Справа № 161/16084/23
Провадження № 2/161/3992/23
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді Рудська С.М.
при секретарі Коржик Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
19.09.2023 року позивач ОСОБА_1 через свого представника звернулася до суду з вищевказаною позовною заявою на обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_2 та після її смерті відкрилася спадщина. До моменту смерті спадкодавець проживала разом з нею та членами її сім`ї, хоча зареєстрованою була за іншою адресою. Вказує, що вона є спадкоємцем за правом представлення та будь-яких інших спадкоємців після смерті баби немає. Як наслідок, вона звернулася до приватного нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав, у відповідь на що отримала роз`яснення про відсутність доказів її спільного проживання разом зі спадкодавцем, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину. Поряд з тим, строк на подачу відповідної заяви нею був пропущений. Зазначає, що вона в силу своєї необізнаності помилково вважала, що спадщину після смерті ОСОБА_2 вона прийняла шляхом спільного проживання за однією адресою. Крім того, у зв`язку із введенням на території України воєнного стану вона виїхала до Республіки Польща та лише після повернення дізналася про неможливість оформлення своїх спадкових прав після смерті баби. Просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю 2 місяці для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17.10.2023 року замінено первісного відповідача Гіркополонківську сільську раду Луцького району Волинської області на належного відповідача Боратинську сільську раду Луцького району Волинської області (а.с. 43).
До початку судового засідання від представника позивачки надійшла заява, у які вона просить розгляд справи проводити у її відсутності та задовольнити позов у повному обсязі (а.с. 52).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до початку судового засідання також подав заяву з проханням розгляд справи здійснювати без його участі, при вирішенні спору покладається на думку суду (а.с. 32).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 29.10.2020 року Виконавчим комітетом Гіркополонківської сільської ради Луцького району (а.с. 5).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина. Єдиним спадкоємцем після смерті останньої є позивач ОСОБА_1 . Спадкування останньою здійснюється за правом представлення.
Факт родинних відносин між позивачкою та померлою підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 (а.с. 6), її свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с. 7), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00041325948 від 08.09.2023 року щодо народження матері позивачки ( ОСОБА_4 ) (а.с. 8) та свідоцтвом про укладення останньою шлюбу серії НОМЕР_4 (прізвище змінено зі « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ») (а.с. 9).
Спадкоємці першої черги спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька померлої ОСОБА_7 та чоловік померлої ОСОБА_8 також померли (а.с. 10-11).
З метою оформлення своїх спадкових прав ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Ходачинської Н.І., у відповідь на що отримала роз`яснення № 53/01-16 від 14.09.2023 року з яких слідує, що у позивачки відсутні докази спільного проживання з її бабою, а також що нею пропущено строк на подання заяви про прийняття спадщини. Відтак, ОСОБА_1 не прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим їй рекомендовано звернутися до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 23).
Надаючи правову оцінку причинам пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд зазначає наступне.
Частиною ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В даному випадку шестимісячний строк встановлений ОСОБА_1 для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з урахуванням положення ч. 2 ст. 1220 ЦК України, закінчився.
Разом з тим, ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку слід досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ст. 29 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року та подальших змін та доповнень до неї, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України з 12.03.2020 року встановлено карантин, який діє по даний час. В зв`язку із запровадження карантину на території України, діють обмеження у пересуванні громадян, які здійснюють в`їзд та виїзд на територію України.
У свою чергу, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 року на усій території України введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року, який триває по даний час.
Суд вважає, що законодавчі обмеження та рекомендації з приводу встановлення на території України карантину та, в подальшому, введення воєнного стану у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації, істотно вплинуло та частково стало перешкодою для реалізації позивачкою права на прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Остання була змушена на тривалий час виїхати до Республіки Польща. Факт перебування ОСОБА_1 за межами України підтверджується її паспортом для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 (а.с. 19-20).
На даний час спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, про що свідчить відповідь приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Ходачинської Н.І. № 69/01-16 від 31.10.2023 року (а.с. 50).
Верховним Судом у постанові від 22.05.2019 року у справі № 640/7778/18 зроблено висновок, що визначаючи підстави позову як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
Відповідно до рішення ЄСПЛ по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06.2000 року, - при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, а також те, що позивач є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини нею пропущений з поважних причини, а тому, на підставі приписів ч. 3 ст. 1272 ЦК України, їй слід надати додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Встановлюючи саме такий додатковий строк для прийняття спадщини суд враховує, що на території Україні продовжує діяти воєнний стан.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у повному обсязі.
На підставі ст.ст. 16, 1220, 1223, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 247, 263, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_6 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України - з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на рішення суду всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 .
Відповідач: Боратинська сільська рада Луцького району Волинської області, адреса місцезнаходження: Волинська обл., Луцький р-н, с. Боратин, вул. Центральна, 20, код ЄДРПОУ: 04332207.
Повний текстрішення складений13листопада 2023 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2023 |
Оприлюднено | 14.11.2023 |
Номер документу | 114842816 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Рудська С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні