Ухвала
від 08.11.2023 по справі 632/1788/23
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 632/1788/23 провадження № 1-кс/632/209/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року місто Первомайський

Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника ВМП «Горизонт» ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду скаргу директора виробничого малого підприємства «Горизонт» ОСОБА_4 на бездіяльність уповноваженої службової особи відділення поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

31 жовтня 2023 року директор виробничого малого підприємства «Горизонт» (далі - ВМП «Горизонт») ОСОБА_4 , у порядку ч. 1 ст. 303 КПК України, звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області зі скаргою на бездіяльність уповноваженої службової особи відділення поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області), яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР), після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення.

Із змісту скарги директора ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 вбачається, що на прохання мешканців міста Первомайський Лозівського району Харківської області у жовтні 2023 року було проведено журналістське розслідування ТК «Сварожичи» ВМП «Горизонт» разом із телемережею «Уніка-ТV» (м. Київ).

При цьому директор ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 вважає встановленим, що у вересні цього року було вчинено відкрите викрадення Державного та комунального майна Первомайської міської ради організованою групою осіб, які незаконно проникли на чужу територію і за допомогою техніки розібрали на будівельні матеріали два добротні двоповерхові будинки. Пограбоване відкрито вивезене на територію організатора цього злочину.

Також директор ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 у поданій ним скарзі вказав, що в результаті зазначених дій було повністю розібрано на будівельні матеріали та викрадено будинок по АДРЕСА_1 , загальною площею 926,6 м.кв., а також будинок по вулиці Юності, 21, загальною площею 880,9 м.кв., власником яких є Первомайська міська рада Харківської області.

У зв`язку із зазначеними подіями ВМП «Горизонт» 26 жовтня 2023 року звернулося до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 186 КК України - грабіж, вчинений в особливо великих розмірах або організованою групою.

Відповідна заява (повідомлення) містить інформацію про обставини вчинення кримінального правопорушення (злочину) та посилання на докази, а також прохання внести відповідні (викладені у заяві) відомості до ЄРДР та розпочати кримінальне провадження.

Однак, станом на 31 жовтня 2023 року уповноважена службова особа ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, в порушення ст. 214 КПК України, відповідні відомості за заявою від 26 жовтня 2023 року, до ЄРДР не внесла.

У той же час 30 жовтня 2023 року у згаданому відділі поліції в усній формі було отримано відповідь про те, що заява (повідомлення) про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 186 КК України від 26 жовтня 2023 року долучена до матеріалів кримінального провадження за ст. 197-1 КК України, яке не має жодного відношення до подій та обставин, викладених у заяві (повідомленні) від 26 жовтня 2023 року.

У зв`язку із цим особа, яка подала скаргу - директор ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 , просить задовольнити дану скаргу та зобов`язати відповідну уповноважену службову особу ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області:

- внести відомості до ЄРДР за заявою - повідомленням ВМП «Горизонт» від 26 жовтня 2023 року про вчинення зазначеного з заяві (повідомленні) кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 186 КК України - грабіж, вчинений в особливо великих розмірах або організованою групою, з метою притягнення винних у ньому осіб до кримінальної відповідальності згідно Закону;

- розпочати досудове розслідування у відповідному кримінальному провадженні (або доручити його проведення уповноваженому органу досудового розслідування);

- протягом 24 годин з моменту внесення таких відомостей надати заявнику ВМП «Горизонт» відповідний витяг з ЄРДР щодо зареєстрованого кримінального провадження згідно заяви-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення - злочину від 26 жовтня 2023 року.

Особа, яка подала скаргу - директор ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 , який належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду його скарги, в судові засідання, призначені на 03 і 07 листопада 2023 року, не з`явився.

Разом і з цим особа, яка подала скаргу, звернулася до суду із заявою, у якій просить провести розгляд скарги без його участі. Вимоги скарги повністю підтримує.

Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника.

Однак, згідно зі ст. ст. 7, 8 КПК України, однією з засад кримінального провадження є верховенство права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 21 КПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

У зв`язку із цим, враховуючи положення ч. 6 ст. 9 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати загальні засади кримінального провадження, передбачені ст. 28 КПК України та розглянути дану скаргу без участі особи, яка її подала - директора ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 , з метою прийняття процесуального рішення по ній в розумні строки, на підставі наданих матеріалів.

Представник ВМП «Горизонт» вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Начальник ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області був належним чином повідомлений про дату, місце та час судових засідань, однак уповноважена службова особа зазначеного відділу поліції в судові засідання не прибула, що відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.

Слідчий суддя, заслухавши учасника судового розгляду, дослідивши доводи скарги та матеріали, надані як в обґрунтування скарги, так і заступником начальника СВ ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, дійшов наступного.

Так, 27 жовтня 2023 року директором ТК «Сварожичи» ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, у порядку ст. 214 КПК України, було подано заяву (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 186 КК України, датовану 26 жовтня 2023 року, яка отримана 27 жовтня 2023 року, зареєстрована 30 жовтня 2023 року у ЄО за № 4806 та приєднана до матеріалів кримінального провадження № 42023222120000109 від 13 жовтня 2023 року із попередньою правовою кваліфікацією за ч. 3 ст. 197-1 КК України, що підтверджується документами, які направлені до суду заступником начальника СВ ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області.

За змістом ст. 26 КПК України слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК України, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, що визначені КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Положеннями ст. 60 КПК України передбачено, що заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

Заявник має право: отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію; отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи; отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, зокрема, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Статтею 2 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, одним з яких є захист особи, суспільства від кримінальних правопорушень.

Реалізація вказаних завдань здійснюється шляхом забезпечення кожній особі права на звернення до уповноважених органів із заявою про вчинене кримінальне правопорушення.

Зазначене право породжує відповідний обов`язок компетентних державних органів відреагувати на такі звернення у передбаченому законом порядку.

Згідно із ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР, та їх перелік, визначені ч. 5 ст. 214 КПК України.

Разом із цим законодавство не містить винятків щодо наявності у слідчого, дізнавача чи прокурора права відмовити у внесенні до ЄРДР заяви про вчинення кримінального правопорушення. Відповідно до ст. ст. 40, 40-1 КПК України слідчий, дізнавач здійснює повноваження у відповідності до КПК України, а ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, зобов`язує органи державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У пункті 2 листа Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» від 9 листопада 2012 року №1640/0/4-12 зазначено, що у статті 303 КПК визначено порядок оскарження бездіяльності, яка може полягати в наступному: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Слід мати на увазі, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до частини 1 глави 2 розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, в редакції, затвердженої Наказом Генерального прокурора 17.08.2023 № 231, унесення відомостей до Реєстру здійснюється Реєстратором з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.

За приписами ч. 4 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Відповідно до висновків Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених в «Узагальненні про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 № 9-49/0/4-17, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження, відповідно до ст. 284 КПК України.

За таких обставин уповноважена службова особа ВП №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області була зобов`язана відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України внести відомості за заявою (повідомленням) директора ТК «Сварожичи», ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 про кримінальне правопорушення від 26 жовтня 2023 року до ЄРДР, але на час розгляду скарги такі відомості внесені не були.

Враховуючи встановлене та наведене вище, слідчий суддя вважає, що наявні підстави для задоволення вимог скарги щодо зобов`язання уповноваженої службової особи ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області внести до ЄРДР відомості за заявою (повідомленням) директора ТК «Сварожичи», ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 від 26 жовтня 2023 року, яка зареєстрована у згаданому відділенні поліції 27 жовтня 2023 року та надання заявнику через 24 години з моменту внесення відомостей витягу з ЄРДР.

Щодо вимоги, викладеної у скарзі директора ВМП «Горизонт» ОСОБА_5 , про зобов`язання уповноваженої службової особи ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області внести до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 186 КК України, слід зазначити, що КПК України не наділяє слідчого суддю процесуальними повноваженнями зобов`язувати прокурора, слідчого, дізнавача визначати правову кваліфікацію дій, які можуть містити ознаки кримінального правопорушення. Вказаний обов`язок покладено на прокурора, слідчого та дізнавача під час внесення відповідних відомостей до ЄРДР та, в подальшому, під час проведення досудового розслідування.

Так, згідно зі ст. 214 КПК України повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомлених потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені слідчий, дізнавач, прокурор.

Відповідно до Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, реєстраторами Реєстру є: прокурори, у тому числі керівники прокуратур; керівники органів досудового розслідування; керівники органів дізнання; слідчі органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань; детективи підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень; дізнавачі підрозділів дізнання органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань, а також уповноважені особи інших підрозділів зазначених органів, уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків. До Реєстру, окрім іншого, вносяться: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.

Згідно із ч. 5 ст. 40, ч. 4 ст. 40-1 КПК України слідчий, дізнавач, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійними у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення як слідчого, так і дізнавача.

На підставі викладеного, слідчий суддя доходить переконання, що вимога скарги директора ВМП «Горизонт» ОСОБА_5 щодо зобов`язання уповноваженої службової особи ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області внести відомості до ЄРДР за визначеною заявником кваліфікацією, є необґрунтованою, оскільки повноваженням щодо визначення кваліфікації діяння, щодо якого має здійснюватись досудове розслідування, наділені, відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач чи прокурор, тому підстави для задоволення цієї вимоги скарги відсутні.

Не підлягає задоволенню й вимога скарги щодо зобов`язання уповноваженої службової особи ВП №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області розпочати досудове розслідування у відповідному кримінальному провадженні (або доручити його проведення уповноваженому органу досудового розслідування), оскільки вказана вимога виходить за межі повноважень, якими наділений слідчий суддя в ході розгляду скарги, та є похідною від вимоги щодо зобов`язання внесення відомостей до ЄРДР.

Разом із цим слід зазначити, що вирішення питань щодо підслідності кримінальних проваджень, відповідно до ст. 218 КПК України, віднесено до повноважень прокурора.

Згідно із положеннями ст. ст. 214, 218 КПК України відповідні процесуальні рішення можуть бути прийняті прокурором під час досудового розслідування за повідомленням слідчого або дізнавача.

З огляду на викладене слідчий суддя доходить висновку, що скарга директора ВМП «Горизонт» ОСОБА_4 на бездіяльність уповноваженої службової особи ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 303, 306, 307, 309 КПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Скаргу директора виробничого малого підприємства «Горизонт» ОСОБА_4 на бездіяльність уповноваженої службової особи відділення поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення - задовольнити частково.

Зобов`язати уповноважену службову особу відділення поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою (повідомленням) директора ТК «Сварожичи», виробничого малого підприємства «Горизонт» ОСОБА_4 від 26 жовтня 2023 року, яка зареєстрована у відділенні поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області 27 жовтня 2023 року.

Зобов`язати уповноважену службову особу відділення поліції № 1 Лозівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області через 24 години з моменту внесення відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В іншій частині скарги відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя:ОСОБА_1

СудПервомайський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення08.11.2023
Оприлюднено14.11.2023
Номер документу114846233
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —632/1788/23

Ухвала від 01.11.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Васянович Г. М.

Ухвала від 08.11.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Васянович Г. М.

Ухвала від 08.11.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Васянович Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні