Ухвала
від 15.11.2023 по справі 206/5323/23
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 206/5323/23

Провадження № 2/206/1481/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.2023 м. Дніпро

Суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Маштак К.С., перевіривши матеріали та зміст позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Орган опікита піклуванняадміністрації Самарськогорайону Дніпровськоїміської ради про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною,-

ВСТАНОВИВ

10.11.2023 позивач звернулася з даною позовною заявою до суду.

Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних вимог, зокрема визначених ст.ст. 174-177 ЦПК України.

Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху оскільки подана без додержання вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

В порушення п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява не містить поштовий індекс відповідача; офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти третьої особи; відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Згідно п. 5 ч. 3ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Однак, дослідивши зміст позовної заяви, суддя приходить до висновку, що позовна заява,в порушенняп.5ч.3ст.175ЦПК України,не містить зазначення доказів на підтвердження обставин, викладених у позові, а саме: докази наявності спору щодо визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною та заперечення цього відповідачем; докази неможливості вирішення питання в позасудовому порядку шляхом звернення до органу опіки та піклування; докази зазначених в позові обставин зустрічей батька з дитиною та наслідків таких зустрічей, тощо.

Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

При цьому, позивач зазначив не вірне найменування третьої особи - орган опіки та піклування.

Крім того, слід звернути увагу, що згідно ст. 158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов`язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 160 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Тлумачення зазначених норм дозволяє зробити висновок, що будь-хтоіз батьківможе звернутисядо органуопіки тапіклування длявизначення способуучасті увихованні дитинита спілкуванніз неютого збатьків,хто проживаєокремо віднеї.

При цьому у разі наявності спору про способи участі одного з батьків у вихованні дитини, зокрема, якщо органопіки тапіклування невизначив способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею, не виключається вирішення такого спору в судовому порядку незалежно від того, хто з батьків звертається з позовом (той, хто проживає з дитиною, чи той, хто проживає окремо) і визначення способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї, що є ефективним способом захисту та не суперечить закону.

Аналогічний правовий висновок виклав Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01.04.2020 (справа № 165/2839/17, провадження № 61-6769св19).

В той же час, як вбачається з позовної заяви, дитина проживає саме з позивачем, яка і звернулась з позовом до суду. Однак, позовна заява та додані матеріали не містять жодних відомостей, щодо звернення позивачадо органуопіки тапіклування з відповідною заявою та визначення органом опіки способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У свою чергу, суддя звертає увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини її основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Враховуючи викладене суддя приходить до обгрунтованого висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, що відповідає вимогам ст. 185 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.174-177, 185,260 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Орган опікита піклуванняадміністрації Самарськогорайону Дніпровськоїміської ради про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною - залишити без руху.

Надати позивачу строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, а саме:

1) зазначити в позовній заяві поштовий індекс відповідача; офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти третьої особи та вірне її найменування; відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

2) зазначити докази, що підтверджують вказані обставини, а саме: докази наявності спору щодо визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною та заперечення цього відповідачем; докази неможливості вирішення питання в позасудовому порядку шляхом звернення до органу опіки та піклування; докази зазначених в позові обставин зустрічей батька з дитиною та наслідків таких зустрічей, тощо;

3) додати допозовної заявивсі наявнів позивача докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Роз`яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві. Копію ухвали надіслати позивачу. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://sm.dp.court.gov.ua. Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя К.С. Маштак

СудСамарський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення15.11.2023
Оприлюднено17.11.2023
Номер документу114951071
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —206/5323/23

Ухвала від 21.12.2023

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Маштак К. С.

Ухвала від 15.11.2023

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Маштак К. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні