Рішення
від 07.11.2023 по справі 585/3010/23
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/3010/23

Номер провадження 2/585/743/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді - Євлах О.О.

за участі:

секретаря судового засідання - Безручко О.П.

позивача ОСОБА_1

представника позивача- ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни цивільну справу

за позовом ОСОБА_1

представник позивача - адвокат Шунько Олексій Григорович

до

відповідача - ОСОБА_3 ,

третя особа: Служба у справах дітей Роменської міської ради Сумської області,

вимоги позивача: про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.

1. 24 липня 2023 року позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , третя особа Служба у справах дітей Роменської міської ради Сумської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

2. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 30.11.2007 року відділом РАЦС Сумського міського управління юстиції було зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .. 29.07.2009 року Ковпаківським відділом ДРАЦС Сумського міського управління юстиції зареєстровано народження сина ОСОБА_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_6 - ОСОБА_4 .

Починаючи з березня 2018 року мати ОСОБА_6 - ОСОБА_3 виїхала до російської федерації і по даний час не повернулась.

Мати ОСОБА_3 ніяким чином не піклується про свою дитину, не проявляє зацікавленості в його подальшій долі, взагалі не телефонує, не цікавиться успіхами ОСОБА_7 , станом його здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини. Його навчанням, підготовкою до самостійного життя, зокрема не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на його фізичний розвиток як складову виховання, взагалі не спілкується з дитиною.

Мати ОСОБА_3 покладених законом на батьків обов`язків, не виконує, не бере педагогічної, матеріальної, грошової, посильної трудової, або будь-якої іншої участі та підтримки з боку відповідача. Дитина знаходиться на повному її утриманні

Уже декілька років її онук ОСОБА_6 , проживає разом з нею та чоловіком. Вони піклуються про нього, створюють належні умови для проживання та виховання.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 виповнилось 14 років. У зв`язку з цим у нього виникла необхідність в отриманні паспорту громадянина України. Але враховуючи вищенаведені обставини, смерть батька, перебування матері за кордоном і відсутність законного представника, ОСОБА_7 позбавлений можливості отримати паспорт громадянина України.

Крім того, без законного представника ОСОБА_7 до повноліття буду позбавлений можливості здобути професійну (професійно-технічну ), фахову передвищу та вищу освіту після закінчення школи.

3. Відповідач заперечень проти позовної заяви не висловилав.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

4. У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Шунько О.Г. позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

5. Відповідач в судове засідання не з`явилася. Про день і час розгляду справи повідомлена через оголошення розміщене на офіційному веб-порталі сайту «Судова влада України. Клопотання про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за її обов`язкової участі суду не надала.

6. Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду повідомив, що позивач це його дружина, а відповідач донька. Має онука ОСОБА_7 2009 року народження, який з малого вікуц живе з ними. Донька не піклується про сина. Вона виїхала в Росію і там живе. Останній раз ОСОБА_9 приїздила на похорон брата 5 років тому. Матеріально нічого не допомагає. З дитиною спілкується інколи по телефону.

Свідок ОСОБА_10 суду повідомила, що сторони знає. Вони односельці. Відповідачка доводиться донькою позивачці. ОСОБА_9 має сина ОСОБА_7 . Але вона не піклується про свого сина. В селі ОСОБА_9 була давно. Хлопчиком опікується баба з дідом. Мати не опікується сином.

Свідок ОСОБА_11 , суду повідомила, що сторони знає. Вони односельці. Товаришують із позивачкою та її чоловіком. Відповідачку ОСОБА_12 знає з народження. У ОСОБА_13 є син ОСОБА_7 . Дитиною піклується баба і дід. Хлопчик живе з ними. ОСОБА_9 приїздила років 5 тому. Дитина забезпечена всім і все це завдяки бабі та діду.

Дитина ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що мати не піклується про нього, з 6 років він проживає з дідом та бабою, матір бачив останній раз 5 років тому. Він за те щоб його матір позбавили батьківських прав.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

7. Ухвалою суду від 27 липня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні.

8. Ухвалою Роменського міськрайоного суду Сумської області від 12 жовтня 2023 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду в судовому

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом, та зміст спірних правовідносин.

9. Судом встановлено, що до суду звернулась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( а.с.5-6).

10. Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 30.11.2007 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - 30 листопада 2007 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Після реєстрації шлюбу їм присвоєно прізвище ОСОБА_14 . ( а.с.9).

11. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.12.2015 року ОСОБА_15 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 народився, його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . ( а.с.9 на зв.)

12. Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 17.12.2015 року - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .(а.с.10)

13. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 12.12.2015 року ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 . Її батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_1 . ( а.с.11).

14. Згідно довідки - характеристики №02-24/146 від 27.12.2022 року - в АДРЕСА_1 проживає сім`я, до складу якої входять: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 - дочка, яка на протязі 4 років фактично не проживає. Сім`я характеризується з позитивною сторони, скарг з боку сусідів і родичів до Перехрестівського старостинського округу не надходило.(а.с.10 на зв.)

15. Згідно Характеристики №01-17/220 від 26.12.2022 року - ОСОБА_6 навчається в 7 класі Перехрестівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів. Навчається в міру своїх можливостей, на уроках активний, любить уроки фізкультури, відвідує тренажерний зал. Спокійний, врівноважений, веселий, товариський. Правила поведінки завжди виконує свідомо. Не пропускає уроки без поважних причин. Має багато друзів.(а.с.12).

16. 03 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася із заявою №03-18/7 від 03.01.2023 до Місьткого голови Роменської міської ради від ОСОБА_16 про обстеження умов проживання та надання висновку органу опіки і піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 .

17. Згідно Акту обстеження умов проживання від 11.01.2023 року в АДРЕСА_1 створені всі умови для виховання і гармонійного розвитку дитини. Дитина всім забезпечена згідно віку та потреб. ( а.с.13).

18. Згідно Висновку №03-26/141 від 16.01.2023 року органу опіки та піклування - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , доцільно позбавити батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.14-15).

V. Норми права

19. Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно з ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 20 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Згідно з абз. 2 п. 18 вищезгаданої постанови Пленуму Верховного Суду України, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Ухилення від виконання юридичного обов`язку - завжди акт свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій. Так, батько чи мати вважатимуться такими, що ухиляються від обов`язку по вихованню дитини, коли вони не проявляють до неї щонайменшої батьківської турботи, хоча мають таку можливість. Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007р. "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" зазначеної постанови роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Принципом 6 Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона має, коли це можливо, рости під опікою і відповідальності своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Згідно ч. 2 ст. 166 Сімейного Кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Статтею 182 Сімейного кодексу України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Відповідно до ч. 2 цієї статті розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

За приписами ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Згідно ч.1 ст. 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

За приписами ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

VI. Оцінка суду.

20. Суд оцінив докази за власним переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, давши їм оцінку в цілому, так і кожному окремо, враховує всі надані докази і вважає, що відповідач ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх обов`язків стосовно виховання малолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , не проявляє материнської турботи, не цікавиться здоров`ям, не турбується про його фізичний та духовний розвиток, матеріальної допомоги на утримання не надає. Наведене свідчить про самоусунення відповідача від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини.

Виходячи із оцінки доказів у справі таке ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків, суд вважає свідомим та умисним, оскільки її поведінка є нестабільною, що порушує інтереси дитини, дає підстави для обрання крайнього заходу у вигляді позбавлення батьківських прав.

Таким чином, оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що у ході розгляду справи встановлено беззаперечні докази повного відсторонення відповідача, на сьогоднішній день, від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню неповнолітнього ОСОБА_6 , в зв`язку з чим ОСОБА_3 необхідно позбавити батьківських прав відносно її сина його доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .

З урахуванням обставин справи, положення чинного законодавства, що регулюють правовідносини, пов`язані зі сплатою аліментів, обов`язку відповідачів утримувати дитину до досягнення нею повноліття, принципу законності та, враховуючи, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, суд приходить до висновку, що з відповідачів підлягають стягненню аліменти на утримання сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 на користь установи ОСОБА_1 у розмірі 1/4 частини усіх видів доходів (заробітку) щомісячно з кожного, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття, починаючи стягнення з 24 липня 2023 року.

21. Такий розмір аліментів є розумним і необхідним для забезпечення мінімальних потреб, необхідних для виховання і утримання дитини.

VІІ. Розподіл судових витрат.

22. Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачів підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1073,60 гривень.

З цих підстав,

керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 81,141,258-259, 263-265, 280-283 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -

У Х В А Л И В :

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Шунько Олексій Григорович до ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Роменської міської ради Сумської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,- задовольнити.

2. Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .

3. Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_5 аліменти на утримання дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 у розмірі всіх видів заробітку(доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи стягнення з дня пред`явлення даного позову з 24.07.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

4. Стягнути на користь держави - з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 1073 ( одну тисячу сімдесят три ) гривні 60 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Роменський міськрайонний суд Сумської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повне рішення складено 14 листопада 2023 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Представник позивача: адвокат Шунько Олексій Григорович, місцезхнаходження: м.Ромни, вул.Вознесенська,37, Сумської області, 42000, ел.aдреса: ІНФОРМАЦІЯ_13.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Служба у справах дітей Роменської міської ради Сумської області, місцезнаходження: м.Ромни, бульвар Свободи,1, Сумської області, 42000, ел.адреса: rmn.ssd@sm.gov.ua.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Оксана ЄВЛАХ

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114872488
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —585/3010/23

Ухвала від 16.01.2024

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Рішення від 07.11.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Рішення від 07.11.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Каливод О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні