Справа № 570/5414/23
Номер провадження 2/570/1294/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2023 року Рівненський районнийсуд Рівненськоїобласті у складі:
судді Гнатущенко Ю.В.
з участю секретаря судових засідань Іллюк С.Р.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Рівненського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 у жовтні 2023 р. звернулася в Рівненський районний суд Рівненської області із позовом до відповідача Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської област , в якому просить визначити їй додатковий строк два місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті мами ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_2 .
На час її смерті відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме: земельна ділянка площею 0,1997 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, к.н. 5624687900:05:004:0828; земельна ділянка площею 4,2020 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, к.н. 5624687900:01:002:0156; право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Іскра», Рівненського району, розміром 3,59 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Підтвердженням того, що спадкове майно належало її матері ОСОБА_2 на праві власності є державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯМ №134524 та серії ЯМ №134523, свідоцтво про право на спадщину за заповітом відповідно.
Позивачка через юридичну необізнаність вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті її матері, яка була зареєстрована та проживала одна в АДРЕСА_1 .
Приватним нотаріусом Рівненського РНО Рівненської області Деренько Р.І. було надано роз`яснення від 02.10.2023 р. №135/01-16 щодо заведення спадкової справи після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким було відмовлено у заведенні спадкової справи у зв`язку з пропущенням строку про прийняття спадщини.
Вважає, що строк, встановлений ст. 1272 ЦК України для прийняття спадщини нею було пропущено з поважних причин, оскільки вона вчасно не звернулася в нотаріальну контору із відповідною заявою про прийняття спадщини, оскільки з 10.01.2020 вона проживає за кордоном, куди спочатку виїжджала по паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а в подальшому оформила карту побуту; вона вважала, що прийняла спадщину вчасно, оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно, а саме державні акти на право власності на земельні ділянки, зберігаються в неї.
Позивачка є єдиним спадкоємцем після смерті матері. Інших спадкоємців, які б могли претендувати на спадкове майно не має. Чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 задовго до смерті дружини.
Ухвалою суду від 13.10.2023 р. відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання у справі; витребувано від приватного нотаріуса Рівненського РНО Деренька Р.І. інформацію зі Спадкового реєстру про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а у разі її наявності належним чином засвідченої копії спадкової справи.
У підготовче засідання сторони не з`явилися, були належним чином повідомлені про дату, час та місце його проведення.
Представник позивача адвокат Чоланюк С.Ю. подав до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав, просить судове засідання провести без участі позивачки та її представника, позов задоволити.
Від представника відповідача до суду надійшла заява про визнання позову, в якій просить розглядати справу за відсутності представника Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до засвідченої позивачкою копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , батьками позивачки ОСОБА_4 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить засвідчена позивачкою копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 .
Як убачається із засвідченої позивачкою копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №134524, ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Рівненської РДА від 17.04.2012 р. №267 є власником земельної ділянки площею 0,1997 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована Рівненська обл., Рівненський р-н., Радухівська сільська рада; к.н. 5624687900:05:004:0828.
Як убачається із засвідченої позивачкою копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №134523, ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Рівненської РДА від 17.04.2012 р. №267 є власником земельної ділянки площею 4,2020 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована Рівненська обл., Рівненський р-н., Радухівська сільська рада; к.н. 5624687900:01:002:0156.
Як убачається із засвідченою позивачкою копії Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 02.12.2011 р., ОСОБА_2 видано свідоцтво на спадщину, яка складається з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Іскра» Рівненського району розміром 3,59 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Прізвище позивачки змінено із ОСОБА_5 на ОСОБА_6 у зв`язку із реєстрацією шлюбу 19.10.2013 р., про що свідчить засвідчена позивачкою копія свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується засвідченою позивачкою копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 .
Як убачається з довідки №317-Р/02-13/23 від 28.09.2023 р. відділу АПЦТ Зорянської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно до дня смерті була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 . Проживала одна. Малолітні та неповнолітні за вищевказаною адресою не зареєстровані і не проживають.
У повідомленні приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Деренька Р.І. вих. №135/01-16 від 02.10.2023 р., позивачці повідомлено, строк для прийняття спадщини встановлений законом, нею був пропущений та про можливість звернення до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Як передбаченост.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч.1ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно ч.ч.1,2ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п.24 своєїпостанови від 30.05.2008 р. № 7 "Про судову практику у справах про спадкування"роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України.
Суд, відповідно до п.24 вказаної постанови, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до листа № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачка вказує, що вважала себе такою, що прийняла спадщину після смерті матері, оскільки правовстановлюючі документи на належні спадкодавцю об`єкти нерухомого майна знаходилися в неї, в той час як вона перебувала з 2020 р. за кордоном. Звернувшись до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини як єдиний спадкоємець першої черги за законом, їй було повідомлено, що строк для прийняття спадщини встановлений законом, нею був пропущений, а тому було роз`яснено про звернення до суду із заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як убачається з відповіді приватного нотаріуса Рівненського РНО Рівненської області вих. №145/01-16 від 01.11.2023 р. ОСОБА_7 на ухвалу суду від 13.10.2023 р. про витребування доказів, спадкова справа на майно ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня, про що долучено до відповіді Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №74572973 від 01.11.2023 р.
За таких обставин, суд вважає можливим надати позивачці додатковий строк на прийняття спадщини тривалістю 2 місяці, так як існують підстави вважати, що вона пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Рівненського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , додатковий строк - два місяці з часу набрання даним рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.
Сторони справи:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України № НОМЕР_6 , виданий 25.03.2014 р. Рівненським МВ УДМС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації місця проживання АДРЕСА_2 .
Відповідач Зорянська сільська рада Рівненського району Рівненської області, площа Володимира Плютинського, 1, с. Зоря, Рівненського району, Рівненської обл., 35314, код ЄДРПОУ 04387220.
Суддя Гнатущенко Ю.В.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2023 |
Оприлюднено | 14.11.2023 |
Номер документу | 114845947 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Гнатущенко Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні