Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/1122/23
Провадження № 2/528/312/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07 листопада 2023 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Вітківського М.О.,
при секретарі Коваленко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка без фіксації технічними засобами в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Потапенка Андрія Михайловича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Гребінківської міської ради, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в:
Представник позивача адвокат Потапенко А.М., звернувсь до Гребінківського районного суду Полтавської області з вказаним позовом, яким просить суд: встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по ступеню родинних відносин є племінницею померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку (пай) площею 2,97 га, кадастровий номер 5320880400:00:005:0098 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області та належала на праві приватної власності померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
В обґрунтування позову зазначає, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 .
Померла ОСОБА_3 по ступенню родинних відносин була рідною тіткою позивача ОСОБА_4 по лінії її матері ОСОБА_5 , тобто ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були рідними сетрами.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на нерухоме майно яке їй належало на праві власності, а саме на земельну ділянку (пай) площею 2,97 га, кадастровий номер 5320880400:00:005:0098 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області.
На випадок своєї смерті спадкодавець ОСОБА_2 залишила заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті по закону, і на що вона згідно із законом буде мати право заповіла повністю своїй племінниці ОСОБА_1 .
Вказує, що спадщину після померлої ОСОБА_2 прийняла позивач ОСОБА_1 шляхом подання до приватного нотаріуса Гребінківського (Лубенського) районного нотаріального округу Полтавської області Іщенка Ігоря Миколайовича заяви про прийняття спадщини, на підставі якої була відкрита та заведена спадкова справа за № 55/2019.
У нотаріальному порядку позивач ОСОБА_1 не може реалізувати своє право на вищевказане спадкове майно у зв`язку з тим, що між спадкоємцем та спадкодавцем не просліджується факт родинних відносин, а даний факт впливає на її спадкові права, тобто виникає спір про право на спадщину. У зв`язку з цим ОСОБА_1 нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно та рекомендовано звернути з відповідним позовом до суду про визнання права власності на спадкове майно.
Відсутність факту родинних відносин полягає в тому, що спадкодавець ОСОБА_2 та мати позивача і рідна сестра спадкодавця ОСОБА_8 були відповідно ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку з чим у відділі ДРАЦС не збереглися актові записи про народження останніх та які були знищені в період Великої Вітчизняної війни. В після воєнний період за свого життя ОСОБА_2 та ОСОБА_8 не поновлювали відповідно свої актові записи про народження.
Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 15.08.2023 року відкрито загальне позовне провадження за вищевказаною позовною заявою і призначено підготовче засідання на 21.09.2023 року о 09 год. 00 хв. з викликом сторін. Витребувано у у приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Іщенка Ігоря Миколайовича, належним чином завірену копію спадкової справи 55/2019 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . (а.с.29-31).
21.08.2023 року на адресу суду від приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Іщенка Ігоря Миколайовича, надійшла належним чином завірена копія спадкової справи 55/2019 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . (а.с.39-45).
Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 21.09.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті. (а.с.60,61).
08.11.2023 року у судове засідання позивач та його представник адвокат Потапенко А.М. не з`явилися вони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, натомість представником позивача через канцелярію суду подано заяву про проведення судового засідання без участі сторони позивача, на позовних вимогах наполягає, просить задовольнити позов.
Представник відповідача Виконавчого комітету Гребінківської міської ради Сидоренко Р.М., через систему «Електронний суд» надіслав заяву про розгляд справи без участі сторони відповідача в якій зазначив, що при вирішенні питання про задоволення позову ОСОБА_1 , покладається на розсуд суду.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, що викладені у позовній заяві та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст.12 ЦПК України).
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.13 ЦПК України (диспозитивність цивільного судочинства), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
У розумінні цивільно-процесуального закону предмет позову це матеріально-правова вимога позивача, стосовно якої він просить ухвалити рішення, у матеріальному розумінні це певна річ (об`єкт), щодо якої виник спір.
Згідно ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Лазірки Оржицького району Полтавської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, актовий запис №3 від 23.04.2019 року. (а.с.12).
Факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , як племінниці та тітки підтверджується наступними документами: свідоцтвом про народження ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_3 ; свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_4 ; свідоцтвом про одруження ОСОБА_11 , 1931 року народження, серії НОМЕР_5 ; свідоцтвом про одруження ОСОБА_12 , 1934 року народження, серії НОМЕР_6 ; витягом з ДРАЦС щодо підтвердження дошлюбного прізвища ОСОБА_6 № 00029695457; витягом з ДРАЦС щодо підтвердження дошлюбного прізвища ОСОБА_7 № 0002969315; паспортом громадянина України ОСОБА_8 серії НОМЕР_7 , паспортом громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_8 та тотожністю записів дат та місць народжень ОСОБА_6 і ОСОБА_7 в їх паспортах громадян України, свідоцтвах про одруження та витягах з ДРАЦС. (а.с.18-24).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 належала на праві приватної власності земельна ділянка (пай) площею 2,97 га, кадастровий номер 5320880400:00:005:0098 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, про що свідчить Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №049203; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №11074260 від 17.10.2013. (а.с.15,16).
14.03.2008 року ОСОБА_2 склала заповіт на випадок своєї смерті та заповіла ОСОБА_1 все своє майно де б воно не було із чого б воно не складалось, і взагалі все те, що належатиме їй по закону на день смерті. Заповіт посвідчено секретарем Олександрівської сільської ради Федорець Л.Г. і зареєстрований в реєстрі за №60. (а.с.14).
Згідно витягу з ДЗК №НВ-9925959942023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.08.2023 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 5320880400:00:005:0098 складає 91 741,13 грн. (а.с.17).
Згідно довідки Виконавчого комітету Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області від 12.08.2019 року, останнім місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 було АДРЕСА_1 . Разом з нею на час її смерті та шість місяців по тому за цією адресою ніхто не проживав та зареєстрований не був. (а.с.13).
У нотаріальному порядку позивач ОСОБА_1 не може реалізувати своє право на вищевказане спадкове майно у зв`язку з тим, що між спадкоємцем та спадкодавцем не просліджується факт родинних відносин, а даний факт впливає на її спадкові права, тобто виникає спір про право на спадщину. У зв`язку з цим ОСОБА_1 нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно та рекомендовано звернути з відповідним позовом до суду про визнання права власності на спадкове майно, про що свідчить відповідна постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії видана приватним нотаріусом Гребінківського районного нотаріального округу Полтавської області Іщенка І.М. від 12.02.2021 року №27/02-31. (а.с.7,7зворот).
Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно п. 1 ч. ч. 1 вказаної статті суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно вимог п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
За правилами п. 7 вказаної постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Судом встановлено, що позивач не може реалізувати своє право на спадкове майно у зв`язку з тим, що між спадкоємцем та спадкодавцем не просліджується факт родинних відносин. Позивачем на підставі наданих доказів доведено факт родинних відносин між спадкодавцем ОСОБА_2 та матір`ю позивача і рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_8 , а отже померла ОСОБА_3 по ступенню родинних відносин була рідною тіткою позивача ОСОБА_4 по лінії її матері ОСОБА_5 .
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з нормою ст. 319 ЦК України власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він сам вирішує, що робити зі своїм майном, керуючись виключно власними інтересами, здійснюючи щодо цього майна будь-які дії, які не повинні суперечити закону і не порушують прав інших осіб та інтересів суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1233 Цивільного кодексу України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Відповідно до ч. 1 ст. 1235 Цивільного кодексу України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ч.1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно з ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Суд враховує, що при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст. 1297 ЦК) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.
Статтею 1297 ЦК встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч.1. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 76, 77, 78, 80, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Аналізуючи надані позивачем докази, приймаючи до уваги їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, враховуючи правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, та беручи до уваги ту обставину, що позивач позбавлена можливості у досудовому порядку вирішити заявлене питання, а встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, необхідне їй для прийняття спадщини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги адвоката Потапенка Андрія Михайловича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Гребінківської міської ради, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , по ступеню родинних відносин є племінницею померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку (пай) площею 2,97 га, кадастровий номер 5320880400:00:005:0098 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області та належала на праві приватної власності померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Складання повного тексту судового рішення відкласти не більше як на десять днів з дня закінчення розгляду справи, і визначити кінцеву дату складення повного судового рішення 17.11.2023 року.
На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області, ЄДРПОУ 04057406, (юридична адреса: 37400, м. Гребінка, Лубенський район, Полтавська область, вул. Ярослава Мудрого, буд.35).
Повний текст рішення виготовлено 14.11.2023 року.
Суддя М. О. Вітківський
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 15.11.2023 |
Номер документу | 114869267 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Вітківський М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні