Справа № 569/13485/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О.В.,
за участі секретаря судового засідання Янка М. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Беркут-Плюс"
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості
учасники справи у судове засідання не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по внесках на теплову енергію в сумі 8 122,92 грн, 353,92 грн інфляційних втрат за час прострочення та 100,63 грн три проценти річних від простроченої суми, що разом складає 8 577,47 грн.
В обгрунтування заявлених позовних вимог вказує, що власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , створено ОСББ «Беркут Плюс». Відповідачу ОСОБА_1 належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_2 , загальна площа якої складає 45,10 кв. м. У вказаному будинку знаходиться дахова котельня, яка передана на баланс ОСББ. Також у будинку встановлені 3 теплопункти, які обладнані загальнобудинковим лічильником обліку тепла. Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку та є його невід`ємною частиною. Розподіл втрат на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та місця загального користування розраховується пропорційно до опалювальної площі. На замовлення ОСББ сертифікований інженер-проектувальних ОСОБА_2 виконує техніко-економічний розрахунок щодо розподілу між споживачами обсягів спожитого тепла. Рішеннями загальних зборів ОСББ затверджені внески на теплову енергію. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 8 червня 2021 року по справі №918/1225/20 за позовом до ОСББ «Беркут-Плюс» про визнання недійсним рішення загальних зборів позов задоволено; визнано недійсним рішення загальних зборів ОСББ «Беркут-Плюс», що оформлене протоколом від 23 жовтня 2018 року. Факт скасування рішення загальних зборів ОСББ, яким були затверджені розміри внесків на теплову енергію для житлових квартир, які діяли з жовтня 2018 року до грудня 2020 року, не звільняє відповідача від обов`язку відшкодувати позивачу понесені витрати на опалення її квартири. Виходячи з загальної площі належної відповідачу квартири, його заборгованість перед ОСББ по внесках на теплову енергію складає 8 122,92 грн. Позивач звертався до відповідача з письмовою вимогою № 287 від 04 травня 2023 року, в якій просив сплатити суму заборгованості. Проте, така вимога не була виконана відповідачем.
Ухвалою від 11 серпня 2023 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом сторін).
В судове засідання сторони не з`явилися.
У поданій до суду 09 листопада 2023 року заяві представник позивача - адвокат Січкар В.О. просить ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, позов підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоч про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав.
Відповідно до вимог ст.190 ЦПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу. Одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала суду від 11 серпня 2023 року разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї документів, відповідно до вимог ст. 190 ЦПК України, були направлені на адресу відповідача, за якою останній згідно з відповіддю з Управління державної Міграційної служби в Рівненській області зареєстрований, повернулися до суду відміткою пошти про причини невручення: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України, у разі відсутності адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення.
Частиною 1 статті 131 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідача в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що відповідачу ОСОБА_1 належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_2 , загальна площа якої складає 45,10 кв. м., про що свідчить витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно №339869163 від 20 липня 2023 року.
Рішенням загальних зборів власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Беркут-Плюс», зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 20 січня 2015 року.
На балансі ОСББ "Беркут-Плюс" перебуває дахова котельня та три теплопункти, які обладнані загальнобудинковим лічильником обліку тепла.
Рішення загальних зборів ОСББ «Беркут-Плюс» затверджені внески на теплову енергію у наступних розмірах:
- з листопада 2018 року по грудень 2020 року у розмірі 1497 грн. за 1 Гкал (протокол б/н від 23.10.2018);
- з січня 2021 року по жовтень 2021 року у розмірі 1780 грн. за 1 Гкал (протокол б/н від 28.12.2020);
- з листопада 2021 по даний час у розмірі 1950 грн. за 1 Гкал (протокол б/н від 21.10.2021).
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 08 червня 2021 року в справі №918/1225/20, яке набрало законної сили 07 липня 2021 року, визнано недійсним рішення загальних зборів ОСББ «Беркут-Плюс», що оформлене протоколом від 23 жовтня 2018 року.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Беркут-Плюс», оформленим протоколом від 28 грудня 2020 року, затверджено кошторис витрат на виробництво теплової енергії на опалювальний сезон 2020-2021 року у сумі 925728,60 грн та внесок на теплову енергію з 1 січня 2021 року в розмірі 1780 грн за 1 Гкал.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Беркут-Плюс», оформленим протоколом від 21 жовтня 2021 року, затверджено кошторис на теплову енергію на 2021-2022 роки в сумі 1097590 грн та внесок на теплову енергію з 1 листопада 2021 року в розмірі 1950 грн за 1 Гкал.
За розрахунком позивача заборгованість по квартирі АДРЕСА_3 по внескам на теплову енергію становить 8 122,92 грн, 353,92 грн інфляційних втрат за час прострочення та 100,63 грн три проценти річних від простроченої суми.
04 травня 2023 року позивач звернувся до відповідача з письмовою вимогою № 287 про сплату заборгованості в розмірі 8 122,92 грн. Вимога була проігнорована відповідачем.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст.360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними зі спільним майном.
Згідно зі ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).
За положеннями ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання використання спільного майна.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно з ч.2, 5 ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено обов`язок співвласника у багатоквартирному будинку виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до п.3 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315, розподіл між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг здійснюється на підставі визначених на розрахункову дату споживання (фактичних, розрахункових або скоригованих (приведених)) обсягів комунальної послуги за відповідний розрахунковий період. Розрахунковою датою є останній день розрахункового періоду. Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об`єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано. Розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.
Техніко-економічний розрахунок щодо розподілу між споживачами обсягів спожитого тепла відповідно до вказаної Методики виконує на замовлення ОСББ "Берут-Плюс" сертифікований інженер-проектувальних ОСОБА_2 (кваліфікаційний сертифікат серії АР №010235 від 19 вересня 2014 року відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури, виданий атестаційною архітектурно-будівельною комісією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України).
Всупереч наведеним нормам закону та статуту ОСББ «Беркут-Плюс» відповідач в період з листопада 2020 року до червня 2023 року належним чином не виконував обов`язок зі сплати внесків на теплову енергію, внаслідок чого утворилася заборгованість в сумі 8 122,92 грн.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи розмір заборгованості та період прострочення виконання зобов`язання інфляційні втрати на суму боргу становлять 353,92 грн, три проценти річних від простроченої суми - 100,63 грн.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, не суперечать закону, підтверджені дослідженими доказами у справі, а тому позов належить задовольнити.
За правилами ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору 2 684, 00 грн.
Керуючись ст. 10, 12, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 280, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Беркут-Плюс" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Беркут-Плюс" заборгованість зі сплати внесків на теплову енергію в сумі 8 122, 92 грн., 353, 92 грн інфляційних втрат за час прострочення та 100, 63 грн три проценти річних від простроченої суми, а всього 8 577, 47 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Беркут-Плюс" витрати по сплаті судового збору в сумі 2 684, 00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування учасників справи:
позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Беркут-Плюс" (вул. Відінська, буд.5 В, м.Рівне, ІК 39591094);
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне судове рішення складене та підписане 13.11.2023.
Суддя Левчук О.В.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2023 |
Оприлюднено | 15.11.2023 |
Номер документу | 114851986 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Левчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні