печерський районний суд міста києва
Справа № 757/47247/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві кримінальне провадження за клопотанням в.о. Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків,
ВСТАНОВИВ:
в.о. Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтоване тим, що Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001217 від 25.07.2023 за підозрою колишнього народного депутата України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Так, згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про статус народного депутата України» народний депутат України є обраний відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» представник Українського народу у Верховній Раді України і уповноважений ним протягом строку депутатських повноважень здійснювати повноваження, передбачені Конституцією України та законами України.
Стороною обвинувачення встановлено, що відповідно до протоколу Центральної виборчої комісії від 03.08.2019 «Про результати виборів народних депутатів України у загальнодержавному багатомандатному виборчому округу» та Закону України «Про вибори народних депутатів України» ОСОБА_5 обраний народним депутатом IX скликання до Верховної Ради України, суб`єкт висування - Політична партія «Слуга народу».
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України від 24.02.2022 № 2102-ХІ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією РФ проти України з 05 год 30 хв 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.
Так, згідно з п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військове командування (Генеральний штаб Збройних Сил України, Командування об`єднаних сил Збройних Сил України , командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управління оперативних командувань, командири військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування повинні запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Крім того, п. 3 вказаного Указу передбачено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені, зокрема, ст. 33 Конституції України, за якою кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 27 (далі - Правила), право перетинання державного кордону України військовозобов`язаними надано особам лише з окремих документально підтверджених підстав.
За п. 214 Правил, у разі введення в Україні воєнного стану члени Кабінету Міністрів України, перші заступники та заступники міністрів, керівники центральних органів виконавчої влади, їх перші заступники та заступники, Державний секретар Кабінету Міністрів України, його перший заступник та заступники, Керівник Апарату Верховної Ради України, його перший заступник та заступники, державні секретарі міністерств, Керівник Офісу Президента України та його заступники, керівники інших допоміжних органів і служб, утворених Президентом України, та їх заступники, Голова Служби безпеки, його перший заступник та заступники, Голова та члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Голова та члени Рахункової палати, Голова та члени Центральної виборчої комісії, голови та члени інших державних колегіальних органів, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступники, народні депутати України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та його представники, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступники, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим та його заступники, голови місцевих держадміністрацій, їх перші заступники та заступники, судді Конституційного Суду України, судді, прокурори, керівники інших державних органів та їх заступники, депутати місцевих рад, а також керівники структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування і працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, керівники державних унітарних підприємств та їх заступники, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.
Згідно з п. 216 Правил у разі введення в Україні воєнного стану пропуск через державний кордон осіб, визначених п. 214 Правил, для лікування за кордоном здійснюється за наявності документів, які дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, та листа Міністра охорони здоров`я України про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном. Виїзд таких осіб дозволяється у супроводі одного з членів сім`ї першого ступеня споріднення.
На початку червня 2023 року, точної дати та часу під час досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 09.06.2023, в ОСОБА_5 , який був достовірно обізнаним із вичерпними законними підставами для перетину державного кордону України та перебування за його межами, всупереч п.п. 214 та 216 Правил виник злочинний умисел, спрямований на внесення службовою особою до офіційних документів завідомо недостовірних відомостей щодо терміну його перебування за кордоном з метою спільного відпочинку зі своєю сім`єю у готелі « Waldorf Astoria Maldives » на території Мальдівської Республіки поза терміном службового відрядження.
З метою реалізації свого злочинного умислу на внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, народний депутат України ОСОБА_5 , будучи відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовою особою, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 29.06.2023, підготував заяву на ім`я Голови Верховної Ради України ОСОБА_7 про своє відрядження № 41д9/2-2023/141110, у якій зазначив про необхідність його ( ОСОБА_5 ) службового відрядження як заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки з 5 по 7 липня 2023 року до Литовської Республіки для поглиблення двостороннього співробітництва та проведення зустрічей з представниками урядових інституцій Литовської Республіки. Після цього ОСОБА_5 наклав у системі електронного документообігу Верховної Ради України особистий електронний цифровий підпис на цю заяву, надавши у такий спосіб документу статусу офіційного, та направив заяву на розгляд Голові Верховної Ради України ОСОБА_7 , до якої вніс завідомо неправдиві відомості про термін його перебування за кордоном.
Разом з тим досудовим розслідуванням установлено, що до подання вказаної заяви Голові Верховної Ради України ОСОБА_5 достовірно знав, що, перебуваючи за кордоном, також відвідає Мальдівську Республіку з метою сімейного відпочинку, оскільки авіаквитки для перельоту до Мальдівської Республіки були придбані на себе, дружину та двох дітей на початку червня 2023 року.
У свою чергу, Голова Верховної Ради України ОСОБА_7 , не будучи обізнаним зі справжніми намірами ОСОБА_5 щодо його перетину державного кордону України, а саме з метою відпочинку останнього із сім`єю на території Мальдівської Республіки, видав розпорядження Голови Верховної Ради України від 04.07.2023 № 831 «Про відрядження народного депутата України ОСОБА_5 до Литовської Республіки».
На підставі розпорядження Голови Верховної Ради України від 04.07.2023 № 831 народний депутат України ОСОБА_5 05.07.2023 о 05 год 12 хв перетнув державний кордон України в пункті пропуску «Ягодин».
ОСОБА_5 , достовірно знаючи встановлені вимоги щодо законного перетину та перебування за кордоном народних депутатів України, усвідомлюючи необхідність повернення одразу після закінчення службового відрядження 07.07.2023 в Україну для здійснення повноважень народного депутата України, маючи умисел на приховання справжніх намірів поїздки за кордон, вчинив всі дії для надання своєму перебуванню за кордоном законного вигляду.
З цією метою, продовжуючи свій злочинний умисел на приховання своїх злочинних дій, народний депутат України ОСОБА_5 , будучи відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовою особою, 10.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у не встановленому на цей час місці, використовуючи додаток «Whatsapp», зателефонував зі свого мобільного номера телефону НОМЕР_1 на мобільний телефон НОМЕР_2 , користувачем якого є лікар загальної практики сімейної медицини ТОВ «Медичний центр «Верум» (код ЄДРПОУ 37967444) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та повідомив завідомо неправдиві відомості про стан свого здоров`я, а саме про нібито наявність гострої вірусної інфекції верхніх дихальних шляхів, з метою отримання відповідного медичного висновку про тимчасову непрацездатність.
10.07.2023 ОСОБА_5 у спосіб введення в оману ОСОБА_8 щодо стану свого здоров`я за його допомогою вчинив дії, спрямовані на складання ОСОБА_8 офіційного документа - медичного висновку від 10.07.2023 № ВА2Н-7ЕН4-Х8Т6-А63Р про тимчасову непрацездатність ОСОБА_5 у період з 10.07.2023 по 19.07.2023 із вказаними завідомо неправдивими відомостями про стан здоров`я, про що поінформував ОСОБА_5 .
У період з 07.07.2023 по 22.07.2023 народний депутат України ОСОБА_5 , будучи поза межами офіційно наданого відрядження, протиправно перебував у таких державах, як Польська Республіка, Королівство Нідерланди, Мальдівська Республіка з метою, не пов`язаною зі службовою.
Разом з тим, прокурор зазначив, що для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які здійснити раніше не представилось можливим.
В судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання про продовження строку дії покладених обов`язків.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
27.07.2023 народному депутату України ОСОБА_5 . Генеральним прокурором повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у внесенні службовою особою ( ОСОБА_5 ) до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
28.07.2023 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва стосовно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання та покладено на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді за кожним викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю; не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; носити електронний засіб контролю. Згідно з указаним рішенням строк дії обов`язків - до 27.09.2023.
25.09.2023 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва продовжено строк застосування до підозрюваного ОСОБА_5 дії передбачених вище обов`язків. Згідно з указаним рішенням строк дії обов`язків продовжено до 25.10.2023.
Постановою виконувача обов`язків Генерального прокурора ОСОБА_6 від 25.09.2023 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 27.10.2023.
24.10.2023 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва продовжено строк досудового у кримінальному провадженні № 42023000000001217 від 25.07.2023 до п`яти місяців, тобто до 27.12.2023.
На даний час у кримінальному провадженні продовжуються проводитися слідчі (розшукові) дії, направлені на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, однак для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які потребують додаткового часу, а саме: отримати висновки комп`ютерно-технічних експертиз вилучених під час обшуків електронних носіїв інформації, мобільних телефонів, планшету; встановити інших осіб, які можуть бути причетні до вчинення зазначеного кримінального правопорушення; отримати матеріали щодо проведення компетентними органами Республіки Польща, Королівства Нідерландів, Мальдівської Республіки процесуальних дій на запит про міжнародну правову допомогу; за результатами зібраних доказів прийняти рішення у порядку ст. 283 КПК України; відкрити сторонам матеріали досудового розслідування та надати їм доступ до цих матеріалів, ознайомити підозрюваного та його захисника з матеріалами досудового розслідування, виконати інші вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування згідно зі ст. 291 КПК України, виконати вимоги ст. 293 цього Кодексу; здійснити інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилання підозрюваного та його захисника на необґрунтованість підозри, відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про застосування запобіжного заходу документами та прокурором під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваним та його захисником не було спростовано доводи прокурора та не було доведено наявність обставин, в разі існування яких, слідчий суддя зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку дії обов`язків, як про це ініційовано питання захисником та підозрюваним.
Разом з тим, клопотання не містить переконливого обґрунтування припущень прокурора про наявність у підозрюваного наміру перешкодити ходу досудового розслідування у такий спосіб, що не продовження строку дії обов`язку носити електронний засіб контролю буде недостатнім для запобігання ризикам, передбаченими ст. 177 КПК України. При цьому, як встановлено під час розгляду даного клопотання, підозрюваний має постійне місце проживання та місце реєстрації.
Слідчий суддя оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, дійшов висновку про те, що міра застосованого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання забезпечує належну процесуальну поведінку підозрюваного.
На підставі наведеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного: прибувати за кожною вимогою до прокурора, слідчого, слідчого судді, суду; не відлучатися за межі м. Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні № 42023000000001217 від 25.07.2023; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання в.о. Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків - задовольнити частково.
Продовжити, в межах строку досудового розслідування, до 17.12.2023 строк дії покладених на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного:
прибувати за кожною вимогою до прокурора, слідчого, слідчого судді, суду;
не відлучатися за межі м. Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні № 42023000000001217 від 25.07.2023;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
В задоволенні інших вимог клопотання - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 14.11.2023 |
Номер документу | 114847614 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Новак Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні