КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
1[1]
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ
Київського апеляційного суду в складі:
головуючого суддіОСОБА_1 ,суддів при секретарі судового засіданняОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві 30 жовтня 2023 року клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про поновлення строку на апеляційне оскарження, апеляційну скаргу прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та апеляційну скаргу з доповненнями представника власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» - адвоката ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07 серпня 2023 року,
за участі:
прокурора ОСОБА_5 ,
представника власника майна адвоката ОСОБА_6
ВСТАНОВИЛА:
Вказаною ухвалою частково задоволено клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та накладено арешт у кримінальному провадженні № 42022000000001477, згідно переліку зазначеного у клопотанні прокурора. В іншій частині клопотання відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, прокурор Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та представник власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» - адвокат ОСОБА_6 , кожен окремо, подали апеляційні скарги.
Прокурор просив, поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07 серпня 2023 року, скасувати ухвалу, постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та накласти арешт на передбачені в клопотанні про арешт майна напіввагони люкової моделі із забороною їх використання, відчуження, а також забороною будь-яким іншим чином розпоряджатися таким майном, у тому числі, продавати, міняти, дарувати, розділяти (виділяти), передавати в іпотеку, оренду, вносити до статутного капіталу юридичних осіб та інше; залізничну під`їзну колію, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці через стрілки № 16 та № 18 в парній горловині станції, межею якої є сигнальні знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено по колії І ГП на відстані 20 м від вістряків стрілки № 16, по колії II ГП у створі з маневровим світлофором М 16, розгорнутою довжиною 54 252,7 погонних метрів, з яких - 53 331,7 погонних метрів перебуває на балансі та належить ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та 921 погонних метрів перебуває на балансі та належить ТОВ «Діорит», що експлуатується ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору про експлуатацію залізничної під`їзної колії від 20.08.2014 та додаткових угод до цього договору від 28.10.2016, 09.04.2019, 27.12.2019, 06.08.2020 та 30.08.2022, із забороною відчуження, а також забороною будь-яким іншим чином розпоряджатися таким майном, у тому числі, продавати, міняти, дарувати, розділяти (виділяти), передавати в іпотеку, оренду, вносити до статутного капіталу юридичних осіб та інше.
Адвокат ОСОБА_6 просив скасувати ухвалу слідчого судді в частині накладення арешту на майно, а саме на напіввагони люкові із зазначенням моделей, згідно переліку зазначеного у апеляційній скарзі та на залізничну під`їзну колію, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці через стрілки № 16 та № 18 в парній горловині станції, межею якої є сигнальні знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено по колії І ГП на відстані 20 м від вістряків стрілки № 16, по колії II ГП у створі з маневровим світлофором М 16, розгорнутою довжиною 54 252,7 погонних метрів, з яких - 53 331,7 погонних метрів перебуває на балансі та належить ПрАТ «Полтавський гірничо- збагачувальний комбінат», із забороною відчуження, а також забороною будь- яким іншим чином розпоряджатися таким майном, у тому числі, продавати, міняти, дарувати, розділяти (виділяти), передавати в іпотеку, оренду, вносити до статутного капіталу юридичних осіб та інше.
Постановити в цій частині нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про арешт майна, яке перебуває у власності та у користуванні ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», а саме напіввагони та залізничну під`їзну колію, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці через стрілки № 16 та № 18 в парній горловині станції, межею якої є сигнальні знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено по колії І ГП на відстані 20 м від вістряків стрілки № 16, по колії II ГП у створі з маневровим світлофором М 16, розгорнутою довжиною 54 252,7 погонних метрів, з яких - 53 331,7 погонних метрів перебуває на балансі та належить ПрАТ «Полтавський гірничо- збагачувальний комбінат».
Щодо строку на апеляційне оскарження апелянти зазначають, що на оголошення оскаржуваного рішення сторона обвинувачення не викликалася, копію оскаржуваного рішення отримано 16 серпня 2023 року, що підтверджується відповідною розпискою, апеляційну скаргу прокурор направив поштовим зв`язком 18 серпня 2023 року. Представник власника майна про час та розгляд клопотання не повідомлявся, копію оскаржуваного рішення отримав 30 серпня 2023 року під час ознайомлення із матеріалами судової справи, апеляційну скаргу подано 04 вересня 2023 року.
Прокурор вважає, що отримані внаслідок вчинення організованою групою кримінальних правопорушень, грошові кошти могли бути перетворені в інше майно, зокрема у зазначені напіввагони, у тому числі шляхом їх купівлі (на даний час вказане питання досліджується органом досудового розслідування), використовувалися для їх обслуговування та ремонту, а також вказані речові докази використовувалися організованою групою під час здійснення злочинної діяльності щодо незаконної реалізації корисних копалин загальнодержавного значення, тобто є засобами та знаряддям вчинення кримінальних правопорушень.
Також, під час проведення обшуків 29 червня 2023 року на виробничих потужностях ПРАТ «Полтавський ГЗК» та ТОВ «Геомакс» підтверджено подальшу злочинну діяльність організованої групи щодо заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення шляхом використання свого службового становища шляхом її незаконної реалізації під виглядом щебеню та піщано-щебеневої суміші.
Крім того вилучено документи, що підтверджують використання напіввагонів, власником яких є ПрАТ «Полтавський ГЗК», для перевезення відходів сухої магнітної сепарації під виглядом щебню на адресу контрагентів ТОВ «Геомакс».
Відтак, вважає, що речові докази - напіввагони та колія у подальшому будуть використовуватися організованою групою в своїй злочинній діяльності, а тому необхідно накласти арешт із забороною користування.
Представник власника майна у своїй апеляційній скарзі зазначив, що ухвала слідчого судді є незаконною, через порушення норм кримінального процесуального закону.
Звертає увагу, що прокурором до клопотання не долучено підтверджуючих документів, що майно набуто ПрАТ «Полтавський ГЗК» в період часу з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2021 року, натомість представником долучено документи, згідно яких вагони придбано з 01 січня 2009 року по 01 січня 2019 року.
Також, до матеріалів клопотання не долучено доказів, які б свідчили, що саме всі вагони зазначені в постанові про визнання речовими доказами перевозили нефракційний відсів відходів сухої магнітної сепарації.
Зауважує, що ПрАТ «Полтавський ГЗК» має діючий спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин - залізистих кварцитів, а вказані вагони надаються в оренду та перевозять корисні копалини або іншу продукцію компаній не пов`язаних із ПрАТ «Полтавський ГЗК».
На переконання апелянта, арешт майна з метою спеціальної конфіскації є неможливим, оскільки стороною обвинувачення не доведено, що майно набуто внаслідок вчинення кримінального правопорушення, серед іншого вказане майно не відповідає ознакам, передбачених ст. 98 КПК України.
Зауважує, що кримінальне провадження не здійснюється відносно юридичної особи ПрАТ «Полтавський ГЗК», а арештоване майно не належить підозрюваним у кримінальному провадження.
Разом з тим, ПрАТ «Полтавський ГЗК» є добросовісним набувачем.
Крім того, слідчим суддею порушено принцип змагальності сторін, оскільки ПрАТ «Полтавський ГЗК» не повідомлено про час та дату розгляду клопотання.
05 жовтня 2023 року представник ПАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» - адвокат ОСОБА_6 подав заперечення на апеляційну скаргу прокурора.
Заслухавши доповідь судді, доводи представника власника майна, який просив задовольнити апеляційну скаргу сторони захисту та залишити без змін апеляційну скаргу прокурора, доводи прокурора, який просив залишити без задоволення апеляційну скаргу представника власника майна та задовольнити апеляційну скаргу сторони обвинувачення, вивчивши матеріали провадження і перевіривши наведені апелянтами доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу представника власника майна слід залишити без задоволення, з наступних підстав.
Згідно з вимогами ст. 395 КПК України, ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її проголошення, а у випадку якщо ухвалу суду було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Згідно з висновком Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду, який викладено у постанові від 27 травня 2019 року у справі № 461/1434/18, у випадку коли слідчий суддя з посиланням на ч. 2 ст. 376 КПК України постановив ухвалу та оголосив її резолютивну частину, а повний текст ухвали оголосив у інший день, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня оголошення резолютивної частини ухвали. Разом з цим, у випадку необізнаності у заінтересованих осіб з мотивами прийнятого слідчим суддею рішення, вказане за їх клопотанням може бути визнано поважною причиною пропуску строку апеляційного оскарження та підставою для його поновлення в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 117 КПК України.
З журналу судового засідання (а.с. 3, т. 5) убачається, що розгляд клопотання прокурора проведено у відсутність учасників провадження, копію оскаржуваного рішення прокурором отримано 16 серпня 2023 року, що підтверджується відповідною розпискою (а.с. 106, т. 5), апеляційну скаргу прокурор направив поштовим зв`язком 18 серпня 2023 року.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що строк на апеляційне оскарження підлягає поновленню.
Як убачається з матеріалів судового провадження, Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 24 жовтня 2022 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, під № 42022000000001477, за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України та за фактами кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 240, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
Як зазначено у клопотанні прокурора, ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (ЄДРПОУ 00191282) проводить роботи з видобування залізних кварцитів Горішнє-Плавнинсько-Лавриківської ділянки надр, розташованого на території Кременчуцького району Полтавської області в межах спецдозволу на користування надрами №102 від 29 липня 1997 року.
За результатами дроблення та збагачення видобутих залізних кварцитів отримуються відходи сухої магнітної сепарації, право на реалізацію яких у ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» відсутнє.
Водночас, вказане підприємство упродовж 2019-2022 років здійснило реалізацію відходів сухої магнітної сепарації отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів більше 2 млн. тон на суму більше 64 мільйона гривень підконтрольним суб`єктам господарювання.
Для реалізації протиправного механізму керівництво ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» залучено підконтрольне ТОВ «Геомакс» (код ЄДРПОУ 32137080), за допомогою якого відходи сухої магнітної сепарації реалізовувались по мінімальній ціні від 11-30 грн. за тонну в рамках договорів поставки під виглядом «нефракційного відсіву». Так, упродовж 2019 - 2021 років ТОВ «Геомакс» закупило в ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» 2 224 212 тон вказаних відходів на загальну суму 64 700 787 грн.
У подальшому ТОВ «Геомакс» реалізовувало відходи сухої магнітної сепарації під виглядом «щебень із щільних гірських порід фракцій. Загалом ТОВ «Геомакс» упродовж 2019 - 2021 років реалізував вищезазначеним суб`єктам господарювання відходи сухої магнітної сепарації в об`ємі 2 091 433,79 тон на загальну суму 390 345 740,30 грн. Отримані внаслідок реалізації кошти були виведені з обігу, розподілені та привласнені між учасниками протиправної схеми.
Крім цього, у ході проведення планової перевірки Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, актом перевірки від 13.07.2021 №74/1012-П виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме, в рамках спецдозволу на користування надрами №1012 від 29.07.1997 ПрАТ «Полтавський ГЗК» підтверджено реалізацію відходів сухої магнітної сепарації, отриманих в результаті дроблення та збагачення залізистих кварцитів в якості щебеневої сировини суб`єктам господарювання, яка не зазначена в спеціальному дозволі та не передбачена метою спеціального дозволу на користування надрами.
У зв`язку з чим, головою Правління Товариства ОСОБА_7 винесено наказ № 3170 від 29.09.2021 про виконання припису Державної служби геології та надр України, яким зупинено реалізацію відходів сухої магнітної сепарації.
Також 24.03.2023 отримано висновок аналітичного дослідження Департаменту запобігання фінансовим операціям, пов`язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової служби України № 173/99-00-08-02-01-20/00191282 господарської діяльності ПрАТ «Полтавський ГЗК» (ПН 00191282). За результатами проведеного аналітичного дослідження вбачається: заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 48 614 550, 86 грн; заниження ПрАТ «Полтавський ГЗК» доходу від реалізації товарів (піску) на суму 360 837 597,6 грн, та у свою чергу податку на прибуток на суму 64 950 767,6 грн; легалізація ПрАТ «Полтавський ГЗК» активу у вигляді товару «нефракційний відсів» на загальну суму 360 837 597,6 грн., який у подальшому був реалізований ТОВ «Геомакс» (ПН 32137080) та ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» (ПН 35713283) під виглядом щебня та пісочно-щебеневої суміші по значно вищій ціні.
Окрім цього, встановлено, що у період часу з 01.01.2019 по 31.12.2021, знаходячись в межах адміністративно-територіальних кордонів Полтавської області, голова Правління «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» ОСОБА_7 , попередньо зорганізувавшись із заступником голови Правління з комерційних питань ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» ОСОБА_8 , головним бухгалтером ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» ОСОБА_12 , начальником відділу збуту ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» ОСОБА_10 , бенефіціарним власником ТОВ «Геомакс» ОСОБА_13 , заступником директора ТОВ «Геомакс» ОСОБА_9 , директором ТОВ «Геомакс» ОСОБА_11 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи у складі організованої групи, достовірно знаючи про відсутність спеціального дозволу на користування надрами, реалізували в адресу підконтрольної юридичної особи чуже майно - корисні копалини загальнодержавного значення під виглядом «нефракційного відсіву», яким попередньо заволоділи шляхом зловживання службовим становищем, чим вчинили правочини з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.
29 червня 2023 року службовим особам ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», а саме голові Правління ОСОБА_7 , першому заступнику голови Правління ОСОБА_8 , головному бухгалтеру ОСОБА_12 , начальнику відділу збуту ОСОБА_10 , повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а також у вчиненні правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненого організованою групою в особливо великому розмірі, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.
За даними Філії «Головний інформаційно-обчислюваний центр» АТ «Українська залізниця», у власності ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», знаходяться вантажні вагони у кількості 2382 одиниць.
Також, відповідно до інформації АТ «Українська залізниця» встановлено, що залізнична під`їзна колія, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці через стрілки № 16 та № 18 в парній горловині станції, межею якої є сигнальні знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено по колії І ГП на відстані 20 м від вістряків стрілки № 16, по колії ІІ ГП у створі з маневровим світлофором М 16, розгорнутою довжиною 54 252,7 погонних метрів, з яких - 53 331,7 погонних метрів перебуває на балансі та належить ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та 921 погонних метрів перебуває на балансі та належить ТОВ «Діорит», що експлуатується ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору про експлуатацію залізничної під`їзної колії від 20.08.2014 та додаткових угод до цього договору від 28.10.2016, 09.04.2019, 27.12.2019, 06.08.2020 та 30.08.2022.
Постановою старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_14 від 30 липня 2023 року вантажні вагони у кількості 2 382 одиниць та залізничну під`їздну колію, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці визнано речовими доказами у кримінальному провадженні № 42022000000001477.
03 серпня 2023 року прокурор Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про арешт вказаних вантажних вагонів та залізничної під`їздної колії, з метою збереження речових доказів.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07 серпня 2023 року клопотання прокурора задоволено частково та відмовлено у задоволенні в частині заборони користування, а саме вантажними вагонами, оскільки на думку слідчого судді, вказана заборона призведе до надмірного обмеження правомірної статутної діяльності ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», яке є діючим підприємством.
З таким висновком колегія суддів погодитись не може, виходячи з наступного.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно зі ст.ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього спеціальної конфіскації, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Положенням ч. 2 ст. 170 КПК Українивизначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, збереження речових доказів. У такому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 98 КПК Україниречовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Як свідчать матеріали даного провадження, всупереч доводам апеляційної скарги представника ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою збереження речових доказів, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання, що матеріали судового провадження переконливо свідчать про те, що вантажнізалізничні вагони у кількості 2 382 одиниць та залізнична під`їздна колія, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці відповідає критеріям ч. 1 ст. 170, ст. 98 КПК України,оскільки містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Окрім того, вказане майно обґрунтовано визнано речовим доказом у кримінальному провадженні постановою старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_14 від 30 липня 2023 року, що в своїй сукупності слугує підставами для застосування обмежувальних заходів в даному кримінальному провадженні.
Крім того, як зазначив прокурор у клопотанні про арешт майна та у апеляційній скарзі, вказане майно можливо отримане внаслідок вчинення організованою групою кримінальних правопорушень, грошові кошти могли бути перетворені в інше майно, зокрема у зазначені напіввагони, у тому числі шляхом їх купівлі (на даний час вказане питання досліджується органом досудового розслідування), використовувалися для їх обслуговування та ремонту, а також вказані речові докази використовувалися організованою групою під час здійснення злочинної діяльності щодо незаконної реалізації корисних копалин загальнодержавного значення, тобто є засобами та знаряддям вчинення кримінальних правопорушень.
Також, під час проведення обшуків 29 червня 2023 року на виробничих потужностях ПРАТ «Полтавський ГЗК» та ТОВ «Геомакс» підтверджено подальшу злочинну діяльність організованої групи щодо заволодіння корисними копалинами загальнодержавного значення шляхом використання свого службового становища шляхом її незаконної реалізації під виглядом щебеню та піщано-щебеневої суміші.
Окрім того, вилучено документи, що підтверджують використання напіввагонів, власником яких є ПрАТ «Полтавський ГЗК», для перевезення відходів сухої магнітної сепарації під виглядом щебню на адресу контрагентів ТОВ «Геомакс».
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх застосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Колегія суддів погоджується із доводами прокурора щодо необхідності накладення арешту на вказане майно, зокрема і на залізничні вагони із забороною їх використання, оскільки як свідчать матеріали клопотання, такий захід обмеження є необхідним, оскільки стороною обвинувачення доведено факт використання майна у продовженні вчинення кримінальних правопорушень.
Колегія суддів звертає увагу, що застосування будь-якого заходу забезпечення кримінального провадження, зокрема арешт майна із забороною користування, є втручанням у права і свободи власника майна, проте таке втручання можливе, якщо потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання, що у цьому випадку і мало місце.
Таким чином, доводи прокурора є слушними щодо того, що оскаржувана ухвала є необґрунтованою та такою, яка підлягає скасуванню в частині відмови у накладенні арешту шляхом заборони користування вагонами, а тому висновки слідчого судді що обмеження під час накладення арешту у вигляді заборони користування вказаними вантажними залізничними вагонами призведе до надмірного обмеження правомірної статутної діяльності ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат»,не відповідають, як матеріалам судового провадження так і вимогам КПК України.
Будь-яких суттєвих негативних наслідків від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження колегією суддів не встановлено.
Відтак, доводи апеляційної скарги захисника щодо безпідставності накладення арешту на вказане майно є необґрунтованими, оскільки воно визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, з тих підстав, що вказані вагони та залізнична колія використовувалися для транспортування корисник копалин, тобто для вчинення кримінального правопорушення, а відтак відповідають вимогам ст. 98 КПК України.
При цьому колегія суддів також звертає увагу на те, що арешт майна є тимчасовим заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження, який в подальшому може бути скасований у визначеному законом порядку. У відповідності до вимог ст. 174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
З урахуванням вказаних обставин та з метою уникнення негативних наслідків, які можуть перешкодити проведенню всебічного та повного досудового розслідування, з метою запобігання можливості приховування, знищення майна в даному кримінальному провадженні, колегія суддів вважає, що у відповідності до вимог ст. ст. 132, 170-173 КПК України, необхідно накласти арешт на майно, зокрема із забороною права користування вантажними вагонами у кількості 2 382 одиниці.
Керуючись статтями 117, 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 418, 422 КПК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Поновити прокурору Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07 серпня 2023 року та задовольнити апеляційну скаргу прокурора, апеляційну скаргу представника власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» - адвоката ОСОБА_6 , - залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07 серпня 2023 року, - скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та накласти арешт на зазначені в клопотанні про арешт майна напіввагони люкової моделі із забороною їх використання, відчуження, а також забороною будь-яким іншим чином розпоряджатися таким майном, у тому числі, продавати, міняти, дарувати, розділяти (виділяти), передавати в іпотеку, оренду, вносити до статутного капіталу юридичних осіб та інше; залізничну під`їзну колію, що примикає до станції Золотнишене Південної залізниці через стрілки № 16 та № 18 в парній горловині станції, межею якої є сигнальні знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено по колії І ГП на відстані 20 м від вістряків стрілки № 16, по колії II ГП у створі з маневровим світлофором М 16, розгорнутою довжиною 54 252,7 погонних метрів, з яких - 53 331,7 погонних метрів перебуває на балансі та належить ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» та 921 погонних метрів перебуває на балансі та належить ТОВ «Діорит», що експлуатується ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору про експлуатацію залізничної під`їзної колії від 20.08.2014 та додаткових угод до цього договору від 28.10.2016, 09.04.2019, 27.12.2019, 06.08.2020 та 30.08.2022, із забороною відчуження, а також забороною будь-яким іншим чином розпоряджатися таким майном, у тому числі, продавати, міняти, дарувати, розділяти (виділяти), передавати в іпотеку, оренду, вносити до статутного капіталу юридичних осіб та інше.
Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Єдиний унікальний № 757/33208/23-к Слідчий суддя в 1-ій інстанції: ОСОБА_18
Провадження № 11сс/824/5495/2023 Доповідач ОСОБА_1
Категорія ст.170 КПК
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 14.11.2023 |
Номер документу | 114848498 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Юрдига Ольга Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні