Справа № 635/6158/21
Провадження № 2/545/2098/23
З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.11.2023 року Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Потетій А.Г.
секретаря судового засідання Делія Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава цивільну справу за позовом Липецької сільської ради Харківського району Харківської області до ОСОБА_1 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Липецької сільської ради про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування якого посилався на те, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно своїх малолітніх дітей. Матір є безвідповідальною, не приділяє дітям належної уваги, веде аморальний спосіб життя: зловживає алкоголем, умови для проживання незадовільні. В зв`язку з чим позивачем було прийнято рішення про відібрання дітей у матері.
Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити про що надав відповідну заяву, справу прохав розглянути у його відсутність.
В судове засідання відповідач будучи належним чином повідомлена про день та час слухання справи, не з`явилась, будь яких документів до Полтавського районного суду Полтавської області не подавала, тому відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних доказів.
Третя особа: Представник Служби у справах дітей виконавчого комітету Липецької сільської ради у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій повністю підтримав позовну заяву Липецької сільської ради Харківського району Харківської області, прохав її задовольнити, з урахуванням висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Липецької сільської ради, та розгляд справи провести у його відсутність.
Суд дослідивши докази, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Відповідно до вимог ст.ст. 10, 60 Цивільного процесуального кодексу України" від 18.03.2004, № 1618-IV ( надалі ЦПК України), цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
29 липня 2021 року до служби у справах дітей виконавчого комітету Липецької сільської ради надійшло усне повідомлення від громадянки ОСОБА_2 , яка мешкає по сусідству, що малолітня дитина ОСОБА_3 перебуває без нагляду батьків.
Комісією, у складі представників служби у справах дітей, інспекторів, охорони здоров`я та органів поліції проведена перевірка факту залишення малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без батьківського піклування та складений акт оцінки безпеки дитини від 29.07.2021 року за адресою: АДРЕСА_1 . На час виявлення малолітній ОСОБА_3 був голодним, мав неохайний вигляд, неприємний запах, одягнутий у брудний одяг.
Зі слів сусідки, малолітня дитина перебувала без батьківського нагляду майже дві доби. Мати, гр. ОСОБА_1 , 1987 року народження вдома була відсутня, місцезнаходження не відоме. Відповідачка веде аморальний спосіб життя: зловживає алкоголем, має схильність до безвідповідальної поведінки, створюючи відносини із підозрілими особами, нерозбірливими сексуальними стосунками. Такі стосунки призводять до нездорової психологічної атмосфери, що негативно впливає на виховання та розвиток малолітніх дітей. Гр. ОСОБА_1 неодноразово надавалась правова, профілактично-роз`яснювальна консультативна та практична допомога у вирішенні ситуації. Але, ОСОБА_1 не дослухається до вимог органу опіки та піклування, продовжує вести асоціальний спосіб життя. Питання виконання батьківських обов`язків відповідачкою розглядалися на засіданні комісії у справах дітей Веселівської сільської ради (Інформація виконавчого комітету Липецької сільської ради від 02.08.2021 р. № 2484).
Відповідачка ОСОБА_1 зі своїми малолітніми дітьми мешкає у трикімнатній квартирі, на другому поверсі багатоквартирного будинку. Квартира у занедбаному стані, брудно, розкидані речі, сильний смердячий запах, оголені електрод роти, їжа відсутня. Старший син, ОСОБА_6 , на даний час перебуває в гостях у бабусі свого біологічного батька гр. ОСОБА_7 в АДРЕСА_2 .
Гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Веселе Харківського району Харківської області, паспорт НОМЕР_1 , виданий Липецьким відділом ГУМВС України в Харківській області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом із двома дітьми: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Веселівської сільської ради 19.06.2014 р.) та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 , видане Веселівською сільською радою 18.06.2009 р.) Відомості про батька дітей відсутні.
Мати, гр. ОСОБА_1 не працює, малолітні діти: ОСОБА_6 та ОСОБА_3 навчаються у Комунальному закладі «Веселівський ліцей Липецької сільської ради Харківського району Харківської області. Відповідно до характеристик, наданих закладом освіти мати недостатню увагу приділяє вихованню, навчанню та розвитку дітей, зокрема, ОСОБА_6 знаходиться на обліку підвищеної педагогічної уваги, має прояви девіацій.
Таким чином, вищезазначені факти свідчать про ухиляння відповідача ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов`язків стосовно своїх дітей, а саме малолітніх дітей ОСОБА_3 і ОСОБА_6 та своєю бездіяльністю створила умови, які несуть в собі загрозу для життя і здоров`я дітей.
29.07.2021 року відбулося засідання виконавчого комітету Липецької сільської ради Харківського району Харківської області, на якому було прийняте рішення про негайне відібрання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1
від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку з
виникненням безпосередньої загрози для життя та здоров`я малолітньої дитини без
позбавлення батьківських прав.
Згідно акту обстеження умов проживання малолітніх ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виявлено що, є потреба в покращенні ремонту та вирішити питання обігріву квартири.
Згідно Висновку щодо роз`язання спору про відібрання дітей від 17.09.2021 року № 188 Служба у справах дітей виконавчого комітету Липецької сільської ради Харківського району Харківської області керуючись ст. 170 Сімейного кодексу України, п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» та виходячи із інтересів малолітніх дітей, Служба у справах
дітей виконавчого комітету Липецької сільської ради Харківського району Харківської
області вважає доцільним відібрання малолітніх дітей ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без позбавлення її батьківських прав.
Відповідно Закону України «Про охорону дитинства» на батьків покладається відповідальність за виховання та розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язання виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність, готувати її до самостійного життя, праці.
На даний час, відповідачка не достатньо піклується про власних дітей, про їх фізичний і духовний розвиток, зокрема - не забезпечує необхідного харчування, одягу, медичного догляду, лікування дітей, побутових умов та санітарно-гігієнічних вимог, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання.
Згідно зі ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.164 Сімейного Кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, зокрема якщо він якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до Постанови Пленум Верховного Суду України від 30.03.2007, № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Згідно ст.170 СК України, суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2 - 5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. При задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Надавши оцінку доказам у їх сукупності, враховуючи, що відповідачка була попереджена судом про необхідність зміни свого ставлення до виховання дітей, однак висновків для себе не зробила, та повною мірою не виконує свої батьківські обов`язки відносно своїх дітей, в зв`язку із чим їх подальше перебування разом із відповідачкою є небезпечним для фізичного та морального розвитку останніх. Суд також враховує ставлення дітей до матері, спроби останньої стати на шлях виправлення, та вважає за доцільне позовні вимоги задовольнити повністю та відповідно до ст.170 СК України, постановити рішення про відібрання дітей у відповідачки без позбавлення останньої батьківських прав. Роз`яснити, що у разі якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 209, 212-215, 218 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов Липецької сільської ради Харківського району Харківської області до ОСОБА_1 про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Відібрати дітей: сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без позбавлення її батьківських прав, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Передати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 органу опіки та піклування Липецької сільської ради, для вирішення питання про їх подальше влаштування.
Роз`яснити відповідачу, що у разі якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дітей їх матір`ю, суд за заявою матері може постановити рішення про повернення їй дітей.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2023 |
Оприлюднено | 21.11.2023 |
Номер документу | 114960134 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні