Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.11.2023 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого-судді Леньо В.В. при секретарі Казимірська Н.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Стойка Світлана Миколаївна, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Стойка Світлана Миколаївна, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.
Позивач просить визнати за нею право власності на спадкове майно-житловий будинок у порядку спадкування за заповітом в цілому. Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Чорнотисів, Берегівського району померла бабуся позивачки- ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке складається, у тому числі, із житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Спадкодавець залишила заповіт, яким заповіла майно внучці позивачці по справі ОСОБА_1 . Чоловік спадкодавці, помер раніше ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивачка прийняла спадщину, подавши заяву про її прийняття до нотаріуса у шестимісячний строк. Нотаріус роз`яснила письмово, що видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом не може у зв`язку із розбіжністю у технічних характеристиках на будинок, що зазначені у поданих документах. Тому позивачка змушена звернутися до суду на підставі ст.392 ЦК України.
В судове засідання позивач не з`явилася, в позовній заяві просила суд розгляд справи проводити без її участі.
Відповідач до суду не з`явилася, проте надала письмову заяву в якій просила слухати справу у її відсутність. Не заперечує проти задоволення позовних вимог та визнання за позивачкою права власності на житловий будинок.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Обстеживши матеріали справи та клопотання сторін, визнаючи в порядку ст.223 ЦПК України необов`язковим відібрання особистих пояснень від учасників процесу, і враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін та визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Чорнотисів, Берегівського району померла ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 02 лютого 2023 року (а.с.8).
На момент ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживала і була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Разом з бабусею на момент її смерті проживали та були зареєстровані: дочка ОСОБА_2 , 1960 року народження, зять ОСОБА_4 , 1955 року народження, внучка ОСОБА_1 1980 року народження, чоловік внучки ОСОБА_5 , 1978 року народження, правнук - ОСОБА_6 -2000 року народження та правнучка ОСОБА_7 2008 року народження, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області, за №399 від 07.08.2023 року ( а.с.9).
Чоловік спадкодавця ОСОБА_8 (дідусь позивачки) помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в віці 68 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданої 23 квітням 2000 року виконкомом Чорнотисівської сільської ради народних депутатів. (а.с.10).
Родинні зв`язки позивачки та спадкодавця підтверджуються свідоцтвом про народження матері заявниці ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 серії НОМЕР_3 від 22.06.1995 року, свідоцтвом про шлюб матері заявниці серії НОМЕР_4 від 03 листопада 1979 року, свідоцтвом про народження заявниці Серії НОМЕР_5 , свідоцтвом про одруження заявниці Серії НОМЕР_6 (а.с.14, 15, 19, 20).
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке складається, у тому числі, із житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , позначений в технічному паспорті літерою «А-», загальною площею 136,6 кв.м., та площею підвальних приміщень 68,7 кв.м., з надвірними будівлями та спорудами: літньою кухнею «Б», вбиральнею «В», сарай «Г», свинарник «Д», огорожа «1-2» та тротуар «З», що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_7 від 18.02.2004 року та Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №2866702 від 18.02.2004 року, земельної ділянки на якій розміщено житловий будинок, орієнтовною площею 0,19 га. в АДРЕСА_1 призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що в свою чергу підтверджується довідкою Виконавчого комітету Пийтерфолівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області за № 487 від 09 жовтня 2023 року та земельної ділянки загальною площею 1.1935 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Закарпатська область, Берегівський район на території Чорнотисівської сільської ради, яка належала спадкодавцю ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗК №041286, виданого Виноградівським районним відділом земельних ресурсів, від 28 жовтня 2004 року на підставі розпорядження голови Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області №292, від 19 серпня 2004 року, та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю №0104070300514. Кадастровий номер земельної ділянки:2121286200:02:002:0040.
ОСОБА_3 на випадок своєї смерті залишила заповіт, від 09 березня 2016 року (зареєстрований в реєстрі за №39), що посвідчений секретарем Чорнотисівської сільської ради Виноградівського району Гелетей Т.Д., згідно якого все моє майно, яке буде належати їй на день моєї смерті, де б воно не знаходилося і з чого не складалось, а також все те, на що вона за законом буде мати право заповіла позивачці (а.с.24).
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Берегівського районного нотаріального округу Стойки Світлани Миколаївни із заявою про заведення спадкової справи, до якої було надано оригінал заповіту та інші документи для оформлення спадщини. В свою чергу нотаріус Стойка С.М. зареєструвала спадкову справу (номер у нотаріуса53/2023) за заявою позивачки видала Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 72912374. (24)
05.08.2023 року приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Стойка С.М. посвідчила, що на підставі заповіту посвідченого секретарем Чорнотисівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області Генлетей Т.Д., від 09 березня 2016 року, за реєстровим №39, спадкоємицею зазначеного у заповіті майна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.26).
В свою чергу ЛИСТОМ -ІНФОРМАЦІЄЮ за №337/02-14 від 05.08.2023 року, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки в право установчому документі, а саме: у Свідоцтві про право власності на нерухоме майно, виданому Чорнотисівською сільською радою Виноградівського району Закарпатської області, від 18 лютого 2004 року, на підставі рішення виконкому Чорнотисівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, від 29 січня 2004 року, за №53, вказано, що житловий будинок АДРЕСА_1 має загальну площу 136,6 (сто тридцять шість цілих шість десятих) кв.м., а згідно Технічного паспорту виданого Комунальним підприємством «Виноградівське районне бюро технічної інвентаризації» від 26 липня 2023 року, ЗАГАЛЬНА ПЛОЩА 205,3 (всісті п`ять цілих три десятих) кв.м. Тобто у поданих позивачкою документах наявні розбіжності у технічних характеристиках на будинок, у зв`язку з чим вона не може оформити спадщину і отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Так, згідно з довідкою №516 від 07 серпня 2023 року, виданою КП «Виноградівське районне бюро технічної інвентаризації», - «житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , зареєстрована за ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видане Чорнотисівською сільською радою на підставі рішення виконкому Чорнотисівської сільської ради від 18.02.2004 року за №53… будівництвом завершений та інвентаризаційна вартість станом на липень 2023 року становить: 910900 (дев`ятсот десять тисяч девятсот) грн. Загальна корисна площа житлового будинку становить 136,6 кв.м., в тому числі житлова 78,3 кв.м., площа підвальних приміщень 68,7 кв.м. На земельній ділянці знаходиться: Житловий будинок літ. А, Літня кухня літ. Б, Вбиральня літ. В, Сарай літ. Г, Свинарник літ. Д, Гараж літ. Е, Сарай літ. Ж, Свинарник літ. З, АДРЕСА_2 .
Суд констатує, що зазначені нотаріусом у роз`ясненні обставини, що перешкоджають нотаріальному оформленню спадщини, мають місце. В свою чергу до дня відкриття спадщини будинок не піддавався знищенню чи капітальній реконструкції, загальна корисна площа будинку не змінена. Зміна в розмірах загальної площі в свою чергу зумовлена змінами до інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна.
Так згідно наказу від 26.07.2018 р.№186 «Про внесення змін до інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна» площа підвалу заввишки 1.90 і більше до загальної площі будинку не виключаються таким чином загальна корисна площа житлового будинку становить 205,3 кв.м., в тому числі житлова 78,3 кв.м.
Відтак, суд пересвідчився, що перешкоди для переходу права власності на вказане спадкове майно в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 відсутні.
Ці обставини суд встановив на підставі достатньої сукупності належних та допустимих доказів, а саме: копій свідоцтв про народження, одруження та смерть, копії технічного паспорту, копій спадкової справи, інших письмових доказів.
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). В ст.1217 ЦК України, зазначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини.
Частиною 3 статті 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1268, 1269, 1270, 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. 1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відтак, з огляду на встановлені фактичні обставини, суд прийшов до висновку, що оскільки позивачка, як спадкоємець за заповітом, у встановленому законом порядку прийняла спадщину, то остання успадкувала майно, що ввійшло до складу спадщини в цілому.
Відповідно до ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.37 постанови № 5 від 07.02.2014 року пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» з урахуванням положень частини першої статті 15 статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, до це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним Документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Відтак, з огляду на встановлені фактичні обставини, суд прийшов до висновку, що оскільки оформлення спадщини у нотаріальному порядку виявилося об`єктивно неможливим, а суд пересвідчився, що відсутні перешкоди для переходу права власності на предмет позову житловий будинок в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 в судовому порядку, то позивачка звернулася до суду на підставі ст.392 ЦК України не безпідставно.
Зазначений житловий будинок, разом з іншими будівлями та спорудами, які входять до складу домоволодіння, знаходиться на не приватизованій земельній ділянці, у зв`язку з чим має статус садиби, відповідно до ч.1 ст. 381 ЦК України. Питання щодо земельної ділянки даним позовом не вирішувалось.
На підставі наведених вище міркувань позов слід задовольнити у повному обсязі.
На підставі ст.ст. 392, 1218, 1268, 1297 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 76-81, 89, 133, 141, 206, 210, 259, 263-265, 273 ЦПК України, пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_9 , паспорт серії НОМЕР_10 від 19.01.2002 року, виданий Виноградівським РВ УМВС в Закарпатській області, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на житловий будинок з надвірними будівляи та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із загальною корисною площею житлового будинку 205,3 м.кв. в тому числі житловою 78,3 м.кв., в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 08.11.2023 року. Повний текст рішення виготовлено 13.11.2023 року.
ГоловуючийВ. В. Леньо
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 14.11.2023 |
Номер документу | 114839315 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Леньо В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні