Рішення
від 02.11.2023 по справі 925/1313/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2023 року м. Черкаси справа № 925/1313/23

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:

позивача не з`явився,

відповідача не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу

за позовом Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради

до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області

про стягнення боргу за договором оренди нерухомого майна та розірвання договору,

ВСТАНОВИВ:

Комунальна установа «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради звернулась до Господарського суду Черкаської області з позовом до Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області про стягнення 130 018,57 грн заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до обласної комунальної власності, від 12.06.2012 № 2 та повернення об`єкту оренди в належному стані за актом приймання-передачі протягом трьох робочих днів з дня розірвання договору.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем сум орендної плати за користування приміщенням, у зв`язку з чим позивач значною мірою позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договору, що є істотним порушенням відповідачем договору і підставою для стягнення заборгованості, дострокового розірвання договору оренди та повернення орендованого майна.

Ухвалою від 04 жовтня 2023 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Зазначену ухвалу надіслано на адреси учасників справи.

Ухвала надіслана за місцезнаходженням відповідача повернулася на адресу суду з відміткою поштового відділення «Адресат відсутній за вказаною адресою».

Направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 25.04.2018 у справі № 800/547/17).

Виходячи зі змісту статей 120, 242 ГПК, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною (наявність такої адреси в ЄДР прирівнюється до повідомлення такої адреси стороною), і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 30.03.2023 у справі № 910/2654/22).

Оскільки суд вчинив необхідні та достатні дії для належного повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання у справі, суд дійшов висновку про належне повідомлення відповідача у даній справі.

Відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач у строк, встановлений судом, не подав до суду відзиву на позов, отже не скористався наданими йому процесуальними правами.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі позивача, позов підтримує, просить задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 02.11.2023 підписано вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Між Комунальним підприємством «Черкасиоблкіно» Черкаської обласної ради (орендодавець, КП «Черкасиоблкіно» ЧОР) та Регіональним фондом підтримки підприємництва по Черкаській області (відповідач, Регіональний фонд, орендар) 12.06.2012 було укладено оренди нерухомого майна, що належить до обласної комунальної власності № 2, відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування приміщення (далі майно) загальною площею 72,90 кв. м., розміщене за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 112.

Майно передається в оренду для розміщення офісу 60,90 кв.м. та спільного користування 12 кв. м. (п. 1.2).

Орендар вступає в строкове платне користування Майном у термін, указаний в Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання-передачі Майна (п. 2.1).

Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Власником майна залишається обласна рада, а Орендар користується ним протягом строку оренди (п. 2.2).

Передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку/в акті оцінки, складеному за Методикою оцінки (п. 2.3).

Обов`язок щодо складання акта приймання-передачі покладається на Орендодавця (п. 2.4).

На виконання п. 2.4 договору складено Акт прийому-передачі в оренду приміщення, яке розташоване у м. Черкаси, вул. Смілянська, 112, від 12.06.2012, відповідно до якого Орендодавець в особі в.о. директора передав, а Орендар в особі генерального директора прийняв у строкове платне користування приміщення площею 72,90 кв. м, кількість приміщень 5 кімнат, що знаходиться на балансі КП «Черкасиоблкіно» ЧОР.

Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, з 12.06.2012 до 12.05.2015 включно (п. 11.1).

Орендна плата визначена за результатами конкурсу на право оренди комунального майна і становить за перший місяць оренди без ПДВ 3212 грн 30 коп., з ПДВ 3854 грн 76 коп. За рік без ПДВ 38 547 грн 61 коп., з ПДВ 46 257 грн 13 коп. (п. 3.1).

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.3).

При продовженні терміну дії договору орендна плата за базовий місяць становить з урахуванням індексу інфляції за весь попередній період дії Договору, з дня проведення експертної оцінки (п. 3.4).

Орендна плата перераховується на рахунок Орендодавця щомісячно не пізніше дванадцятого числа місяця, наступного за звітним (п. 3.5).

Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї зі сторін у разі зміни Методики розрахунку, що регулює визначення розміру орендної плати, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством (п. 3.6).

Згідно з п. 5.2, 5.11 договору обов`язком Орендаря є своєчасна і в повному обсязі сплата орендної плати, а також надання щомісячно до 15 числа Орендодавцеві інформації про перерахування орендної плати за попередній місяць (копії платіжного доручення з відміткою банку про перерахування орендної плати).

Додатковими угодами від 24.07.2012, від 13.05.2015 № 2, від 01.02.2016 № 3, від 01.07.2019 № 3 сторонами вносилися зміни до договору у частині продовження дії договору, визначення площі переданого в оренду приміщення та зміни розміру орендної плати. Також, сторонами були підписані відповідно акти прийому передачі приміщення від 24.07.2012, від 30.06.2019, від 01.07.2019.

Відповідно до рішення Черкаської обласної ради від 23.04.2021 № 6-12/VIII «Про реорганізацію КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЧЕРКАСИОБЛКІНО» ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» КП «Черкасиоблкіно» ЧОР реорганізовано шляхом приєднання до Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради (позивач, КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР).

Вказаним рішенням встановлено, що КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР є правонаступником всіх прав та обов`язків КП «Черкасиоблкіно» ЧОР.

На виконання рішення та розпорядження голови обласної ради від 03.09.2021 № 342-р комісія з припинення юридичної особи склала передавальний акт активів та пасивів КП «Черкасиоблкіно» ЧОР до КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР (передавальний акт), що перебувають на балансі КП «Черкасиоблкіно» ЧОР на баланс КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР, в тому числі нерухоме майно КП «Черкасиоблкіно» ЧОР за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 112.

Отже з 2021 року єдиним і належним розпорядником нерухомого майна є КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР.

Реорганізація Орендодавця чи Орендаря або перехід права власності на орендоване майно третім особам, не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього договору і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого майна (його правонаступників) (п. 11.6).

Згідно з додатком 15 до передавального акту станом на 26.07.2021 в КП «Черкасиоблкіно» ЧОР обліковувалась дебіторська заборгованість Регіонального фонду (код ЄДРПОУ 14205777) за невиконання Орендарем зобов`язань щодо сплати орендної плати за Договором, яка складала 66484,26 грн.

Позивач зазначає, що з моменту переходу всіх майнових прав до КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР як правонаступника, з липня 2021 року орендарем в порушення договірних зобов`язань, зокрема вимог пунктів 3.5, 5.2, 5.11 договору не сплачено орендну плату, яку він зобов`язаний перераховувати на рахунок орендаря щомісячно, не пізніше дванадцятого числа місяця, наступного за звітним та, відповідно, не надано копій платіжних доручень з відміткою банку про перерахування орендної плати.

Згідно з довідкою КУ «ОЦНТ ТА КОР» ЧОР від 29.08.2023 № 124 та розрахунку заборгованості за оренду нерухомого майна станом на 15.08.2023 (в розрізі сум заборгованості помісячно, з урахуванням заборгованості згідно передавального акту від 03.09.2021, затвердженого розпорядженням голови обласної ради станом на 26.07.2021 та з липня 2021 року по липень 2023 року) загальна сума заборгованості Регіонального фонду в зв`язку з невиконанням договірного зобов`язання щодо сплати орендної плати за користування приміщенням, що виникло на підставі договору, складає 130018,57 грн.

Договором передбачена відповідальність за невиконання або неналежне, а також несвоєчасне або не в повному обсязі виконання договірних зобов`язань.

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації, стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 3.7).

Умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку цього Договору, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати до виконання зобов`язань (п. 11.2).

За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 9.1).

Позивач зазначає, що неодноразово, шляхом телефонних дзвінків, звертався до відповідача з вимогою повернути суму боргу, об`єкт нерухомості перебуває у користуванні Орендаря.

Спори, які виникають за Договором або в зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку (п. 9.3).

За ініціативою однією із сторін Договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством (п. 11.4).

У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, в повному обсязі, враховуючи санкції (п. 3.10).

Відповідно до п. 9.6 у разі звільнення Орендарем об`єкта оренди без письмового попередження, а також без складання акта про передачу об`єкта оренди в належному стані, Орендар несе повну матеріальну відповідальність за нанесені у зв`язку з цим збитки в повному їх розмірі та сплачує Орендодавцю орендну плату за весь період користування.

Пунктом 11.7 передбачений перелік підстав, за яких чинність договору припиняється, серед яких несплата протягом двох місяців орендної плати; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду.

У разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Балансоутримувачу. У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або пошкодження (п. 11.8).

Майно вважається поверненим Орендодавцю (Балансоутримувачу) з моменту підписання Сторонами акта приймання-передачі. Обов`язок щодо складання акту приймання-передачі про повернення Майна покладається на Орендаря (п. 11.9).

Якщо Орендар не виконує обов`язку щодо повернення Майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря орендну плату за користування Майном за час прострочення (п. 11.10).

З огляду на те, що відповідач своїх зобов`язань по оплаті орендних платежів за договором не виконав, позивач, який є правонаступником всіх майнових прав КП «Черкасиоблкіно» ЧОР звернувся до суду і позовом для захисту своїх майнових прав.

Предметом судового розгляду у справі є матеріально-правові вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди об`єкта нерухомості, розірвання договору та повернення майна, що належить до комунальної власності.

Підставою позову є порушення умов договору, систематична несплата орендної плати.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги потрібно задовольнити повністю з таких підстав.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (ЦК України) встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Судом встановлено, що правовідносини між сторонами виникли на підставі договору оренди.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до ст. 795 ЦК України передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 763 ЦК України).

Положеннями ч. 5 ст. 188 ГК України визначено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Крім того, відповідно до ч. 2, 3 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 202 ГК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Суд встановив, що відповідачу на підставі договору було передано в строкове платне користування майно, яке належить до комунальної власності, для розміщення офісу.

Відносини сторін даного договору регулюються також Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції чинній на дату укладання договору оренди), який є спеціальним законом з питань оренди державного та комунального майна та, відповідно до частин першої та другої ст. 1, регулює організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Статтею 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

27 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019, який згідно з п. 1 Прикінцевих та перехідних положень був введений в дію з 01.02.2020. Згідно з п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закон України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-XII від 10.04.1992 із наступними змінами з дня введення в дію Закону № 157-IX визнано таким, що втрачає чинність.

Відповідно до преамбули Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 цей Закон визначає правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна, майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.

Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 визначено, що орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Статтею 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно з ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Орендна плата з урахуванням її індексації є однією з істотних умов договору оренди (ч. 1 ст. 284 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Суд встановив та відповідачем не спростовано, що останній не виконував взяті на себе зобов`язання з оплати орендної плати у строки та у розмірі погоджені сторонами, у зв`язку із чим у відповідача виникла заборгованість зі сплати орендної плати станом на 15.08.2023 у розмірі 130 018,57 грн.

Вказана заборгованість підтверджується розрахунком позивача суми заборгованості відповідача за оренду нерухомого майна.

Доказів сплати відповідачем заборгованості з орендної плати по договору матеріали справи не містять.

З огляду на встановлені обставини, на те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував наявність заборгованості з орендної плати перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за оренду приміщення у розмірі 130 018,57 грн є обґрунтованими, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у цій частині.

Щодо вимоги про розірвання договору та повернення орендованого майна.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців.

Згідно з ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до п. 11.4 договору сторони погодили, що за ініціативою однієї зі сторін цей Договір може бути розірваний рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п. 11.7 договору сторони погодили, що чинність Договору припиняється внаслідок несплати протягом двох місяців орендної плати, достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

Згідно з ч. 3 ст. 26 цього ж Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, визначених законодавчими актами України.

Істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди комунального майна, як систематичне (два і більше разів) несвоєчасне (у строк встановлений договором) внесення орендної плати або несплата в повному обсязі, а також невиконання сторонами інших своїх зобов`язань, в тому числі несплата інших обов`язкових платежів, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання вказаного договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю) згідно з частиною 3 статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (висновок, викладений у постанові КГС ВС від 11.12.2019 у справі № 917/28/19).

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для розірвання договору позивач вказав систематичну несплату орендної плати відповідачем, через що значною мірою позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договору.

Зважаючи на наявність заборгованості відповідача з орендних платежів, що є істотним порушення умов договору, позовні вимоги про розірвання договору оренди є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Правові наслідки припинення договору оренди визначені в ст. 785 ЦК України, відповідно до частини першої якої, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Також, за змістом ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Відповідно до п. 11.8 договору у разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Балансоутримувачу. У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або пошкодження.

Майно вважається поверненим Орендодавцю (Балансоутримувачу) з моменту підписання Сторонами акта приймання-передачі. Обов`язок щодо складання акту приймання-передачі про повернення Майна покладається на Орендаря (п. 11.9).

Отже, як зазначеними положеннями Закону України «Про оренду державного та комунального майна», так і умовами договору передбачені правові наслідки припинення договору оренди, зокрема, необхідність повернення орендованого майна.

За змістом ст. 317, 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, які він реалізує на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

В порядку ч. 2, 3 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється (ч. 2 ст. 795 ЦК України).

Оскільки суд прийшов до висновку розірвати укладений між сторонами договір у примусовому порядку, то вимоги в частині зобов`язання відповідача повернути по акту прийому-передачі орендоване майно комунальної власності, є також обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 238 ГПК України у резолютивній частині рішення зазначаються відомості про розподіл судових витрат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області (вул. Смілянська, 112, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 14205777) на користь Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради (вул. Смілянська, 112, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 05481501)

130 018,57 грн сум орендної плати за договором оренди нерухомого майна від 12.06.2012 № 2,

5368,00 грн судового збору.

Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до обласної комунальної власності від 12.06.2012 № 2, укладений між Комунальним підприємством «Черкасиоблкіно» Черкаської обласної ради (вул. Смілянська, 112, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 02403995) (правонаступником якого є Комунальна установа «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради (вул. Смілянська, 112, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 05481501)) та Регіональним фондом підтримки підприємництва по Черкаській області (вул. Смілянська, 112, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 14205777) та повернути Регіональним фондом підтримки підприємництва по Черкаській області до Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Черкаської обласної ради об`єкт оренди в належному стані шляхом складання акта приймання-передачі протягом трьох робочих днів з дня розірвання договору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 15 листопада 2023 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.11.2023
Оприлюднено17.11.2023
Номер документу114928324
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди

Судовий реєстр по справі —925/1313/23

Судовий наказ від 11.12.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Рішення від 02.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні