Рішення
від 01.11.2023 по справі 314/4282/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/4282/23

Провадження № 2/314/1066/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

25.10.2023 м. Вільнянськ

Справа № 314/4282/23;

провадження № 2/314/1066/2023;

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Кіяшко В.О.,

секретар судового засідання Румянцева А.М.,

учасники справи:

- позивач ОСОБА_1 ;

- відповідач ОСОБА_2 ;

- третя особа виконавчий комітет Михайлівська сільська рада Запорізького району Запорізької області;

- третя особа виконавчий комітет Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області;

- третя особа Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вільнянськ в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: виконавчий комітет Матвіївської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди одного з батьків,

стислий виклад позицій сторін.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду 13.09.2023 з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: виконавчий комітет Матвіївської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди одного з батьків. 10.10.2023 до суду найшла заява про уточнення позовних вимог про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька.

Позовні вимоги мотивовані тим, що від цивільного шлюбу сторони по справі мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого Комунарським відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції від 08.12.2009, актовий запис № 1216. Сторони постійно проживали за адресою: АДРЕСА_1 . На початку березня 2022 року сторони остаточно припинили шлюбні відносини, які призвели до розпаду родини. Відповідач виїхав на постійне проживання до АР Крим. На даний час сімейні стосунки припинені, жодних відносин сторони не підтримують, спільного господарства не ведуть. Дитина проживає разом із матір`ю. Декілька місяців назад позивачка вирішила змінити місце реєстрації дитини. Спілкуючись по телефону, остання запропонувала відповідачу зареєструвати дитину за адресою: АДРЕСА_2 , якою вона користується на підставі договору найму житлової площі у гуртожитку філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Українська залізниця» та ордеру на жилу площу в гуртожитку № 52 серії А від 18.02.2022. Однак відповідач відповів, що проживає у АР Крим та не зможе прибути до Центру надання адміністративних послуг для надання відповідної згоди, тим самим ухилившись від надання такої згоди. Як наслідок, позивачка та її син отримали відмову у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання, у зв`язку з чим, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Заперечень на позов від відповідача ОСОБА_2 до суду не надійшло.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, на позовних вимогах наполягають, просить задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечують.

Відповідач про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, відповідно до ст.ст. 128, 130 ЦПК України. Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України, якщо відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи по суті повідомлений завчасно і належним чином, причин неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, то за згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

Третя особа начальник відділу служби у справах дітей Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області надала до суду заяву про розгляд справи без участі відділу за наявними матеріалами у справі. Долучила до справи рішення виконавчого комітету Матвіївської сільської ради № 81 від 16.05.2023 «Про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька».

Третя особа представник Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань до суду не надав.

Заяви, клопотання інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 14.09.2023 відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

10.10.2023 до суду найшла заява про уточнення позовних вимог про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька.

Інших процесуальних дій у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову) не вчинялось, провадження не зупинялось.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач посилалася як на підставу своїх вимог, дослідивши наявні в справі докази, суд

встановив

від цивільного шлюбу сторони по справі мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого Комунарським відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції від 08.12.2009, актовий запис № 1216. Сторони постійно проживали за адресою: АДРЕСА_1 . На початку березня 2022 року сторони остаточно припинили шлюбні відносини, які призвели до розпаду родини. Відповідач виїхав на постійне проживання до АР Крим. На даний час сімейні стосунки припинені, жодних відносин сторони не підтримують, спільного господарства не ведуть. Дитина проживає разом із матір`ю. Декілька місяців назад позивачка вирішила змінити місце реєстрації дитини. Спілкуючись по телефону, остання запропонувала відповідачу зареєструвати дитину за адресою: АДРЕСА_2 , якою вона користується на підставі договору найму житлової площі у гуртожитку філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Українська залізниця» та ордеру на жилу площу в гуртожитку № 52 серії А від 18.02.2022. Однак відповідач відповів, що проживає у АР Крим та не зможе прибути до Центру надання адміністративних послуг для надання відповідної згоди, тим самим ухилившись від надання такої згоди. Як наслідок, позивачка та її син отримали відмову у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Оцінка аргументів учасників справи та доводів щодо порушення прав, застосовані норми права.

Доводи позивача, викладені в позовній заяві, суд вважає обґрунтованими з наступних підстав.

У відповідності до вимог ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі доказів, поданих учасниками і витребуваних судом, позивачі розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно з ч. 3 ст. 12ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 ст. 7Сімейного кодексуУкраїни сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до частини першої статті 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Згідно з частиною першою статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів.

Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 №207, передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Згідно п. 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загально національний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Основним законом, який визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток, встановлює основні засади державної політики у цій сфері є Закон України «Про охорону дитинства». За змістом статей 11, 18 вказаного Закону, кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.

Отже, з урахуванням положень Конвенції про права дитини пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до вимог ст. 150, 155 СК України, здійснюючи свої права та виконуючи обов`язки, батьки повинні передусім дбати про інтереси дитини, усупереч яким не можуть здійснюватись батьківські права.

Статтею 3 Конвенції ООН Про права дитини від 20.11.1989 із змінами, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-ХІІ, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Комунарським відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції від 08.12.2009, актовий запис № 1216, позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є батьками неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Матвіївської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 411 від 11.05.2023, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно договором найму житлової площі у гуртожитку філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Українська залізниця» та ордеру на жилу площу в гуртожитку № 52 серії А від 18.02.2022 позивач ОСОБА_1 разом із сином ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

До матеріалів справи долучено рішення виконавчого комітету Матвіївської сільської ради № 81 від 16.05.2023 «Про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька», відповідно до якого вирішено надати Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради дозвіл на реєстрацію малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , без згоди батька - ОСОБА_2 .

Отримати згоду відповідача ОСОБА_2 на реєстрацію неповнолітнього сина позивач не має змоги, оскільки останній виїхав до АР Крим та ухиляється від надання добровільної згоди.

Неможливість отримати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини порушує права неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні встановлено, що дитина на даний час проживає із матір`ю, будь-які докази того, що відповідач ОСОБА_2 із цим не згодний, до суду не надані, а тому суд вважає, що необхідно надати дозвіл на зняття з реєстрації місця проживання неповнолітньої дитини без згоди батька за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи те, що реєстрація дитини за її фактичним місцем проживання та місцем проживання її матері повністю відповідає інтересам дитини, а відсутність згоди батька порушує її право на вільне пересування, відпочинок, оздоровлення та навчання, суд вважає за необхідне надати дозвіл на реєстрацію місця проживання неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , без згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи викладене вище, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги, підстав для відмови у задоволенні таких вимог суд не вбачає.

Судові витрати.

Судові витрати у справі складаються із судового збору, вони понесені та сплачені позивачем і в силу ст.141ЦПК України підлягають зарахуванню на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 141, 261, 264, 265, 280-284, 354 ЦПК України, суд, -

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2.Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) дозвіл на зняття з реєстрації місця проживання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 , без згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ).

3.Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) дозвіл на реєстрацію місця проживання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), за адресою: АДРЕСА_2 , без згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області, протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку після закінчення строку для подання апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 01.11.2023.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 .

Третя особа: виконавчий комітет Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, код ЄДРПОУ 04353244, адреса: Запорізька область, Запорізький район, село Матвіївка, вулиця Центральна, будинок 77-А.

Третя особа: Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради, адреса: 69063, місто Запоріжжя, вулиця Жуковського, будинок 36.

Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко

01.11.2023

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення01.11.2023
Оприлюднено17.11.2023
Номер документу114943605
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —314/4282/23

Рішення від 01.11.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кіяшко В. О.

Рішення від 25.10.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кіяшко В. О.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Кіяшко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні