першої інстанції складає 9500,00 грн (п.1); розмір адвокатського гонорару, визначений п.1 додаткової угоди є фіксованим та сплачується замовником протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту укладення договору (п.2); виконання сторонами умов договору про надання правової допомоги від 05.08.2023 №23/Е-2023 підтверджується підписанням сторонами акту прийому-передачі наданих послуг (п.4).
31.10.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" (замовник, клієнт) та адвокатом Гарбазей Д.О. (адвокат) складено та підписано акт прийому-передачі наданих послуг по договору про надання правової допомоги від 05.08.2023 №23/Е-2023, згідно з яким: адвокатом були надані, а клієнтом прийняті послуги: надання юридичних послуг по питанню стягнення заборгованості та штрафних санкцій по договору №305 про надання послуг з вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій від 22.12.2022 з Приватного підприємства "Санжей-Черкаси" (код ЄДРПОУ 21355701) а саме: правова консультація та визначення правової позиції по справі; підготовка та направлення адвокатського запиту до Черкаського інституту пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля НУЦЗ України щодо повного розрахунку по будівельних підрядах з ПП "Санже-Черкаси"; підготовка позовної заяви та додатків до неї з направленням відповідачу та поданням до суду; підготовка заяви про долучення письмових доказів на підтвердження понесених позивачем витрат на правову допомогу з додатками; участь у судових засіданнях. Узгоджений сторонами гонорар: 9500,00 грн. Підписанням акту сторони засвідчують, що послуги надані адвокатом замовнику належним чином, відповідно до умов договору, а також вимог, що звичайно ставляться до таких або подібних послуг, сторони претензій одна до одної не мають.
Оплата позивачем за надання адвокатом Гарбазей Д.О. професійної правничої допомоги здійснена 08.09.2023 та підтверджується платіжною інструкцією від 08.09.2023 №5220 на суму 9500,00 грн з призначенням платежу: "Оплата за надання послуг по договору про надання правової допомоги №23/Е-2023 від 05.09.2023" (а.с.37).
Відповідно до приписів Господарського процесуального кодексу України:
ч.1 ст.3. Судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
ч.1 і 2 ст.4. Право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом; юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням;
ч.1-4 ст.13. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій;
ст.16. Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою; представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом;
ч.1 ст.58. Представником у суді може бути адвокат або законний представник;
ч.1, п.1 ч.3 ст.123. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи; розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом; до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу;
ч.1-3 ст.124. Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; у разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору; попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи;
ст.126. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави; за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат; для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги; розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи; у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами; обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
ч.4-8 ст.129. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись; якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку; якщо сума судових витрат, заявлених до відшкодування та підтверджених відповідними доказами, є неспівмірно нижчою від суми, заявленої в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат (крім судового збору) повністю або частково, крім випадків, якщо така сторона доведе поважні причини зменшення цієї суми; розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (…);
п.5 ч.1 ст.237. При ухваленні рішення суд вирішує такі питання: як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із положеннями Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність":
п.4 і 9 ч.1 ст.1. Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору; представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні;
ч.3 ст.4. Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності);
ч.1 ст.26. Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (…);
ст.30. Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту; порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги; при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час;
Згідно з положеннями Цивільного кодексу України:
ч.1, 3 ст.237. Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє; представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов до таких висновків.
Згідно із поданими позивачем документами, фактичний розмір понесених ним витрат на правову допомогу, що підлягає розподілу між сторонами, становить 9500,00 грн. Перелік, обсяг та зміст наданих адвокатом Гарбазей Д.О. послуг, а також вартість роботи останнього (9500,00 грн), відповідають критеріям, погодженим сторонами у договорі про надання правової допомоги від 05.09.2023 №23/Е-2023 (а.с.34-35) та охоплюються поняттями необхідності, співмірності, розумності та обґрунтованості.
У судовому засіданні відповідачем про неспівмірність чи безпідставність понесених позивачем витрат на правову допомогу не заявлено.
За вказаних обставин, враховуючи повне задоволення позовної заяви, суд вважає за необхідне здійснити розподіл витрат позивача на послуги адвоката шляхом їх покладення на відповідача відповідно до ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України в сумі 9500,00 грн.
Відповідно до ст.ст.129-130 Господарського процесуального кодексу України судові витрати належить покласти на відповідача у сумі 2684,00 грн судового збору та стягнути їх на користь позивача.
Керуючись ст.ст.129, 130, 232, 233, 236-241 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Санже-Черкаси" (м.Черкаси, вул.Максима Залізняка,138/7, код ЄДРПОУ 21355701, номер рахунку в банку невідомий) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Експертно-технічний центр протипожежного захисту" (м.Умань, вул.Вернадського,1; код ЄДРПОУ 31022396; номер рахунку в банку НОМЕР_1 в АТ КБ "Приватбанк") 52362,11 грн заборгованості за договором від 22.12.2022 №305, 434,68 грн 3% річних, 9500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу, 2684,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складення повного судового рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції на вказане рішення.
Повне рішення складено 10.11.2023.
Суддя Г.М.Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114834670 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні