ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 рокуСправа № 912/1741/23
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/1741/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ", 25006, м. Кропивницький, пров. Центральний, буд. 1
про стягнення 18 778,89 грн
Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - ТОВ "ГК "Нафтогаз України", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" (далі - ТОВ "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ", відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 18 778,89 грн, з яких: пеня - 8 071,26 грн; три проценти річних - 808,45 грн; інфляційні втрати - 2 895,02 грн, штраф - 7 004,16 грн.
В обґрунтування підстав позову зазначено про неналежне виконання відповідачем зобов`язань з оплати поставленого протягом жовтня 2020 - грудня 2022 природного газу за договором постачання природного газу № КК1-20-287 від 02.01.2020.
Ухвалою суду від 25.09.2023 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/1741/23 в порядку спрощеного позовного провадження. Постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; сторонам встановлено строки для подання заяв по суті справи.
11.10.2023 від відповідача надійшла заява про продовження строку на подання відзиву. У даній заяві відповідач зазначає, що договір про надання правової допомоги між адвокатом Колісниченко Д.О. та ТОВ "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" укладений лише 10.10.2023, станом на 10.10.2023 позов відповідачу не надійшов, а тому у представника відповідача не було достатньо часу для підготовки обґрунтованого відзиву у встановлені судом строки.
Ухвалою від 16.10.2023 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" про продовження строку на подання відзиву задоволено. Продовжено Товариству з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" процесуальний строк на подання відзиву до 23.10.2023 (включно).
23.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій, за змістом якого просить зменшити розмір пені до 1 000,00 грн та розмір штрафу до 1 000,00 грн, що стягується Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" з Товариства з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ".
В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що основним видом діяльності є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; менш ніж через 2 роки після початку здійснення господарської діяльності, відповідач, як і інші суб`єкти господарювання, переживав фінансову кризу, пов`язану із неможливістю здійснення господарської діяльності через поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та введенням у зв`язку із цим карантину; з 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан, який триває по даний час; зазначенні непередбачувані обставини не просто обмежили здійснення господарської діяльності, а на тривалий час просто унеможливило її.
Відповідач зазначає, що відповідно до розрахунку штрафних санкцій, 3% річних та інфляційних нарахувань вбачається, що найбільша частина нарахувань здійснена у період після лютого 2022 року, тобто після початку повномасштабної військової агресії рф, а найбільші суми штрафних санкцій нараховані за звітні періоди лютий та березень 2022 року, а саме 5 053,85 грн - пеня та 4 811,37 грн - штраф, що складає близько 63% та 69% від загальної суми нарахованих пені та штрафу відповідно. Відповідач просить суд звернути увагу, що акт приймання-передачі природного газу за звітний період лютого 2022 року, який датований 28.02.2022 року, очевидно не міг бути фактично підписаний сторонами у зазначений день, так як майже жодне підприємство/установа не працювало у перші дні повномасштабного вторгнення, але не зважаючи на це, позивач посилається у своєму позові на узгодженість зобов`язань сторонами згідно начебто підписаного акта 28.02.2022 року для розрахунку штрафних санкцій.
Також відповідач зазначив, що незважаючи на дані обставини не ухилявся від сплати зобов`язань і продовжував здійснювати платежі по мірі фінансової спроможності, час від часу намагався здійснювати навіть передплату. На кінець 2022 року відповідач здійснив повний розрахунок за спожитий природний, що підтверджується і самим позивачем.
24.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів на підтвердження оплат за договором постачання природного газу від 02.01.2020 №КК1-20-287 протягом жовтня 2020 року по грудень 2022 року.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
В ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
З підстав викладеного, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами без повідомлення сторін .
Дослідивши докази у справі та врахувавши доводи сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, суд встановив наступні обставини.
02.01.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (Постачальник) і Товариством з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" (Споживач) укладено договір постачання природного газу (Договір), за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачеві природний газ (за кодом згідно УКТЗЕД 2711 21 00 00), власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, а Споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього Договору (а.с. 20-26).
Загальний замовлений обсяг постачання газу за Договором становить 7,000 тис. куб.м, у тому числі по розрахункових періодах (помісячно) з січня по грудень, зазначених в пункті 1.2. Договору.
Відповідно до пункту 2.6. Договору, приймання-передача газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у розрахунковому періоді, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою (за наявністю) акта приймання-передачі природного газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу та його вартість.
Ціна газу та порядок розрахунку визначено в розділі 3 Договору.
За пунктом 3.6. Договору оплата за цим Договором здійснюється Споживачем на рахунок Постачальника у наступні строки: 100% суми платежу за газ до 25 числа місяця, що передує розрахунковому періоду (газовому місяцю).
Згідно з пунктом 3.8. Договору, остаточний розрахунок по оплаті вартості фактично поставленого газу здійснюється до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, на підставі акта (актів) приймання-передачі природного газу.
Фактом оплати за цим Договором є дата зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника (пункт 3.11.).
В підпункті 4.2.1. пункту 4.1. Договору передбачено, що Споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу та інших платежів згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до підпункту 4.4.2. пункту 4.4. Договору, Постачальник зобов`язаний постачати природний газ на умовах та в обсягах, визначених цим Договором, за умови дотримання Споживачем дисципліни відбору природного газу та розрахунків за нього.
Пунктом 6.2. Договору встановлено, що в разі порушення Споживачем порядку та строків оплати поставленого Постачальником газу/інших платежів, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла протягом періоду, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення, а у випадку прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків від суми простроченої заборгованості.
В пункті 7.1. Договору погоджено, що при настанні обставин неможливості повного або часткового виконання будь-якою із Сторін зобов`язань по цьому Договору, як-то: пожежа, повінь, землетрус та інші стихійні лиха, аварія на газопроводі, війна та військові дії, блокада, страйки, зміна законодавства України, видання органами виконавчої влади України нормативних актів, що роблять неможливим виконання зобов`язань по цьому Договору, чи інших, що не залежать від Сторін, обставин, Сторона яка зазнала впливу таких обставин не несе відповідальності. Дані обставини повинні бути підтверджені Торгово-промисловою палатою України чи іншим компетентним органом.
У відповідності до пункту 7.2. Договору, про настання форс-мажорних обставин, термін їхньої дії та припинення Сторона, для якої вони наступили, сповіщає іншу Сторону протягом трьох днів з моменту настання таких обставин. Неповідомлення або невчасне повідомлення про настання форс-мажорних обставин позбавляє Сторону права посилатися на такі обставини.
Настання форс-мажорних обставин не звільняє Споживача від обов`язку оплати за обсяг фактично поставленого газу (пункт 7.3.).
Згідно з пунктом 10.1. Договору, строк його дії: у частині постачання природного газу - до 31 грудня 2020 р; в частині розрахунків між сторонами - до повного їх виконання.
Пунктом 10.1.1. Договору передбачено, що Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому Сторони мають внести зміни до Договору щодо планових об`ємів постачання газу на продовжений строк.
До Договору вносились зміни згідно додаткових угод №1 від 03.01.2020, №2 від 30.04.2020, №3 від 28.05.2020, №4 від 25.08.2020, №5 від 25.09.2020 щодо ціни за природний газ (а.с. 27-31).
На виконання умов Договору протягом жовтня 2020 - грудня 2022 позивач поставив відповідачу природний газ в загальному об`ємі 10,75600 тис.куб.м. та на загальну суму 301 082,67 грн, про що складено відповідні акти приймання-передачі природного газу, а саме: від 31.10.2020 про поставку природного газу в жовтні 2020 в розмірі 494,06 грн; від 30.11.2020 про поставку природного газу в листопаді 2020 в розмірі 3 129,30 грн; від 31.12.2020 про поставку природного газу в грудні 2020 в розмірі 6 922,61 грн; від 31.01.2021 про поставку природного газу в січні 2021 в розмірі 7 860,36 грн; від 28.02.2021 про поставку природного газу в лютому 2021 в розмірі 9 771,66 грн; від 31.03.2021 про поставку природного газу в березні 2021 в розмірі 6 490,68 грн; від 30.04.2021 про поставку природного газу в квітні 2021 в розмірі 1 132,00 грн; від 31.10.2021 про поставку природного газу в жовтні 2021 в розмірі 4 976,81 грн; від 30.11.2021 про поставку природного газу в листопаді 2021 в розмірі 20 644,74 грн; від 31.12.2021 про поставку природного газу в грудні 2021 в розмірі 32 514,30 грн; від 31.01.2022 про поставку природного газу в січні 2022 в розмірі 64 451,50 грн; від 28.02.2022 про поставку природного газу в лютому 2022 в розмірі 34 888,27 грн; від 31.03.2022 про поставку природного газу в березні 2022 в розмірі 33 845,64 грн; від 30.04.2022 про поставку природного газу в квітні 2022 в розмірі 131,87 грн; від 31.05.2022 про поставку природного газу в травні 2022 в розмірі 4 333,00 грн; від 31.10.2022 про поставку природного газу в жовтні 2022 в розмірі 5 413,01 грн; від 30.11.2022 про поставку природного газу в листопаді 2022 в розмірі 20 569,72 грн; від 31.12.2022 про поставку природного газу в грудні 2022 в розмірі 43 513,14 грн (а.с. 32-49).
Вказані акти підписано обома учасниками - Постачальником і Споживачем без будь-яких зауважень. Спір щодо об`єму та вартості поставленого природного газу відсутній.
За розрахунком позивача, підтвердженим випискою по рахунку (а.с. 100-104), оплата поставленого природного газу проведена ТОВ "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" повністю, однак з порушенням строків оплати.
Внаслідок вказаного, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" у даній справі просить стягнути з ТОВ "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" штрафні санкції та нарахування згідно ст. 625 Цивільного кодексу України.
Закон України "Про ринок природного газу" встановлює, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором (ч. 1 ст. 1 Закону).
Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (ч. 3 ст. 1).
Згідно ст. 13 вказаного Закону, споживач має право, зокрема, на вільний вибір постачальника, та зобов`язаний укласти договір про постачання природного газу і забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
За ст. 530 Цивільного кодексу України одним із принцип належного виконання зобов`язання, є його виконання у встановлений договором строк (термін). Так, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, відшкодування збитків.
У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217, ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу (ч. 2 ст. 230 Господарського кодексу України).
Згідно з частиною 4 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Окрім того, відповідно до положень ст. 625 Цивільного кодексу України правовими наслідками порушення грошового зобов`язання є нарахування процентів річних від простроченої суми та інфляційних втрат. Згідно частини другої наведеної норми боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як встановлено матеріалами справи, ТОВ "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" порушено зобов`язання з оплати вартості поставленого ТОВ "ГК "Нафтогаз України" природного газу в частині дотримання строку проведення кінцевого розрахунку.
Зазначене в силу наведених вище норм законодавства, є підставами для застосування до відповідача штрафних санкцій, передбачених Договором, а також нарахувань згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України.
Як встановлено, в пункті 6.2. Договору сторони погодили відповідальність Покупця у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ та штрафу в розмірі 7% у випадку прострочення понад 30 днів.
Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить ст. 61 Конституції України, оскільки згідно ст. 549 Цивільного кодексу України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.
Перевіривши розрахунок позивача щодо штрафних санкцій, 3% річних та інфляційних нарахувань, суд зазначає, що такий розрахунок є правильним та нарахування здійснено в межах періоду прострочення, з урахуванням здійснених відповідачем оплат.
Згідно здійснених позивачем нарахувань, відповідні суми становлять:
за період прострочення оплати газу, поставленого в грудні 2020 року - з 16.01.2021 по 09.03.2021 пеня 52,68 грн, штраф 7% від суми 3 000,00 грн - 210,00 грн, 3% річних 13,07 грн, за лютий - березень 2021 інфляційні 30,00 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в січні 2021 року - з 16.02.2021 по 18.03.2021 пеня 61,42 грн, 3% річних 15,02 грн, штраф 7% від суми 1 088,70 грн - 76,21 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в лютому 2021 року - з 16.03.2021 по 18.03.2021 пеня 10,44 грн, 3% річних 2,41 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в березні 2021 року - з 16.04.2021 по 04.08.2021 пеня 98,97 грн, 3% річних 19,75 грн, за травень - серпень 2021 інфляційні 41,73 грн, штраф 7% від суми 3050,99 грн - 213,57 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в квітні 2021 року - з 18.05.2021 по 04.08.2021 пеня 37,15 грн, 3% річних 7,35 грн, за червень-серпень 2021 інфляційні 3,39 грн, штраф 7% від суми 1132,00 грн - 79,24 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в жовтні 2021 року - з 16.11.2021 по 15.12.2021 пеня 30,35 грн, 3% річних 5,35 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в листопаді 2021 року - з 16.12.2021 по 26.01.2022 пеня 215,99 грн, 3% річних 35,84 грн, штраф 7% від суми 9 972,27 грн - 698,06 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в грудні 2021 року - з 18.01.2022 по 09.02.2022 пеня 371,99 грн, 3% річних 56,60 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в січні 2022 року - з 16.02.2022 по 18.04.2022 пеня 728,40 грн, 3% річних 109,26 грн, за березень-квітень 2022 інфляційні 83,24 грн, штраф 7% від суми 5849,80 грн - 409,49 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в лютому 2022 року - з 16.03.2022 по 26.05.2022 пеня 710,11 грн, 3% річних 106,52 грн, за квітень-травень 2022 інфляційні 89,53 грн, штраф 7% від суми 34 888,27 грн - 2 442,18 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в березні 2022 року - з 16.04.2022 по 15.10.2022 пеня 4 343,74 грн, з 16.04.2022 по 10.11.2022 3% річних 352,57 грн, за травень-листопад 2022 інфляційні 2 359,89 грн, штраф 7% від суми 33 845,64 грн - 2 369,19 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в квітні 2022 року - з 17.05.2022 по 10.11.2022 пеня 30,31 грн, 3% річних 1,93 грн, за червень - листопад 2022 інфляційні 12,71 грн, штраф 7% від суми 131,87 грн - 9,23 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в травні 2022 року - з 16.06.2022 по 10.11.2022 пеня 878,47 грн, 3% річних 52,71 грн, за липень - листопад 2022 інфляційні 274,53 грн, штраф 7% від суми 4 333,00 грн - 303,31 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в жовтні 2022 року - з 16.11.2022 по 19.12.2022 пеня 171,99 грн, 3% річних 10,32 грн, штраф 7% від суми 398,58 грн - 27,90 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в листопаді 2022 року - з 16.12.2022 по 18.01.2023 пеня 210,04 грн, 3% річних 12,60 грн, штраф 7% від суми 2 368,30 грн - 165,78 грн;
за період прострочення оплати газу, поставленого в грудні 2022 року - 17.01.2023 по 18.01.2023 пеня 119,21 грн, 3% річних 7,15 грн,
а всього - 8 071,26 грн пені, 7 004,16 грн штрафу, 808,45 грн 3% річних та 2 895,02 грн інфляційних нарахувань.
Наведений позивачем розрахунок, правильність якого перевірена судом, не спростований відповідачем будь-якими доказами. Встановлені матеріалами справи обставини прострочення виконання зобов`язання із своєчасного розрахунку за поставлений природний газ є підставою для застосування до відповідача штрафних санкцій та нарахувань згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України у наведеному вище розмірі.
Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу та пені господарський суд зазначає наступне.
У поданому клопотанні про зменшення розміру штрафних санкцій відповідач посилається на норми законодавства щодо зменшення штрафних санкцій та вказує, що найбільші суми штрафних санкцій нараховані за звітні періоди лютий 2022 та березень 2022 року, а саме 5 053,85 грн пеня та 4 811,37 грн штраф, що складає близько 63% та 69% від загальної суми нарахованих пені та штрафу відповідно. Крім того, відповідач посилається на введені карантині обмеження та військовий стан.
Відповідач вважає, що обґрунтованим є розмір штрафних санкцій, що становить 1000,00 грн пені та 1000,00 грн штрафу.
Відповідно до статті 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Частиною 3 статті 551 Цивільного кодексу України передбачено, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен об`єктивно оцінити майновий стан сторін, співвідношення розміру заявлених штрафних санкцій, зокрема, із розміром збитків кредитора, а також чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов`язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
При цьому, зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності у законі переліку таких виняткових обставин, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.
Суд відзначає, що вказане питання вирішується судом з урахуванням приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відтак, вирішення питання про зменшення неустойки (пені) та розмір, до якого він підлягає зменшенню, закон відносить на розсуд суду.
Аналогічний висновок щодо можливості зменшення розміру заявленої до стягнення пені, що є правом суду, яке реалізується ним на власний розсуд, викладений також у постановах Верховного Суду від 04.05.2018 у справі № 917/1068/17, від 22.01.2019 у справі № 908/868/18, від 13.05.2019 у справі № 904/4071/18, від 22.04.2019 у справі № 925/1549/17, від 30.05.2019 у справі № 916/2268/18, від 04.06.2019 у справі № 904/3551/18.
В аспекті права на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд звертає увагу на наступні обставини та вважає за необхідне використати надане національним законодавством України право суду на зменшення розміру штрафних санкцій.
Відтак, суд, ухвалюючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання.
Враховуючи вищевикладене, розглянувши клопотання відповідача про зменшення розміру пені та штрафу, враховуючи ненадання позивачем доказів завдання йому збитків саме внаслідок дії відповідача у визначених у цій справі правовідносинах, враховуючи воєнну агресію російської федерації проти України та її наслідки, а також дослідивши інтереси сторін, які заслуговують на увагу, виходячи із принципу збалансованості інтересів обох сторін, суд вважає за необхідне зменшити розмір пені, яку належить стягнути з відповідача та визначити її справедливий розмір у сумі 4035,63 грн.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача 4035,63 грн пені, 7 004,16 грн штрафу, 2 895,02 грн інфляційних втрат та 808,45 грн 3% річних; в решті позову судом відмовляється.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача. У разі коли господарський суд зменшує розмір неустойки (штрафу, пені), витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору, відшкодовуються за рахунок відповідача у сумі, сплаченій позивачем за позовною вимогою, яка підлягала б задоволенню, якби зазначений розмір судом не було зменшено.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КРОПИВНИЦЬКБУД-ІНВЕСТ" (25006, м. Кропивницький, пров. Центральний, буд. 1, код ЄДРПОУ 42120230) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 40121452) 4 035,63 грн пені, 7 004,16 грн штрафу, 2 895,02 грн інфляційних втрат, 808,45 грн 3% річних, а також 2 684,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати сторонам через підсистему "Електронний суд".
Повне рішення складено 13.11.2023.
Суддя Г.Б. Поліщук
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2023 |
Оприлюднено | 16.11.2023 |
Номер документу | 114897056 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Поліщук Г.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні