С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А
вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 249-79-26, факс:249-79-28;
вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 456-51-65; факс: 456-93-08
e-mail:inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ: 02896762
Провадження 2/760/1242/23
В справі 760/34422/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
І. Вступна частина
13 листопада 2023 року в місті Києві суддя Солом`янського районного суду міста Києва Коробенко С.В. розглянув в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
ІІ. Описова частина
24 грудня 2021 року Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
Обґрунтовуючи свої вимоги Позивач зазначив, що ОСОБА_1 , є співвласником Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім», проте належним чином не виконує обов`язки передбачені Статутом Позивача, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Законом України «Про житлово - комунальні послуги» щодо оплати отриманих житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим має заборгованість у розмірі 19 840,56 грн, інфляційні втрати у розмірі 3 053,87 грн, та 3 % річних у розмірі 1 291,54 грн.
Не належне виконання Відповідачкою своїх обов`язків як власниці квартири порушує права та інтереси Позивача та співвласників ОСББ, у зв`язку з чим Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім» звернувся до суду із позовом про примусове стягнення заборгованості.
На момент подачі позову заборгованість не погашена.
24 грудня 2021 року автоматизованим розподілом судової справи між суддями головуючим у справі визначено суддю Коробенка С.В.
04 січня 2022 року ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідачка була належним чином повідомлена про наявність даного позову, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про направлення поштового відправлення за її адресою, проте зазначене відправлення повернулось до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про розгляд справи на підставі наявних матеріалів.
ІІІ. Мотивувальна частина
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності від 27 квітня 2004 року. Вказана квартира складається з чотирьох кімнат, жилою площею 73,6 кв. м., загальною площею 134,20 кв.м.
У 2004 році у будинку АДРЕСА_2 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім», яке зареєстровано Солом`янською районною у м. Києві державною адміністрацією 12 вересня 2005 року.
Рішенням Загальних зборів членів ОСББ «ЄвроДім» (Протокол № 2 від 15.10.2014 року) затверджено розмір щомісячних внесків та платежів членів ОСББ «ЄвроДім»:
- на утримання будинку та прибудинкової території - 3 грн 30 коп. за 1 м. кв. житлової площі;
- з надання послуг консьєржа - 97 грн з житлового приміщення;
- внесок до ремонтного фонду - 0,22 грн за 1 м. кв. житлової площі;
- внесок до резервного фонду - 0,10 грн за 1 м. кв. житлової площі.
Тарифи та послуги з гарячого та холодного водопостачання та водовідведення, опалення встановлено відповідно до норм законодавства України уповноваженими органами.
Плата за опалення нараховувалася у відповідності до чинних нормативних документів (до 2014 року - на підставі розпоряджень КМДА, після 2014 року - наказів НКРЕКП).
Відповідачка систематично не виконує Рішення Загальних зборів членів ОСББ «ЄвроДім» та вимоги чинного законодавства, сплачує за спожиті житлово-комунальні послуги не систематично та не у повному обсязі.
Згідно з Довідкою від 08 листопада 2021 року про нарахування та сплату по особовому рахунку № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) за період з 01.09.2019 по 01.11.2021 заборгованість Відповідачки по сплаті за житлово-комунальні послуги становить 19 840,56 грн.
Відповідно до статті 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до положень вказаного закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання:
- утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність;
- приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання;
- визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання;
- укладати договори;
- виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку;
- встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів;
- здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом;
- визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою;
- здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів;
- захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності;
- використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання;
- встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку;
- набувати статусу активного споживача на умовах, визначених Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право:
- задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;
- визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;
- виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 2.1. Статуту ОСББ «ЄвроДім» метою його створення є забезпечення захисту прав його членів та дотримання ними обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
У п. 2.2. Статуту ОСББ «ЄвроДім» визначено, що завданнями його діяльності є належне утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення реалізації прав власників приміщень в будинку на володіння та користування спільним майном членів об`єднання; забезпечення сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг.
Для виконання покладених на нього завдань Позивач уклав договори на постачання теплової енергії, вивезення побутових відходів, обслуговування ліфтів, обслуговування внутрішньодомових систем та ін.
Відповідно до Тимчасового договору від 24 жовтня 2018 року №311083 між КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» та Позивачем на постачання теплової енергії Позивач є споживачем теплової енергії для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання.
Технічне обслуговування ліфтів здійснюється на підставі укладеного Позивачем з ТОВ «Ліфт-Сервіс» Договору від 01 липня 2018 року № 30/2018 на повне технічне обслуговування ліфтів; ремонт і технічне обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів в ТТП - на підставі Договору № 31 від 01 січня 2021 року, укладеного з ТОВ «Енергія-97»; вивезення твердих побутових відходів - на підставі Договору від 1 червня 2006 року № 911, укладеного з ДП «Фірма Альтфатер Київ»; технічне та аварійне обслуговування систем центрального опалення, каналізації, гарячого та холодного водопостачання, внутрішніх будинкових електромереж, електрощитових та систем внутрішнього освітлення - на підставі Договору від 01 січня 2021 року № АО 010121/266 укладеного з підприємцем ОСОБА_2 ; спостереження за ручними системами тривожної сигналізації, що встановлені на об`єктах з реагуванням наряду поліції охорони - на підставі Договору від 1 грудня 2019 року №403/29/20/2ЮБ/ТС-2019, укладеного з Управлінням поліції охорони у м. Києві; формування та друк рахунків-повідомлень за спожиті житлово- комунальні та інші послуги для мешканців будинку - на підставі Договору від 18 січня 2004 року №603/НП, укладеного з комунальним концерном «ЦЕНТР КОМУНАЛЬНОГО СЕРВІСУ».
Таким чином, ОСББ «ЄвроДім» виступає колективним споживачем (замовником) житлово-комунальних послуг, які надаються мешканцям будинку по АДРЕСА_2 .
Отримані від Відповідачки кошти за опалення, вентиляцію та гаряче водопостачання Позивач перераховує на рахунок КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО».
Частина 4 ст. 319 ЦК України вказує, що власність зобов`язує.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як зазначено, у ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до абз.1,2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень.
Згідно з абз.1, 2, 5, 10 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласник зобов`язаний: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Частина 2 вказаної статті передбачає, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Пунктом 1.3. Статуту ОСББ «ЄвроДім» передбачено, що власники квартир, житлових і нежитлових приміщень зобов`язані виконувати вимоги чинного законодавства України та Статуту об`єднання.
Відповідно до п. 11.3. Статуту ОСББ «ЄвроДім», член об`єднання зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане, зокрема, забезпечувати виконання вимог статуту об`єднання.
Частиною 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Пунктом першим частини першої статті 7 чинного Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. При цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 цього Закону обов`язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України.
Згідно з ч.1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно з ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Аналогічна позиція висловлена у Постановах Верховного Суду від 31 жовтня 2019 року у справі №754/14098/16-ц, від 16 червня 2021 року у справі № 336/1461/19.
Відповідачка порушила свої зобов`язання щодо оплати отриманих житлово-комунальних послуг внаслідок чого виникала заборгованість, яка становить 19 840,56 грн.
Розмір заборгованості підтверджується розрахунком заборгованості, складеним та завіреним Позивачем.
Правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов`язанням, та на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання, щодо сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми.
Як встановив Верховний Суд у Постанові від 16 червня 2021 року у справі № 336/1461/19 наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційних нарахувань та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за користування утриманими ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
Станом на день розгляду справи, заборгованість залишається непогашеною, у зв`язку з чим суд вважає можливим стягнути її з Відповідачки в примусовому порядку.
З урахуванням задоволення позову та на підставі ст.141 ЦПК України, стягненню з Відповідачки на користь Позивача підлягають понесені ним судові витрати, що складаються з суми судового збору в розмірі 2 270,00 грн.
IV. Резолютивна частина
Керуючись статтями 322, 360, 509, 525, 610, 612, 625 ЦК України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтями 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд вирішив:
1.Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім» заборгованість зі сплати за надані комунальні послуги у розмірі 19 840,56 грн, інфляційні втрати у розмірі 3 053,87 грн, та 3 % річних у розмірі 1 291,54 грн.
2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім» компенсацію понесених витрат, що складаються із суми судового збору у розмірі 2 270,00 грн.
3.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
4.Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЄвроДім», адреса: м.Київ, вул.Кудряшова, 3, оф. 1, код ЄДРПОУ:33776116;
Відповідачка: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2023 |
Оприлюднено | 15.11.2023 |
Номер документу | 114854358 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Коробенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні