Постанова
від 03.10.2023 по справі 291/1755/22
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

Житомирський апеляційнийсуд

Справа №291/1755/22 Головуючий у 1-й інст. Митюк О.В.

Категорія 32 Доповідач Талько О. Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2023 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючої судді: Талько О.Б.,

суддів: Коломієць О.С., Шевчук А.М.,

за участю секретаря Бузган А.Г .,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Житомирі цивільнусправу №291/1755/22 за позовом ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю"Кухарукі К"про розірваннядоговору орендиземлі,за апеляційноюскаргою Товаристваз обмеженоювідповідальністю "Кухарукі К"на рішенняРужинського районногосуду Житомирськоїобласті від10травня 2023року, ухвалене під головуванням судді Митюк О.В., -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 20 грудня 2014 року між його батьком ОСОБА_2 та Фермерським господарством « Кухарук» укладено договір оренди, за умовами якого батько передав фермерському господарству в оренду земельну ділянку, площею 2,6351 га, кадастровий номер 1825281200:01:000:0243, розташовану на території Бистріївської сільської ради Ружинського району Житомирської області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказаний договір зареєстрований 25 грудня 2014 року.

30 жовтня 2017 року між ними укладено додаткову угоду , відповідно до якої всі права орендаря перейшли до Фермерського господарства « Кухарук і К».

У травні 2019 року його батько, керуючись положеннями договору оренди землі, надіслав орендодавцю лист-повідомлення, в якому довів до відома відповідача свій намір розірвати в односторонньому порядку вказаний договір оренди землі, повідомивши про припинення дії договору через шість місяців з моменту отримання орендарем цього листа. Окрім цього, просив вчинити дії щодо повернення йому вказаної земельної ділянки.

Зазначений лист був отриманий керівником орендаря 28 травня 2019 року.

Однак, земельна діляна не була повернута орендарем, який продовжував її обробляти та не бажав розривати договірні правовідносини.

У лютому 2020 року проведено державну реєстрацію реорганізації шляхом перетворення ФГ « Кухарук і К» на ТОВ « Кухарук і К».

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

Позивач зазначає, що у встановлений законом строк прийняв спадщину після смерті свого батька та отримав свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку.

Також вказує, що з урахуванням індексів інфляції відповідач повинен був нараховувати та виплатити орендну плату у таких розмірах: за 2020 рік 9013, 92 грн; за 2021 рік 9443,15 грн; за 2022 рік 10868,21 грн.

Однак, в порушення умов договору, при виплаті орендної плати відповідач не враховував індекс інфляції, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати у розмірі 3571 грн. 21 коп.

Вказані обставини свідчать про наявність підстав для розірвання спірного договору оренди землі у зв`язку з несвоєчасною виплатою орендної плати.

Враховуючи вищезазначене, просив розірвати договір оренди землі, укладений 20 грудня 2014 року між ОСОБА_2 та ТОВ « Кухарук і К» .

Рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 10 травня 2023 року позовні вимоги задоволено.

Розірвано договір оренди землі, укладений 20 грудня 2014 року між ОСОБА_2 . Та ТОВ « Кухарук і К» щодо оренди земельної ділянки, площею 2,6351 га, кадастровий номер 1825281200:01:000:0243, державну реєстрацію якого здійснено 25 грудня 2014 року, номер запису 8305109.

Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1 992 грн. 40 коп. судового збору.

В апеляційній скарзі ТОВ « Кухарук і К», посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

На обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що орендар не отримував від орендодавця лист-повідомлення про розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку.

Звертає увагу на ту обставину, що станом на 28 травня 2019 року головою ФГ « Кухарчук і К» був ОСОБА_3 . Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що лист-повідомлення про розірвання договору оренди землі, надісланий на ім`я попереднього керівника орендаря - ОСОБА_4 , є належним доказом дотримання передбаченого договором порядку розірвання цієї угоди.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу.

Позивач не визнав доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які з`явились в судове засідання, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 20 грудня 2014 року між ОСОБА_2 та Фермерським господарством « Кухарук» укладено договір оренди, за умовами якого ОСОБА_2 передав Фермерському господарству «Кухарук» в оренду строком на 5 років земельну ділянку, площею 2,6351 га, кадастровий номер 1825281200:01:000:0243, розташовану на території Бистріївської сільської ради Ружинського району Житомирської області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Право оренди зареєстроване 25 грудня 2014 року.

Пунктом 39 договору оренди передбачена можливість його розірвання в односторонньому порядку.

Умовами такого розірвання є повідомлення орендодавцем орендаря про рішення розірвати договір шляхом надсилання орендарю листа-повідомлення ( написаного від руки орендодавцем), не пізніше ніж за 6 місяців до моменту розірвання договору.

30 жовтня 2017 року між ОСОБА_2 , ФГ « Кухарук» та ФГ « Кухарук і К» укладено додаткову угоду до цього договору оренди землі, згідно з якою до ФГ « Кухарук і К» перейшли усі права та обов`язки орендаря за вказаним договором оренди землі.

Також зазначено, що договір оренди укладено строком на 10 років, сплив якого починається з моменту укладення додаткової угоди до договору оренди землі, але у будь-якому випадку дана додаткова угода та право оренди на її підставі є чинним до моменту закінчення збирання врожаю орендарем.

Окрім того, додатковою угодою до вказаного договору оренди землі внесені зміни про те, що у разі непогодження орендаря з розірванням договору в односторонньому порядку згідно з п.39 цього договору, орендар письмово повідомляє про це орендодавця шляхом направлення листа -повідомлення в термін 10 (десяти) календарних днів після отримання листа про розірвання договору в односторонньому порядку. В подальшому сторони вирішують питання шляхом переговорів, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку.

Матеріали справи також свідчать, що 28 травня 2019 року ОСОБА_2 надіслав на адресу ФК « Кухарук і К» ( смт Ружин, вул. Бірюкова,69) лист-повідомлення, у якому зазначив про те, що на підставі пункту 39 договору оренди землі прийняв рішення розірвати в односторонньому порядку вказаний договір, у зв`язку з чим просив вважати цей договір розірваним через шість місяців з моменту отримання орендарем вказаного листа-повідомлення.

Зазначений лист-повідомлення 28 травня 2019 року отримано ОСОБА_4 , який на той час був одним із засновників фермерського господарства «Кухарук і К».

Як встановлено в судовому засіданні, орендар продовжував використовувати спірну земельну ділянку й не повернув її орендодавцю.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

Після його смерті спадщину прийняв син ОСОБА_1

2 жовтня 2020 року на ім`я позивача видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, площею 2,6351 га, кадастровий номер 1825281200:01:000:0243, розташовану на території Бистріївської сільської ради Ружинського району Житомирської області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

Судом першої інстанції також встановлено, що у лютому 2020 року проведено державну реєстрацію реорганізації шляхом перетворення ФК «Кухарук і К» на ТОВ « Кухарук і К».

Відповідно до частини четвертої статті 124 ЗК України передача в орендуземельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно з частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Відповідно до частини першої статті 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами ( частина третя статті 6 ЦК України).

Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови ( пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами ( статті 629 ЦК України).

Згідно з частинами першою, третьою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до частин другої, третьої статті 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 Закону України « Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Тлумачення вказаних положень дає підстави стверджувати, що за загальним правилом не допускається розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку. Проте сторони в договорі оренди можуть встановити як умову про одностороннє розірвання договору оренди землі, так і процедуру її реалізації

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі №623/1198/18, 20 липня 2022 року у справі №409/2539/19, 22 грудня 2022 року у справі №709/83/19.

Отже, у разі, коли укладеним сторонами договором передбачено розірвання договору в односторонньому порядку і заінтересованою стороною дотримано порядок його розірвання, він, відповідно, є розірваним в порядку, визначеному договором.

Пунктом 39 вказаного договору оренди землі сторони визначили можливість дострокового розірвання цього договору. Це положення договору є чинним та у встановленому законом порядку не визнавалося недійсним.

Окрім того, додатковою угодою визначено, що у разі незгоди орендаря з розірванням договору у порядку, передбаченому пунктом 39 договору оренди землі, сторони вирішують дане питання шляхом переговорів, а у разі недосягнення згоди в судовому порядку.

Як свідчать матеріали справи, орендодавцем дотримано вимоги пункту 39 договору оренди щодо можливості його розірвання в односторонньому порядку шляхом направлення листа-повідомлення, написаного власноручно, не пізніше ніж за шість місяців до моменту розірвання цього договору.

ОСОБА_2 за життя виявив бажання в односторонньому порядку розірвати вказаний договір оренди землі, що узгоджується з вимогами законодавства та положеннями цього договору.

Лист-повідомлення про розірвання договору в односторонному порядку був направлений на адресу ФК « Кухарук і К». Та обставина, що цей лист був вручений одному із засновнків вказаного фермерського господарства, не свідчить про порушення порядку, визначеного пунктом 39 договору оренди землі.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду.

Керуючись ст. ст.259,268,367,374,375,381-384 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргуТовариства зобмеженою відповідальністю"Кухарукі К" залишитибез задоволення, а рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 10 травня 2023 року, - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуюча Судді:

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114854758
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —291/1755/22

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Русинчук Микола Миколайович

Постанова від 03.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Постанова від 03.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 28.09.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 20.07.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 17.07.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Рішення від 10.05.2023

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

Рішення від 10.05.2023

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні